לתרומה

מידע לחולים
התמודדות ושיקום

תשישות ועייפות בעקבות טיפולים במחלת הסרטן

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
מיניות ודימוי גוף
התמודדות ושיקום
שירותי האגודה לחולים ובני משפחתם
עובדות סוציאליות - באגודה
לדבר להקשיב להבין - כלים למתנדבים, בני משפחה וחברים לתמיכה בחולי סרטן
תשישות ועייפות בעקבות טיפולים במחלת הסרטן
כאב והטיפול בו
מה אספר לילדי על מחלת הסרטן שלי?
חיי אישות וזוגיות - מדריך לאישה הדתית שחלתה בסרטן ולבעלה
התמודדות עם נשירת שיער
טיפול ביתי תומך ושירותי הוספיס
להפרד בכבוד
מרפאות ייחודיות לחולים ומחלימים מסרטן
פרויקט "להראות טוב, להרגיש טוב יותר" ע"ש פרנסין רובינסון ז"ל
'טלתמיכה' של האגודה למלחמה בסרטן
פעילות גופנית לחולים ומחלימים
פרויקט אימפקט, שח"ק והישג
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
ארגון בעלי סטומה
טיפול ביתי תומך
שירותי הוספיס
מעון צ'ארלס קלור
טפסים לביטוח לאומי
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן
מידע מותאם לכל חולה

Big-Bullet-SQR.gif מבוא
Big-Bullet-SQR.gif סימני העייפות
Big-Bullet-SQR.gif מה גורם לעייפות?
Big-Bullet-SQR.gif דרכי התמודדות עם תשישות ועייפות
Big-Bullet-SQR.gif שאלות ותשובות
Big-Bullet-SQR.gif שאלות לרופא
Big-Bullet-SQR.gif רשימת מונחים
Big-Bullet-SQR.gif מערך הסיוע, המידע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

 

 


 

 

תשישות ועייפות בעקבות טיפולים במחלת הסרטן

 

bul3 לחצו כאן לפתיחת קובץ PDF

של החוברת:

 

תשישות ועייפות בעקבות טיפולים במחלת הסרטן

מבוא

רבים מהמתמודדים עם מחלת הסרטן חשים תשישות, עייפות, חולשה וחוסר אנרגיה. חוברת זו כוללת מידע בנושא, ועצות להתמודדות עם התופעה. חשוב שתדע כי ניתן לטפל בתופעות הללו, לשפר את ההרגשה ולנהל חיי יומיום שגרתיים.

 

חשוב מאוד שתדווח לצוות הרפואי המטפל בך על תחושותיך, כדי שיוכל לסייע לך. 

  חזרה למעלה >>


סימני עייפות

עייפות עלולה להתבטא בדרכים שונות, כגון:

 

bul3 תחושה של חוסר אנרגיה וחולשה מתמדת

bul3 כאבים ברגליים

bul3 קושי בטיפוס במדרגות או בהליכה קצרה מאוד

bul3 קושי בנשימה, גם אחרי פעילות קלה

bul3 קושי לבצע פעולות יומיומיות כמו לבשל או להתקלח

bul3 קושי בחשיבה, בדיבור, בקבלת החלטות ואף ביכולת להתרכז בזמן קריאה או צפייה בטלוויזיה

bul3 תחושת נמנום ומצב רוח ירוד

bul3 חוסר תיאבון

bul3 חוסר עניין במין.

 

היות והסימנים של תחושת העייפות הם סובייקטיביים מאוד, לעתים משפחתך או אנשים אחרים הקרובים אליך עלולים שלא להבין את תחושותיך. ייתכן שהם סבורים כי אתה מדוכא ואינך מעוניין לתקשר, בזמן שאתה פשוט אינך מסוגל לכך בגלל תשישות וחוסר באנרגיה.

 

מומלץ לשתף את סביבתך הקרובה בקשיים ובתחושות שלך. ייתכן שתזדקק לעזרה בביצוע חלק מהמשימות שהיית עושה בעצמך לפני המחלה או לפני הטיפול בה.

חזרה למעלה >>


מה גורם לעייפות?

הסיבה לכך שאנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן חשים עייפות אינה ידועה בבירור. עייפות יכולה להופיע כתוצאה מהמחלה עצמה, מהטיפולים במחלה או משילוב של שני הגורמים. הסיבות האפשריות הן:

 

צריכת אנרגיה גבוהה

השינויים החלים בגופך בזמן המחלה והטיפולים דורשים כמויות רבות יותר של אנרגיה. כמו כן, במשך הטיפול ייתכנו שינויים בטמפרטורת הגוף, הצורכים גם הם אנרגיה רבה. שינויים אלו אינם משאירים לגוף יכולת מספקת לביצוע פעילויות היומיום.

 

ניתוח

לאחר ניתוח מופיעים לרוב סימני עייפות או החרפה בתסמינים קיימים, אצל אנשים שקיבלו טיפולים לפני הניתוח. עם הזמן יחול שיפור במצב העייפות, אך תחושה זו יכולה להימשך גם מספר חודשים

לאחר הניתוח.

 

טיפול כימי (כימותרפיה) או טיפול מכוונן (ממוקד מטרה)

אחד הגורמים לעייפות במטופלים המקבלים טיפול כימי הוא אנמיה - ירידה במספר כדוריות הדם האדומות. תאים אלה מובילים חמצן לכל חלקי הגוף, המספק את האנרגיה הנחוצה לפעולות היומיום. כאשר אין מספיק כדוריות דם אדומות, הגוף נמצא במחסור של חמצן, הנחוץ ליצירת אנרגיה, ונוצרת תחושת עייפות. ניתן לטפל באנמיה הנובעת מטיפול כימי, ובכך להקל את ההתמודדות עם העייפות. גם הטיפולים המכווננים (הידועים גם כטיפולים ביולוגיים או ממוקדי מטרה) יכולים לגרום לתשישות ועייפות, וחלק מהם יכול לגרום לאנמיה.

 

טיפול בקרינה

בזמן הטיפול בקרינה, תאים סרטניים רבים מתים, ובמקומם נוצרים תאים בריאים חדשים. תהליך זה צורך כמות גדולה של אנרגיה ומשאיר את הגוף עייף מאוד. עייפות זו הולכת ומתגברת במהלך תקופת הטיפול בקרינה, ועלולה לעתים להימשך מספר שבועות עד חודשים לאחר סיומו. המתח הרגשי והנסיעות היומיומיות לטיפולים במשך מספר שבועות, מוסיפים מעמסה נוספת על גופך.

 

תוצרים רעילים של תאים סרטניים

תאים סרטניים משחררים חומרים רעילים בזמן הטיפולים, העלולים להוות גורם לתופעת העייפות.

 

השפעות אחרות של המחלה או הטיפולים

אובדן תיאבון ותזונה לא מאוזנת, מחסור בשעות שינה, כאבים, בחילות או הקאות, חוסר ביצוע פעילות גופנית וירידה בספירת כדוריות הדם האדומות, עלולים להחריף את העייפות ותסמיניה.

 

דיכוי מח העצם

הטיפול במחלת הסרטן עלול לפגוע במח העצם (חלקה הרך של העצם בה מתפתחות כדוריות הדם), כמו גם לגרום נזק זמני לתאים בריאים במהלך הטיפול בתאים הסרטניים. גם מחלת הסרטן עצמה עלולה לפגוע בכדוריות הדם האדומות. לכן, מטופלים רבים סובלים גם מאנמיה (בין שהם מקבלים טיפול כימי ובין שאינם מקבלים טיפול).

 

במקרה זה, בשונה מסיבות אחרות הגורמות לעייפות, ניתן לטפל באמצעות עירויי דם או תרופות המסייעות לגוף לייצר כמות רבה יותר של כדוריות דם אדומות, במהירות רבה מהרגיל. הרופא המטפל יוכל לפרט על אפשרויות אלה.

 

מצב רוח ירוד ומתח

תסמינים אלו יכולים לגרום להופעת עייפות או להחריף אותה כאשר היא קיימת, לכן יש לבקש מהרופא טיפול מתאים גם לתחושות אלה.

חזרה למעלה >>


דרכי התמודדות עם תשישות ועייפות

התייעצות עם הצוות המטפל

חשוב מאוד שתדווח לצוות הרפואי המטפל בך על תחושותיך, כדי שיהיה ניתן לסייע לך. עליך להסביר איך אתה מרגיש, וכיצד העייפות משפיעה על היכולות שלך ועל איכות החיים.

 

חשוב לדווח מיד אם קיימת החמרה ברמת העייפות או אם העייפות מהווה בעיה שמטרידה אותך ומשנה את סדרי חייך.

 

פעילות גופנית

מחקרים עדכניים מצביעים על כך שפעילות גופנית סדירה, כגון הליכה של חצי שעה כל יום, יעילה להפגת עייפות ולהעלאת רמת התפקוד היומיומי, תוך שיפור מהותי באיכות החיים. פעילות גופנית סדירה משחררת מתחים ומפחיתה דיכאון, תורמת להערכה עצמית גבוהה, משפרת את מצב הרוח ומשפרת את היכולת התפקודית. פעילות גופנית מחזקת את השרירים שאולי נחלשו מהטיפולים במחלת הסרטן, ומסייעת בשיקום החולשה והקשיים בשיווי המשקל הנגרמים משכיבה ממושכת.

 

המלצת ארגונים מקצועיים בינלאומיים היא שכל אדם יעסוק בפעילות גופנית בעצימות בינונית עד גבוהה (כגון הליכה מהירה) לפחות חצי שעה בכל יום או במרבית ימות השבוע. ניתן לבחור את סוג הפעילות לפי העדפה אישית, ובלבד שתהיה עלייה בדופק ובנשימה בשעת הפעילות, כמו בפעילויות אירוביות, כגון: הליכה, ריצה, שחייה, רכיבה על אופניים, ריקוד, התעמלות, מכון כושר וכדומה.

 

חשוב להתחיל כל פעילות גופנית בעצימות נמוכה (למשל הליכה מתונה) ובהדרגה להעלות את רמת הפעילות לעצימות בינונית עד גבוהה (למשל הליכה מהירה), בהתאם להסתגלות הגופנית.

 

פעילות גופנית אינה רק מקלה את תופעת העייפות המלווה את מחלת הסרטן, אלא גם משפרת את התפקוד המיני, מאטה את תהליך ההזדקנות ומפחיתה באופן ניכר את הסיכון להתקפי לב, סרטן, סוכרת, יתר לחץ דם, השמנה, בריחת סידן.

 

עם זאת, גם אם אינך מסוגל לבצע פעילות גופנית בהתאם להמלצות, עדיף לבצע מעט מאשר להימנע לחלוטין. כך לדוגמה, הליכה קצרה מספר פעמים ביום עדיפה על הימנעות מוחלטת.

מומלץ להיעזר בחוברת 'צעדים לאיכות חיים' של האגודה למלחמה בסרטן המכילה מידע נוסף בנושא זה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה במרכזים הרפואיים ברחבי הארץ את פרויקט 'צעדים לאיכות חיים'®, שמטרתו לחשוף אנשים שחלו בסרטן ליתרונותיה של הפעילות הגופנית, לעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת חייהם, ולתת ייעוץ וליווי מקצועי לאלה שיבחרו לאמץ ולהשתלב בתוכנית. למידע נוסף: 03-5721618.

חזרה למעלה >>


הקפדה על תזונה מאוזנת ושתייה מספקת של נוזלים 

חשוב לשמור על תפריט מאוזן שיכלול כמות נוזלים מספקת (עד ליטר וחצי ביום), דגנים, ירקות ירוקים, קטניות ומזונות עשירים בברזל (כגון תרד או כרוב), המסייעים בשמירה על רמת האנרגיה בגופך, ולהקפיד על מספר ארוחות קטנות במהלך היום. רצוי לשאול את אנשי הצוות הרפואי המטפלים בך בנוגע לתפריט מאוזן שיתאים לך. הם גם יוכלו להפנות אותך לייעוץ תזונתי בבית החולים או בקופת החולים שלך.

ניתן לקבל ללא תשלום את החוברת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן', המכילה מידע נוסף בנושא זה, בפנייה בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

מנוחה מספקת

הימנע מהפרזה בזמני מנוחה ואי-פעילות. מחקרים הראו כי מנוחת יתר עלולה לפגוע ביכולת הגוף לייצר אנרגיה. במלים אחרות: ככל שנחים יותר, חשים עייפים יותר. כאשר מרגישים עייפות, רצוי לנסות ולבלות פחות זמן בשכיבה, ויותר בישיבה, בעמידה ואפילו בהליכה, או בביצוע פעולות אחרות. רבים מגלים כי פעילות גופנית מתונה, כגון הליכה, מפחיתה את רמת העייפות. רצוי להתייעץ עם אנשי הצוות הרפואי המטפלים בך בנוגע לסוג הפעילות הגופנית המתאימה לך ביותר.

 

מנוחות קצרות

כאשר נזקקים למנוחה, עדיף לשבת או לשכב לעתים קרובות יותר, ולפרקי זמן קצרים. הדופק מאט בתחילת המנוחה ונעשה איטי יותר ככל שממשיכים לנוח. לכן, כמה פרקי מנוחה קצרים יתנו ללבך יותר הזדמנויות להאט את הקצב ויסייעו לך לשמור על רמת האנרגיה שבגופך. נמנום במשך היום רצוי, אך רק לפרקי זמן קצרים. נמנום קל יסייע לך לשמור על רמת האנרגיה בגופך. יש להימנע מתנומות ממושכות מדי, אשר יקשו עליך להירדם בלילה. שנת לילה טובה, או שינה רצופה שממנה קמים רעננים, חשובה ומסייעת לשמירת רמת האנרגיה.

 

קביעת יעדים חדשים

מומלץ לבדוק את היעדים שהצבת לעצמך, לטווח הקצר ולטווח הארוך. קבע לך יעדים חדשים שיהיו מציאותיים יותר וניתנים להשגה בהתאם לרמת העייפות שלך. שמירה על שגרת יומיום שאינה מתחשבת במצבך ובתחושותיך עלולה ליצור מתח, חששות ותחושות אשמה, ולהגביר עוד יותר את העייפות והתשישות.

 

ניהול יומן פעילות ותיעדוף משימות

מומלץ לרשום את כל הפעילות שאתה עושה במשך היום, ולציין את רמת העייפות והאנרגיות שלך. לאחר כמה ימים, בדוק את רישומיך כדי למצוא דפוסים קבועים. לדוגמה, איזו פעילות התישה אותך במיוחד? מה עשית לפני השעות שבהן הרגשת במיטבך? עדיף להימנע מן הפעילויות המעייפות יותר, ולהמשיך לעסוק באלו המעניקות לך תחושה טובה. בכל מקרה, רצוי לבצע פעילויות הדורשות מאמץ כשמרגישים טוב יותר. ניתן גם להכין מדי יום שתי רשימות של פעילויות: האחת של מטלות שיש הכרח לבצע אותן באותו יום, והשנייה של משימות שסובלות דיחוי. רצוי לטפל במשימות שאינן דחופות רק כאשר אתה מרגיש מוכן לכך.

 

הימנעות מהפרזה

מומלץ למצוא קצב נוח לביצוע הפעולות שאתה רוצה לעסוק בהן, ולא רצוי להפריז העשייה. עם זאת, חשוב לשמור על שגרה פעילה ככל האפשר. יש להתחיל בהדרגה בהליכה או בעבודות בית קלות, ולהגביר את קצב הפעילות כאשר חשים בנוח. עדיף לשמור על קצב איטי וסדיר, ולנוח כאשר חשים עייפות או כאבי שרירים.

 

חיסכון באנרגיה

רצוי לאמץ דרכים קלות ויעילות יותר לעשות דברים. חשוב לבקש עזרה בביצוע מטלות המכבידות עליך, כגון עבודות בית שונות, עזרה בטיפול בבני המשפחה וכו'. תכנון פעילות יומית יאפשר שמירת אנרגיות לעשיית דברים אהובים, יעזור לך לשמור על כוחותיך וישפר את הרגשתך. יש המחליטים להפסיק לעבוד לפרק זמן מסוים, או מאטים את קצב הפעילות.

 

עיסוק כהסחת דעת מתחושת העייפות

חשוב להימנע מהתמקדות בתחושת העייפות, במחלה ובטיפול בה. מומלץ לעבוד ככל הניתן, לטייל במכונית, לצפות בסרטים, לפגוש חברים. חלק מהמטופלים מוצאים כי קריאה והאזנה למוסיקה מסייעות להם להתמודד עם העייפות. לכן, חשוב לשמור על שגרת החיים שלך, כפי שאתה רגיל אליה.

למידע נוסף, ללא תשלום, על אודות מחלות סרטן שונות, דרכי הטיפול, השיקום וההתמודדות, ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

לתמיכה נפשית ראשונית ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלתמיכה'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-200-444. ניתן להתייעץ בנושאים שונים גם בפורומים של האגודה באתר האינטרנט.

חזרה למעלה >>


שאלות ותשובות

לאנשים רבים המתמודדים עם מחלת הסרטן יש שאלות בנוגע לעייפות ולתשישות. להלן השאלות הנפוצות ביותר שנשאלות בנושא זה, והתשובות להן:

 

שאלה:

לפני המחלה הייתי קורא עיתון כל בוקר, אך כעת איני מצליח להתרכז. לפעמים עליי לחזור ולקרוא משפט מסוים פעמים רבות. קשה לי מאוד להתרכז. האם ייתכן כי בעיה זו נובעת מעייפות?

 

תשובה: 

כן. עייפות עלולה להשפיע על מנגנון המחשבה שלך. אנשים רבים הסובלים מעייפות מתקשים להתרכז בקריאה, בצפייה בטלוויזיה, ואף בניהול שיחת חולין עם בני משפחתם.

 

שאלה:

לאחר כל טיפול כימי אין לי תיאבון. לפעמים אני בקושי אוכל במשך כל היום. האם עובדה זו יכולה לגרום לי לעייפות?

 

תשובה: 

כן. תפקידו של המזון לספק לנו את האנרגיה הנחוצה לביצוע הפעולות היומיומיות. אם אינך אוכל מספיק, או לחלופין, אינך מקפיד על תזונה מאוזנת, ייתכן כי תרגיש עייף.

 

שאלה: 

הרופא שלי אמר לי שאני סובל מאנמיה הנובעת מטיפול כימי. האם קיים טיפול בבעיה שלא באמצעות מתן עירויי דם?

 

תשובה: 

כן. קיים טיפול תרופתי לאנמיה, המתאים לחלק מהמטופלים. התייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לכך.

 

שאלה:

לפעמים אני חש כי אין לי יכולת להכין לעצמי אפילו ארוחה פשוטה. אני יודע שזה לא טוב, אך מה אני יכול לעשות?

 

תשובה: 

נסה להכין ארוחות קלות בשעות היום שבהן אתה חש חזק יותר, ולשמור אותן במקרר כדי לאכול בשלב מאוחר יותר. כך יהיה לך מספיק אוכל לשעות שבהן אין לך כוח לבשל. אל תתבייש לבקש עזרה מחברים או ממשפחה. סביר להניח שהם ישמחו לעזור כדי שתוכל להרגיש טוב יותר.

 

שאלה: 

ברצוני להצטרף לקבוצת תמיכה, אך אינני יודע כיצד. את מי כדאי לשאול?

 

תשובה:

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה מערך תמיכה נרחב לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם. קיימות קבוצות תמיכה במרכזי התמיכה "חזקים ביחד" בגבעתיים, ירושלים, חיפה, עפולה ובאר שבע, וכן בסניפי האגודה ברחבי הארץ.

מידע נוסף על מרכזי התמיכה וקבוצות התמיכה שמפעילה האגודה למלחמה בסרטן ניתן לקבל בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל. 1-800-599-995, במחלקת שיקום ורווחה של האגודה: 03-5721670, או באתר האינטרנט של האגודה. 

שאלה:

הייתי רוצה לדבר עם הרופא שלי בנוגע לעייפות שאני חש, אך הוא עסוק מאוד ואיני רוצה להטריח אותו. מה עליי לעשות?

 

תשובה: 

אנשי הצוות הרפואי המטפלים בך דואגים לך ולמה שחשוב עבורך. מומלץ לשתף אותם בהרגשתך האישית ולבקש סיוע, תמיכה או עצה. כדאי להכין מראש רשימת שאלות על פי סדר חשיבותן עבורך, לקבוע מפגש מסודר עם הרופא המטפל בך, ולהימנע מהפניית שאלות אל הצוות במסדרון.

חזרה למעלה >>


שאלות לרופא

לפעמים אנשים אינם יודעים כיצד לבקש עזרה, או אילו שאלות לשאול. ערכנו רשימה של חלק מן הדברים שייתכן כי תרצה לשאול את הרופא, או את האחיות המטפלות בך. מומלץ לקחת רשימה זו לביקור הבא אצל הרופא, כדי להיזכר בשאלות שעלו וכדי לרשום את התשובות שתקבלו:

 

bul3 מה יכול להיות הגורם לעייפות שאני חש?

bul3 האם ישנו טיפול שיכול לעזור לי?

bul3 האם ישנן דרכי התמודדות עם עייפות היכולות לעזור לי במיוחד?

bul3 האם ניתן להתייעץ עם עובדים סוציאליים בנושא?

bul3 האם ישנה קבוצת תמיכה לחולים כמוני הפועלת במרכז הרפואי או באזור מגוריי?

bul3 האם תוכל להמליץ על תזונאי או לספק לי מידע בנוגע לתזונה ואכילה מאוזנת? 

לקבלת מידע נוסף, כגון חוברות הסברה בנושא מחלות הסרטן, דרכי ההתמודדות והשיקום, ללא תשלום, ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

חזרה למעלה >>


רשימת מונחים

bul1 אנמיה: מצב שבו יש חסר בכדוריות דם אדומות, או בהמוגלובין, הדרושים כדי לקיים את כל הפעולות הנדרשות לתפקודו התקין של גוף האדם.

 

bul1 אנרגיה: היכולת לבצע עבודה מכל סוג (כולל פעילות שכלית, המצריכה ריכוז, ראייה או כתיבה).

 

bul1 חלבונים: קבוצת מזון טבעית (הבנויה מפחם, מימן ועוד) החיונית לתפקוד הגוף והתאים.

 

bul1 חמצן: גז בעל תפקיד חיוני בפעילות הגוף.

 

bul1 טיפול בקרינה: טיפול בו נעשה שימוש בקרני אנרגיה בעוצמה גבוהה במטרה להשמיד תאים סרטניים.

 

bul1 טיפול כימי (כימותרפיה): שיטת טיפול בסרטן באמצעות תרופות במטרה להשמיד או להאט צמיחת תאים סרטניים.

 

bul1 טיפול מכוונן (ממוקד מטרה, ביולוגי): טיפול שבו נעשה שימוש בחומרים זהים או דומים לאלה המצויים בגוף באופן טבעי למטרת הרס תאי הסרטן.

 

bul1 מח העצם: חומר הממלא את החללים בתוך העצמות ויוצר את תאי הדם מכל הסוגים, כולל כדוריות אדומות. מרבית תאי הדם נוצרים במח העצמות, בעצם הירך ובעצמות הידיים, המותניים והחזה.

 

bul1 מחלת סרטן: כינוי לקבוצת מחלות שבהן מתרחשת צמיחת תאים בלתי מבוקרת.

 

bul1 עייפות: מחסור בכוחות. תחושת תשישות הנובעת ממאמץ, מתח או מחסור באנרגיות.

 

bul1 עיכול: תהליך צריכת המזון, שחרור מרכיביו השונים בגוף, ספיגתו וניצולו.

 

bul1 פחמימות: קבוצת רכיבי מזון הכוללת סוכר, עמילנים ותאית, המהווים מקור אנרגיה זמין בגוף.

 

bul1 קלוריות: מדד המציין את הערך האנרגטי שיש למזון.

 

bul1 תא: יחידה מבנית בסיסית של גוף חי.

 

bul1 תזונאי: איש מקצוע בעל תואר אקדמאי המתמחה בחקר התזונה ובמתן טיפול תזונתי תומך.

 

bul1 תזונה: משטר אכילה קבוע ותחום העוסק בקשר בין מאפייניו של משטר זה לבין בריאות וחולי.

חזרה למעלה >>


מערך הסיוע, המידע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן - לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם

למערך התמיכה והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן

חזרה למעלה >>


 מידע נוסף בנושא

סיפור התמודדות עם הסרטן - חוברת קומיקס
תודתנו נתונה ל:

גב' שרה-בן עמי, מנהלת סיעוד, מרכז מירב לבריאות השד, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר;

גב' רינה דיכל, אחות מומחית קלינית בטיפול פליאטיבי, האגודה למלחמה בסרטן.

על הערותיהן והארותיהן.


ינואר 2017


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על תשישות ועייפות אצל חולי סרטן. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.