לתרומה
חפש
מניעה וגורמי סיכון
חכם בשמש

נזקי שמש בסקי

עוד בנושא

עוצמת הקרינה העל-סגולה של השמש יכולה להיות חזקה גם בחורף כשהטמפרטורות נמוכות, ולכן חשוב להגן על העור. מזג האוויר הקר באתרי הסקי מטעה, וחשוב להיות מודעים לסכנה האורבת מחשיפה לא מבוקרת לשמש החורפית - עוצמת הקרינה הנמדדת באתרי הסקי  גבוהה במיוחד. קרינת השמש באתרי סקי מושפעת הן מהקרינה המוחזרת מהשלג הלבן והן מגובה הקרקע.


על גולשי הסקי לנקוט אמצעי זהירות על מנת להגן על העור מחשיפה מסוכנת, וחשוב להקפיד על הגנה הן בימים שמשיים והן בימים מעוננים, שכן גם כאשר קיים כיסוי עננים עוצמת קרינת ה-UV באתרי הסקי עדיין משמעותית.

  • לבוש: מומלץ להימנע ככל האפשר מחשיפת הגוף לשמש, גם אם מדובר בימים חמים ובהירים. חשוב להקפיד על לבוש מלא, כולל כובע, ורצוי בגדים ארוכים המכסים את הגוף ככל האפשר. הבדים המספקים את מרב ההגנה מפני קרני השמש הם בדים באריגה צפופה, כמו כותנה.

  • מסנן קרינה: מומלץ למרוח מסנן קרינה עם מקדם הגנה 30 SPF לפחות. רצוי למרוח את אזורי הגוף החשופים לשמש (פנים, אוזניים, צוואר וכו') כחצי שעה לפני החשיפה לשמש, גם אם נחשפים לדקות אחדות, ולחזור ולמרוח שוב לאחר כמה שעות גלישה. מומלץ להשתמש במסנן קרינה ייעודי לשפתיים עם מקדם הגנה 30 SPF לפחות.

  • משקפי שמש: מומלץ להרכיב משקפי שמש המיועדים לסקי ומאפשרים הגנה מלאה מפני קרינת UV.

  • שתייה: חשוב להקפיד על שתייה מרובה. למרות מזג האוויר הקר הגוף מזיע ומאבד נוזלים וחשוב להחזיר אותם כדי להימנע מהתייבשות.


יש להקפיד ולאמץ התנהגות חכמה בשמש גם בזמן טיול באתר הסקי ולא רק בזמן הגלישה בפועל.


חשוב לדעת!

תכשיר הגנה (מסנן קרינה) כלשהו, אשר נמרח לאחר הצריבה בשמש, אין בכוחו לבטל את הנזקים המצטברים מהשמש, שהם בחלקם בלתי הפיכים ואינם ניתנים לתיקון. תכשירי לחות לעור הנמרחים על העור שנצרב משפרים את ההרגשה, אך אינם מבטלים את הנזק שנגרם. 

יוני 2022