לתרומה
חפש
מניעה וגורמי סיכון
גורמי סיכון סביבתיים

חימום ביתי מבעירת עצים בקמין

עוד בנושא
מניעה וגורמי סיכון
המאבק בעישון
חכם בשמש
קרינה אלקטרומגנטית
תזונה ומשקל תקין
פעילות גופנית
כללים לחיים בריאים
אלכוהול וסרטן
גנטיקה וסרטן
גורמי סיכון סביבתיים
סרטן וסביבה - (חלק א') מידע כללי
סרטן וסביבה - (חלק ב') גורמים להתפתחות סרטן המושפעים מאורח החיים
ועדת המסרטנים הסביבתיים באגודה למלחמה בסרטן
רשימות וסיווג של חומרים מסרטנים
אזבסט
מזהמים סביבתיים אפשריים
חימום ביתי מבעירת עצים בקמין
אקרילאמיד (הכנת מזון בטמפרטורה גבוהה)
הקשר בין דיאודורנטים וסרטן השד
קרינה מטלפונים סלולריים
הסרת שיער לצמיתות
צבעי שיער והסיכון לסרטן
החלקת שיער
האם תאורה מלאכותית (סביבתית) מהווה גורם סיכון לסרטן ?
קרינה מכלי רכב היברידיים וחשמליים
מנורות לייבוש לק ג'ל בציפורניים
משרד הבריאות - מידע בנושא מזהמים סביבתיים והשפעתם על הבריאות
מניעה ואבחון מוקדם של סרטן השד
מניעת סרטן המעי הגס
מניעת סרטן צוואר הרחם
המלצות המועצה הלאומית לאונקולוגיה למניעת סרטן
הרצאות בנושאי מניעת סרטן

עודכן: פברואר 2020
דף מידע זה מתמקד בסיכוני תחלואה בסרטן העלולים להיגרם ע"י  פליטות מזהמים לאוויר מבעירת עצים המשמשים לחימום ביתי.


החימום הביתי בעץ (קמין) מייצר עשן המכיל חלקיקים מיקרוסקופיים מזהמים וכימיקלים שונים. העשן עלול לפגוע בבריאות של כל מי שחשוף לו באופן קבוע ובין היתר – להגביר את ההסתברות לתחלואה ממאירה מסוגים שונים.

גודלם הקטנטן של חלקיקים אלה בעשן מאפשר להם לחדור עמוק לתוך הריאות ולפגוע לא רק בהן (ראה להלן), אלא גם באיברים אחרים אליהם הם מגיעים מן הריאות. חלק מן הכימיקלים המשתחררים לאוויר בעת השימוש בקמין, ידועים או חשודים כמסרטנים [כגון בנזן, פורמלדהיד, בנזו(א)פירן, אקרולאין ופחמימנים ארומטיים רב-טבעתיים (PAH)]. בנוסף לכך, החלקיקים עצמם (ללא קשר לכימיקלים הספוחים אליהם), שמקורם עלול להיות בעירה חלקית, בלתי מושלמת, של העץ הנשרף בקמין, סווגו לאחרונה ע"י ארגון הבריאות העולמי (WHO), כמסרטנים בבני אדם. בהקשר זה, ארגון הבריאות העולמי ציין, כי בעירת עצים במתקני חימום ביתיים גורמת לפליטת לא פחות מ – 14 חומרים ידועים או חשודים כגורמי סרטן.


יש לציין, שבאופן כללי – ללא התייחסות ספציפית כלשהי למרכיבי הפליטות - פליטות משריפה ביתית של דלק ביומסה (Biomass fuel –חומרי בעירה שמקורם, בין היתר, בעצים) סווגו כחשודות בסירטון בבני אדם על ידי הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IARC), המסונפת לארגון הבריאות העולמי. כמו כלל החומרים המסווגים כמסרטנים ע"י IARC, גם דלק הביומסה נכלל ברשימות החומרים המסרטנים של משרד הבריאות.


באשר להגדלת ההסתברות לתחלואה ממאירה - מחקרים שונים מצאו שחשיפה מתמשכת/מתמדת לעשן הנפלט מחימום ביתי בעץ עלולה לגרום בעיקר לסרטן הריאות (לרבות חלקים אחרים במערכת הנשימה) וביולי 2017 אף פורסם מחקר אפידמיולוגי מקיף מטעם המכון הלאומי לבריאות בארה"ב (NIH), המצביע על  קשר בין חימום ביתי ממושך בעץ וסיכון מוגבר להתפתחות סרטן השד. זאת, כאמור, בנוסף לחששות להגדלת ההסתברות לממאירויות נוספות.


מנתונים שפרסם המשרד להגנת הסביבה לשנת 2018 עולה כי בקנה מידה ארצי, שריפת עץ לחימום ביתי באמצעות קמינים תורמת 8% מפליטת חלקיקים נשימים מסוג PM10,  10% מפליטת חלקיקים עדינים נשימים מסוג  PM2.5  וכן, כאמור, לפליטה של חומרים שונים המוכרים או חשודים כמסרטנים. עמדת המשרד לאיכות הסביבה בישראל (כמו עמדת הרשויות הסטטוטוריות וארגונים מקצועיים רבים בעולם), היא כי יש להעדיף אמצעי חימום כגון מזגן (בדירוג אנרגטי גבוה) או חימום בגז. עם זאת, אם בכל זאת מחליטים להשתמש בתנורי עץ ביתיים, יש לדאוג לכך שהתנורים יופעלו באופן תקין ויעיל (שימוש בקמין בעל תו - תקן, שימוש בעץ תקני ויבש, ללא שאריות קרקע, צבעים ודבקים לסוגיהם או זיהום אחר) ובמקום מאוורר; הדבר מבטיח הפחתת כמויות העשן בכלל, והפחתת כמויות החומרים המסוכנים הנוצרים בבעירה, בפרט;  וכפועל יוצא -  הקטנת הפליטות לסביבה  והסיכונים הבריאותיים לנחשפים בתוך הבתים ו/או מחוצה להם.


מקורות:

    זיהום אוויר מתנורי הסקה על עץ (קמינים)