לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

וינבלסטין - Vinblastine (ובלסטובין® - ®Blastovin)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

וינבלסטין היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן. דף מידע זה מתאר את הוינבלסטין כיצד היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות. כדאי לקרוא דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול כימי-כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים.

 

התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל וינבלסטין ,והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.

 

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם תופענה אצלך. עם זאת, לא מתוארות תופעות נדירות מאוד, שקיימת סבירות נמוכה מאוד להופעתן. אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך.

 

תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

 

איך היא נראית?

וינבלסטין היא אבקה שמומסת לכדי נוזל צלול.

 

כיצד מקבלים אותה?

בזריקה לתוך הוריד דרך צינורית המוכנסת לתוך הוריד או דרך עירוי מרכזי שמוכנס מתחת לעור לתוך וריד ליד עצם הבריח.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

וינבלסטין רשומה בישראל לטיפול בלימפומה שאינה הודג'קין, סרטן שד וסרטן אשכים בהתוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה כזו עלולה לגרום לאנמיה (חוסר דם), סיכון לשטפי דם או דימום, וסיכון מוגבר לזיהום. תופעה זו יכולה להתחיל מספר ימים לאחר מתן הטיפול ולהגיע לשיאה בשבוע השני לאחריו. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יתחילו לעלות בהדרגה ויחזרו למצבן התקין בתוך 28-21 ימים.

 

המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון של הכימותרפיה שאתה מקבל ובאלו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד כתוצאה מהכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מח העצם.

 

אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם אינך חש פתאום בטוב אפילו אם לא מופיע חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

ככלל, וינבלסטין כמעט ואינה פוגעת במוח העצם בהשוואה לתרופות כימיות אחרות ולכן סיבוך זה נדיר יחסית.

 

בחילה והקאות

וינבלסטין אינה גורמת לתופעות אלה בצורה חריפה. קיימות תרופות יעילות להרגעה ומניעת תופעות אלו. בחילה עלולה להתחיל זמן קצר לאחר קבלת הטיפול ולהמשך כיממה. אם הבחילה נמשכת דווח לרופא המטפל. הוא יכול לרשום לך תרופות אחרות יעילות יותר.

 

תופעות לוואי פחות שכיחות

נשירת שיער

לעיתים רחוקות ינשור השיער בעקבות טיפול בוינבלסטין. אצל חלק מהאנשים עשוי השיער להידלל, מעט בדרך כלל, כך שאין הסביבה מבחינה בכך.

 

פצעים בפה

אתה עלול לחוש בכאב בחלל הפה, ולהבחין בהופעת כיבים בפה בעקבות הטיפול. שתיה מרובה שמירה על הגיינת הפה באופן מסודר וצחצוח השינים במברשת בעלת סיבים רכים יכולים להפחית את הופעת התופעה. דווח לרופא שלך במידה ומופיעות תופעות אלו, הרופא יכול לרשום לך שטיפות פה ותרופות להקלה וטיפול בתופעות אלו.

 

שינויים זמניים בחוש הטעם

עשויים להופיע. תזונאי בבית החולים יוכל לייעץ לך בנושא זה. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן', ובה מידע נוסף ועצות בנושא.

 

שלשול

בדרך כלל ניתן לשליטה בקלות באמצעות תרופה. דווח לרופא שלך אם הוא חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים.

 

עצירות

ניתן להקל על תופעה זו בעזרת שתיה מרובה, אכילת מזון עשיר בסיבים ומעט התעמלות. העצירות מלווה לעיתים בכאבי בטן. לעיתים יש צורך להשתמש בתרופות להמרצת פעולת המעיים. הרופא המטפל יכול לרשום לך תרופה כזו. חשוב לדווח לרופא במידה ואתה סובל מעצירות.

 

חוסר תחושה, עקצוץ או נימול בכפות הידיים או הרגליים

תופעה זו מאוד לא שכיחה אם אתה מקבל מינון רגיל של התרופה, אולם היא עלולה להופיע אם אתה מקבל טיפול במינון גבוה מאוד (כחלק מטיפול בהשתלת מוח עצם). הדבר נובע מההשפעה של וינבלסטין על העצבים. יתכן שתבחין בקושי לכפתר כפתורים. ספר לרופא שלך אם אתה מרגיש חוסר תחושה או עקצוץ בכפות הידיים או הרגליים. מצב זה בדרך כלל משתפר לאט מספר חודשים לאחר תום הטיפול.

 

כאבי ראש

דווח לצוות למטפל במידה ומופיעים כאבי ראש לאחר קבלת וינבלסטין. הרופא יכול לרשום לך תרופה לטיפול בבעיה זו.

 

כאבים באזור הגידול

הרופא יכול לרשום לך תרופה שתקל על הכאב.

 

מידע נוסף

דליפה לתוך הרקמה באיזור הוריד

אם וינבלסטין דולפת לתוך הרקמה שמסביב לוריד, היא עלולה לגרום נזק לריקמה באיזור זה. אם אתה מרגיש עקצוץ או צריבה מסביב לוריד בזמן שאתה מקבל את התרופה, או אם אתה מבחין בדליפה של נוזל ממקום הצינורית, חשוב מאוד שתיידע את הצוות המטפל מיד. אם תבחין בכל עת באדמומיות או נפיחות באזור שמסביב למקום הזריקה, עליך לדווח על כך מיד לצוות המטפל, גם אם אתה בביתך.

 

ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.

 

פוריות

יתכן שנטילת וינבלסטין תשפיע על היכולת של אשה להרות, או על היכולת של גבר לעבר אישה. חשוב לשוחח על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון

מומלץ לא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת וינבלסטין, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. גם על כך יש לשוחח עם הרופא המטפל.

 

<< לרשימת התרופות