לתרומה

מידע לחולים
תרופות וטיפולים

טיפול בקרינה (רדיותרפיה) לאזור הריאה ובית החזה

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות יעודיות למחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
טיפול בקרינה לאזור הראש (מוח)
הקרנות פרוטונים
טיפול בקרינה לאזור הראש והצוואר
טיפול בקרינה לאזור השד
טיפול בקרינה (רדיותרפיה) לאזור הריאה ובית החזה
טיפול בקרינה לאזור הבטן, האגן או החלחולת (רקטום)
טיפול בקרינה לאזור הבטן העליונה, הושט והקיבה
טיפול בקרינה לאזור הערמונית
מידע על המעון ע"ש צ'ארלס קלור
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול מכוונן (ממוקד מטרה)
טיפול אימונותרפי
תרופות וטיפולים שונים נוספים
התמודדות עם כאב ממקור סרטני
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
טיפול פליאטיבי ביתי ושירותי הוספיס
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
מיניות ודימוי גוף
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
ארגון בעלי סטומה
טיפול ביתי תומך
שירותי הוספיס
מעון צ'ארלס קלור
טפסים לביטוח לאומי
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן
מידע מותאם לכל חולה

Big-Bullet-SQR.gif מבוא

Big-Bullet-SQR.gif מהו טיפול בקרינה

Big-Bullet-SQR.gif מתי ניתן טיפול בקרינה

Big-Bullet-SQR.gif תכנית הטיפול

Big-Bullet-SQR.gif כיצד ניתן טיפול בקרינה

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול

Big-Bullet-SQR.gif הרגשתך במהלך הטיפול

Big-Bullet-SQR.gif תופעות לוואי   

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול בעור

Big-Bullet-SQR.gif בתום הטיפול

 

 


 

 

 

 


PDF- טיפול בקרינה (רדיותרפיה) לאזור הריאה ובית החזה

מבוא

חוברת זו נכתבה על ידי רופאים ואחיות המטפלים בחולים* המקבלים טיפול בקרינה (רדיותרפיה) לריאה ו/או לבית החזה. החוברת נועדה לענות על כמה מהשאלות שחולים במצבך שואלים, ולספק לך ולבני משפחתך מידע העשוי לסייע בהתמודדות עם הטיפולים.

אם בתום קריאת החוברת תהיינה לך שאלות נוספות, תוכל לפנות אל הצוות המטפל או למרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 03-5721608 או info@cancer.org.il.

חזרה למעלה >>


מהו טיפול בקרינה (רדיותרפיה)

טיפול בקרינה (רדיותרפיה), הוא שימוש בקרינה מייננת, בעלת אנרגיה גבוהה, כדי להרוס גידולים סרטניים (ממאירים). הקרינה חודרת לאזור הגידול ופוגעת בתאים הסרטניים. הטיפול בקרינה אינו מכאיב, ומזכיר צילום רנטגן שגרתי.

 

טיפול בקרינה פוגע בתאים בזמן התחלקותם. התאים הסרטניים מתחלקים במהירות, ולפיכך הקרינה הורסת אותם ומונעת את התפשטותם. גם התאים הבריאים נפגעים מהקרינה. עם זאת, התאים הבריאים, שהם תאים שלמים ונורמליים, מתאוששים לאחר הקרינה, ושבים לחדש את עצמם. בסדרת טיפולים בקרינה, ניתן להשמיד את התאים הסרטניים בהדרגה, מבלי לגרום נזק לטווח ארוך לתאים הבריאים. כדי להפחית את הנזק לתאים הבריאים, ככל האפשר, הטיפול בקרינה מתבצע רק לאחר תכנון מדוקדק, המצמצם חשיפת תאים בריאים לקרינה, ומכוון את מלוא המנה הניתנת לתאים הסרטניים.

חזרה למעלה >>


מתי ניתן הטיפול

טיפול בקרינה ניתן ביחידות הקרינה ובמכונים האונקולוגיים השונים. הוא ניתן עד חמישה ימים בשבוע, בהתאם למינון שקבע הרופא. מטך מתן הקרינה קצר מאוד, אך לרנטגנאי הטיפול נדרש זמן כדי למקם במדויק את מכשיר הקרינה באזור המתאים. השהייה בחדר הטיפול נמשכת לרוב 20-5 דקות, מתוכן, ההקרנה עצמה אורכת 5-1 דקות, בהתאם לטיפול ולמכשיר. סדרת טיפולים כוללת לרוב כ-25 פגישות, הפזורות על פני כ-5 שבועות. טיפולים בקרינה אינם ניתנים בסופי שבוע ובחגים, למעט במקרים דחופים.

 

במידת האפשר, תוכל לתאם את שעת הטיפול בהתאם לנוחותך, ובהתחשב בסדר היום ובצרכיך. תיאום שעת הטיפול נעשה מול רנטגנאי הטיפול. אם אתה מגיע לקבלת הטיפול מביתך, מומלץ כי תגיע לטיפולים הראשונים בלוויית אדם קרוב. זאת, עד שתלמד כיצד משפיע עליך הטיפול. יתכן כ׳ גם בהמשך תזדקק לליווי.

 

חשוב לשמור על רצף הטיפול. אם מסיבה כלשהי אין ביכולתך להגיע לטיפול, הודע ליחידה לטיפול בקרינה על היעדרותך האפויה, וקבע תור חלופי.

חזרה למעלה >>


תכנית הטיפול

לפני תחילת הטיפול יש צורך בתכנון הטיפול וסימון האזור אליו תתבצע ההקרנה. תהליך התכנון נקרא סימולציה שפירושה: הדמיה. הכוונה היא להדמיית הטיפול העתידי, לפני השימוש במכשיר הטיפול בקרינה עצמו. הסימולציה נעשית באמצעות מכשיר מיוחד שנקרא CT סימולטור המבצע צילום רנטגן מדויק ומאפשר תכנון ודיוק בכיוון הקרינה.

 

ההדמיה נעשית בחדר הסימון וכוללת עריכת מדידות באזור המיועד לטיפול בקרינה. בתום עריכת המדידות הנחוצות, מסומן על הגוף, באמצעות עט סימון או דיו מיוחד, האזור אליו יינתן הטיפול. אין להסיר את הסימון עד לסיום הטיפול בקרינה בכדי להבטיח שזה יינתן במיקום הנכון. ישנה אפשרות לסמן את האזור באמצעות קעקוע נקודות קטנטנות, כמעט בלתי נראות מתחת לעור. נקודות אלה תשמשנה למיקום שדות הקרינה בטיפול עצמו. תכנית הטיפול היא אישית ומותאמת במיוחד ובנפרד לכל מטופל. לעתים תכנון הטיפול מצריך בדיקות עזר נוספות, כמו צילומי רנטגן, בדיקות CT וכדומה.

 

במהלך הסימון תתבקש לשכב ללא תנועה. התהליך עשוי להימשך כשעה או יותר, ולכן מומלץ לבקר בשירותים לפני תחילת הסימון.

 

הטיפול מתחיל רק לאחר שאנשי הצוות ישלימו את החישובים ואת תכנית הטיפול. יש מקרים בהם יש צורך לשנות במעט את תכנית הטיפול עוד במהלך הטיפול. יתכן שאז תתבקש לבקר שוב בחדר הסימולציה. התופעה מקובלת, ואין היא מצביעה על שיבוש בטיפול.

 

ביום הסימון כדאי להגיע בבגדים נוחים, שאין זה נורא אם יתלכלכו מעט.

חזרה למעלה >>


כיצד ניתן טיפול בקרינה?   

טיפול בקרינה ניתן באמצעות מכשיר המפיק קרינה בעלת אנרגיה גבוהה. הטיפולים במכון האונקולוגי ניתנים על ידי מכשיר הנקרא מאיץ קווי. זהו מכשיר היוצר אלומת קרינה עם גבולות חדים, בעלת כושר חדירות רב לעומק הרקמות ועם קצב קרינה מהיר המאפשר משך הנספגת בעור קטנה, ולכן כרוכה בסיכון מכשירי הקרינה ממוקמים בתוך חדרים מיוחדים בעלי קירות עבים מאוד ובלתי חדירים לקרינה, כדי להגן על הסביבה.

מאיץ קווי

חזרה למעלה >>


הטיפול

טרם הטיפול בקרינה תיערך שיחה עם הרופא והאחות. לפני תחילת הטיפול תתבקש לחתום על טופס הסכמה מדעת, לגבי הטיפול אותו אתה עומד לעבור.

 

בחדר הטיפול בקרינה יש מיטת טיפול ומכשיר טיפול בקרינה. לשם קבלת הטיפול תתבקש לשכב על מיטת הטיפול בתנוחה דומה לזו ששכבת בה במהלך הסימון. המכונה תכוון לאזור הטיפול והרנטגנאי יתחיל לכוון את המכשיר. כיוון המכשיר נמשך לעתים זמן רב יותר מאשר הטיפול עצמו, אולם זהו תהליך חשוב ביותר. כשהרנטגנאי יהיה מרוצה מהתנוחה, הוא יעזוב את החדר ויפעיל את מכונת ההקרנה. במשך הזמן הקצר של הטיפול, מספר דקות, ישגיח עליך רנטגנאי הטיפול דרך טלוויזיה במעגל סגור.

 

תוך כדי הטיפול לא תחוש דבר. חשוב לא לזוז במהלך הטיפול הקצר, אך ניתן לבלוע רוק ולנשום באופן רגיל.

 

טיפול בקרינה אינו גורם לך 'לפלוט' קרינה רדיואקטיבית, שכן מקור הקרינה נותר במכשיר. ניתן לשהות בחברת אנשים, כולל ילדים ונשים בהריון, במהלך תקופת הטיפולים, ולאחר סיומם.

 

במהלך קבלת הטיפולים בקרינה עליך להיבדק על ידי רופא ואחות, ולעתים אף לבצע בדיקות דם. הצוות הרפואי יעדכן אותך לגבי הבדיקות והביקורים המתוכננים.

 

חולים זכאים להחזר הוצאות נסיעה לצורך טיפול בקרינה. ההחזר ניתן בקופות החולים. להסדר העניין ומילוי טפסים עליך לפנות למזכירות יחידת הקרינה.

למידע נוסף בנוגע לזכויותיך ולקבלת החוברת 'זכויות ושירותים לחולים ולמחלימים' ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 800-599-995- 1 בנוסף, ניתן להתייעץ בפורום זכויות חולי סרטן באתר האגודה למלחמה בסרטן.

מרבית המידע המצוי בחוברת חדש עבורך, לכן אל תחשוש אם שכחת פרט כלשהו או הסבר מסוים. תמיד תוכל לשאול שוב ולקבל הסבר נוסף.

 

בסוף החוברת יש מידע באשר לאפשרויות הלינה של חולים מחוץ לבתיהם במהלך תקופת הטיפולים.

חזרה למעלה >>


הרגשתך במהלך הטיפול

כתוצאה מהטיפולים בקרינה ייתכנו תופעות לוואי שונות, כגון עייפות או שינויים על פני העור באזור הטיפול. לרוב, התופעות חולפות במהלך הטיפול, או שבועות מעטים לאחר סיומו. חלק מהחולים מדווחים כ׳ עברו את הטיפולים בקרינה ללא כל תופעות לוואי. מסיבה זו, תחושותיך האישיות הן המדד הטוב ביותר למידת החומרה של תופעות הלוואי.

 

חולים רבים מסוגלים להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל במשך תקופת הטיפול בקרינה, וממשיכים בפעילויותיהם הרגילות, כולל מפגשים חברתיים. חלק זקוקים למנוחה רבה יותר, בשל העייפות הנגרמת כתוצאה מהטיפולים.

חזרה למעלה >>


תופעות לוואי

טיפול בקרינה עלול להיות מלווה בתופעות לוואי כלליות ומקומיות, שרובן חולפות עם תום הטיפול, או באופן הדרגתי זמן מה אחריו. הרופא והצוות המטפל יסבירו לך על תופעות הלוואי הצפויות, בהתאם לטיפול המסוים שתקבל, ועל דרכי ההתמודדות עימן.

 

תופעות לוואי כלליות

עייפות

אחת מתופעות הלוואי השכיחות היא עייפות, המלווה בתשישות רבה. על כל שינוי במידת העייפות והתפקוד, יש לדווח לצוות המטפל.

לחצו כאן למידע על 'תשישות ועייפות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן'. לקבלת החוברת המודפסת פנו בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995

שינויים על פני העור

תופעה שכיחה נוספת בעקבות הטיפולים בקרינה קשורה בשינויים על פני העור באזור הטיפול. יש אנשים שמפתחים תגובה בעור בעקבות טיפול בקרינה. חומרת התגובה משתנה מאדם לאדם, ומאזור טיפול אחד לאחר. התגובה על העור אינה מיידית, אלא מופיעה לאחר מספר שבועות של טיפול. אם אתה חש תגובה על פני העור, מכל סוג שהוא, כגון: חום, שינוי צבע, גרד, יובש, פצעונים אנא דווח לצוות המטפל. הנחיות לטיפול בעור במהלך טיפול בקרינה מופיעות בהמשך החוברת.

 

נשירת שיער

אין נשירת שיער מהראש כתוצאה מטיפולים קרינתיים, למעט מקרים בהם מבוצע הטיפול הקרינתי לאזור הראש. השיער, באזורים שעירים אחרים בגוף, נושר אם הטיפול הקרינתי מכוון ישירות לאותו אזור. במרבית המקרים גדל השיער בחזרה כעבור כחודשיים-שלושה.

 

חשוב שתזונתך במהלך תקופת הטיפול בקרינה תהיה מאוזנת, וכדאי לשמור על משקל קבוע. אם יש לך צורך בסיוע בתכנון ארוחותיך, תוכל לפנות לדיאטנית. חוברת מידע בנושא טיפול תזונתי תומך בחולה הסרטן, ניתן לקבל ללא תשלום באגודה למלחמה בסרטן.

 

תופעות לוואי מקומיות

טיפול בקרינה לאזור הריאה ובית החזה עלול לגרום לתופעות מקומיות, שלרוב מופיעות שבועיים, או יותר, לאחר תחילת הטיפול. חלק מהתופעות עלולות להופיע אף בסיום הטיפול, ולהימשך גם חודש ויותר לאחר סיום הטיפולים. כמו בתופעות הלוואי הכלליות גם כאן משתנה עוצמת התופעה מאדם לאדם. טיפול בקרינה באזור הריאה ובית החזה עלול לגרום לבחילות, קשיי בליעה, שיעול יבש ומטריד וקשיי נשימה.

 

בחילות

הטיפול הקרינתי באזור הריאה ובית החזה עלול לגרום לעתים לבחילות. עליך לפנות במצב זה להתייעצות עם הרופא, ו/או האחות, לשם קבלת טיפול תרופתי נגד בחילות. במקרי בחילות יש להימנע ממזונות מטוגנים או מתובלים, כדי לא לגרות את חושי הטעם והריח. מומלץ להקפיד על אכילת ארוחות קלות לפני הטיפול, וגם במשך מספר שעות לאחריו.

 

כאבים וקושי בבליעה

טיפול בקרינה לאזור הריאה עלול להשפיע על אזור הוושט ולגרום לכאבים ולקשיים בבליעה. במקרים אלה מומלץ:

 • להיוועץ ברופא אודות תרופות נגד כאבים, המקלות את הכאב ומשפרות את הבליעה.
 • תזונה מתאימה - רצוי לאכול מזון בטמפרטורת החדר (לא קר מדי ולא חם מדי). יש להימנע מאכילת מאכלים חריפים או אלכוהול, במהלך הטיפול וכחודש אחריו.
 • כדאי לחלק את הארוחות למנות קטנות.
 • מומלץ לאכול ארוחות רוויות קלוריות, סוכרים ושומנים טבעיים (ללא טיגון).
 • מומלץ להעשיר את המזון במשקאות עתירי קלוריות ומזונות רכים (בדומה למזון תינוקות).
 • רצוי לא לאכול מאכלים המתפוררים בפה או בעלי מרקמים מעורבים (כמו מרק עם אטריות או אורז).
 • מומלץ לאכול מזון בעל מרקם רך יותר. ניתן להוסיף למזון נוזלים או רטבים.
 • רצוי לאכול מאכלים רכים, כמו ביצים מקושקשות, חביתיות, תפוחי אדמה (לא צ'יפס), מרקים, חלב, פודינג, דייסות, גבינות לבנות רכות, עוף, דגים, גלידה.

מומלץ להיעזר בדיאטנית המכון האונקולוגי בנושא זה. מידע נוסף ניתן לקבל בחוברת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן' של האגודה למלחמה בסרטן הניתנת ללא תשלום בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

שמירה על היגיינת חלל הפה

לאחר ניקוי השיניים השגרתי מומלץ לשטוף את הפה עם אחת מתמיסות אלו:

 • תמיסה מכפית סודה לשתייה: וכשלושת רבעי כוס מים. יש לשטוף את הפה ולגרגר עם תמיסה זו לעתים קרובות, ובעיקר לאחר ארוחות וצחצוח שיניים. לאחר מכן יש לשטוף את הפה שנית.
 • ניתן לשטוף את הפה ולגרגר עם מי פה לשמירה על היגיינת הפה (שלא מכילים אלכוהול) כ-3-2 פעמים ביום. באם מופיעה צריבה בפה יש למהול את התכשיר במים.

שיעול יבש, קושי בנשימה

תופעות אלו עלולות להופיע גם הן במהלך טיפול בקרינה לאזור הריאה וקשורות ישירות לאזור הריאה.

במקרה של הופעת תופעות אלה יש להיוועץ עם הרופא ו/ או האחות לגבי טיפול תרופתי מתאים. במקרים אלה ניתן לטפל לעתים באמצעות אינהלציות ו/או סירופ לשיעול.

חזרה למעלה >>


הטיפול בעור

מומלץ לעקוב אחר ההוראות הכלולות בפרק זה. הוראות אלו יועילו לך במניעה או בהפחתת התגובות על פני העור כתוצאה מהטיפול בקרינה.

 • אין צורך בהכנת האזור המטופל, אלא אם כן קיבלת הנחיות לכך מהרופא או מהאחות.
 • אין להסיר את הסימנים שעל העור במהלך תקופת הטיפולים. הסימנים נחוצים להבטחת מיקומו המדויק של אזור הטיפול. אם הבחנת כי חלק מהסימנים נמחקו יש לידע את הטכנאי בכדי שניתן יהיה לחדש אותם.
 • יש לרחוץ את האזור המוקרן במים פושרים ולספוג את המים באמצעות מגבת רכה. חשוב לשמור על אזור הטיפול יבש, ולהימנע משפשוף העור. ניתן להשתמש בסבון עדין לתינוקות.
 • אין לחמם את האזור המטופל או לקררו (למשל, בבקבוק חם או בקוביות קרח) במהלך תקופת הטיפול. יש להימנע מאמבטיות חמות במשך תקופה זו.
 • יש ללבוש בגדים רופפים ונוחים סביב אזור הטיפול. במהלך הטיפול ודאי יתברר לך שנוח יותר ללבוש חולצות כותנה.
 • אין לחשוף את אזור הטיפול לשמש. גם לאחר סיום הטיפול עליך להמשיך ולהימנע מחשיפה ישירה לשמש. יש להקפיד ולהימנע מכך לפחות למשך שנה מסיום הטיפול, שכן העור באזור המטופל הופך בעקבות הטיפול לרגיש יותר. אם אתה נאלץ להיחשף לשמש, עליך לדאוג לכיסוי האיברים הרגישים, ולהשתמש בתכשיר מסנן קרינה עם מקדם הגנה גבוה (מספר 15 לפחות).
 • אם תכננת חופשה בתאריכים הסמוכים לתום הטיפול, עליך להתייעץ עם הרופא המטפל בך.
 • אין להדביק גזות, פלסטרים, או כל סוג חבישה אחר באזור הטיפול, אלא אם כן קיבלת לכך הוראה מהרופא המטפל או האחות.
 • אם שחייה היא חלק מפעילותך היומיומית עליך להיוועץ ברופאך באשר להמשך פעילות זו, גם במהלך הטיפול, שכן מים מלוחים או כלור עלולים לגרום לגירוי בעור.
 • עם תחילת הטיפול, ורק לאחר הנחיה מפורשת מהצוות המטפל, יתכן שתצטרך להשתמש בקרם למריחה על העור. קיימים מספר קרמים לשימוש, כאשר רצוי להשתמש באלה על בסיס מימי ולא שומני. הצוות המטפל ינחה אותך לגבי הקרם המתאים לך. הקרם יסייע במניעת התייבשות העור ו/או קילופו. יש להקפיד לא להשתמש בקרם במשך 2-4 שעות לפני הטיפול. יש להתחיל להשתמש בו מיד עם קבלת הנחיה לכך, ובטרם הופעת התגובה בעור.

יש לדווח לרופא או לאחות עם הופעת הסימנים הבאים: חום, גירוי ו/או אדמומיות באזור הטיפול, פריחה, סדקים בעור, הפרעות נוזל מהעור, בחילות, קושי בבליעה , שיעול וקוצר נשימה.

חזרה למעלה >>


בתום הטיפול

חלק מתופעות הלוואי של הטיפול נמשכות גם מספר שבועות לאחר הטיפול. עם זאת, תתחיל לחוש בהדרגה שחזרת לתפקודך היומיומי. חשוב שתמשיך לנוח ולשמור על תזונה מאוזנת.

 

בתום הטיפול עליך לוודא שנקבע לך תור למעקב אצל הרופא המטפל. אחות היחידה תהיה איתך בקשר גם במהלך תקופה זו. אם תתעורר בעיה, כדאי לצלצל ולהקדים את התור.

 

אם נותרו לך שאלות או התעוררו בעיות בלתי צפויות, נא להתקשר אל:

 

היחידה לטיפול בקרינה __________________

 

רופא היחידה _________________________

 

אחות היחידה _________________________

 

תאריכים לביקורת וספירת דם ______________

 

___________________________________

 

___________________________________

 

חזרה למעלה >>


מידע נוסף בנוגע לזכויותיך תוכל למצוא בחוברת "זכויות ושירותים לחולים ומחלימים מסרטן" ומתעדכנת מדי עונה וניתנת ללא תשלום. ניתן להיעזר ב'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995, ולקבל מידע נוסף וחומרי הסברה על הטיפול, דרכי ההתמודדות והשיקום ללא תשלום. לשירותי מידע מתקדמים: 03-5721608 או info@cancer.org.il.

חולים המקבלים טיפול בקרינה ביחידות לטיפול בקרינה במרכזים הרפואיים בגוש דן, וזקוקים לשירותי לינה, יכולים להיעזר בשירותי המעון ע"ש צ'ארלס קלור, הסמוך לבית האגודה למלחמה בסרטן, ברחוב רביבים 7 בגבעתיים. למידע נוסף ניתן לפנות לצוות מעון קלור בטל: 03-5721623/4/7 או בפקס: 03-7313812 או בדוא״ל: maon-clore@cancer.org.il.

חולים מאזור הצפון, הדרום וירושלים יכולים לפנות ל'טלמידע'® באגודה או לעובדות הסוציאליות במרכזים בהם הם מטופלים, לקבלת מידע באשר לאפשרויות הלינה בסמוך ליחידות לטיפול בקרינה.

 מידע נוסף בנושא

פורום תמיכה לחולי סרטן ובני משפחתם
פעילות גופנית לחולים ומחלימים
תזונה לחולי סרטן

החוברת נכתבה על ידי

שרה גרדין, R.N.M.A, אחות אחראית ביחידת הקרינה, מרכז דוידוף, בית חולים בילינסון.

 

תודתנו נתונה לפרופ' אברהם קוטן, מנהל השירות האונקולוגי, בית החולים האיטלקי, חיפה.

 

 

ינואר 2016


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על טיפול בקרינה לאיזור הריאה ובית החזה. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.