לתרומה
חפש
ילדים ומתבגרים חולי סרטן
סוגי מחלות בילדים

גידולים במערכת העצבים בילדים

עוד בנושא

גידולים במערכת העצבים

גידולים הקשורים למערכת העצבים מסווגים לקבוצות בהתאם למיקומם בגוף: גידולי מוח, גידולים במערכת העצבים ההיקפית הסמפטית (נוירובלסטומות), וגידולים בעין (רטינובלסטומות). המאפיינים השונים לכל גידול המפורטים להלן קשורים במבנה הייחודי של כל חלק במערכת העצבים.

היכנסו לפורום להורים שילדם חלה בסרטן למענה על שאלות בנושאים מגוונים, כגון: אבחנה, בדיקות, התמודדות עם המחלה, טיפולים, טיפולים חדשניים שיעילותם עד כה לא הוכחה ועוד.

גידולי מוח

גידול מוחי הוא מחלת הסרטן השנייה בשכיחותה בילדים, לאחר לוקמיה. ידועים שלושה גידולים מוחיים עיקריים: גליומה (אסטרוציטומה), מדולובלסטומה ואפנדימומה. גידולים מוחיים עלולים להופיע בכל גיל, בעיקר בילדים בגילאי חמש עד עשר. גליומה מתפתחת בתאי עצב, בתאי רקמה מוחית או בתאים התומכים במוח, אפנדימומה מתפתחת בחדרי המוח, ומדולובלסטומה מתפתחת במוח הקטן (מוחון).

 

Big-Bullet-SQR.gif תסמיני המחלה: מכיוון שמרבית גידולי המוח ממוקמים בגומה האחורית ובקו האמצע של המוח, הם עלולים לגרום לחסימה וללחץ תוך גולגולתי מוגבר. הילד ירגיש כאבי ראש חזקים, בעיקר בבוקר כאשר הוא קם משנתו והקאות פתאומיות. ייתכן שהילד ירגיש מנומנם, חלש ועייף מהרגיל. תסמינים נוספים העלולים להופיע הם התעלפויות, עצבנות יתר, אדישות, בעיות בשיווי המשקל, פזילה ופרכוסים. כאשר הגידול הסרטני מפריע לזרימת נוזל עמוד השדרה (CSF), העוטף את המוח ואת עמוד השדרה, עלולה להופיע עלייה בכמות נוזל השדרה, ולעתים עלייה בהיקף הראש (תופעה הנקראת הידרוצפלוס).

 

Big-Bullet-SQR.gif אבחון גידול מוחי: בכדי לאבחן גידול מוחי יבוצעו בדיקת קרקעית העין (לאיתור לחץ מוחי מוגבר), ובדיקות הדמיה לאזור הראש וחוט השדרה (MRH CT) המסייעות בקביעת סוג הגידול, מיקומו והיקפו (אם התפשט לאזורים סמוכים).

 

Big-Bullet-SQR.gif מדולובלסטומה: גידול סרטני המופיע בילדים בגילאי שש עד שנתיים, בעיקר אצל בנים, הממוקם במוח הקטן. גידול זה בנוי מתאים קטנים המתפתחים במהירות ועלולים להתפשט בחוט השדרה. בשלב הראשון יתבצע ניתוח להסרתו של הגידול. לילדים מתחת לגיל 3, לא מומלץ לעבור טיפול קרינתי העלול לפגוע פגיעה בלתי הפיכה בתאי המוח. טיפול כימי יינתן במשך כמה חודשים, בהתאם לתגובת החולה לטיפול. ילדים גדולים יותר יעברו בנוסף גם טיפולים בקרינה למוח ולעמוד השדרה. סיכויי ההחלמה ממחלה זו בילדים מגיל 3 ומעלה - גבוהים.

 

Big-Bullet-SQR.gif אפנדימומה: גידול סרטני המתפתח בחדרי המוח, במוח הקטן או העליון, וגורם ללחץ תוך מוחי מוגבר. לעתים הגידול הסרטני עלול להתפשט לחוט השדרה, ולכן ייתכן שהצוות הרפואי יבצע בדיקת MRI של הראש ושל עמוד השדרה. סוג הטיפול יותאם לגיל הילד, כאשר הסיכויים להחלמה מלאה טובים יותר אם בניתוח הוסר הגידול כולו. טיפולים בקרינה יינתנו לילדים מעל גיל 3. מתחת לגיל זה יינתן טיפול כימי למשך כמה חודשים.

 

Big-Bullet-SQR.gif גליומה (אסטרוציטומה): גליומות מהווה כ-50% מכלל גידולי המוח בילדים, המתפתחות מתאי הגליה (התא הבסיסי של המוח). חלקן יהיו גליומות בדרגת ממאירות נמוכה וחלקן בדרגת ממאירות גבוהה, כאשר בדרגה 4 מדובר בגידול הממאיר ביותר (גליובלסטומה מולטיפורמה).

 

דרגת הגידול ומיקומו הם אלו שיקבעו את הטיפול בו. כשהגידול ממוקם בגזע המוח (אזור מעברם של עצבים מוחיים עיקריים) - סימני המחלה ברורים מאד, כגון: הפרעה בשיווי משקל, קשיי בליעה ונשימה, הקאות, ירידה בראייה, שיתוק חלקי או מלא, "חיוך בצד", שיתוק חלקי של הפנים. עקב מיקומו הרגיש, גידול זה אינו ניתן להסרה בניתוח, למעט מקרים בודדים, ולכן יינתנו טיפולים בקרינה לגזע המוח.

 

ההחלטה כיצד לטפל בילד תלויה במספר גורמים, כולל גיל הילד, מיקום הגידול והיקפו. לא כל הילדים עם גליומה יעברו ניתוח, בעיקר כאשר הגידול ממוקם בגזע המוח. מרבית הילדים יקבלו טיפולים בקרינה, חלקם גם כימותרפיה.

 

Big-Bullet-SQR.gif גליומה הממוקמת בעצבי הראייה: כשהגידול הסרטני ממוקם בעצבי הראייה הוא פוגע במסלול עצבי הראייה וביכולת הראייה, ועלול לגרום לעיוורון חלקי או מלא. מחלה זו שכיחה אצל ילדים החולים בנוירופיברומטוזיס (מחלה גנטית המשפיעה על מערכת העצבים ומתבטאת בכתמים חומים על העור). מיקומו הבעייתי של הגידול מקשה על הסרתו בניתוח, ולכן סביר להניח שיינתנו טיפולים קרינתיים וכימיים, ויתבצע מעקב רפואי קפדני אחר יכולת הראייה של החולה.

 

Big-Bullet-SQR.gif גליומה בהמיספרות (מוח עליון או מוח קטן): האבחנה ואפשרויות הטיפול תלויים בעיקר במידת התפשטות הגידול ובסיכוי לבצע ניתוח. לא תמיד ניתן להסיר גידול מוחי בשלמותו. כריתה מלאה של גידול מוחי עלולה לפגוע באופן בלתי הפיך בתפקוד הילד. סביר להניח כי יינתנו לחולה טיפולים כימיים וקרינתיים בכדי לצמצם את היקף הגידול.

 

לרוב, גידולי מוח אינם נוטים להתפשט לאזורים נוספים בגוף, ולכן הטיפול הטוב ביותר הוא ניתוח, אך לא תמיד ניתן יהיה לבצעו. כל הטיפולים משפיעים על התפתחותו הגופנית, השכלית והנפשית של הילד, בייחוד כאשר מדובר בחולה בגיל צעיר מאד.

האגודה מעניקה שירות ייעוץ ארצי לשיקום נוירו-פסיכו-אונקולוגי לילדים המתמודדים עם גידולי ראש ועם תופעות הלוואי של הטיפול.
השירות נועד לילדים מחלימים ולבני המשפחה, וכולל ייעוץ ראשוני והכוונה, הדרכה לגבי חזרה לבית הספר ושיגרת חיים במשפחה ובקהילה.
כמו כן, ניתן ליווי מקצועי והדרכה לאנשי המקצוע השונים העובדים עם הילדים ובני משפחותיהם במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים ובקהילה.
לפרטים ניתן לפנות לד"ר מיכל שדה בטל. 03-5721619.

לשאלות הכנסו לפורום גידולי מוח באתר האתר האגודה למלחמה בסרטן.

גידולי מערכת העצבים ההיקפית (נוירובלססומה - Neuroblastoma)

נוירובלסטומה הוא גידול סרטני המופיע במערכת העצבים הסמפטטית, האחראית לתגובת הגוף למצבי דחק. מחלה זו, המתפתחת לרב בתאי עצב צעירים מאד, מופיעה בעיקר בתינוקות וילדים מגיל ינקות עד לגיל שש, ושכיחה יותר אצל בנים. ב-65% מהמקרים המחלה מופיעה בבטן, בעיקר ביותרת הכליה (אדרנל). ב-15% מהמקרים הגידול הסרטני מופיע בחלקו האחורי של בית החזה. שאר מקרי הנוירובלסטומה מופיעים באזורים שכיחים פחות, כגון הצוואר, הנחיריים, הכבד ועצמות הגולגולת. אם הגידול הסרטני מתפשט - הוא צפוי להתפשט בעיקר לבלוטות לימפה סמוכות, לכבד, לעצמות, למח העצם ו/או לעור.

 

Big-Bullet-SQR.gif תסמיני המחלה: תסמיני המחלה כוללים עייפות, שלשולים ממושכים, כאבי בטן או כאבים באזורים אחרים, בהתאם לאזור בו התפתח הגידול. אם הגידול נמצא בבטן, הילד עלול להרגיש כאבי בטן. לעתים, אצל תינוקות, ניתן לגלות תפיחות בטנית קשה ולא רגישה. במידה והגידול מפושט בעצמות, הילד ירגיש כאבי עצמות, לרוב חזקים מאד. אם הגידול התפשט לעצמות הגולגולת ניתן להבחין בנפיחות וסימני דימום מסביב לעיניים. הילד ירגיש עייף, חלש חסר תיאבון וחיוור. לעומת זאת, במקרים בהם המחלה ממוקמת ייתכן והגידול יימצא באקראי, כאשר לא הופיעו תסמינים כלל.

 

Big-Bullet-SQR.gif דרכי אבחון: בכדי לאבחן את סוג והיקף המחלה יבוצעו בדיקות דם ושתן, צילומי רנטגן (בהתאם לאזור שנפגע). בדיקות הדמיה בהתאם לאזור שנפגע (רנטגן, MRI, CT), מיפוי עצמות, מיפוי MIBG (חומר הנקלט ספציפית על ידי תאי נוירובלסטומה) או PET-CT. כמו כן, יילקחו דגימת מח עצם, ביופסיה מהגידול שאותר באבחון, ובדיקות העתקי הגן N-Myc ושינויים בגנים נוספים.

 

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול: תכנית הטיפול תלויה במידת התפשטות המחלה ובמאפייניה הביולוגיים. הטיפול מבוסס על ניתוח, כימותרפיה, ובהתאם למידת התפשטות המחלה ומאפייניה הביולוגיים, גם תוספת של קרינה וטיפול ביולוגי. במקרים של מחלה מפושטת או אגרסיבית, לאחר שהילד נכנס להפוגה מלאה, מציעים לעתים לבצע השתלת מח עצם עצמית (מידע נוסף בעמ' 33), המאפשרת מתן טיפול כימי במינון גבוה מאד.

 

בהמשך, משלבים בטיפול תרופה, דמויית ויטמין A, המעודדת את הבשלת תאי הנוירובלסטומה ואת הפיכתם לתאים שפירים בשם גנגלינאורומה. השימוש בה נעשה לאחר הניתוח, הטיפולים בכימותרפיה ובקרינה. ההתפתחות האחרונה בשטח הטיפול בנוירובלסטומה היא התוספת של טיפול בנוגדנים המכוונים כנגד תאי הנוירובלסטומה. טיפול זה ניתן בארץ במסגרת פרוטוקול בינלאומי, במרכזים המשתתפים בפרוטוקול, והוא משפר משמעותית את סיכויי ההחלמה.

 

גידולים בעין (רטינובלסטומה - Retinoblastoma)

רטינובלסטומה היא גידול סרטני המתפתח ברשתית (רטינה - Retina), שכבת העין הרגישה לאור. למחלה זו שני סוגים: הסוג התורשתי, המאופיין בהתפתחות גידולים בשתי העיניים, והסוג שאינו תורשתי, המאופיין בדרך כלל בהתפתחות גידול בעין אחת בלבד.

 

Big-Bullet-SQR.gif הגורמים למחלה: הגורמים לגידולים שאינם על רקע תורשתי - אינם ידועים. גידולים תורשתיים, המהווים כשניים מכל חמישה מקרים של רטינובלסטומה, נוצרים בעקבות מוטציה גנטית. כלומר, מוטציות שני עותקי הגן Rb1, אשר לרוב עוברות מאחד ההורים אל הילד, וגורמות להתפתחות המחלה. נשאי מוטציות אלו נמצאים גם בסיכון גבוה יותר להתפתחות מחלות סרטן נוספות, בפרט אוסטיאוסרקומה וגידולים מחוץ לעין. לכל בני המשפחה בה אובחן חולה ברטינובלסטומה - מומלץ לפנות לייעוץ גנטי דרך קופת החולים ולבצע בדיקה גנטית.

לקבלת חוברת כל מה שרצית לדעת על גנטיקה וסרטן' המכילה מידע נוסף בנושא זה ללא תשלום פנו בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

Big-Bullet-SQR.gif תסמיני המחלה: במקרה של משפחה בעלת רקע רפואי לרטינובלסטומה, ייבדק התינוק מיד עם לידתו. במקרים אחרים, התסמין הראשון בו מבחינים הוא אישון לבן שאינו מחזיר אור. אם מדובר בגידול סרטני גדול יחסית - הוא עלול לגרום לעין להיראות אדומה וכואבת.

 

Big-Bullet-SQR.gif דרכי האבחון: בכדי לקבוע את האבחנה הסופית, רופא עיניים מומחה יבדוק את הילד בהרדמה מלאה. בדיקות נוספות שייתכנו הן בדיקת אולטרה-סאונד של העין והאזור סביבה, בדיקת CT או MRI של העין והמוח, וניקור מותני שיסייע בבדיקה האם התפשטו תאים סרטניים למערכת העצבים המרכזית. במקרים נדירים של מחלה מפושטת יבוצעו גם מיפוי עצמות (לאיתור התפשטות תאים סרטניים לעצמות) ודגימת מח עצם (לאיתור תאים סרטניים במח העצם). כמו כן, תתבצע בדיקת דם לאיתור נשאות של הגן הפגום.

 

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול: תכנית הטיפול תיקבע בהתאם למספרם, מיקומם והיקפם של הגידולים שאותרו בעיניים. לרוב, כשמדובר בגידולים קטנים וממוקמים, יינתן טיפול מקומי לעיניים על ידי רופא עיניים מומחה בהרדמה כללית:

  • קריותרפיה (Cryotherapy): בטיפול זה, המתבצע במספר פגישות, מוקפא הגידול הסרטני ומוסר מהעין.
  • טיפול בלייזר: בטיפול זה, המתבצע במספר פגישות במשך 3-4 שבועות, מחומם הגידול הסרטני.
  • דיסקית רדיואקטיבית: בטיפול זה נעשה שימוש בדיסקית קטנה, המכילה יוד רדיואקטיבי ונתפרת לחלקה החיצוני של העין, בכדי להרוס את התאים הסרטניים. טיפול זה מבוצע כנגד גידולים מעט יותר גידולים או כאלו שטיפולים אחרים לא נמצאו יעילים עבורם.

ההתאוששות מטיפולים אלו מהירה ובדרך כלל אינה מלווה בתופעות לוואי. בגידולים נרחבים יותר מטפלים במספר שיטות:

  • ניתוח - אם מדובר בגידול נרחב הגורם לאובדן הראיה בעין, ייתכן שהילד ייאלץ לעבור ניתוח להסרת העין ולהתאמת עין מלאכותית. ניתוח מבוצע לרוב במקרים של מחלה חד-צדדית.
  • טיפול כימי (כימותרפיה) - טיפול זה יכול להינתן לפני הטיפול המקומי (המוזכר לעיל) בכדי להקל על הסרתו ולהגביר את יעילות הטיפול. טיפול כימי יכול להינתן במקרה שהגידול הסרטני התפשט לאזורים נוספים בגוף, או אם קיים סיכון לכך. התרופות הכימיות השכיחות בטיפול ברטינובלסטומה הן קרבופלטין (carboplatin), אטופוסיד (etoposide) ווינקריסטין (vincristine). גישה חדשה מאפשרת מתן טיפול כימי לעורק האופטלמי, כלי הדם המזין את העין הפגועה (1AC). טיפול זה אינו מבוצע בכל המקרים, אלא בדרך כלל כאשר הגידול אינו מגיב לטיפולים השונים או במקרה של הישנות מחלה.
  • טיפול בקרינה (רדיותרפיה) - בטיפול בקרינה נעשה שימוש לטיפול ברטינובלסטומה רק כאשר טיפולים אחרים נמצאו כלא יעילים.

Big-Bullet-SQR.gif מעקב: מרבית הילדים מחלימים מרטינובלסטומה. במסגרת ביקורות המעקב התקופתיות, רופא עיניים יבדוק את העין המחלימה ויוודא שאין עדות להישנות המחלה. ילדים שחלו בעקבות נשאות גנטית - יופנו לייעוץ גנטי.

פורום להורים שילדם חלה בסרטן
לחצו כאן לפתיחת קובץ PDF

של החוברת בנושא:

ילדים ומתבגרים חולי סרטןילדים ומתבגרים חולי סרטן


על עדכון מהדורת 2016 תודתנו נתונה ל:

ד"ר שפרה אש, מנהלת יחידת אשפוז יום אונקולוגי, המערך להמטולוגיה-אונקולוגיה לילדים ע"ש פרופ' רנה זייצוב, מרכז שניידר לרפואת ילדים,

פרופ' מרים בן הרוש, מנהלת המחלקה להמטו-אונקולוגיה והשתלןת מח עצם בילדים, סגנית מנהלת בית החולים לילדים ע"ש רות רפפורט, המרכז הרפואי רמב"ם, חיפה,

פרופ' יצחק יניב, מנהל המערך להמטולוגיה-אונקולוגיה לילדים ע"ש פרופ' רנה זייצוב, מרכז שניידר לרפואת ילדים,

עו"ס מחלקת שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן.


אוקטובר 2016
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן בילדים. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.