לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

דוסטאקסל - Docetaxel (טאקסוטר® - ®Taxotere)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דוסטאקסל היא תרופה כימותרפיה הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של סרטן. דף מידע זה מתאר את התרופה, את האופן בו היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות.

כדאי לקרוא את הדף יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת " הטיפול הכימי - כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים.

 

התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל אחד המטופל בדוסטאקסל, ועשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית. 

 

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם תופענה אצלך. עם זאת, לא מתוארות תופעות נדירות מאוד, שישנה סבירות נמוכה מאוד להופעתן.

 

אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות לתרופה, דון בכך עם הרופא או האחות המטפלים בך. תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

 

כיצד היא נראית?

דוסטאקסל מופיעה כנוזל צהוב/חום, שלאחר המסתו הופך להיות תמיסה שקופה.

 

כיצד מקבלים אותה?

באמצעות עירוי (טפטוף) לתוך וריד (תוך-ורידי), דרך מחט דקה (קנולה) המוחדרת לתוך הוריד.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

דוסטאקסל רשומה בישראל לטיפול בסרטן שד, סרטן שחלה, סרטן ערמונית, סרטן הוושט, סרטן הקיבה וסרטן ראש צוואר בהתוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה כזו עלולה לגרום לאנמיה (חוסר דם), סיכון לשטפי דם או דימום, וסיכון מוגבר לזיהום. תופעה זו יכולה להתחיל מספר ימים לאחר מתן הטיפול ולהגיע לשיאה בשבוע השני לאחריו. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יתחילו לעלות בהדרגה ויחזרו למצבם התקין בתוך 21-28 ימים.

המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון של הכימותרפיה שאתה מקבל ובאלו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד בגלל הכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם.

 

אם החום שלך עולה מעל 38°C, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה לא מרגיש טוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

בחילה והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל לאחר מתן הטיפול ולהימשך עד יום אחד. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

 

פצעים וכיבים בפה

אם אתה חש כאב בפה או מבחין בפצעים קטנים, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים לפה.

 

שלשול

בדרך כלל ניתן לשלוט בו בקלות באמצעות תרופה, אולם ספר לרופא שלך אם הוא חריף או מתמשך. במקרה כזה חשוב להקפיד על שתייה מרובה.

 

נשירת שיער

נשירת השיער מתחילה בדרך כלל שלושה או ארבעה שבועות אחרי קבלת המנה הראשונה של דוסטאקסל, אם כי היא יכולה להתחיל עוד קודם. יתכן שהשיער ינשור לגמרי, ויתכן שתרגיש גם הידללות ונשירה של ריסים, גבות ושיער גוף אחר. מצב זה הוא זמני: השיער יצמח שוב כשהטיפול ייגמר.

 

שינויים בעור

דוסטאקסל יכולה לגרום לפריחה. הרופא שלך יוכל לרשום לך תרופה שתעזור לך להתגבר על כך.

 

כאב ואדמומיות

בכפות הידיים ובכפות הרגליים (תופעה המכונה לעיתים 'תסמונת פלמר פלנטר'). מצב זה הוא זמני, וישתפר כאשר הטיפול יסתיים.

 

תגובה אלרגית

הסימנים לתגובה אלרגית כוללים פריחות בעור וגירוד, חום גבוה, רעידות, אדמומיות בפנים, תחושת סחרחורת, כאב ראש, קוצר נשימה, חרדה וצורך להטיל שתן. במהלך הטיפול יבוצע מעקב אחר כל הסימנים לתגובה אלרגית שעלולה להתעורר אצלך. דווח לרופא או לאחות המטפלים בך אם אתה חווה אחד מהתסמינים הללו. לעיתים קרובות ניתן טיפול בסדרה של סטרואידים כדי להקטין את הסיכון להתפתחות תגובה אלרגית, וכדי לעזור בהפחתה של תופעות לוואי אחרות.

 

עייפות ותחושה כללית של חולשה

חשוב שתקדיש זמן רב למנוחה.

 

אגירת נוזלים

אתה עשוי להבחין בכך שאתה עולה במשקל ו/או בנפיחות בקרסוליים וברגליים. מצב זה משתפר בהדרגה לאחר סיום הטיפול. לפעמים ניתן לקבל תרופות שמגבילות את אגירת הנוזלים, לפני מתן הטיפול בדוסטאקסל.

 

תופעות לוואי נפוצות פחות

חוסר תחושה או תחושת עקצוץ בכפות הידיים או כפות הרגליים.

תופעה זו נובעת מההשפעה של דוסטאקסל על העצבים. ייתכן גם שתבחין כי אתה מתקשה ברכיסת כפתורים או בביצוע פעולות מוטוריקה אחרות. דווח לרופא המטפל בך אם אתה מבחין בחוסר תחושה או בתחושת עקצוץ בכפות הידיים או בכפות הרגליים. תופעה זו לרוב משתפרת בהדרגה מספר חודשים לאחר הפסקת הטיפול.

 

שינויים בציפורניים

צבע הציפורניים שלך עשוי להשתנות. הציפורניים יגדלו ויחזרו למצבן התקין תוך מספר חודשים לאחר סיום הטיפול. יתכן שתחוש כאב במיטת הציפורן, אך זוהי תופעה נדירה.

כדי להפחית את הסיכוי לפגיעה בציפורניים, יש הנוהגים לצנן אותן עם קרח או קרחונים בזמן הטיפול.

 

כאבים במפרקים או בשרירים

חשוב שתספר לרופא המטפל בך על כך, כדי שהוא יוכל לרשום לך משככי כאבים מתאימים.

 

מידע נוסף

במהלך קבלת הטיפול בדוסטאקסל, עלול להיגרם כאב במקום הזריקה או לאורך הוריד. אם אתה חש בכאב דווח לרופא או לאחות המטפלים בך.

 

אם אתה מבחין בעקצוץ או צריבה באזור הוריד בזמן קבלת התרופה, או בכל דליפה של נוזל מאזור הקנולה, חשוב מאוד שתיידע על כך מיד את הרופא או האחות המטפלים בך. אם האזור שמסביב למקום הזריקה הופך להיות אדום או נפוח בכל רגע נתון, דווח על כך לרופא או לאחות המטפלים בך.

 

פוריות

יתכן שנטילת דוסטאקסל תשפיע על היכולת של אישה להרות, או על היכולת של גבר לעבר אישה. חשוב לדון על פוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון

מומלץ לא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת דוסטאקסל, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. גם בכך יש לדון עם הרופא המטפל.

 

<< לרשימת התרופות