לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

אוקסליפלטין - Oxaliplatin (אלוקסטין® - ®Eloxatin)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

אוקסליפלטין היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן. דף מידע זה מתאר את האוקסליפלטין, כיצד היא ניתנת וכמה מתופעות הלוואי האפשריות שלה. כדאי לקרוא דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת " הטיפול הכימי - כימותרפיה", המספקת מידע ועצות נוספים, וכן לעיין בעלון לצרכן של התרופה. אוקסליפלטין ניתנת, לעיתים קרובות, בשילוב עם תרופה כימותרפית נוספת הנקראת פלואורואורציל -  (Fluorouracil (5FU באגודה למלחמה בסרטן דף מידע המתאר תרופה זו.

 

התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים יותר.

 

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, כדי שתהיה מודע להן אם תופענה אצלך. עם זאת, לא מתוארות תופעות נדירות מאוד, שישנה סבירות נמוכה מאוד להופעתן. אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך.

 

תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

אם הנך חווה תופעה שאינה מובאת בדף זה - דווח על כך לרופא המטפל בך.**

*או תרופות המכילות חומר פעיל זהה בעלות שמות מסחריים אחרים.

**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.

כיצד היא נראית?

אוקסליפלטין היא נוזל צלול המתקבל לאחר המסה של אבקה.


כיצד מקבלים אותה?

בהזרקה לתוך וריד, באמצעות צינורית דקה המוחדרת לתוך הוריד. ניתן גם לתת את התרופה בעירוי מרכזי המוחדר תחת העור לתוך וריד ליד עצם הבריח.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

אוקסליפלטין רשומה בישראל לטיפול במקרים הבאים:

  1. סרטן מעי גס גרורתי.
  2. טיפול משלים לאחר ניתוח בסרטן מעי גס שלב 3.
  3. סרטן החלחולת לטיפול בחזרה מקומית של המחלה.
  4. סרטן לבלב גרורתי כקו טיפול ראשון.


תופעות לוואי אפשריות

כל אחד מגיב לכימותרפיה בצורה יחודית. אצל חלק מהאנשים יש מעט מאוד תופעות לוואי, ואצל אחרים יש יותר. תופעות הלוואי המתוארת בדף מידע זה לא יופיעו אצל כל אדם שמקבל אוקסליפלטין, והן יכולות להיות שונות אם אתה מקבל יותר מתרופה כימותרפית אחת.


יתכן שתבחין בתופעות הלוואי הבאות, בדרגה משתנה:

 

ירידה בתחושה או נימול בכפות הידיים או הרגליים

אוקסליפלטין יכולה להשפיע על קצות העצבים. כתוצאה מכך, יכולים להופיע חוסר תחושה או תחושת נימול, במיוחד בכפות הידיים והרגליים. אצל חלק מהאנשים, תופעות אלה קשורות בקור, כמו משקאות קרים או אוויר קר. אם אתה מבחין שתחושות אלה קשורות בקור, כדאי שתימנע ממשקאות קרים ותהיה לבוש היטב במזג אוויר קר. חשוב שתדווח על תופעות אלה לרופא שלך, מכיוון שניתן לטפל בהם ע"י הפחתה קלה במינון התרופה.לעיתים, שינוי התחושה והנימול אינם מופיעים לאחר הטיפול הראשון, אלא רק לאחר מספר טיפולים. לתופעה זו קוראים "השפעה מצטברת" ולאחר סיום הטיפול חל בה שיפור.

 

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה כזו עלולה לגרום לאנמיה, סיכון לשטפי דם או דימום, וסיכון מוגבר לזיהום. תופעה זו יכולה להתחיל כ-7 ימים לאחר הטיפול ובדרך כלל מגיעה לשיאה כ-14-10 ימים לאחריו. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יתחילו לעלות בהדרגה ויחזרו למצבם התקין בתוך 28-21 ימים. ספירות הדם שלך ייבדקו באופן שגרתי, כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם.

 

אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות צלזיוס, או מופיעים פצעים או דימומים לא מוסברים, או אם לפתע אינך חש בטוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

בחילה והקאות

ישנן היום תרופות יעילות מאוד נגד בחילה המונעות, או מפחיתות באופן משמעותי, את התופעות האלה. אם תופעות אלה מופיעות, הדבר יקרה בדרך כלל מספר שעות לאחר מתן הטיפול ויימשך מספר ימים. אם אינך מצליח להשתלט על הבחילה, או אם התופעה ממשיכה, עליך ליידע את הרופא המטפל. הוא יכול להמליץ לך על תרופות אחרות נגד בחילה שעשויות להיות יעילות יותר.

 

שלשול

בדרך כלל קל להשתלט על הבעיה באמצעות תרופה, אולם עליך לדווח לרופא שלך אם השלשול חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים.

 

תופעות לוואי שכיחות פחות

התכווצות של בית הקול (laryngeal spasm)

אוקסליפלטין יכול להשפיע באופן זמני על האזור סביב בית הקול (הלרינקס), וכתוצאה תהיה תחושה של קושי בבליעה והפרעה קשה בנשימה. (תסמין זה יכול להיות קשור לקור. לכן, מומלץ להמנע ממשקאות קרים וכו', כמו בתסמינים של נימול ושינוי בתחושה הקשורים בקור). חשוב ליידע את הרופא אם אתה מבחין בתופעת לוואי זו.

 

תגובה אלרגית

חלק מהסימנים של תגובה אלרגית הם פריחה בעור וגרד, חום גבוה, צמרמורת, סומק בפנים, תחושה של סחרחורת, כאב ראש, קוצר נשימה וחרדה. במהלך הטיפול, תהיה במעקב כדי לוודא שלא מופיעים אצלך סימנים של תגובה אלרגית. אם אתה מבחין בסימנים האלה, תיידע את הצוות המטפל.

 

כאבים וכיבים בפה

אם אתה מרגיש כאב בפה, או אם אתה מבחין בכיבים קטנים, ספר על כך לרופא שלך; הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים.

 

מידע נוסף

פוריות

יתכן שנטילת אוקסליפלטין תשפיע על היכולת של אשה להרות, או על היכולת של גבר לעבר אישה. חשוב לשוחח על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון

מומלץ לא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת אוקסליפלטין, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. גם על כך כדאי לשוחח עם הרופא המטפל. ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.

 

<< לרשימת התרופות


 

 

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

 


מידע זה מבוסס על מאגר  והותאם לצרכי הארץ

המידע נערך ע"י פרופ' סולקס, מנהל המכון האונקולוגי, מרכז רפואי רבין.

  יוני 2003

בימים אלו נמצא המידע בתהליכי עדכון ויתכנו בו שינויים.

ניתן להתקשר למרכז המידע, טל. 03-57211608 לפרטים.

המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.