לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

בווציזומאב - Bevacizumab (אווסטין® - ®Avastin)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

בווציזומאב היא תרופה מוכוונת מטרה, הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן. מידע זה מתאר את הבווציזומאב, את אופן קבלתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה.

 

תגובתו של כל אדם לטיפול היא ייחודית. ישנם אנשים החווים מעט תופעות לוואי, בעוד אחרים מדווחים על תופעות לוואי רבות. במידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מתופעות הלוואי השכיחות פחות, על מנת לתת לך שיהיה בידך מידע מוקדם על התופעות האפשריות הנובעות מקבלת התרופה.

 

יש לציין כי התרופה משפיעה באופן שונה על מטופלים שונים וגורמת לתופעות לוואי אחרות. כמו כן, שילוב של תרופות כימותרפיות עלול גם הוא ליצור תופעות לוואי שונות. תופעות נדירות אינן נכללות במידע זה. אם אתה מבחין בתופעות אחרות, שאתה חושב שקשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך.

 

במהלך קבלת הטיפול תיפגש עם הרופא שלך באופן שגרתי על מנת שיוכל לבצע מעקב אחר השפעות הטיפול. אל תחשוש לפנות אל הצוות המטפל בך בכל בעיה או שאלה. מידע הזה יסייע לך להתארגן לקראת פגישתך עם הרופא.

כיצד נראית התרופה?

את התרופה מכינים אח/ות או רוקח/ת. בווציזומאב מגיעה בצורת נוזל.

 

אופן פעולת התרופה

גידולים סרטניים זקוקים לרשת של כלי דם חדשים על מנת שיוכלו לגדול. ללא כלי דם חדשים, נותר הגידול בגודל מיקרוסקופי (פחות מגודלו של ראש סיכה) ואינו יכול להתפתח. בווציזומאב עוצרת את התפתחותם של כלי דם חדשים בחלק מסוגי הסרטן. כתוצאה מכך, הגידול מקבל פחות חמצן וחומרי הזנה ומתכווץ, או לפחות מפסיק לגדול. תרופות, הפועלות נגד צמיחת כלי דם, נקראות אנטי-אנגיוג'נסיס (Anti- Angiogenesis).

 

אופן קבלת התרופה

התרופה ניתנת בזריקה לוריד, דרך צינורית קטנה (קנולה). אפשרות אחרת היא לקבל את התרופה דרך עירוי מרכזי, המוחדר לוריד מתחת לעור ליד עצם הבריח או הזרוע. לעתים ניתנת הבווציזומאב בשילוב עם תרופות כימותרפיות, לרוב אירינוטקן, 5-פלואורוראציל ולאוקובורין.

 

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

בווציזומאב רשומה בישראל לטיפול בחולי סרטן מעי גס גרורתי; בגידולי מוח חוזרים מסוג Glioblastoma multiforme, בחולי סרטן ריאה מסוג NSCLC; בחולות סרטן שחלה, בחולות סרטן החצוצרות; ובחולות בסרטן צוואר הרחם בהתוויות מסויימות.

תרופות ביוסימילאר לבווציזומאב

תרופות ביוסימילאר (Biosimilar) הן חלופה טיפולית לתרופה ביולוגית מקורית, המפותחת במעבדה באמצעות הנדסה גנטית המבוססת על רכיבים מן החי, כמו חיידקים או תאי בעלי חיים. התרופות הן בעלות דמיון רב ככל האפשר לתרופה ביולוגית קיימת, אך לא זהות.

בדומה לתרופות גנריות, גם תרופות ביו-סימילאר מצריכות אישור מהרשויות הרגולטוריות, לאחר הוכחת יעילות ובטיחות, באותה דרך כמו תרופת המקור. לתרופת ביו-סימילאר אמורות להיות אותן תופעות לוואי אפשריות שיש לתרופת המקור.

לתרופה בווציזומאב קיימת תרופת ביוסימילאר המאושרת לשימוש בישראל ונמצאת בסל הבריאות:

אמווסי® - ®Mvasi

תופעות לוואי אפשריות

לחץ דם גבוה

התרופה עלולה לגרום לעליה בלחץ הדם, לכן לאורך הטיפול יתבצע מעקב אחר לחץ הדם שלך. חשוב שתודיע לרופא אם אתה סובל מכאב ראש, מדימום באף או מתחושת סחרחורת.

 

עיכוב בריפוי פצעים

במהלך הטיפול בבווציזומאב עלולים פצעים שייווצרו בגופך להחלים לאט יותר.

 

עייפות ותחושת חולשה כללית

התרופה עלולה לגרום לך לחוש עייף וחלש, לכן חשוב שתפנה זמן רב למנוחה. בחוברת 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' תוכל למצוא מידע נוסף בנושא

 

שטף דם או דימום

בווציזומאב עלולה להקטין את ייצור טסיות הדם, שתפקידן לעזור בתהליך קרישת הדם. חשוב שתדווח לרופא שלך בכל מקרה של דימום או שטף דם בלתי מוסבר.

 

שלשול

ישנן תרופות יעילות לטיפול ולהקלה על שלשול. חשוב להרבות בשתיית נוזלים באם הינך סובל משלשול. אם אתה סובל משלשול מתמשך, או חריף, פנה אל הרופא שלך על מנת שיוכל לרשום לך תרופות יעילות יותר.

 

כאבי ראש

אם אתה סובל מכאבי ראש במהלך הטיפול, דווח על כך לרופא המטפל בך.

 

בחילה והקאות

הבחילה, או ההקאה, עשויה להתחיל לאחר הטיפול ולהימשך יממה אחת. כיום ישנן תרופות יעילות נגד בחילות שיכולות למנוע או להחליש תופעות אלו. במידה והתרופה אינה מקלה את תחושתך, או שהבחילה נמשכת, פנה אל הרופא שלך על מנת שיוכל לרשום לך תרופות יעילות יותר.

 

כאב בפה ושינויים בחוש הטעם

בזמן הטיפולים אתה עלול לסבול מכאב ומכיבים קטנים בפה. לכן חשוב שתקפיד על שתייה מרובה ועל צחצוח שיניים יסודי ועדין במברשת שיניים רכה. כמו כן, אם תחוש כאב, או תבחין בכיבים בפה, תוכל לפנות אל הצוות המטפל בך על מנת שירשמו לך תרופות ומי פה מיוחדים שימנעו ויטפלו בזיהום בפה. הטיפול עשוי לגרום לך לחוש כי למזון ישנו טעם שונה. תחושת הטעם הרגילה תשוב אליך עם תום הטיפולים.

 

אובדן תיאבון

אובדן תיאבון, כתוצאה מהטיפול, הוא מתון בדרך כלל ונמשך כיום אחד. מידע נוסף בנושא תוכל למצוא בחוברת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן' של האגודה למלחמה בסרטן. בנוסף, תוכל לפנות לדיאטנית בית החולים על מנת שתסייע לך להתמודד עם התופעה.

 

נזק לכליות

בווציזומאב עלולה לגרום לשינויים זמניים בפעילות הכליות. לכן אתה עשוי להתבקש לעבור בדיקות דם ושתן תקופתיות במטרה לוודא שהכליות שלך פועלות כראוי.

 

כאבים באזור הגידול

ישנם מטופלים המדווחים על כאבים באזור הגידול.

מידע חשוב נוסף

תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.

  • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.

  • הגעה לבית החולים - אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – ידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.

  • פוריות: מחקרים הראו כי התרופה עלולה לגרום לכשל שחלתי בנשים. אצל רוב המטופלות נצפה שיפור בתפקוד השחלות לאחר הפסקת הטיפול בתרופה. השפעות ארוכות טווח של הטיפול בתרופה על הפוריות אינן ידועות. אפשר להתייעץ בנושא זה ועל אפשרויות לשימור פוריות עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

  • מניעת הריון -  אין להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת התרופה. יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה חוסמי זרע (קונדום) החוסמים את מעבר נוזלי הזרע והנרתיק בזמן השימוש בתרופה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

  • הנקה: יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה ובמשך שישה חודשים לאחר מכן, היות וקיימת אפשרות שהיא עוברת לחלב האם.

  • אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

<< לרשימת התרופות


 

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

 

תודתינו נתונה לפרופ' נטליו וולך, סגן מנהל מחלקה אונקולוגית ומנהל היחידה לכימותרפיה טיפולית, מרכז רפואי 'אסף הרופא', על הערותיו והארותיו.

המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.