לתרומה
חפש
מחלימי סרטן
מידע למחלימי סרטן

מדריך למחלימי סרטן

עוד בנושא

בשנים האחרונות, הודות לשיפור בשיעורי הגילוי המוקדם ודרכי הטיפול במחלות הסרטן, חולים רבים מחלימים ממחלתם וחוזרים לשגרת חיים פעילה ובריאה. בשלב זה, ישנה חשיבות מיוחדת לשמור על איכות חיי המחלימים ורווחתם.

 

אבחון מחלת סרטן הינו אירוע משמעותי ומהווה נקודת מפנה בחיים. לעיתים, מי  שאובחן כחולה בסרטן משנה את כל תפישתו ועולמו, והופך את מחלתו למנוע-צמיחה והתפתחות אישית. מחלימים רבים טוענים שהחוויה לימדה אותם על עצמם ועל הצורך לבצע שינויים חשובים בחייהם. אחרים מספרים שלמדו להעריך כל יום חדש ואת חשיבותם של משפחה וחברים ושל יחסיהם עם סביבתם.

 

מחקרים מדעיים מאפיינים את ההתמודדות עם מחלת הסרטן על-פי שלבים.

השלב הראשון במחלת הסרטן כולל את האבחנה ואת הטיפול הראשוני. המטרה בשלב זה היא לעבור בהצלחה את הניתוח, את הטיפול התרופתי ו/או את הטיפול הקרינתי, כאשר הכוח המניע הם סיכויי ההחלמה.  בשלב הזה מתקיים שיתוף פעולה הדוק עם הצוות המטפל, הפועל ככל הניתן למניעת סיבוכים ותופעות לוואי. במהלך הטיפול במחלה, החולה* בדרך כלל עסוק בהתמודדות עם השפעות הטיפול, תוך כדי הצורך בהסתגלות בתחומי החיים האחרים, כגון בעבודה וביחסים בתוך המשפחה. בשלב זה עולות שאלות, תהיות וחרדות לגבי ההווה והעתיד.

 

השלב השני, מתחיל עם סיום הטיפול הראשוני. שלב זה מלווה בדרך כלל בתחושה של פחד, וכל תופעה מתפרשת כחשש מחזרת המחלה. הדגש בשלב זה הוא על הסתגלות למגבלות הגופניות כתוצאה מהמחלה או הטיפול, כגון עייפות כרונית, אובדן חלק של הגוף, פגיעה בתפקוד המיני וכדומה.

 

השלב השלישי, בו אין עדות למחלה נקרא 'שלב ההחלמה'. מהלך הדרגתי בו החולה מצליח לנהל אורח חיים רגיל למרות ההיסטוריה של מחלת הסרטן. בתקופה הזאת עיקר ההתמודדות היא עם ההשלכות המאוחרות של המחלה ותהליך השיקום.

 

כל אחד משלבים אלו מעמיד בפני החולה, ובפני המטפלים בו, אתגר שונה. לכן, ההמלצה בעולם ובישראל היא שכל מי שחלה בסרטן ונמצא בשלב ההחלמה, יצויד ב"תוכנית טיפול להחלמה". תוכנית המסכמת את המידע הקריטי לטיפול לטווח קצר וארוך-טווח. מידע המותאם לסוג המחלה איתה התמודד החולה, הטיפול שניתן לו, וההשלכות האפשריות של הטיפול. במקביל חשוב שבתקופת ההחלמה יקבל המחלים מהרופא והצוות שמטפל בו המלצות מעקב ומידע עדכני בתחום. חשוב מאד גם לאמץ את ההמלצות ביחס לסגנון חיים בריא, כולל תמיכה נפשית וגופנית.

 

לאור חשיבות הנושא, מקיימת האגודה למלחמה בסרטן סדנאות למחלימים מסרטן ולבני משפחותיהם במטרה לשפר את איכות חייהם, להדריכם להמשך שמירה על אורח חיים בריא ולעודדם לחזור לחיים פעילים ומלאים. הסדנא נקראת "מחלימים לחיים בריאים" וכוללת מידע, דיון וייעוץ של אנשי מקצוע בנושאים כגון התמודדות עם תופעות לוואי לאחר הטיפולים, הקשר בין גוף לנפש, הדרכה לביצוע פעילות גופנית, שמירה על תזונה נכונה, הדרכה בנושאי אינטימיות ומיניות ועוד. התוכנית, שההשתתפות בה הינה ללא תשלום, מופעלת על-ידי האגודה למלחמה בסרטן במרכזי התמיכה "חזקים ביחד" של האגודה למלחמה בסרטן ובסניפיה ברחבי הארץ. עוד על פעילותה הענפה של האגודה בכלל ומרכזי התמיכה בפרט - בסוף החוברת.

 

החוברת כוללת את הנלמד במהלך השנים מניסיונם של מחלימים מסרטן ושל אנשי מקצוע בתחום וכוללת עצות מעשיות והמלצות, וכן מידע אודות ההתמודדות עם ההשלכות הגופניות, הנפשיות והחברתיות כתוצאה מהמחלה והטיפולים.

 

אנו מקווים שהחוברת תשמש לך כמקור השראה חיובי להביט קדימה לחיים שלאחר מחלת הסרטן, חיים טובים, מלאים ובריאים.

 

מטופלים שהתגברו על מחלת הסרטן מספרים כי במהלך הטיפול הם חשו שקיבלו המון מידע ותמיכה מהצוות המטפל וברגע שהטיפול הסתיים, עלו שאלות חדשות לגבי עתידם והם נותרו עם מידע ומענה חלקיים בלבד. חוברת זו נכתבה כדי להעניק מידע ולחלוק רגשות ותגובות המשותפים למחלימים רבים. החוברת מציעה טיפים מעשיים שיסייעו למחלימים, כך אנו מקווים, להתמודד עם תקופת ההחלמה.

 

"כאשר קיבלתי טיפול כימותרפי הפסקתי לבצע כמעט כל פעילות. כשסיימתי את הטיפול עמדתי בפני אתגר- מה אני הולכת לעשות כעת עם חיי? מה אני יכולה וצריכה לחזור ולעשות?" (לימור)

bul3 לקריאת המשך המדריך-

 

עם הפנים לעתיד: החיים לאחר הטיפולים במחלת הסרטן