לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

סטרפטוזוצין - Streptozocin (זאנוסאר® - ®Zanosar)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

סטרפטוזוצין היא תרופה כימותרפית, הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן. דף מידע זה מתאר את התרופה סטרפטוזוצין, אופן קבלתה ותופעות הלוואי העיקריות העלולות לנבוע ממנה. מומלץ לשלב את קריאת המידע עם החוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן, הכוללת מידע ועצות נוספים. כמו כן, בטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא מידע בנוגע לסוג הסרטן בו חלית.

תגובתו של כל אדם לטיפול היא ייחודית. ישנם מטופלים החווים מעט תופעות לוואי, בעוד אחרים מדווחים על קשיים רבים. תופעות הלוואי המתוארות במידע הנ"ל לא ישפיעו על כל המטופלים בסטרפטוזוצין ועשויות להשתנות בהתאם לשילוב התרופות הכימותרפיות הניתן. במידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות יותר, כדי שתוכל להיות מודע להן במידה ותופענה אצלך. עם זאת, דף המידע לא מפרט תופעות נדירות. אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות במידע תוכל לשוחח עליהן עם הצוות הרפואי המטפל בך. במהלך הטיפול, תיפגש עם הרופא שלך לעיתים קרובות, על מנת שיוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה עליך. פגישות אלו הן זמן טוב לדון עם הצוות המטפל בנושאים המטרידים אותך.

 

כיצד נראית התרופה?

סטרפטוזוצין היא נוזל שקוף, בתוכו מומסת אבקה.

 

אופן קבלת התרופה

התרופה ניתנת בעירוי (טפטוף) באמצעות קנולה (מחט דקה המוחדרת לתוך הוריד). ניתן לקבל את התרופה גם באמצעות עירוי מרכזי, המוחדר מתחת לעור לתוך וריד קרוב לעצם הבריח.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

סטרפטוזוצין רשומה בישראל לטיפול בסרטן לבלב בהתוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

בחילה והקאות:

הבחילה, או ההקאה, עשויה להתחיל מספר שעות לאחר קבלת הטיפול ולהימשך מספר ימים. כיום ישנן תרופות יעילות נגד בחילות שיכולות למנוע או להחליש תופעות אלו. במידה והתרופה אינה מקלה את תחושתך, או שהבחילה נמשכת, פנה אל הרופא שלך על מנת שיוכל לרשום לך תרופות יעילות יותר.

 

נשירת שיער:

נשירת השיער מתחילה בדרך כלל שלושה או ארבעה שבועות, לאחר קבלת הטיפול הראשון בסטרפטוזוצין. שיערך עשוי לנשור לחלוטין או להתדלדל. אתה עלול לחוות גם דילול ונשירה בשיער הריסים, בגבות ובחלקים אחרים בגוף. מצב זה הוא זמני, שיערך ישוב ויגדל לאחר סיום הטיפול. מידע נוסף בנושא תוכל למצוא בדף המידע 'להתמודד עם נשירת השיער' של האגודה למלחמה בסרטן.

 

השפעות זמניות על הכבד:

סטרפטוזוצין עלולה לגרום לשינויים בפעילות הכבד. הכבד ישוב לתפקודו התקין לאחר סיום הטיפול. לעיתים רחוקות עלול להיווצר נזק כתוצאה משינויים אלו, לכן יקפיד הרופא לעקוב אחר פעילות הכבד שלך באמצעות בדיקות דם תקופתיות.

 

השפעות על הכליות:

לפני כל טיפול יילקחו ממך דגימות דם, במטרה לבדוק את תפקודי הכליות שלך.

 

תופעות לוואי נפוצות פחות

 

ירידה זמנית בספירות הדם:

ירידה בספירת הדם עלולה לגרום לאנמיה (חוסר דם), לסיכון לשטפי דם או לדימום וסיכון מוגבר לזיהום. ירידה בספירות הדם עלולה להתחיל כשבוע לאחר מתן הטיפול ולהגיע לרמתה הנמוכה ביותר לאחר 10-14 ימים. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יעלו בהדרגה וישובו למצבן התקין בתוך 21-28 ימים. שיעור הירידה בספירת הדם שלך תלוי במינון התרופה שאתה מקבל ובשילוב התרופות שאתה נוטל, באם ניתנות לך מספר תרופות במקביל. הרופא שלך יוכל לומר לך מהו הסיכוי כי ספירות הדם שלך ירדו כתוצאה מהטיפול. במהלך הטיפול תיבדק ספירת הדם שלך באופן שגרתי על מנת לעקוב אחר תפקודי מוח העצם שלך.


אם חום גופך עולה מעל ל-C°38, אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם אתה חש שלא בטוב (אפילו ללא עלייה בחום), פנה לרופא שלך או לבית החולים באופן מיידי.

 

כאב בפה ושינוי בטעם:

בזמן הטיפולים אתה עלול לסבול מכאב ומכיבים קטנים בפה. על מנת להפחית את הסיכוי לתופעות אלו הקפד על שתייה מרובה ועל צחצוח שיניים יסודי ועדין. כמו כן, אם תחוש כאב או תבחין בכיבים בפה תוכל לפנות אל הצוות המטפל על מנת שירשמו לך מי פה מיוחדים ותרופות שימנעו ויטפלו בזיהום בפה. הטיפול עשוי לגרום לך לחוש כי למזון ישנו טעם שונה. תחושת הטעם הרגילה תשוב אליך עם תום הטיפולים.

 

עייפות ותחושה כללית של חולשה:

התרופה עלולה לגרום לך לחוש עייף וחלש, לכן חשוב שתפנה זמן רב למנוחה. בחוברת 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' תוכל למצוא מידע נוסף בנושא.

 

שלשול:

ישנן תרופות יעילות לטיפול ולהקלה על שלשול. כמו כן, חשוב שתרבה בשתיית נוזלים בזמן שאתה סובל משלשול. אם אתה סובל משלשול מתמשך או חריף פנה אל הרופא שלך על מנת שיוכל לרשום לך תרופות יעילות יותר.

 

שינויים ברמות הסוכר בדם:

על מנת לבדוק את רמות הסוכר בדמך, תתבקש לעבור בדיקות דם וללמוד כיצד למדוד את רמות הסוכר שלך בביתך. ישנם סימנים, המעידים על רמות מוגברות של סוכר בדם וביניהם: תחושת צימאון, צורך מוגבר להטיל שתן ותיאבון רב. סימנים המעידים על רמות נמוכות של סוכר בדם הם תחושת סחרחורת, בלבול והזעה. אם אתה סובל מאחת הבעיות שפורטו, פנה אל הצוות הרפואי המטפל בך, על מנת שיוכל לסייע לך.

 

מידע נוסף


אם הסטרפטוזוצין דולפת לרקמה שבאזור הוריד, היא עלולה לגרום נזק לתאים, שבאותו אזור. אם בעת קבלת התרופה, אתה מבחין בעקצוץ, או בצריבה, באזור הוריד, או אם אתה מאתר דליפת נוזל מאזור הקנולה, חשוב שתדווח על כך מיד לצוות הרפואי. אם האזור, שסביב לאזור הזריקה, מאדים או מתנפח דווח על כך לצוות הרפואי. במקרה בו הינך בבית, התקשר למרפאה או למחלקה ובקש לשוחח עם אחד מאנשי הצוות המטפל בך.

נטילת תרופות נוספות, בשילוב עם הטיפול הכימותרפי, עלולה להזיק לך. לכן חשוב שתדווח לרופא שלך על כל תרופה שאתה נוטל.

 

פוריות:

התרופה עשויה להשפיע על יכולתה של האישה להיכנס להריון או על יכולתו של הגבר לעבר אישה. חשוב לדון על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון:

בעת נטילת סטרפטוזוצין, מומלץ לנשים לא להרות ולגברים להימנע מלעבר אישה, היות ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. חשוב להשתמש באמצעי מניעה יעילים במהלך השימוש בתרופה ובמשך מספר חודשים לאחר מכן. גם בנושא זה רצוי לדון עם הרופא לפני קבלת הטיפול.

 

<< לרשימת התרופות