לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

פקליטקסל מוצמד-אלבומין - Albumin-bound paclitaxel (אברקסן® - ®Abraxane)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה פקליטקסל המוצמדת לחלבון אלבומין, המכונה בשמה המסחרי אברקסן®*, אופן קבלתה ותופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע הזה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלה בה חלית, וכן, בחוברת של האגודה למלחמה בסרטן על כימותרפיה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים במטרה לבדוק את יעילותה במחלתך.

 

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך קבלת טיפול זה, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל בך שיעקוב אחר השפעותיו של הטיפול.**

  

אם הנך חווה תופעה שאינה מובאת בדף זה - דווח על כך לרופא המטפל בך.**

*או תרופות המכילות חומר פעיל זהה בעלות שמות מסחריים אחרים.

**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.

 

מהי אברקסן?

אברקסן היא תרופה ציטוטוקסית (כלומר, סוג של כימותרפיה) המוצמדת לחלבון אלבומין. היא מכילה את אותו מרכיב פעיל הכלול בתרופה פקליטאקסל (ואשר שמה המסחרי הוא טקסול®*), בתוספת החלבון אלבומין, המשמש נשא של החומר הפעיל.

 

קישורו של החומר הפעיל, פקליטקסל, לאלבומין מגדיל במצבים מסוימים את יעילותה של התרופה כנגד הגידול ומפחית את תופעות הלוואי שלה, במיוחד אלו הקשורות באלרגיה. כמו כל כימותרפיה, התרופה מעכבת התחלקות של תאים סרטניים, ובכך חוסמת את צמיחת הגידול.

 

אופן מתן התרופה

אברקסן ניתנת במסגרת אשפוז יום. לפני הטיפול תקבל תרופות אנטי-אמטיות (נוגדות בחילה והקאה). הטיפול ניתן על ידי עירוי תוך-ורידי במשך כ-30 דקות, וזאת באמצעות צינור דק (קנולה - Cannula), באמצעות צנתר מרכזי המוחדר תחת העור לתוך וריד ליד עצם הבריח או דרך צינורית דקה המוחדרת לווריד בכיפוף הזרוע (צנתר פיק-ליין). התרופה ניתנת אחת ל-3 שבועות במספר מחזורי טיפול לאורך מספר חודשים.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "צנתרים מרכזיים" ובה הדרכה למטופלים עם צנתרים מרכזיים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

פקליטקסל מוצמד אלבומין רשומה בישראל לטיפול בסרטן השחלה, סרטן שד, סרטן ריאות של תאים לא קטנים וקפושי סרקומה בהתוויות מסויימות.


 

תופעות לוואי

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה. ייתכנו תופעות לוואי בלתי שכיחות שאינן מפורטות בדף זה.

 

כמו בכל טיפול ייתכנו הבדלים בין חולים שונים לבין תופעות הלוואי שיופיעו, הן באופיין והן בדרגת עוצמתן.

 

רופאך יכול לרשום לך תרופות שיטפלו או ימנעו את תופעות הלוואי. הקפד על לקיחת התרופות, על פי ההנחיות, על מנת להשיג יעילות מקסימלית שלהן. הצוות המטפל בך יוכל גם לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי (תופעות הלוואי הספציפיות יוסברו לך ע"י הרופא המטפל).

 

bul3 תופעות לוואי שכיחות

 

חלק מהתופעות המופיעות מטה נלוות לטיפול בתרופות כימותרפיות. למידע נוסף בנושא מומלץ להיעזר בחוברת "הטיפול הכימי - כימותרפיה - על הטיפול הכימי ותופעות הלוואי" הניתנת ללא תשלום בפנייה בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

אצל חלק מהמטופלים מופיעות תופעות לוואי בזמן קבלת העירוי של אברקסן או אחריו. עליך להודיע לרופא או לאחות אם אינך חש בטוב או אם מתרחשות התופעות הבאות:

 

בחילות והקאות

תופעות אלו עלולות להתרחש מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. הטיפול ניתן עם תרופות יעילות מאוד נגד בחילה, המצליחות למנוע או להפחית באופן משמעותי את התופעה.

 

עדכן את הרופא שלך אם אתה סובל מבחילה שאינה נשלטת על ידי התרופות או מקיא יותר מפעמיים ביממה על מנת שיוכל להחליף את התרופות הניתנות לך לתרופות מתאימות יותר. הקפד על לקיחת התרופות על פי ההנחיות, קל יותר למנוע בחילה מאשר לטפל בה לאחר הופעתה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "בחילות והקאות הנלוות לטיפול הכימי והקרינתי" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

כאב במקום העירוי

יש ליידע את האחות אם מופיע כאב לאורך הווריד בו הוכנס העירוי. במקרה זה ניתן להאט את קצב הטפטוף של התרופה ובכך להקל על תחושת הכאב.

 

נשירת שיער

שיער הראש בדרך כלל נושר לגמרי בעקבות הטיפול בתרופה. יתכן שיורגשו גם הידללות ונשירה של הריסים, הגבות ושיער גוף אחר. תופעה זו כמעט תמיד זמנית ושערך יצמח לאחר סיום הטיפול. פנה לאחות לקבלת עצות להקלת ההתמודדות עם תופעה זו.

 

לעצות ומידע נוסף ניתן לעיין בחוברת "התמודדות עם נשירת שיער" של האגודה למלחמה בסרטן.

 

ירידה בספירות הדם - בעיקר של הכדוריות הלבנות

ירידה בספירת הדם עלולה לגרום לאנמיה (חוסר דם), המתבטאת בעייפות, קוצר נשימה וחוסר אנרגיה, וכן לשטפי דם או דימומים וזיהום. תופעה זו יכולה להתחיל כ-7 ימים לאחר הטיפול, ובדרך כלל מגיעה לשיאה כ-14-10 ימים לאחריו. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יתחילו לעלות בהדרגה ויחזרו למצבם התקין בתוך 28-21 ימים.

 

באופן כללי מידת ההשפעה של הטיפול על הירידה בספירת הדם שלך תלויה במינון הכימותרפיה שאתה מקבל ובתרופות הכימותרפיות האחרות שאתה מקבל במשולב, אם יש כאלה. הרופא המטפל ייעץ לך על הסיכון שתהיה ירידה בספירת הדם שלך כתוצאה מהכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי, כדי לראות איך מתפקד מוח העצם שלך.

 

אם ספירת הדם תהיה נמוכה מדי, הרופא יכול להחליט לעכב מעט את מתן הטיפול הבא. במקרה של דימום או חבלה ללא סיבה, כגון דימום מהאף או דימום מהחניכיים לאחר צחצוח שיניים, הופעת נקודות אדומות קטנות או פריחה על העור - יש לדווח מידית לרופא המטפל או לבית החולים. כמו כן, אם אתה חווה עלייה בחום הגוף (מעבר ל-38°C מעלות), אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום תרגיש לא טוב גם ללא חום גבוה, פנה מיד לרופא המטפל, לאחות או לבית החולים.

 

ירידה בתיאבון

התרופה עלולה לגרום לאובדן תיאבון בזמן הטיפול. נסה לאכול ארוחות קטנות בקביעות ואל תדאג אם תאכל מעט במשך יום או יומיים. אם לא חל שיפור בתיאבון שלך פנה לייעוץ תזונתי במרכז הרפואי בו אתה מטופל. ניתן להעשיר את המזון בעשבי תיבול ותבלין. חלק מהמטופלים מגלים כי מזון המוגש קר - טעים יותר עבורם. אם אתה מרגיש טעם מתכתי בפה - השתמש בסכו"ם מפלסטיק. התופעה צפויה לחלוף עם סיום הטיפול.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

עייפות וחולשה

עייפות או חולשה הן תופעות לוואי נפוצות של התרופה, המחמירות בדרך כלל לקראת סוף הטיפול ובמהלך מספר שבועות לאחר סיומו. חשוב להקפיד על מנוחה ככל הנדרש. ניתן לנסות לאזן את העייפות באמצעות פעילות גופנית קלה שעשויה לעזור, למשל הליכות קצרות. אם מרגישים ישנוניות, אין לנהוג או להפעיל מכונות.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לאיכות חיים®" החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן', המכילה מידע ועצות יעילות להתמודד עם התופעה.לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

נוירופתיה (פגיעה בסיבי עצב היקפיים)

זו תופעת לוואי שכיחה בטיפול בתרופה זאת, המתבטאת בתחושת נימול או רדימות בקצוות אצבעות הידיים או הרגליים ובשלב מתקדם יותר גם בכפות הידיים והרגליים. תיתכן הפרעה בפעולות העדינות של אצבעות הידיים. תופעת לוואי זאת נוטה להתגבר ככל שמספר מחזורי הטיפול גדל. דווח לרופא המטפל אם אתה חווה תופעה זו, לעיתים הוא יפחית את מינון התרופה. התסמינים, בדרך כלל, ישתפרו באיטיות עם סיום הטיפול.

 

כאבי שרירים או פרקים

אנשים מסוימים חווים במהלך הטיפול כאבי שרירים, מפרקים או עצמות. הרופא המטפל יוכל לרשום לך משככי כאבים, במידה ותסבול מכאבים אלו.

 

שינויים בעור

אברקסן עלולה להשפיע על העור ולגרום ליובש, גרד, לרגישות בעור או להתקלפותו. נקיטה בפעולות הבאות עשויה להפחית את חומרת השינויים בעור, אם כי לא ניתן למנוע אותם לחלוטין:

  • השתמש במים פושרים ובסבון ללא ריח, לרחצה.
  • המנע משימוש במוצרים לעור המכילים אלכוהול.
  • המנע משימוש במוצרים נגד אקנה, מאחר שהם עלולים לייבש את העור ולהחריף את הבעיה.
  • דאג למריחה תכופה של הגוף בקרם לחות לאחר הרחצה. הרופא המטפל או האחות יכולים לייעץ לך על סוגי התחליבים המומלצים.
  • הגן על הידיים והציפורניים עם כפפות גומי בזמן השימוש בחומרי ניקוי.

אם אתה חווה שינויים בעור, הרופא או האחות יכולים להמליץ על טיפול מתאים. רוב השינויים בעור הם זמניים ולרוב משתפרים עם סיום הטיפול.

 

bul3 תופעות לוואי פחות שכיחות

 

שלשולים

שלשולים הם תופעת לוואי בה ניתן לטפל בקלות יחסית על ידי תרופות. אם התופעה חולפת או מחמירה - פנה לרופא המטפל בך. בזמן שלשולים יש להקפיד על שתייה מרובה.

 

עצירות

צריכת נוזלים מרובה, תזונה עתירת סיבים ופעילות גופנית קלה, מסייעות בדרך כלל בהתמודדות עם תופעה זו. לעיתים ייתכן שהרופא ירשום לך תרופות משלשלות (laxatives) בכדי לטפל בתופעה.

 

פצעים וכאבים בפה

ייתכן שתחוש ביובש או כאבים בחלל הפה, או ייתכן שיופיעו כיבים קטנים. שתייה מרובה של נוזלים והקפדה על ניקיון הפה באופן קבוע באמצעות צחצוח עם מברשת שיניים בעלת סיבים רכים עשויים להפחית תופעות אילו. ניתן לטפל בבעיות אילו באמצעות שטיפות או תרופות למניעה וטיפול בזיהומי פה. ישנם מטופלים הטוענים כי מציצה של קוביות קרח עשויה להקל על התופעה.

 

תגובה אלרגית

זוהי תופעת לוואי נדירה המתבטאת בסימנים של פריחה וגרד בעור, הסמקה או קוצר נשימה, תחושת נפיחות של השפתיים, הלשון או הגרון, סחרחורת, כאב בבטן, כאב בחזה או בגב.

 

קוצר נשימה

התרופה עלולה לגרום לשינויים בריאות. עדכן את רופאך אם אתה חש בצפצופים או חרחורים בנשימה, שיעול, חום או תחושת קושי בנשימה או שתחוש בהחמרת קושי קיים בנשימה. אם יהיה בכך צורך, הרופא יוכל להפנות אותך לבדיקות מצב הריאות.

 

ירידת לחץ דם במהלך העירוי של התרופה

אברקסן גורמת לירידה בלחץ הדם ולכן הוא ייבדק באופן שגרתי במהלך הטיפול. יידע את הרופא על בעיה בעבר או בהווה של לחץ דם או אם אתה חש סחרחורת.

 

שינויים בקצב הלב

התרופה עלולה לגרום לשינויים בקצב הלב. בדרך כלל מצב זה אינו גורם לבעיה חמורה ועם סיום הטיפולים המצב חוזר לקדמותו. עליך ליידע את הרופא אם אתה מבחין בשינוי בקצב הלב.

 

בעיות עיניים

ייתכן שתבחין שעיניך דומעות וכואבות. הרופא המטפל יכול לרשום לך טיפות עיניים להקלה על המצב. עליך לפנות לרופא אם העיניים הופכות לאדומות ומודלקות כיוון שיתכן שתזדקק לטיפול עיניים אנטיביוטיות או אם אתה חש טשטוש ראייה או כאב בראייה.

 

שינויים בציפורניים

הציפורניים עלולות להפוך לשבירות, לכהות יותר או לשנות את צבען. ייתכן שיופיעו סימנים או חריצים עליהן. זהו מצב זמני שיחלוף עם סיום הטיפולים. לבישת כפפות בזמן שטיפת הכלים או בעת שימוש בחומרי ניקוי יסייעו להגן על הציפורניים בזמן הטיפולים. דווח לרופא או לאחות על תופעות של כאב, אדמומיות או נפיחות סביב הציפורן.

 

פגיעה בכבד

תחת השימוש בתרופה ייתכנו שינויים מתונים בתפקודי הכבד. הרופא המטפל בך יבצע בדיקות דם תקופתיות בכדי לוודא שלא חל שינוי כלשהו. ברוב המקרים עם סיום הטיפול תפקודי הכבד ישובו למצבם התקין.

מידע חיוני נוסף

bul3 תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם - עלולים להזיק לך בזמן הטיפול. תרופות מסוימות עלולות להפחית מיעילות התרופה, ויש להימנע מהן בזמן הטיפול.

 

bul3 יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.

 

אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן, יידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל. שוחח עם הצוות המטפל בך אם אתה חושב שאתה זקוק לטיפולי שיניים.

 

bul3 הקפד לעדכן את רופא השיניים שלך שאתה מטופל בכימותרפיה.

 

bul3 פוריות - התרופה עלולה להשפיע על פוריותם של גברים ונשים. שוחחו עם הרופא לפני תחילת הטיפול אם אתה מעוניין בילדים בעתיד על מנת לדון באפשרות של אחסון זרע, ביציות או עוברים לשימוש עתידי.

 

bul3 מניעת הריון - נשים וגברים צריכים להשתמש באמצעי מניעה אמינים ולהימנע מהריון במשך כל תקופת הטיפול ומספר חודשים לאחר מכן.

 

bul3 קרישי דם - סרטן מעלה את הסיכון לקרישי דם וכימותרפיה עלולה להחמיר מצב זה. קריש דם יכול לגרום לסימפטומים כמו כאבים, אדמומיות ונפיחות ברגליים, קשיי נשימה וכאבים בחזה. דווח לרופא באופן מידי אם אתה חווה את אחד הסימפטומים הללו. קריש דם הוא מצב חמור אולם ניתן לטפל בו בתרופות מדללות דם. הצוות המטפל בך יוכל לתת לך הסברים נוספים בנושא זה.

 

bul3 אנשי קשר בשעת חרום - שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

<< לרשימת התרופות


 

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

 

תודתנו נתונה ל-

פרופ' חיים ניסים,

מנהל תחום ומחלקת כימותרפיה, מערך אונקולוגי, רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם, על הערותיו והארותיו.

 

יוני 2015

המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.