לתרומה
חפש
מניעה וגורמי סיכון
חכם בשמש

"מי גאון שלי בשמש?" מידע להורים

עוד בנושא

הורים יקרים, שמרו על ילדיכם מפני נזקי השמש!

השמש היא מקור לאור ולחום, אך עלולה לגרום גם נזקים לעורנו ולגופנו. בישראל יש כ-300 ימי שמש בשנה, וקרינת השמש חזקה מאוד. כולנו חשופים לנזקי השמש, אך תינוקות וילדים נמצאים בסיכון גבוה הרבה יותר להיפגע. מרבית נזקי השמש, כולל סרטן העור, נובעים מחשיפה לשמש, ובייחוד מכוויות שמש בגיל צעיר. לכן, בכל פעם שאתם שוהים בחוץ עם ילדיכם - חשוב כי תנקטו אמצעי זהירות ותשמרו על כללי "חכם בשמש"®.


חשוב לזכור: תינוקות עד גיל חצי שנה אין לחשוף לשמש כלל.

חיפוש צל

כשאתם יוצאים מחוץ לבית עם ילדיכם - שבו עמם בצל. גם על שפת הים או הבריכה שבו מתחת לשמשייה, סככה או כל מגן אחר. יש לזכור, כי גם בצל יש לנקוט אמצעי זהירות שכן קיימת קרינה מתפזרת (עד 50% מהקרינה הכללית) וחוזרת מהחול ו/או מהמים.
 

כובע

חבשו כובע רחב שוליים שיגן על הפנים, העיניים, האוזניים, הצוואר והעורף מפני קרני השמש.

  

משקפי שמש והגנה על העיניים

קנו משקפי שמש עם תווית המבטיחה שהם יספקו 100% הגנת UV לעיניים. חלק מהילדים אינם אוהבים להרכיב משקפי שמש. כדי לעודדם - אפשרו להם לבחור בעצמם משקפיים שהם אוהבים. רוב היצרנים משווקים מסגרות משעשעות ומצוירות עבור ילדים. אל תשכחו שילדים אוהבים לחקות מבוגרים - אם תרכיבו משקפי שמש באופן קבוע, גם ילדיכם ירצו לעשות זאת.

  

ביגוד מתאים ומגן

  • אחת הדרכים הטובות לשמור על ילדיכם מפני השמש היא לכסות את גופם ככל הניתן בלבוש (חולצה בעלת שרוולים ומכנסיים).

  •  בדים באריגה צפופה מספקים את מרב ההגנה מפני קרני השמש.

  •  אמור, תינוקות עד גיל חצי שנה אין לחשוף לשמש כלל, ותינוקות מעל גיל חצי שנה יש להלביש בבגדים המכסים את כל הגוף, כולל כובע רחב שוליים. גם פעוטות וילדים מבוגרים יותר מומלץ להלביש בבגדים המכסים את כל הגוף, במים ומחוצה להם.


שהייה בשמש בשעות הבטוחות יותר

הימנעו משהייה עם ילדיכם בשמש בשעות החמות ביותר (משעה 10:00 עד 16:00) ואל תלכו שולל אחר מידת החום בחוץ. ילדים אינם מודעים לכך שקרינת השמש עלולה להיות חזקה גם ביום קריר, מעונן, או כשיש רוח, לכן, בכל יום, יש להקפיד על אמצעי הזהירות.

 

  

מסנן קרינה

אמצעי חשוב ביותר הוא מסנן הקרינה, הסופג חלק מקרני השמש או דוחה את קרניה לפני שהן פוגעות בעור. ישנם תכשירי הגנה שונים, החשוב ביותר הוא דרגת ההגנה שהם מספקים. כאשר אתם עומדים בפני אינספור האפשרויות של רכישת תכשיר הגנה בחנות, שימו לב למספר ה-SPF (מקדם ההגנה מהשמש) המצוין על התווית - עליו להיות 30 SPF ומעלה. כמו כן, מומלץ להשתמש בתכשירים רחבי טווח, כלומר, תכשירים המציעים הגנה משולבת נגד קרינה על-סגולה מסוג UVB ונגד קרינה על-סגולה מסוג UVA.

 

חשוב לזכור כי מסנני הקרינה אינם חוסמים לחלוטין את קרינת השמש, ויש להשתמש בהם יחד עם כל אמצעי ההגנה האחרים.

 

הוראות למריחת מסנן קרינה:

  • השתמשו בתכשיר הגנה בכל יציאה מחוץ לבית.

  • מרחו בנדיבות את התכשיר כ-30 דקות לפני היציאה מהבית, כדי שתיווצר שכבה עבה של הגנה. מרחו שוב עם ההגעה לחוף הים או למקום אחר שבו אתם או ילדיכם נחשפים לשמש. המריחה הכפולה מבטיחה כיסוי מלא של החלקים החשופים. אל תשכחו למרוח את התכשיר על הידיים, האוזניים, כפות הרגליים והעורף. על השפתיים מומלץ להגן בתכשיר ייעודי המכיל מסנן קרינה. הרימו את קצות בגד הים ומרחו גם שם קרם הגנה כדי שלא יישאר אזור לא מוגן.

  • יש לחדש את מריחת התכשיר כל שעתיים.

  • מרחו שוב את ילדיכם לאחר שהייה במים או הזעה.

  • מרחו תכשיר הגנה עמיד במים אם ילדיכם נכנסים למים. המים מחזירים אור ומעצימים את קרני השמש, כך שיש צורך בשמירה על הגנה מתמשכת.

 

שתייה

כשאתם נמצאים עם ילדיכם מחוץ לבית או עוסקים בפעילות גופנית, גופכם מתחמם. כשהגוף מתחמם הוא מקרר את עצמו באמצעות הזעה, ואתם וילדיכם מאבדים נוזלים החיוניים לפעילות התקינה של הגוף. לכן יש להקפיד על שתיית מים מרובה במשך כל שעות היום, בעיקר כאשר שוהים מחוץ לבית.

 
בכל עונות השנה, וגם כשיוצאים לחופשת סקי

בנוסף לקרינת השמש הישירה, לא ניתן להתעלם מתוספת הקרינה המוחזרת אלינו גם מהחול, מהמים (בבריכה או בים) ובמיוחד מהשלג. גם דרך שמים מעוננים עוברת קרינה על-סגולה במידה ניכרת, ולכן יש לנקוט אמצעי הגנה במשך כל השנה, ובכל פעם שאנו בפעילות מחוץ לבית.

 בזמן נסיעה ברכב

מומלץ לסגור את כל שמשות המכונית, בעיקר כאשר קרינת השמש חזקה, וכן להשתמש באמצעי הגנה נוספים שהוזכרו לעיל, כגון: שרוולים ארוכים, משקפי שמש ומסנן קרינה רחב טווח בעל מקדם הגנה של 30 SPF ומעלה. כדאי גם להתקין סוככי שמש, מדבקות וצלונים בשמשות הרכב האחוריות.

 
השפעת תרופות על עור ילדיכם

חלק מהתרופות מגבירות את רגישות העור לקרני השמש. גם ילדים בעלי עור שאינו נשזף בקלות עלולים לסבול מכוויות שמש בתוך דקות אם הם נוטלים תרופות מסוימות. ילדים בעלי עור בהיר - רגישים יותר. שאלו את רופא הילדים או את הרוקח אם התרופות (במיוחד אנטיביוטיקה ותרופות נגד אקנה) שילדיכם נוטלים עלולות להגביר את רגישות עורם לשמש. אם כן - הקפידו שבעתיים על הימנעות מחשיפה לשמש. אמצעי הזהירות הטובים ביותר הם כיסוי הגוף או שהייה בבית או במקום מוגן אחר. מסנן הגנה אינו יכול להגן לחלוטין על העור מרגישות לשמש הנגרמת מתרופות.

 
תנו דוגמה אישית לילדיכם, והגנו על גופכם מפני השמש

כדי לגרום לילדים לאמץ את כללי "חכם בשמש"®

של האגודה למלחמה בסרטן:


חכם בשמש

כללים לחיים בריאים והמלצות לאבחון מוקדם
כללים לחיים בריאים והמלצות לאבחון מוקדם של סרטן
קרא עוד
תודתנו נתונה ל:
דר' פליקס פבלוצקי,
מנהל מכון הפוטותרפיה ואשפוז היום הדרמטולוגי, מחלקת העור, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר, ויועץ האגודה למלחמה בסרטן על עזרתו הרבה בכתיבת עלון זה.
אפריל 2019
התכנים המופיעים כאן נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.