לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

אובינוטוזומאב - Obinutuzumab (גזייבה® - ®Gazyva)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה אובינוטוזומאב, המוכרת גם בשמה המסחרי גזייבה, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבודקים את יעילות הטיפול במחלתך.

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

אם אתה חווה תופעה שאינה מובאת בדף זה - דווח על כך לרופא המטפל בך.**    

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

** המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.

מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

אובינוטוזומאב היא תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה) מסוג נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody). נוגדנים חד-שבטיים מיועדים להרס סוגים מסוימים של תאים סרטניים, תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים הבריאים. הנוגדנים נקשרים לתאי הסרטן ומגייסים את מערכת החיסון להשמיד את התאים הסרטניים.

אובינוטוזומאב נקשרת לחלבון מסוג CD-20 המבוטא בצורה יתרה על ידי תאי הלימפומה, ובעקבות הקישור מתרחשת הפעלה של מערכת החיסון להשמדת תאי הסרטן. 

אופן נטילת התרופה

אובינוטוזומאב ניתנת בעירוי תוך ורידי. הטיפול הראשון עשוי להימשך מספר שעות. לפני תחילת הטיפול, תקבל תרופות להפחתת תגובה אלרגית העשויה להתפתח בעקבות מתן הטיפול: סטרואידים, משככי כאבים וחום,  ונוגדי אלרגיה ספציפיים (אנטי-היסטמינים).


במידה ותגיב לטיפול ללא תופעות לוואי משמעותיות, תקבל את המנות הבאות בפרק זמן קצר יותר.

תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה. ייתכנו תופעות לוואי בלתי שכיחות שאינן מפורטות בדף זה.

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי.

אלרגיה במהלך העירוי

תופעות לוואי אלרגיות במהלך עירוי שכיחות יחסית, אך בדרך כלל חולפות במהלך הטיפול.

אתה עלול לחוש בקשיי נשימה, צמרמורות, חום, הסמקה, לחץ דם נמוך, דופק לב מואץ, בחילות והקאות. לפני מתן העירוי תקבל תרופות על מנת להפחית תסמינים אלו עד כמה שניתן. תופעות הלוואי שכיחות יותר במנה הראשונה של הטיפול, כולל בערב ביצוע העירוי. בזמן מתן התרופה יפחית הצוות הרפואי יפחית את מינון התרופה או יפסיק את הטיפול בה לפרק זמן מסוים , בהתאם למידת הסבילות שלך לתופעות אלו.

ירידה בספירות הכדוריות הלבנות בדם (ניוטרופניה)

תאי דם הלבנים חשובים מאוד ב"מלחמה" נגד זיהומים. הטיפול באובינוטוזומאב ניתן על פי רוב יחד עם תכשיר כימותרפי. שילוב התרופות עלול לגרום לירידה בספירת תאי הדם הלבנים, המתבטאת בסיכון מוגבר לזיהומים.

המלצות למניעת זיהומים בימים בהם ספירות הדם נמוכות:

Big-Bullet-SQR.gif רחיצת ידיים שלך ושל מבקריך (הדרך הטובה למנוע התפשטות זיהום).

Big-Bullet-SQR.gif הימנעות מפגישות עם קהלים רחבים ואנשים חולים.

Big-Bullet-SQR.gif הימנעות מטיפול בפסולת של חיית מחמד.

Big-Bullet-SQR.gif שמירה על כל פצע או חתך- נקי.

Big-Bullet-SQR.gif הקפדה על רחצה יומיומית ובריאות הפה (צחצוח שיניים באופן קבוע).

Big-Bullet-SQR.gif התייעצות עם הרופא או האחות בטרם תקבע ביקורים או טיפולים אצל רופא השיניים

Big-Bullet-SQR.gif הימנעות מהסרת העור סביב הציפורן או ציפורן חודרנית. ניתן למרוח לק על הציפורניים, אך לא להדביק ציפורניים מלאכותיות.

Big-Bullet-SQR.gif התייעצות עם הרופא או האחות בטרם קבלת חיסון (או מתן חיסון לאדם עמו אתה מתגורר)

במידה ואתה מפתח תסמינים אלו, עליך להגיע בדחיפות לבדיקה רפואית:

Big-Bullet-SQR.gif עליה בחום הגוף מעל 38°C.

Big-Bullet-SQR.gif הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.

Big-Bullet-SQR.gif אם אתה סובל מתסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן.

אנמיה

הטיפול התרופתי עלול להפחית את רמת כדוריות הדם האדומות ולגרום לאנמיה (חוסר דם) המתבטאת בעייפות וחולשה. יש לדווח לרופא המטפל על הופעת תסמינים של קוצר נשימה, קשיי נשימה או כאב בחזה. במקרים חמורים של אנמיה יש צורך במתן עירוי דם.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לחיים בריאים®" החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה בטל. 1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה.

ספירת טסיות דם נמוכה

ירידה ברמת טסיות הדם המסייעות בקרישת הדם, יכולה לגרום לדימומים מוגברים. במקרה של דימום או חבלה מוגזמים, לרבות דימום מהאף או מהחניכיים, או הופעת דם בשתן או בצואה, יש לדווח לרופא המטפל ולהגיע לבדיקה רפואית. במקרים חמורים יינתן עירוי של טסיות דם.

שלשולים

ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.

מידע חשוב נוסף

bul3 תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.

 

bul3 חיסון חי או חיסון חי-מוחלש: חשוב שאתה או המתגוררים איתך תימנעו מקבלת חיסון חי או חיסון חי-מוחלש כלשהו במהלך הטיפול בתרופה.

 

bul3 תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.

 

bul3 הגעה לבית החולים: אם עליך להגיע לטיפול כלשהוא בבית החולים (שאיננו עקב מחלת הדם ממנה אתה סובל) - יידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.

פוריות, מניעת הריון, אמצעי מניעה והנקה:

bul3 פוריות: התרופה עלולה להשפיע על פוריות גברים ונשים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 

bul3 מניעת הריון: מומלץ לא להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת התרופה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 

bul3 אמצעי מניעה: יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה חוסם (קונדום) החוסם את מעבר נוזלי הזרע והנרתיק בזמן השימוש בתרופה. 

bul3 הנקה: יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה, היות וקיימת אפשרות שהיא עוברת לחלב האם.

 

bul3 נהיגה והפעלת מכשור כבד: בעת קבלת התרופה אתה עלול לחוש בסחרחורת קלה ו/או לעייפות. אם אתה חווה תופעות אלה, אל תנהג או תפעיל מכשור כבד באותה עת.

 

bul3 אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

<< לרשימת התרופות


  

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

 

תודתנו נתונה ל-

פרופ' עירית אביבי, מנהלת המערך ההמטולוגי במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב), על הערותיה והארותיה.

 

אפריל, 2017