לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט - Medroxyprogesterone acetate (פרוברה® - ® Provera)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט היא תרופה הורמונלית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן. דף מידע זה מתאר את מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט, את אופן קבלתה וכמה מתופעות הלוואי האפשריות שלה.

כדאי לקרא דף מידע זה יחד עם החוברת 'הטיפול ההורמונלי בסרטן השד' של האגודה למלחמה בסרטן יכול להועיל.

 

התגובה של כל אדם לתרופה היא ייחודית. ישנם אנשים החווים מעט תופעות לוואי, בעוד אחרים סובלים מתופעות רבות יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף המידע לא יופיעו אצל כל מי שמקבל מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופות. בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן במידה ותופענה אצלך. עם זאת, לא מתוארות תופעות נדירות מאוד, שהסבירות להופעתן נמוכה מאוד. אם אתה מבחין בתופעות אחרות, שאתה חושב שהן קשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך.

בעת קבלת הטיפול תיפגש עם הרופא שלך באופן שגרתי על מנת שיוכל לעכקוב אחר השפעות הטיפול. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה אודות הטיפול ותופעות הלוואי שלו, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

 

איך מקבלים אותה?

מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט היא גלולה, הקיימת בשלושה מינונים שונים: 100 מ"ג, 200 מ"ג ו-400 מ"ג. לרוב נוטלים את הגלולה פעם אחת ביום, אך ניתן גם לקבלה במינונים קטנים יותר, שיילקחו במרווחים שווים במהלך היום. כאשר מקבלים מרשם של מינון יומי חד-פעמי, יש לקחת את התרופה בערך באותה השעה בכל יום (לא חשוב באיזו שעה של היום). כאשר מקבלים מרשם של מינון מחולק (יותר מפעם אחת ביום), יש לקחת את התרופה במרווחים שווים לאורך היום.

 

כיצד היא פועלת?

אופן הפעולה של המדרוקסיפרוגסטרון אצטאט טרם הובן במלואו, אך יש המאמינים שהיא מתערבת באיזשהו אופן בפעולתו של ההורמון הנקבי אסטרוגן. הורמון זה קיים גם אצל גברים, אם כי בכמויות נמוכות יותר. סוגים רבים של סרטן מסתמכים על אספקה של הורמוני מין ספציפיים, כמו אסטרוגן, בכדי לגדול. על פני השטח של תאי הסרטן יש חלבונים הנקראים קולטנים, שההורמונים המיניים נצמדים אליהם. נסה לדמות את התהליך לפעולת מנעול ומפתח. בנסיבות רגילות, כאשר הורמוני המין באים במגע עם הקולטנים הם פותחים, או מפעילים, את חלוקת תאי הסרטן והגידול מתפשט. מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט מפריעה לתהליך זה באופן כלשהו. ייתכן שהיא מונעת מתאי הסרטן לשמור על הקולטנים שלהם וכך מסלקת ביעילות את 'הנעילה'. ייתכן גם שיש לה אופן פעולה ישיר יותר בהשמדת תאי הסרטן, שלא זוהה עד כה.

 

מתי מקבלים מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט?

הרופא שלך יתחשב במספר גורמים שונים, בטרם יחליט האם הטיפול במדרוקסיפרוגסטרון אצטאט הוא המתאים ביותר עבורך. בין היתר, הוא יתחשב במחקרים שבחנו את השפעות המדרוקסיפרוגסטרון אצטאט. לרוב משתמשים במדרוקסיפרוגסטרון אצטאט לטיפול בסרטן השד, אצל נשים שהסרטן שלהן חזר לאחר פרק זמן, שבו הצליחו להשתלט עליו בהצלחה בעזרת טיפולים הורמוניים אחרים, כמו טאמוקסיפן. כמו כן, ניתן להשתמש במדרוקסיפרוגסטרון אצטאט בקרב נשים שהסרטן שלהן לא הגיב לטיפולים הורמוניים אחרים, אך על פני השטח של תאי הסרטן שלהן קיימים קולטנים של ההורמון המיני אסטרוגן.

במקרה של סרטן הערמונית, ניתן להשתמש בתרופה לטיפול באנשים שהסרטן שלהם התפשט מעבר לבלוטת הערמונית. עם כי לרוב נעשה שימוש בסוגים אחרים של טיפולים הורמוניים.

במקרה של סרטן הרחם, נעשה שימוש בתרופה זו כאשר הסרטן התפשט אל מחוץ לרחם ולא ניתן להסירו בשלמותו בניתוח, או אם הוא הופיע מחדש לאחר ניתוח.

במקרה של סרטן הכליות, נעשה שימוש בתרופה כאשר לא ניתן להסיר את הסרטן בשלמותו בניתוח, או כאשר הגידול הופיע מחדש לאחר ניתוח. הטיפול מתאים לגברים ולנשים כאחד.

 

תופעות לוואי אפשריות

תיאבון מוגבר

התופעה הנפוצה ביותר בתגובה לתרופה זו היא הגברת התיאבון, הגורמת לעיתים לעלייה במשקל. הקפדה על תזונה נכונה עשויה לסייע לך לשלוט בתאבון ובעלייה במשקל. עם זאת, בטרם תבצע כל שינוי בתזונה הרגילה שלך, היוועץ ברופא או בתזונאית. לתופעה זו עשויה להיות השפעה חיובית עבור אנשים שירדו במשקל כתוצאה מהסרטן.

בחילה והפרעות עיכול

ישנם אנשים הסובלים מתחושות בחילה בשבועות הראשונים של הטיפול במדרוקסיפרוגסטרון אצטאט. לרוב הבחילה חולפת לאחר זמן מה. בדרך כלל ניתן להקל על התחושה הרעה על ידי נטילת תרופות על פי מרשם הרופא, או על ידי נטילת הגלולות בשילוב עם אוכל או חלב.

אגירת נוזלים

בשל השינויים במאזן המלח והמים עלולה להיווצר אגירת נוזלים בגוף. יתכן שתבחין בנפיחות בקרסוליים ו/או באצבעות ו/או בבטן. תופעות אלה מופיעות בדרך כלל בטיפולים ארוכי טווח.

 

דימום וגינאלי אצל נשים

יש נשים הסובלות מדימום וגינאלי נקודתי במהלך הטיפול במדרוקסיפרוגסטרון אצטאט. תופעה זו עלולה להיות מטרידה, אך היא אינה מזיקה. ספרי לרופא שלך אם את סובלת מתופעה זו. עם סיום השימוש בתרופה, קרוב לוודאי שתחווי דימום וגינאלי הדומה למחזור החודשי.

 

התכווצויות שרירים

אם אתה חש בהתכווצויות שרירים, דווח על כך לרופא שלך על מנת שיוכל לרשום לך משככי כאבים מתאימים.

 

שינויים בעור

מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט עלולה לגרום לפריחה מגרדת. הרופא שלך יוכל לרשום לך תרופה שתעזור לך להתגבר על בעיה זו.

 

שינויים בחזה

אצל נשים, השדיים עלולים להיות רגישים, ולעיתים נדירות מאוד הם עלולים לייצר כמויות קטנות של חלב. תופעה זו אינה מזיקה, אולם אם היא מופיעה דווחי על כך לרופא שלך.

 

שינויים במצב הרוח, עייפות וכאבי ראש

מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט עלולה לגרום לעצבנות, חוסר-שינה, ישנוניות, עייפות, סחרחורות, מצבי רוח ירודים וכאבי ראש. אלו הן תופעות נדירות, אם אתה סובל מהן ספר על כך לרופא שלך.

 

האם מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט בטוחה לשימוש עבור כל אחד?

בדומה למרבית התרופות, אין להשתמש במדרוקסיפרוגסטרון אצטאט במהלך היריון. על אף שהתרופה עשויה להפסיק את פעילות המחזור החודשי שלהן, המדרוקסיפרוגסטרון אצטאט אינה משמשת כאמצעי מניעה, ולכן יש להשתמש באמצעי מניעה בטוחים במהלך הטיפול במדרוקסיפרוגסטרון אצטאט.

חולי סוכרת יצטרכו לפקח על רמת הסוכר בדמם ביתר קפידה, וייתכן שיאלצו להתאים את תרופות הסוכרת שלהם לטיפול במדרוקסיפרוגסטרון אצטאט. אם מתעוררות בעיות בשליטה על הסוכרת יש להיוועץ ברופא.

אנשים שסבלו בעבר מסוג כלשהו של קריש דם צריכים לדווח על כך לרופא שלהם, לפני שיתחילו את הטיפול במדרוקסיפרוגסטרון אצטאט, מפני שלעיתים נדירות התרופה עלולה להגדיל את הסיכון להיווצרות קרישים.

 

באיזה מצבים נוספים ניתן לטפל במדרוקסיפרוגסטרון אצטאט?

היות והתרופה מגבירה תאבון, היא ניתנת לעיתים לחולי סרטן שאיבדו משקל כתוצאה ממחלתם. ניתן לתת את התרופה גם לתת לנשים הסובלות מגלי חום במהלך גיל הבלות, או לגברים הסובלים מגלי חום כתוצאה מטיפול בסרטן הערמונית.

לעיתים היא משמשת, במינונים קטנים, לטיפול במגוון הפרעות במחזור החודשי.

משך הטיפול

הרופאים שלך ישוחחו עמך על משך הטיפול המתאים למצבך. לעיתים קרובות מקבלים מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט במשך מספר חודשים, ואף שנים.

 

דברים שחשוב לזכור לגבי גלולות מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט

  • שמור את הגלולות במקום בטוח, הרחק מהישג ידם של ילדים. מדרוקסיפרוגסטרון אצטאט עלולה להזיק להם.
  • אם הרופא מחליט להפסיק את הטיפול, החזר את הגלולות שנותרו לך לרוקח. אל תשליך אותן לאסלה או לפח האשפה.
  • אם הקאת מיד אחרי שנטלת גלולה, ספר על כך לרופא שלך. יתכן שתצטרך לקחת גלולה נוספת.
  • אם אתה שוכח לקחת גלולה, אל תיקח מנה כפולה. הודע על כך לרופא או לאחות שלך. אל תילחץ, רמות התרופה בדם שלך לא ישתנו יותר מדי, אך השתדל לא להחמיץ יותר מגלולה אחת או שתיים ברצף.
  • זכור לקבל מרשם חדש מספר שבועות לפני שיאזלו לך הגלולות, וודא שהצטיידת במספיק גלולות לחופשות וכדומה.

<< לרשימת התרופות


  

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

 

דף המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.

תודתנו

למאגר המידע הבריטי CancerBACKUP

על הסכמתם לתרגום דף מידע זה ולהתאמתו לצרכי הארץ

ולקרן קנדי לי על תמיכתה הנדיבה, שאפשרה זאת

 

Our thanks go to

 

CancerBACKUP

For their approval of the translation of this information and its adaptation to local needs

and to The Kennedy Leigh Charitable Trust

For its generous support that made it possib

תודתנו לדר' נאורה יעל  החושן

אונקולוגית בכירה במכון האונקולוגי, מרכז רפואי ת"א ע"ש סוראסקי

חברת ועדת העדכון לנושא שד באגודה למלחמה בסרטן

 

על הארותיה והערותיה

 

מעודכן לספטמבר, 2004