לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

פלואורואורציל (Fluorouracil (5FU

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

פלואורואורציל (5FU) היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול במספר סוגי סרטן. מידע זה מתאר את ה-5FU כיצד מקבלים אותה, ומספר תופעות לוואי אפשריות. כדאי לקרוא מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול הכימי-כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים.

התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים חווים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל 5FU והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.


בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות שכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם הן תופענה. עם זאת, לא מתוארות תופעות לוואי נדירות מאוד, דהיינו – תופעות שישנה סבירות נמוכה מאוד שהן תשפענה עליך. אם אתה חווה תופעות כלשהן שלדעתך קשורות לתרופה אך אינן מתוארות בדף מידע זה, דון בהן עם הצוות המטפל בך. תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

 

כיצד היא נראית?

ניתן לקבל 5FU בצורות הבאות:

  • נוזל צלול.
  • משחה (אפודיקס).

 

כיצד מקבלים אותה?

קיימות מספר אפשרויות:

  • באמצעות זריקה לתוך הוריד דרך צינורית או דרך עירוי מרכזי המוכנס מתחת לעור לתוך וריד ליד עצם הבריח.
  • בצורת אינפוזיה (עירוי עם טפטפת) לתוך הוריד דרך צינורית.
  • בצורת משחה (אפודיקס) שמורחים ישירות על העור.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

פלואורואורציל רשומה בישראל לטיפול בסוגי סרטן שונים לרבות סרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן הלבלב וסרטן הקיבה בהתוויות מסויימות.

בדיקה לאבחון חסר פעילות האנזים (Dehydrogenase Dihydropyrimidine (DPD

לפני תחילת הטיפול בפלואורואורציל חשוב לבצע בדיקת דם לחוסר פעילות, העדר חלקי או מלא של האנזים האנזים (Dehydrogenase Dihydropyrimidine (DPD בגוף. DPD הוא אנזים שעוזר לגוף לפרק פלואורואורציל. באנשים עם רמות DPD נמוכות או ללא DPD כלל  קיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי חמורות או מסכנות חיים מפלואורואורציל. בעוד חוסר מוחלט באנזים DPD מאוד נדיר, לפי ההערכות כ-3-8% מהאוכלוסיה סובלים מחוסר חלקי באנזים. חוסר זה אינו מתבטא בסימפטומים כלשהם וניתן לגילוי רק בבדיקת דם. בדיקת הדם נמצאת בסל הבריאות החל משנת 2024 ומתבצעת בבתי החולים בכפוף לטופס 17 מקופת החולים. אם מתגלה חוסר באנזים DPD הרופא  המטפל עשוי להמליץ על טיפול במינון נמוך יותר של פלואורואורציל או החלפת הטיפול בסוג כימותרפיה שונה.

 

תופעות לוואי אפשריות

בחילה והקאות:

כיום קיימות תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל כשעתיים לאחר מתן הטיפול ולהימשך עד שבועיים. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או אם היא ממשיכה, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן ויהיו יעילות יותר.

 

כאבים וכיבים בפה:

אם אתה מרגיש כאב בפה, או אם אתה מבחין בכיבים קטנים, ספר על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים.

 

שלשול:

בדרך כלל קל לשלוט בתופעה זו באמצעות תרופה, אולם ספר לרופא שלך אם התופעה חריפה או מתמשכת. חשוב להרבות בשתיית נוזלים.

 

גירוד בעיניים וראייה מטושטשת:

חשוב שתספר על כך לרופא שלך: הוא יוכל לרשום לך טיפות עיניים מרגיעות.

 

פוריות:

יתכן שנטילת 5FU תשפיע על היכולת של אשה להרות או של גבר לעבר אישה. חשוב לדון בנושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון:


מומלץ שלא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת 5FU שכן הדבר עלול לגרום נזק לעובר המתפתח. גם בכך יש לדון עם הרופא המטפל.

 

שינויים בעור:

העור שלך עלול להתכהות בגלל ייצור יתר של פיגמנט (צבען). המצב יחזור לקדמותו לאט, מספר חודשים לאחר תום הטיפול. העור שמעל למקום ההזרקה עלול לאבד את צבעו באופן זמני בלבד.

 

ירידה זמנית בספירות הדם:

ירידה כזו עלולה לגרום לאנמיה, סיכון לשטפי דם או דימום, וסיכון מוגבר לזיהום. תופעה זו עשויה להתחיל 7 ימים לאחר מתן הטיפול ולהגיע לשיאה 14-10 יום לאחר הכימותרפיה. אז, ספירת הדם שלך תתחיל לעלות בהדרגה ובדרך כלל תחזור למצב הנורמלי תוך 21 יום. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי, כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם.


המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון הכימותרפיה שאתה מקבל ובאילו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד בגלל הכימותרפיה. אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם אתה מפתח שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה מרגיש לא טוב אפילו אם אין לך חום, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

תופעות לוואי שכיחות פחות

 

נשירת שיער:

נשירת שיער אינה נפוצה, אך השיער עלול להידלל ולעתים גם לנשור לגמרי. אם תתרחש נשירת שיער, היא תתחיל בדרך כלל 4-3 שבועות לאחר תחילת הטיפול, למרות שהוא עשויה להתחיל קודם לכן. זהו מצב זמני, והשיער יחזור לצמוח עם תום הטיפול.

 

שינויים בציפורניים:

הציפורניים שלך עשויות להפוך שבירות, מבוקעות או מחורצות. ציפורניים חדשות ללא סימנים אלה יצמחו לאט במשך מספר חודשים עם תום הטיפול.

 

רגישות העור לשמש:

בזמן הטיפול ב-5FU וגם מספר חודשים לאחר מכן, תהיה רגיש יותר לשמש, והעור שלך יישרף בקלות רבה יותר. תוכל לצאת לשמש, אך עליך להימרח בקרם עם מקדם הגנה גבוה, וללבוש בגדים מגנים. באגודה למלחמה בסרטן מידע רב אודות התנהגות חכמה בשמש והגנה על העור.

 

פריחות:

5FU יכולה לגרום לפריחה, שעלולה לגרום לגירוד. הרופא שלך יוכל לרשום טיפול שיסייע להפחית את הבעיה.

 

כאבים ואדמומיות בכפות הידיים והרגליים ('סינדרום פאלמר פלאנטר'):

תופעה זו עלולה לקרות כאשר 5FU ניתנת במשך פרק זמן ארוך, היא זמנית, ומשתפרת עם תום הטיפול. הרופא שלך יוכל לרשום לך ויטמין B6 (פרידוקסין) שעשוי לסייע להפחית את הבעיה.

 

ייצור מוגבר של דמעות:

עלול להיגרם לעתים על ידי 5FU באופן זמני.

 

מידע נוסף


ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.

 

<< לרשימת התרופות