לתרומה
חפש
אבחון מוקדם
אבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם

בדיקת פאפ אחת לשלוש שנים יכולה להציל לכן את החיים

עוד בנושאסרטן צוואר הרחם הוא הסרטן השלישי בשכיחותו בנשים בעולם, אחרי סרטן השד וסרטן המעי הגס. בישראל, סוג סרטן זה אינו נפוץ ושיעורי המחלה הם בין הנמוכים במדינות המערב.

מדי שנה מאובחנות בישראל כ - 250 נשים עם סרטן זה. למרות נתונים אלו, חשוב לדעת כי מדובר במחלה שעלולה להיות מחלה קטלנית, מחלה שעלולה להתפרץ בקרב נשים ובחלק מהמקרים אף ללא תסמינים מוקדמים.

האמצעים היעילים ביותר היום נגד סרטן צוואר הרחם הינם מניעה וגילוי מוקדם

בדיקה לזיהוי נוכחות זיהום בHPV ובדיקת פאפ שגרתית של צוואר הרחם נועדו לאבחן שינויים ברקמת צוואר הרחם.

גילוי מוקדם וטיפול בזמן עשויים למנוע התפתחות גידול סרטני.

בדיקת משטח הפאפ מתבצעת בקרב נשים בריאות במהלך הבדיקה השגרתית אצל רופא הנשים. לא בכל בדיקה אצל רופא נשים ייערך משטח פאפ.

לנשים מגיל 25 עד 65 מומלץ לבצע כשגרה בדיקת משטח צוואר הרחם אחת לשלוש שנים. על אישה המוגדרת על ידי הרופא כשייכת לקבוצת סיכון גבוה, להתייעץ עמו לגבי גיל תחילת הבדיקות ותדירותן.

סל הבריאות הממלכתי כולל בדיקת משטח צוואר הרחם לכל אישה בטווח גילאים 35 עד 54, אחת  ל- 3 שנים ולאישה שיש לה אינדיקציה רפואית, בכל גיל.

הרחבות הסל בכל קופה וכן הביטוחים המשלימים, מאפשרים בדיקה ללא קשר לגיל המטופלת, בהשתתפות עצמית שבין 28 שקלים ל – 97 שקלים לאישה שאינה בטווח הגילאים המזכה בבדיקה לפי סל הבריאות.

בקופת החולים מכבי, הוכנסה לאחרונה גם בדיקה חדשה המזהה נוכחות של וירוס הפפילומה (HPV). היא מבוצעת על ידי משטח צוואר הרחם אחת לשלוש שנים ויכולה לזהות גם נשאות לנגיף, ולא רק נגעים טרום - סרטניים או סרטניים.

חשוב לציין כי בארץ הוכנס גם חיסון לנגיף הפפילומה ה - HPV בבית הספר לבנות ולבנים בכתה ח', כחלק משגרת החיסונים.

למידע נוסף צרו קשר עם הטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן:

טל. 1800-599995

דוא"ל: info@cancer.org.il

לרגל שבוע המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסרטן צוואר הרחם, חשוב לנו באגודה למלחמה בסרטן לקרוא לכן הנשים  - קחו אחריות על בריאותכן, היבדקו על פי ההנחיות של משרד הבריאות ובמקביל התעקשו על בירור טיבו של כל שינוי. גם אם תוצאות הבדיקה נמצאו תקינות, בקשו והתעקשו לאבחן ולבדוק את משמעותם של סימפטומים בהם אתן חשות.