לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

זבלין® (זוולין) ®90Y-Ibritumomab tiuxetan Zevalin ®

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
קנאביס רפואי לחולי סרטן
תרופות וטיפולים שונים נוספים
התמודדות עם כאב ממקור סרטני
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
ארגון בעלי סטומה
טיפול ביתי תומך
שירותי הוספיס
ביטוח לאומי ורשות המיסים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן
מידע מותאם לכל חולה

אישור משרד הבריאות למתן הטיפול  בזוולין מתייחס לחולים מבוגרים הסובלים מלימפומה שאינה הודג'קין מסוג לימפומה פוליקולרית + CD20 לאחר כשל או עמידות לטיפול בריטוקסימאב.

רצוי לקרוא את המידע יחד עם חוברות האגודה למלחמה בסרטן "לדעת יותר על לימפומה שאינה הודג'קין" וריטוקסימאב (מבטרה). לקבלתן ללא תשלום יש לפנות ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

מהו זבלין?

הזבלין משמש לטיפול בסוגים מסוימים של לימפומה שאינה הודג'קין ( NHL ), כמתואר למעלה. לימפומה שאינה הודג'קין הינה מחלת סרטן במערכת הלימפה (רשת בלוטות המגנה על הגוף מפני זיהומים). הטיפול בזבלין נקרא "רדיו-אימונותרפיה". רדיו-אימונותרפיה הינה טיפול המשלב בין מקור קרינה, כגון איזוטופ רדיואקטיבי, לבין נוגדן חד-שבטי (מונוקלונלי). כיום זבלין ניתן לחולים שטופלו בנוגדן-חד שבטי אחר, ריטוקסימב, אשר לא הגיבו לטיפול או שמחלתם חזרה.

נוגדנים מונוקלונליים

נוגדנים מונוקלונליים משמשים להשמדת סוגים מסוימים של תאים סרטניים תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים רגילים. הנוגדנים מזהים חלבונים מסוימים הנמצאים על מעטפת תאי סרטן מסוימים ו"ננעלים" עליהם (בדומה למפתח שנכנס למנעול). הטיפול יכול לעורר את מערכת החיסון של הגוף לתקוף את תאי הסרטן, ולפעמים אפילו גורם לתאים להשמיד את עצמם.
הזבלין ניתן ביחד עם נוגדן מונוקלונלי נוסף הנקרא ריטוקסימאב (מבטרה). יחדיו הם ננעלים על חלבון בשם CD20 , הנמצא על מעטפת אחד מהסוגים העיקריים של תאי דם לבנים רגילים (לימפוציטים מסוג B ). CD20 נמצא גם על המעטפת של מרבית הלימפוציטים החריגים מסוג B , שנמצאים בסוגים רבים של לימפומה שאינה הודג'קין. הנוגדנים המונוקלונליים תוקפים גם את תאי B הרגילים וגם את תאי B הסרטניים.

איזוטופים רדיואקטיביים

איזוטופים רדיואקטיביים הם אטומים שפולטים אנרגיה בצורת קרינה. הזבלין הוא נוגדן מונוקלונלי המחובר לאיזוטופ רדיואקטיבי איטריום-90. איטריום-90 מפיק קרינה חזקה מספיק בשביל להשמיד תאים סרטניים, אולם יכול גם לפגוע בתאים רגילים.

אופן הפעולה

הזבלין נכנס למחזור הדם בגוף החולה. החלק של הנוגדן המונוקלונלי מזהה את החלבון CD20 ונקשר אליו (כמתואר לעיל). האיזוטופ הרדיואקטיבי (איטריום) משחרר אנרגיה הפוגעת בתאי B או משמידה אותם. זבלין תוקף גם תאי B רגילים וגם תאי B סרטניים, אך הגוף מחדש את מלאי תאי הדם הלבנים הנורמליים שנפגעו, כך שהסיכון לתופעות לוואי בשל כך הוא קטן ביותר.

אופן מתן הטיפול

זבלין ניתן כטיפול יחיד (ולא כסדרה של טיפולים חוזרים) ומורכב משני רכיבים, הניתנים בהפרש של כשבוע זה מזה:

  • ריטוקסימאב
  • 90Y-Ibritumomab tiuxetan (זבלין)

ריטוקסימאב ניתן ביום הראשון לטיפול במטרה להקטין את מספר תאי ה- B הבריאים הרגילים. כך נמנעת מהזבלין האפשרות להיקשר לתאים בריאים (לא סרטניים) ולהשמיד אותם. ריטוקסימאב ניתן בעירוי תוך ורידי (טפטוף). הוא ניתן בקצב איטי, במשך כמה שעות, ולפני העירוי מקבלים סטרואידים ואנטיהיסטמינים מסוימים כדי להפחית את הסיכון לתגובה אלרגית.

עירוי שני של ריטוקסימאב ניתן שבוע לאחר הטיפול הראשון בריטוקסימאב. תוך 4 שעות לאחר עירוי זה תעבור למכון לרפואה גרעינית לצורך קבלת טיפול בזבלין. טיפול זה ניתן בטפטוף לוריד במשך כ- 10 דקות. לאחר מכן, ישוחרר החולה לביתו. אין צורך בשהייה בבידוד או בנקיטת אמצעי זהירות כלשהם.

 

תופעות הלוואי האפשריות

במהלך קבלת התרופות, חוו מטופלים חלק מהתופעות הבאות: קוצר נשימה, סומק באזור הפנים, שיעול, צמרמורות, גירוי בגרון, חום, כאב ראש, בחילה, הקאה, כאב בטן, כאב גב, סחרחורת ופריחה.
אם יהיו לך תסמינים כלשהם במהלך העירויים, חשוב שתספר זאת מיד לרופא או לאחות. התסמינים הללו יכולים להיות סימנים של תגובה אלרגית שמחייבת טיפול מיידי.
כל אדם מגיב לטיפול בצורה ייחודית. אנשים מסוימים סובלים ממעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים סובלים מתופעות לוואי רבות יותר. תופעות הלוואי המתוארות בסעיף זה לא מתרחשות בכל המטופלים. בהמשך מתוארות תופעות הלוואי הנפוצות ביותר ואת תופעות הלוואי הנפוצות פחות, כך שתוכל לזהות אותן אם יופיעו.

תופעות לוואי מיידיות - תופעות לוואי לאחר הטיפול

עמידות מופחתת לזיהומים

הטיפול בזבלין יכול להפחית את קצב ייצור תאי הדם הלבנים במוח העצם וכתוצאה מכך לגרום לרגישות גבוהה יותר לזיהומים.


שטפי דם / דימומים

זבלין עשוי להפחית את קצב ייצור הטסיות (המסייעות לקרישת הדם) ולגרום לשטפי דם או לדימומים. תופעה זו, כמו קודמתה, יכולה להתרחש עד חודשיים לאחר סוף הטיפול. ייתכן שספירת הדם שלך תישאר נמוכה במשך כמה שבועות.

פנה מיד לרופא או לבית החולים במקרים הבאים:


אם החום שלך יעלה מעל  38°C:

  • אם תרגיש רע באופן פתאומי (גם אם החום שלך יהיה תקין)
  • אם יהיו לך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים כלשהם.
  • הרופאים שלך יבדקו את ספירת הדם שלך במהלך הטיפול ובמסגרת המעקב.

תסמינים דמויי-שפעת

תסמינים אלו כוללים חום, צמרמורות, כאבי ראש, כאבי פרקים ושרירים. תופעות אלו עשויות להתרחש מספר שעות לאחר מתן התרופה, אולם אינן נמשכות בדרך כלל יותר מיום-יומיים.

 

בחילות והקאות מדי פעם

ישנן תרופות יעילות מאוד נגד בחילה שמונעות או מפחיתות בצורה ניכרת את הבחילות וההקאות. אם הבחילה אינה נשלטת, או מתמשכת, יידע את הרופא המטפל. הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שעשויות להיות יעילות יותר.

 

שלשול

תופעה זו ניתנת לשליטה באמצעות תרופות, אך יש ליידע את הרופא באם התופעה חמורה או ממושכת. אם הנך סובל מתופעה זו חשוב מאד לשתות הרבה מאד נוזלים.

 

אבדן תיאבון

תופעה זו מאד קלה וחולפת לאחר יום או יומיים. דיאטנית או אחות תוכל להעניק עצות כיצד להחזיר את התיאבון, על התמודדות עם קשיי אכילה וכיצד לשמור על המשקל.

עצירות

תופעה זו ניתן למנוע על ידי אימוץ תפריט המכיל סיבים תזונתיים ושתייה מרובה. ייתכן שתוכל לעשות שימוש בחומרים משלשלים. יש ליידע את הרופא אם הנך סובל מתופעה זו.

פריחה והזעת יתר

זבלין עלול לגרום לפריחה, העלולה לגרד וכן לגרום להזעת יתר. יידע את הרופא או האחות על כך.

כאבי פרקים ושרירים

חשוב מאד ליידע את הרופא שלך על כך בכדי שיוכל לרשום לך תרופות משככות כאבים שיעזרו להקל על התסמינים הללו.

 

מידע נוסף

יש לנקוט באמצעי זהירות במהלך טיפול בזבלין מכיוון שהשפעות הקרינה של התרופה יכולות להישאר בגוף ובנוזלי הגוף (לרבות דם, צואה, שתן ורוק) למשך זמן קצר אחרי הטיפול. לפיכך, במשך שבעה ימים לאחר הטיפול עליך להימנע מהעברת נוזלי גוף. חשוב שתרחץ את ידיך בקפידה לאחר ביקור בשירותים ולנקות את כל מה שנשפך. כמו כן, עליך להשתמש בקונדום בעת קיום יחסי מין. כל אלו יסייעו למזער את החשיפה של אנשים הקרובים אליך לקרינה.

 

הריון

יש להימנע מהריון במשך שנה אחת לאחר הטיפול.

תרופות

במשך הטיפול בזבלין אין לקחת תרופות מסוימות ללא פיקוח רופא, לרבות מדללי דם (נוגדי קרישה) ותרופות כגון אספירין ואיבופרופן.

 

 

המרכזים הרפואיים בהם ניתנת התרופה:

הדסה, סורוקה, איכילוב, בילינסון, שיבא, רמב"ם

<< לרשימת התרופות


  

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

 


מידע זה מבוסס על מאגר  והותאם לצרכי הארץ
תודתנו לפרופ' דינה בן יהודה מנהלת המחלקה ההמטולוגית במרכז הרפואי הדסה עין כרם, ירושלים  ולפרופ' עופר שפילברג,  מנהל המערך ההמטולוגי במרכז הרפואי רבין, קמפוס בילינסון, על הארותיהם והערותיהם

המידע מעודכן לדצמבר 2006. בימים אלו נמצא המידע בתהליכי עדכון ויתכנו בו שינויים.

ניתן להתקשר למרכז המידע, טל. 03-5721608 לפרטים.

המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.