לתרומה
חפש
מניעה וגורמי סיכון
חכם בשמש

חשיפה לשמש מבעד לשמשות המכונית

עוד בנושא

חשוב לדעת כי שמשות המכונית אינן מונעות מקרינת ה- UV לפגוע בעורכם.

 

האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לאנשים הנמצאים זמן רב במכוניתם להשתמש באמצעי הגנה על עורם, כגון: לבישת חולצה בעלת שרוולים ארוכים , הרכבת משקפי שמש, ומריחת מסנן קרינה על גבי כל חלק עור חשוף. שימוש באמצעי ההגנה שהוזכרו יבטיח את הגנת הנוסעים ברכב בעת השהיה בו וגם לאחר היציאה ממנו. אין לסמוך על כך שקרינת השמש תיחסם באמצעות שמשות המכונית ולא תפגע בעור גופכם. ניתן אף להשתמש ב 'שרוולי נהיגה' וכפפות.

 

מהי קרינת שמש אולטרה סגולה?

 

קרינת שמש אולטרה-סגולה מורכבת מ 3 סוגים: UVA, UVB, UVC.

קרינת ה- UVC אינה מגיעה לכדור הארץ. בדרכה מהשמש אלינו היא נספגת ומתפזרת באטמוספרה. קרני ה-UVA וה-UVB הינן בעלות אורכי גל המהווים סיכון ועלולות לגרום לנזקים בלתי הפיכים לעור וסוגי סרטן העור.

 

UVA מהי? (קרינה על סגולה A)

 

קרינת ה- UVA מורכבת מקרני שמש באורכי גל של 320-400 ננומטר (ביליוני המטר). קרניים אלו חודרות עמוק יותר לעור מקרני ה- UVB, והן האחראיות העיקריות לקמטים ולהזדקנות מוקדמת של העור. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים, שקרינת ה- UVA מחריפה את ההשפעה המסרטנת של קרינת ה-UVB ועלולה לגרום באופן ישיר לסוגי סרטן העור, כולל מלנומה.

 

UVB מהי? (קרינה על-סגולה B)

 

 

קרינת ה-UVB מורכבת מקרני שמש קצרות באורכי גל של 290-320 ננומטר. קרני שמש אלו בעלות יכולת רבה יותר מזו של קרינת UVA. קרניים אלו הינן הגורמות העיקריות להתפתחות סרטן העור מסוג תאי בסיס ותאי קשקש ונחשבות כבעלות השפעה משמעותית אף בגרימת מלנומה (סרטן עור ממאיר).

 

מהי ההשפעה של קרניים אלו בתוך המכונית?

 

הקרינה בתוך המכונית מושפעת ממספר גורמים, כגון: כיוון הרכב ביחס לשמש, האם השמשות ברכב סגורות וכו'. אמנם, רמות הקרינה בתוך המכונית נמוכות מאלה שמחוץ לרכב, אך עדיין נמצאות בטווח של בין 4% עד ל-50% מהקרינה שעוטפת את המכונית מבחוץ.

זכוכיות שקופות צדדיות חוסמות 97% מקרינת ה-UVB וכ-37% בלבד מקרינת ה-UVA.

שמשה קדמית חוסמת את כל קרינת ה- UVB וכ- 80% מקרינת ה- UVA.

 

כיצד נתגונן מפניהן?

 

מומלץ לסגור את כל שמשות המכונית, בעיקר כאשר קרינת השמש מחוץ להן חזקה, וכן להשתמש באמצעי הגנה נוספים שהוזכרו לעיל, כגון: שרוולים ארוכים, משקפי שמש ומסנן קרינה.

 

נלקח במקור ממידע של אגודת הסרטן האוסטרלית

The cancer council, Australia

ועובד על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן

info@cancer.org.il

טלפון: 03-5721608, פקס: 03-7322780

האגודה למלחמה בסרטן, מחלקת הסברה והדרכה.

 

יוני 2005