לתרומה

סרטן השד
סרטן השד - מידע כללי

סרטן שד גרורתי

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif מבוא

Big-Bullet-SQR.gif סרטן שד גרורתי

Big-Bullet-SQR.gif תסמיני המחלה

Big-Bullet-SQR.gif בדיקות לצורך אבחון

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול במחלה

Big-Bullet-SQR.gif טיפול הורמונלי 

Big-Bullet-SQR.gif טיפול כימי (כימותרפיה)

Big-Bullet-SQR.gif טיפולים מכווננים (ממוקדי מטרה)

Big-Bullet-SQR.gif טיפול כירורגי (ניתוחי)

Big-Bullet-SQR.gif טיפול קרינתי (רדיותרפיה)

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif לחיות עם סרטן שד גרורתי

Big-Bullet-SQR.gif מערך התמיכה והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן לנשים המתמודדות עם סרטן השד

 

 


 

 

מבוא

חוברת זו נכתבה על מנת לסייע לחולות סרטן שד גרורתי בהתמודדות המורכבת העומדת בפניהן. כאשר מדובר בסרטן שד גרורתי, הכוונה היא כי קיימת הישנות של מחלת סרטן קודמת או שמדובר במחלה שאובחנה במצב גרורתי. המונח 'סרטן שד גרורתי' נשמע מפחיד ומאיים, אך בחוברת זו ננסה להבהיר במה מדובר, כיצד מתנהל הטיפול במחלה, כיצד תוכלי לבחור את הטיפול המתאים לך, והיכן תוכלי למצוא תמיכה נפשית שתסייע לך להתמודד עם המצב. אנו חיים בעולם שבו קיים שפע של מידע - באינטרנט, באמצעי התקשורת, דרך חברים ומשפחה ועוד. החיסרון הוא שאנו חשופים לכמות מידע עצומה, ולעתים קשה לנו להתמצא בה ולהחליט מה חשוב ומה לא.

 

חוברת זו נועדה לרכז את המידע העדכני ביותר בנושא זה, ולהעניק כלים שיאפשרו לך לקחת חלק פעיל בתהליך הטיפול.

חשוב לציין כי מחקרים העוסקים בטיפול בסרטן מתקיימים כל העת, וטיפולים חדשים ויעילים יותר נמצאים בפיתוח. מומלץ להתעדכן בנושא זה באתר האינטרנט של האגודה, במרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 03-5721608 או בדוא״ל: info@cancer.org.ilאבחנה של סרטן שד גרורתי משנה את מהלך החיים, וניהול המחלה הופך להיות חלק מחיי היומיום. התקדמות המחקר והטיפול מאפשרים כיום לנשים רבות לחיות שנים רבות יותר ובאיכות חיים טובה. המחלה שונה מאישה לאישה, וההתנסות שלך בתהליך ההתמודדות תהיה ייחודית לך.

 

הימצאות גרורה הופכת לעתים את מחלת הסרטן למעין מחלה כרונית. לתהליך זה, המלווה בתחושת חוסר ביטחון, קיימת השפעה בלתי נמנעת על החיים, המאלצת חולות בסרטן שד גרורתי להתמודד עם מצב מתמשך של איום וחוסר ודאות.

 

אנשים המתמודדים עם אבחנה מאיימת חשים לעתים קרובות כעס, אובדן, מבוכה, בלבול ופחד. אין רגשות "נכונים" או "לא נכונים". הרגשות שלך הם ביטוי של המצב, האישיות הייחודית שלך ודפוסי ההתמודדות שלך. רגשות אלו עשויים להשתנות במהלך ההתמודדות עם המחלה והאתגרים שהיא מציבה לאורך הדרך.

 

כבר בתהליך האבחון, שבו האישה עוברת בדיקות שונות, קשה להתמודד עם ההלם שגורמים המילה "גרורה" או צירוף המילים "סרטן שד גרורתי". חשוב לבחון את האפשרויות השונות ולהחליט מהו הטיפול המתאים לך, וכן לקבל מידע על תופעות הלוואי העלולות לפגוע בתפקוד היומיומי שלך. הטיפולים המוצעים נשמעים מורכבים וכרוכים בתופעות לוואי, אך רבים מהם מאפשרים שליטה טובה במחלה. חשוב גם לדעת כי טיפולים חדשים מתווספים כל הזמן. לעתים "לא ניתן לסלק לחלוטין את החושך, אך ניתן להגביר את האור". 

 

כשמדובר בהישנות של מחלה שאובחנה בעבר, חשוב לדעת כי גם מי שקיבלה את הטיפול הטוב ביותר עלולה להיות בין כ-20% מהנשים שמחלת הסרטן חוזרת אצלן. אין זו אשמתך או אשמת הצוות שטיפל בך.

 

הבדיקות בתהליך המעקב עשויות לגלות את הגרורות מוקדם יותר, אך המחקר מראה שאבחון מוקדם של הגרורות אינו משפיע בהכרח על תוצאות הטיפול.

 

יש המבקשות לדעת מהם הסיכויים הסטטיסטיים שלהן, אך צריך לזכור כי נתונים סטטיסטיים אינם מתאימים למצב הספציפי שלך. את בהחלט יכולה ללמוד מניסיונן של נשים אחרות, זה מועיל וחשוב, אבל זכרי שכל אדם הוא שונה. ההתנסות שלך שונה מההתנסות של אחרות.


אל תהססי לפנות לצוות הרפואי והפסיכו-סוציאלי לקבלת תמיכה וסיוע, ולהיעזר באחות מתאמת הטיפול בסרטן השד, שאת פעולותיה יזמה ואפשרה האגודה למלחמה בסרטן. אין סיבה לחשוש או להרגיש מבוכה בשל דאגותייך, וכדאי לשתף את הצוות המטפל בך בכל נושא שמטריד אותך או מצוקה שאת חשה, למשל שמירה על מיניות ואינטימיות, העשויות למלא תפקיד חיוני באיכות החיים בתקופה זו.

הידיעה כי חלית בסרטן שד עלולה לעורר חששות רבים, לכן אנחנו כאן בשבילך. לכל נושא - פני ל'יד להחלמה' בשיחת חינם בטל. 1-800-36-07-07 ו/או בלחיצה על הכפתור הוורוד באתר האגודה באינטרנט ו/או לפורום סרטן השד באתר האגודה, ו/או למרכז המידע בטלפון: 03-5721608

מהו סרטן?

מחלת סרטן היא אינה מחלה יחידה, אלא שם כולל ליותר מ-100 סוגים שונים של מחלות סרטן. ההתקדמות הרבה בחקר הסרטן ובטיפול בו הובילו לשיפור ניכר בהתמודדות עם מחלות הסרטן בכלל, ועם סרטן השד בפרט.

 

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בניין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. תאים בחלקים שונים של הגוף יכולים להיראות ולתפקד באופן שונה זה מזה, אבל רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, באמצעות חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם התהליך יוצא משליטה מסיבה כלשהי, התאים ממשיכים להתחלק ללא בקרה, ונוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים מסווגים לשני סוגים: שפירים, שאינם פולשים לרקמות אחרות, או ממאירים (סרטניים), העלולים להתפשט לרקמות מרוחקות. גידול סרטני קשור להתרבות לא תקינה של תאים, שהמערכת החיסונית של הגוף אינה מזהה אותם כתאים לא תקינים ולכן גם אינה משמידה אותם.

 

סרטן השד הוא שמה של מחלה ממאירה, המתפתחת בתאי צינורות החלב של השד. כל סוגי סרטן השד מתחילים ברקמת השד בתהליך המתרחש בגלל מוטציה - שגיאה ב-DNA - הגורמת לתאים להתחלק ללא הפסקה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בשם סרטן השד ובה מידע על סוגי סרטן השד השונים, וכן מילון מונחים באונקולוגיה, להבהרת מושגים בנושא מחלת הסרטן, למידע וקבלת החוברות ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995 או לאתר של האגודה.

חזרה למעלה >>


סרטן שד גרורתי

סרטן שד ראשוני מתחיל מגוש המאובחן בשד. לעתים תאי הסרטן ניתקים מהגידול הראשוני ומתפשטים לאיברים אחרים בגוף, דרך בלוטות הלימפה או מערכת הדם. אם התאים הסרטניים שהתנתקו יוצרים גידול חדש באיבר אחר, מדובר בסרטן משני או גרורתי.

 

סרטן שד שהתפשט לבלוטות לימפה סמוכות לשד אינו נחשב סרטן שד גרורתי.

 

גרורות עלולות להופיע בשלבים שונים של המחלה. תאים שהתנתקו מהגידול המקורי נצמדים לדופן כלי הדם כדי להתרבות וחודרים דרכם ופולשים לרקמה המקיפה אותם. הגרורות הסרטניות צריכות לפתח כלי דם חדשים שיזינו אותן ויאפשרו להן לגדול, ולכן במקרים רבים הן משתמשות בחלבונים המעודדים גדילה (גורמי גדילה) הנמצאים ברקמה הבריאה שאליה הן פלשו. 

 

האם סרטן שד גרורתי הוא מחלה כרונית?

הטיפולים הרפואיים הקיימים כיום מסוגלים לעכב את צמיחתן של גרורות סרטניות ולעכב את התפשטותן בגוף, אך עדיין במרבית המקרים קשה לדבר על ריפוי במלוא מובן המילה.

 

מדובר בהתמודדות מתמשכת. סרטן שד גרורתי דומה למחלה כרונית בכך שהחולים בו זקוקים לטיפול מתמשך, ושהטיפולים הרפואיים השונים מאפשרים לשלוט בהתקדמות המחלה לפרק זמן מסוים, תוך שמירה על איכות חיים טובה ככל האפשר.

חזרה למעלה >>


תסמיני המחלה

סרטן שד גרורתי הוא גידול סרטני שתאיו הם בעלי יכולת התפשטות לכל רקמה בגוף. העצמות הן המקום השכיח ביותר להימצאות גרורות, אך קיימים מקומות אחרים בהם עלולות להימצא גרורות, כגון בלוטות (קשריות) הלימפה, הריאות, הכבד והמוח. סרטן השד יכול להתפשט גם לאיברים אחרים, אך זהו מצב נדיר.

 

התסמינים (סימפטומים) של סרטן שד גרורתי משתנים בהתאם לאיבר שאליו התפשטה המחלה. מדובר בתסמינים שאינם חולפים, לדוגמה:

 • אם הסרטן התפשט לעצמות, ייתכן שתחושי כאב מטריד בעצמות שמקשה עלייך לתפקד ולישון.
 • אם הסרטן התפשט לריאות, אולי תחושי קוצר נשימה או שיעול שאינו משתפר.
 • אם הסרטן התפשט לכבד, את עלולה לחוש כאב בצד ימין של הבטן, עייפות, או תחושת חולי כללית. ייתכן גם שתסבלי מבחילות.
 • אם הסרטן התפשט למוח, ייתכן שתסבלי מכאבי ראש שאינם חולפים, בחילות והקאות.

נשים עלולות לחוש תסמינים כלליים כגון עייפות קשה, הרגשה כללית רעה ואובדן תיאבון. כל התסמינים האלו עלולים להיגרם גם מסיבות אחרות, אך חשוב לגשת לרופא ולדווח לו על הרגשתך. 

חזרה למעלה >>


בדיקות לצורך האבחון

אם קיים חשד לקיומו של סרטן גרורתי, יבוצעו בדיקות שונות כדי לבסס את החשד, על פי המלצות הרופאה האונקולוגית:

 • בדיקות דימות כגון CT, מיפוי עצמות או סריקת PET-CT.
 • בדיקת דם לאיתור חלבונים, אשר הימצאותם עלולה להעיד על קיומו של גידול סרטני (סמנים/מרקרים): 15-3 CA ואולי גם CEA.
 • סריקת MRI לאיתור נגעים בעצמות או במוח. 

אם מדובר בחזרה של המחלה, חשוב שתראי לרופאה את התשובה הפתולוגית של האבחון הראשוני שלך. ב-20-15% מהמקרים מדובר בסוג גידול שונה. לכן מקובל לקחת דגימת תאים מהגרורה לבדיקת מעבדה (ביופסיה), כדי שניתן יהיה לבדוק אותה ולהכיר את מאפייניה (אם היא רגישה להורמונים או לא, אם קיימת נוכחות יתר של HER2 וכד'). תוצאות הבדיקות יאפשרו טיפול רפואי מותאם במדויק לגידול הספציפי שאובחן.

 

חשוב לשמור עותקים של בדיקות, תשובות המעבדה וצילומי הדימות, כדי שתוכלי להיעזר בהם אם תחליטי לפנות לקבלת חוות דעת נוספת.

חזרה למעלה >>


הטיפול במחלה

מטרות הטיפול בסרטן שד גרורתי הן לשלוט במחלה, להקל את התסמינים ולעזור לך לחיות זמן רב יותר ובאיכות חיים טובה. טיפולים שונים יכולים לשלוט במחלה לאורך זמן, לעתים למשך שנים רבות.

 

הטיפול במחלה גרורתית כולל טיפול הורמונלי, טיפול כימי (כימותרפיה), טיפולים מכווננים (ממוקדי מטרה), טיפול בקרינה, טיפול תומך עצם ולפעמים ניתוח. טיפולים אלו ניתנים בנפרד, במשולב או בזה אחר זה, בהתאם למאפייני הגידול, לטיפולים קודמים שניתנו למטופלת ולמצבה הבריאותי. ההחלטה על אסטרטגיית הטיפול תתקבל לאחר התייעצות משותפת של צוות רפואי רב-תחומי, ובהתחשבות בדעת המטופלת, כמובן.

 

אם בשלב מסוים תחליטי שלא להמשיך בטיפול, עדיין יש דברים רבים שניתן לעשות למענך כדי לשלוט בתסמיני המחלה ולהעניק לך תמיכה. ייתכן שתופני למומחים שונים כדי שיסייעו באיזון התסמינים - לפני הטיפול או לאחריו.

חזרה למעלה >>


טיפול הורמונלי

טיפול זה הוא הבחירה המועדפת למטופלות שהגידול הסרטני אצלן רגיש להורמונים אסטרוגן או פרוגסטרון, ומחלתן הגרורתית אינה גורמת לתסמינים משמעותיים.

 

ההורמון אסטרוגן יכול לעודד את התרבות תאי סרטן השד, ולכן טיפולים הורמונליים מיועדים להפחית את כמות האסטרוגן בגוף או לחסום את פעילותו. סוג הטיפול ההורמונלי שיינתן לך תלוי אם את בגיל הפריון או אחרי גיל המעבר. אם תרופה אחת לא תשפיע או תפסיק להשפיע, הרופא המטפל יירשום עבורך תרופה אחרת.

 

כמו כן, ניתן להפחית את רמות האסטרוגן באמצעות ניתוח להסרת השחלות, ולעתים רחוקות גם על ידי טיפולי קרינה לשחלות. טיפולים אלו גורמים לאי-פריון ולהקדמת תופעות גיל המעבר. הצוות הרפואי יוכל לתת לך מידע נוסף ותמיכה בנושא.

 

מטופלות בגיל הפוריות

כאשר סרטן שד גרורתי מאובחן באישה בגיל הפוריות, והגידול רגיש להורמונים, מקובל ברוב המקרים להפסיק את פעילות השחלות באמצעות כריתתן או על ידי מתן טיפול הורמונלי החוסם את ייצור האסטרוגן בשחלות. צעדים אלו גורמים להפסקת הווסת באופן מיידי, ועלולים לגרום להופעת תסמיני גיל המעבר.

 

אם לא מבוצע דיכוי שחלתי, יינתן טיפול בטמוקסיפן - Tamoxifen (טמוקסיפן טבע® - ®Tamoxifen Teva)* - תרופה התופסת את מקומו של האסטרוגן בקולטנים להורמון הנמצאים בתא הסרטני, ובכך מונעת את צמיחתו של הגידול הסרטני בשד ובגרורות. פעולתה של התרופה משתנה בהתאם לרקמות הגוף השונות: בתאים הסרטניים בשד היא פועלת כנוגד-אסטרוגן, אך על תאים תקינים היא פועלת בדומה לאסטרוגן: מסייעת במניעת דלדול עצם (אוסטיאופורוזיס), מעודדת הפרשה קבועה ולחות בנרתיק, ושומרת על תפקוד הלב.


תופעות לוואי אפשריות של טמוקסיפן הן בעיקר גלי חום, שינויים במצב הרוח ועלייה במשקל. הפעילות המדמה אסטרוגן מעלה מעט את הסיכון לפקקת ורידים (קרישי דם), ועלולה לגרום להתעבות רירית הרחם (אנדומטריום) ולעתים לסרטן רירית הרחם. מחקרים מראים שכאשר מתבצע דיכוי שחלתי יחד עם טמוקסיפן - הטיפול יעיל יותר.

 

מטופלות לאחר גיל המעבר

לאחר גיל המעבר השחלות אינן מייצרות עוד אסטרוגן, אולם ההורמון ממשיך להיות מיוצר על ידי רקמות השומן בגוף. הטיפול בטמוקסיפן עשוי להתאים גם למטופלות שעברו את גיל המעבר, אולם בדרך כלל ייעשה שימוש בתרופות ממשפחת מעכבי ארומטאז: אנאסטרוזול - Anastrozole (ארימידקס® - ®Arimidex)*, לטרוזול - Letrozole (פמרה® - ®Femara)*, אקסמסטאן - exemestane (ארומזין® -®Aromasin)*.

לאגודה למלחמה בסרטן דפי מידע מפורטים על התרופות השונות. לקבלת דפי המידע ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995 או לאתר האינטרנט של האגודה.


ארומטאז הוא אנזים המאפשר את הפיכת האנדרוגנים (קבוצת הורמונים זכריים) לאסטרוגנים. אצל נשים שעברו את גיל המעבר, אנדרוגנים מיוצרים על ידי בלוטות יותרת הכליה והשחלות. מעכבי ארומטאז מונעים את הפיכת האנדרוגנים לאסטרוגנים בסרטן ראשוני ובגרורות. תופעות הלוואי השכיחות ביותר של תרופות אלו הן כאבי מפרקים ושרירים. קיים גם סיכון משמעותי לדלדול עצם (אוסטיאופורוזיס) ולשברים. חלק מהמטופלות סובלות לעתים משלשולים, מיובש בנרתיק ומירידה בחשק המיני.

 

פולבסטרנט - Fulvestrant (פסלודקס® -®Faslodex)* היא נוגד-אסטרוגן טהור. בניגוד לטמוקסיפן, תרופה זו אינה פועלת כמו האסטרוגן על העצמות ועל הרחם. בתרופה זו משתמשים כאשר תרופת הטמוקסיפן אינה יכולה עוד לעכב את התפתחות הגידול הסרטני ומאבדת את יעילותה. פולבסטרנט ניתנת פעם בחודש בזריקה לשריר.

טיפולים הורמונליים ניתנים בדרך כלל בזה אחר זה. טיפול הורמונלי פעיל עלול להיעשות בלתי יעיל לאחר זמן מה, ואז יהיה צורך להחליף את התרופה באחרת. לעתים נותנים סדרה של טיפולים הורמונליים לפני שפונים לטיפול כימי. טיפול הורמונלי יכול להינתן גם כטיפול תחזוקה (השולט על התקדמות המחלה), לאחר טיפול כימי, או לסירוגין בין טיפולים כימיים אם יש צורך בכך. כיום נבדקים שילובים חדשים, בייחוד עם טיפולים מכווננים, העשויים להועיל במצב של מחלה מתקדמת.

 

*או תרופות המכילות חומר פעיל זהה, בעלות שמות מסחריים אחרים.

חזרה למעלה >>


טיפול כימי (כימותרפיה)

מטרת הטיפול הכימי היא השמדת התאים הסרטניים. הטיפול הכימי ניתן כתרופה יחידה או כשילוב של מספר תרופות שונות, בהתאם למצבה הכללי של המטופלת, לסוג הגידול הסרטני שאובחן אצלה ולסיכויי התגובה לטיפול. נכון להיום קיימים כמה משטרי טיפול (פרוטוקולים טיפוליים) לסרטן שד גרורתי.

 

תוצאות אפשריות לטיפול הכימי:

 • הגרורות נעלמות לחלוטין: במקרה זה ניתן לומר שהגידול הסרטני מגיב לטיפול (תגובה מלאה).
 • צמצום היקף הגרורות: במקרה כזה מדובר על תגובה חלקית.
 • מצב הגרורות נשאר יציב: הטיפול הכימי עוצר את צמיחת הגידול הסרטני (מעכב את התפתחותו) אך אינו מצליח להקטין את ממדי הגרורות.
 • החמרה במצב הגרורות: הטיפול הכימי אינו יעיל.


כאמור, ישנן תרופות כימיות שונות ושילובים רבים שלהן. התרופות המקובלות ביותר לטיפול במחלה גרורתית הן טקסנים, כגון: פקליטקסל - Paclitaxel (פקליטקסל טבע® - ®Paclitaxel Teva)*, או אנתרציקלינים, כגון: אפירוביצין - Epirubicin (אפירוביצין אינובמד®- ®Epiribicin Inovamed)*, דוקסורוביצין ליפוזומלי - Doxorubicin, Lyposomal (דוקסיל® - Doxil®)*, וינורלבין - Vinorelbine (נבלבין® - ®Navelbine)*, גימציטאבין - Gemcitabine (גמזר® Gemzer® -)*, קפציטבין - Capecitabine (קסלודה® - ®Xeloda)*, דוסטקסל - Docetaxel (טקסוטר® - ®Taxotere)*.

 

בחלק מהתרופות הכימיות ניתן להשתמש בשילוב עם טיפולים מכווננים (ממוקדי מטרה). כשהפרוטוקול יעיל, הטיפול יימשך כל עוד הוא אפשרי. הפרוטוקול ישתנה רק במקרים שבהם יעילותו פחתה, כאשר יש התקדמות במחלה או כאשר הטיפול רעיל מדי למטופלת.

 

דרכי מתן הטיפול: תוך-ורידי או פומי

רוב התרופות הכימיות ניתנות בעירוי לווריד. לעתים יותקן למטופלת צנתר ורידי מרכזי הנקרא פורט (לרוב בהרדמה מקומית), המסייע במתן התרופות לתקופה ארוכה. קצב מתן התרופה ייקבע בהתאם לפרוטוקול שעליו יחליט הצוות הרפואי.


חשוב לציין שלתרופות הכימיות נלוות תופעות לוואי בדרגות חומרה שונות, וישנם אמצעים וטיפולים יעילים המסייעים בהתמודדות איתן.

 

תופעות לוואי של הטיפול הכימי

התרופות הכימיות תוקפות את התאים הסרטניים, אך במקביל הן תוקפות גם את התאים בגוף שמתחלקים במהירות. רקמה בריאה מתקנת את עצמה באופן עצמאי לאחר שנפגעה, בעוד שהרקמה הסרטנית מאבדת את היכולת הזאת. תופעות הלוואי עלולות לכלול:

שיבוש המחזור החודשי

הפסקת הווסת אצל נשים צעירות ו/או הקדמת תופעות גיל המעבר.

בחילות והקאות

כיום ישנו טיפול תרופתי יעיל ביותר למניעה ולהקלה של תופעות אלו. לרוב בחילות מופיעות ימים אחדים לאחר הטיפול.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת 'בחילות והקאות הנלוות לטיפול כימי וקרינתי' המכילה מידע ועצות יעילות להתמודדות עם תופעות אלו. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה.


פצעים וכיבים בפה

ניתן להתמודד עם התופעה באמצעות שמירה על היגיינת הפה ושטיפות פה מיוחדות.

 

שלשולים ועצירות

חלק מהתרופות המיועדות לטיפול בבחילות ובהקאות עלולות לגרום לתופעות אלו, עמן ניתן להתמודד על ידי שתייה מרובה ותזונה מותאמת.

 

נשירה חלקית או מלאה של שיער הראש, שיער הערווה, הריסים והגבות

ניתן להיערך מראש ולהיעזר בפאה או בכיסוי ראש אחר. אפשר להיעזר בחוברת ובשירותי הפרויקט "להיראות טוב - להרגיש טוב יותר" של האגודה למלחמה בסרטן הפרושים במרכזים רפואיים ובקהילה ברחבי הארץ.

מומלץ לקרוא את החוברת 'התמודדות עם נשירת שיער'. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לאתר של האגודה.

תשישות ועייפות

תופעה שכיחה בתקופת הטיפולים. תופעה זו נגרמת, בדרך כלל, בעקבות ירידה חדה במספר כדוריות הדם האדומות והתפתחות אנמיה (חסר דם). לעתים, כדי לסייע בהתאוששות ובשיפור ההרגשה, תינתן זריקה תת-עורית של אריתרופויאטן - Erythropoietin (אפרקס® - ®Eprex)* - הורמון המסייע בחידוש וייצור כדוריות הדם האדומות. נמצא כי פעילות גופנית מסייעת בהפחתת תחושת התשישות.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה בכל המרכזים הרפואיים את התוכנית 'צעדים לאיכות חיים' (פרטים נוספים בהמשך). בחוברת 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן', תוכלי למצוא מידע ועצות יעילות להתמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה.

ירידה בעמידות הגוף לזיהומים

הטיפולים הכימיים מפחיתים לעתים את מספר כדוריות הדם הלבנות, המסייעות למערכת החיסונית בהגנה על הגוף מפני זיהומים. כאשר מדובר בירידה חדה במיוחד, ייתכן שתינתן למטופלת זריקה תת-עורית של גורם גדילה (G-CSF) המעודד את ייצור כדוריות הדם הלבנות במח העצם. לפני כל טיפול כימי תבוצע בדיקת דם כדי לוודא שלא חל שינוי כלשהו בספירת תאי הדם. ירידה חדה במספר כדוריות הדם הלבנות נקראת 'נויטרופניה'.

 • ישנן תרופות העלולות לגרום לתופעות לוואי ייחודיות, כגון:
 • פגיעה בציפורניים.
 • בצקת (נפיחות) בכפות הידיים ובכפות הרגליים.
 • פריחה בעור.
 • תגובה אלרגית.
 • נזק עצבי - תחושות דקירה כמו של סיכות ומחטים (נמלול) ו/או אובדן רגישות בכפות הידיים והרגליים.
 • תסמונת כפות הידיים והרגליים (אדמומיות על כפות הידיים והרגליים, יובש בעור הגפיים, סדקים וכאב). במצבים אלו חובה להקפיד על טיפול בקרם לחות מתאים.
 • השפעה על תפקוד הלב - חלק מהתרופות הכימיות מצריכות מעקב קבוע אחר תפקוד הלב.


כפי שקיימות תופעות לוואי שונות בדרגות שונות - כל אישה צפויה להגיב אחרת לטיפול הניתן לה. הצוות הרפואי יתאים לכל מטופלת את הטיפול המיטבי עבורה.

 

*או תרופות המכילות חומר פעיל זהה, בעלות שמות מסחריים אחרים.

חזרה למעלה >>


טיפולים מכווננים (ממוקדי מטרה)

כיום ניתן לאפיין חלק מהגידולים הסרטניים בהתאם להימצאותה של מטרה ייחודית בתאי הגידול, שבאמצעותה ניתן לעכב או לעצור את התפתחות הגידול הסרטני. ככל שחקר הסרטן מתקדם - כך מספר הגידולים הסרטניים הנכללים בהגדרה זו גדל והולך.

 

כשמדובר במטרות הנמצאות בדרך כלל בתוך התאים הסרטניים, מטרת הטיפול תהיה דיכוי מקורות האנרגיה העיקריים של הגידול הסרטני, כלומר עצירת אספקת החמצן והאנרגיה באמצעות התערבות בחילוף החומרים של התא. בדרך זו פועלות כיום תרופות מקבוצת "מעכבי התפתחות כלי דם" (אנגיוגנזיס), וסוגים נוספים הפועלים בשיטה דומה נמצאים בפיתוח, כגון תרופות הפועלות על קולטני אינסולין. סיבה נוספת לשימוש בתרופות אלו היא למנוע מהתאים הסרטניים לשלוח גרורות, או למנוע מגרורות שכבר התפשטו להתפתח באיבר שבו הן נמצאות. ישנן תרופות המונעות התפתחות גרורות בעצמות (ביספוספונטים ומעכבי ליגנד - RANK). תרופות אחרות הנמצאות בשלבי פיתוח מיועדות לסייע למערכת החיסונית לאתר את תאי הסרטן ולתקוף אותם.

 

נקודת המפנה בטיפולים החדשניים בסרטן השד הגיעה עם התרופות המכווננות (ממוקדות מטרה). המחקר הרפואי המתקדם הביא לאפיון מנגנונים מולקולריים רבים האחראים להתפתחות הגידול הסרטני. למנגנונים אלה פותחו תרופות חדישות וממוקדות המנטרלות את פעילותם. החלוקה לסוגי גידולים סרטניים בשד קשורה לאופי הגידול הספציפי שאובחן ולטיפולים המתאימים לו:

 • גידולים לומינליים - גידולים בעלי קולטנים חיוביים להורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון (מתאימים לטיפול הורמונלי).
 • גידולים בעלי קולטנים חיוביים ל-HER2 - גידולים בעלי ביטוי יתר של חלבון הנקרא HER2.
 • גידולים מסוג טריפל נגטיב (Triple Negative - שלילי לשלושת הקולטנים) - גידולים שאינם מבטאים אף אחד מהקולטנים/חלבונים המוזכרים לעיל. כיום נמצא בשלבי מחקר טיפול אימונותרפי נוגד הקולטן PD1 ו- PDL1 שיעילותו נבחנת לסוג גידול זה (ראי גם בהמשך על תרופות במחקר).


להלן רשימת תרופות הניתנות לרוב בשילוב עם טיפול כימי או לאחריו. יש נשים המקבלות תרופות אלו בשילוב עם טיפול הורמונלי:

bul3 טרסטוזומאב - Trastuzumab (הרצפטין® - ®Herceptin)* - הרצפטין הוא נוגדן לקולטן HER2 (חלבון המצוי בתא הסרטני). התרופה נקשרת לקולטן וכך מונעת את התפתחותו של הגידול הסרטני. היות והקולטן מצוי רק בקרב כ-20% מהחולות, זהו שיעור המקרים שבהם הוא יכול להועיל, ולכן הטיפול מחייב בחירה מראש של חולות מתאימות.

בדומה לתרופות אחרות, גם להרצפטין תופעות לוואי, בעיקר אלרגיות. בחלק קטן מאוד מהמקרים התרופה עלולה לפגוע בתפקוד הלב, ולפיכך מתבצע מעקב מתאים אחר החולות הנוטלות תרופה זו. הרצפטין רשום בסל התרופות כטיפול משלים לסרטן שד מוקדם, וכן לטיפול בסרטן שד גרורתי.

 

bul3 לפטיניב - Lapatinib (טייקרב®- ®Tykerb)* - תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה) הניתנת דרך הפה, המבוססת על עיכוב פעילות ייחודי של הקולטנים HER2-1 HER1, הנמצאים בגידולים סרטניים שונים, כולל סרטן השד. התרופה נקשרת לקולטן בתא הסרטני ומעכבת את התפתחותו. השימוש בטייקרב בשילוב קפציטאבין - Capecitabine (קסלודה® -®Xeloda)*, הוכח כיעיל בעיכוב התפתחות הגידול הסרטני אצל חולות סרטן שד, בעלות HER2 חיובי, שמחלתן נמצאת בשלב מתקדם או גרורתי והתקדמה למרות טיפול בהרצפטין או בסוגי טיפול אחרים. לפטיניב רשום בסל התרופות לטיפול בחולות סרטן שד גרורתי בקווי טיפול מתקדמים.

 

bul3 פרטוזומאב - Pertuzumab (פרגיטה® -®Perjeta)* - תרופה זו הוכיחה את יעילותה כאשר היא ניתנת בשילוב עם הרצפטין וכימותרפיה, ומפעילה ״חסימה כפולה״ של מסלול החלבון HER2. נכון לעת כתיבת מידע זה התרופה נמצאת בסל התרופות בישראל למטופלות עם HER2 חיובי בהתוויות מסוימות.

 

bul3 טרסטוזומאב אמטנזין - TDM1-Trastuzumab Emtansine (קדסיילה® - Kadcyla)* - שילוב של הרצפטין -1DM (תרכובת כימית). ההרצפטין נצמד לתאים הסרטניים החיוביים HER2-7 ומעכב את התפתחות הגידול הסרטני, ורק לאחר ספיגתו בתאים הסרטניים משתחררת התרכובת הכימית ישירות לתוכם ופוגעת בחומר התורשתי שלהם (DNA) - נכון לעת כתיבת חוברת זו התרופה נמצאת בסל התרופות בישראל למטופלות עם סרטן שד גרורתי בעלות HER2 חיובי בהתוויות מסוימות.

 

bul3 אוורולימוס - Everolimus - (אפיניטור® - ®Afinitor)* - תרופה מקבוצת מעכבי האנזים mTOR (Mammalian Target of Rapamycin)- TOR - המעכבת את המסלול המאפשר את צמיחת התא הסרטני ובניית כלי הדם סביבו, ומונעת את התפשטותו. התרופה ניתנת בקווי טיפול מתקדמים, בשילוב התרופה ההורמונלית ארומזין, לחולות סרטן שד גרורתי שעברו את גיל המעבר, בעלות קולטנים חיוביים לאסטרוגן, ו/או לפרוגסטרון (+HR) ושליליים ל-HER2. נכון למועד כתיבת חוברת זו התרופה נמצאת בסל התרופות בהתוויות מסוימות.

 

bul3 בווסיזומאב - Bevacizumab (אווסטין® - ®Avastin)* - נוגדן חד-שבטי המכוון נגד החלבון הטבעי VEGF ומשפיע על התפתחות כלי הדם סביב התאים הסרטניים (תהליך הנקרא אנגיוגנזיס). חסימת החלבון מעכבת את התפתחות כלי הדם וכך הגידול הסרטני אינו מקבל את החומרים הדרושים לו כדי לצמוח. בנוסף, הפגיעה בכלי הדם מפריעה לגידול הסרטני לשלוח גרורות לאיברים מרוחקים ועוצרת את התפשטות המחלה. קיימים חילוקי דעות לגבי מידת התועלת של שילוב אווסטין עם טיפול כימי אצל נשים עם סרטן שד גרורתי. נכון למועד כתיבת חוברת זו, התרופה רשומה בישראל אך אינה נמצאת בסל התרופות של משרד הבריאות לטיפול בסרטן השד.

bul3 פאלבוציקליב - Palbociclib (איבראנס® - ®Ibrance)* - תרופה שאושרה על ידי ה-FDA לטיפול כקו טיפול ראשון לסרטן שד גרורתי. התרופה שייכת למשפחת מעכבי החלבון 4/6 Cyclin-Dependent Kinase) CDK) הפועלת בשילוב עם התרופה לטרוזול ממשפחת מעכבי ארומטאז. היא ניטלת באופן פומי (בטבליות) ומכוונת לסרטן שד עם קולטנים חיוביים לאסטרוגן ושליליים ל-HER2.

בינואר 2018 - התרופה הוכללה בסל התרופות לטיפול בסרטן שד מתקדם כקו טיפול אנדוקריני ראשון בשילוב עם תרופות ממשחת מעכבי ארומטאז, וכקו טיפול אנדוקריני ראשון בשילוב עם Fulvestrant

 

bul3 דנוסומאב - Denosumab (אקסגיבה® - ®XGEVA)* - תרופה הניתנת במקביל לטיפול האונקולוגי, לטיפול בגרורות לעצמות, כדוגמת הטיפול בביספוספונטים (זומרה, ארדיה, ראי מידע בעמי 18). נכון למועד כתיבת חוברת זו התרופה נמצאת בסל התרופות לנשים עם תפקוד כלייתי פגוע, שאינו מאפשר מתן ביספוספונטים.

bul3 תרופות במחקר - נכון למועד כתיבת חוברת זו, והודות להתקדמות בחקר הסרטן ובפיתוחם של אמצעי טיפול יעילים וחדישים יותר, ישנן תרופות חדשות נוספות הנמצאות בתהליכי מחקר ורישום בעולם, בהן תרופות מכווננות (מקבוצת נוגדי 1-PDL) לגידולי סרטן שד שנמצאו שליליים לשלושת הסמנים (Triple Negative).

 

טיפולים מכווננים הם בדרך כלל רעילים פחות, מאחר שהם מכוונים לפעול באופן ממוקד על תאים סרטניים. עם זאת, ישנה מידת רעילות מסוימת מאחר שמטרותיהם עשויות להימצא גם בתאים תקינים, כגון קולטנים ל-HER2 הנמצאים גם בתאי הלב, או קולטנים לאסטרוגן הנמצאים גם בתאי עצם ובמפרקים. למרות זאת, טיפולים מכוונני מטרה עשויים לשפר משמעותית את יכולת השליטה במחלה.

 

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה, בעלות שמות מסחריים אחרים.

לאגודה למלחמה בסרטן דפי מידע מפורטים על התרופות השונות. לקבלת דפי המידע ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995 או לאתר האינטרנט של האגודה.

חזרה למעלה >>


טיפול כירורגי (ניתוחי)

בדומה לטיפול בקרינה, ניתוח הוא ביסודו של דבר טיפול מקומי להסרת הגידול הסרטני. ניתוח יעיל במיוחד כאשר מדובר בגידול סרטני מוגבל למקום מסוים ו/או כאשר נמצאה גרורה בודדת. במקרה שאובחנו מספר גרורות, יבוצע לעתים ניתוח לטיפול בהן ולמניעת סיבוכים עתידיים של המחלה.

 

גם כאשר מדובר במחלה גרורתית, ניתן לבצע ניתוח להסרת הגידול הסרטני (כריתת גוש או כריתת שד), ובמקרה הצורך ניתן להסיר גידול סרטני אשר עלול לשלוח גרורות לאזורים אחרים. ההחלטה על טיפולים אלה תתקבל תמיד על ידי צוות רפואי רב-תחומי, תוך התחשבות בדעתה של המטופלת. ניתן לבצע ניתוח גם במקרה של הישנות מחלה בדופן בית החזה, לעתים שנים אחדות לאחר כריתת השד. ניתן לבצע ניתוח גם כחלק מאסטרטגיה טיפולית לצמצום היקף הגידול הסרטני בשילוב עם טיפול כימי, טיפול הורמונלי, ו/או טיפול מכוונן.

 

ניתוחים המסייעים בטיפול בגרורות בעצמות

 • במקרה של גרורות בעצמות הזרועות והרגליים, העלולות לגרום לשברים, לכאבים ולהגבלה בתנועה, כגון שבר בצוואר הירך, ייתכן שיוצע ניתוח לשמירה על העצמות לפני שמתרחש שבר (חיזוקן במסמר, בורג או שתל).
 • במקרה של גרורות אחדות בחוליות עמוד השדרה, שאינן מסכנות את מערכת העצבים אך גורמות לכאבים קשים, קיימת אפשרות של הזרקת "מלט" עצמות (ורטברופלסטיקה - שיטה המיועדת לטיפול בשברי דחיסה) המסייעת בשיקום וחיזוק חוליות פגועות.
 • במקרים של מחלת חוליות גרורתית, הדוחסת את מח העצם או את שורש העצב ועלולה לגרום לשיתוק, יבוצע ניתוח מיידי לשחרור מערכת העצבים ולייצוב חוט השדרה באמצעות זיז מתכתי בשילוב ורטברופלסטיקה, כאמור - שיטה המיועדת לטיפול בשברי דחיסה.


במקרים לעיל יינתן טיפול קרינתי לאחר ההליך (לפחות 10 ימים אחריו) במטרה להשמיד תאים סרטניים שנותרו בגוף.

חזרה למעלה >>


טיפול קרינתי (רדיותרפיה)

טיפול קרינתי הוא טיפול מקומי הפועל ישירות על הגרורות הסרטניות. הוא ניתן כדי להילחם בגידול הסרטני, להקל את הכאבים ולשפר את איכות החיים של האישה. טיפול בקרינה משמיד בהדרגה את התאים הסרטניים, תוך שמירה ככל הניתן על הרקמה הבריאה הסמוכה לגידול הסרטני.

 

הטיפול הקרינתי לסרטן שד גרורתי ניתן כסדרה של טיפולים קצרים. ייתכן שתצטרכי רק טיפול אחד, או כמה טיפולים בודדים בלבד. כל טיפול נמשך כמה דקות, ונעשה בדרך כלל באופן אמבולטורי (במרפאות חוץ), ורק לעתים רחוקות במסגרת אשפוז בבית החולים.

 

מטרות הטיפול:

הקלת כאבים

לאחר טיפולים בקרינה צפויה הקלה מהירה וממושכת, שיפור בניידות ואיכות חיים טובה יותר, אם כי לעתים עלולים להופיע כאבים לאחר הטיפולים הראשונים. מספר הטיפולים ומינוני הקרינה ייקבעו על פי עוצמת הכאב, השפעתו התפקודית על חיי היומיום, ניידותה של המטופלת ומצבה הכללי.

 

הפחתת סיכון לשברים

טיפול קרינתי לשלד מסייע בחידוש ובבניית העצמות באזורים שבהם חלה הידלדלות בעצמות וכמות הסידן בהן פחתה, בעקבות הגרורות. את חיזוק העצם ניתן לראות כשלושה עד שישה חודשים מסיום הטיפול הקרינתי. במקרים רבים ניתן טיפול תרופתי בביספוספונטים, במקביל לטיפול הקרינתי, כדי לשפר את יעילות הטיפול ובניית העצמות שנפגעו.

 

במקרה של גרורות בחוליות

טיפול בקרינה מסייע במניעת דחיסת חוליות, מצב הגורם ללחץ על חוט השדרה והעצבים. גרורות סרטניות נוצרות פעמים רבות בעמוד השדרה, מצב המגביר את הסיכון לסיבוכים שונים, כגון: כאבים עצביים, הפרעות בהרגלי יציאות או בהטלת שתן. הטיפול משתנה בהתאם למצב האישה, למיקום הגרורות ולמספרן. אם הגרורות הן באזור הצוואר, הגב או המותניים, ובייחוד אם קיימת פגיעה עצבית או לחץ על חוט השדרה, ואם מצבה הבריאותי של המטופלת מאפשר זאת, יתבצע ניתוח לשחרור מהיר של תעלת חוט השדרה ושיקום עצבי. לאחר מכן יינתן גם טיפול קרינתי לסיוע בשיקום הפגיעה העצבית.

במקרה של גרורות במוח

טיפול קרינתי יסייע בהקלת תסמינים כגון הפרעות בשיווי משקל, כאבי ראש והפרעות בדיבור, ויסייע בשיפור איכות החיים של המטופלת. במצבים אלו יבוצעו טיפולים בקרינה למוח, במינון גבוה לגרורה או לגרורות. ניתן לשלב טיפול בקורטיזון, יחד עם הטיפולים בקרינה, כדי למנוע תופעה זו. בעיות זיכרון עלולות להופיע לעתים גם זמן מה לאחר הטיפול. אם הגרורה מוגבלת לחלק מבודד במוח, אפשר לפעמים להשתמש בשיטות לטיפול בקרינה מקומית, בניסיון למנוע את תופעות הלוואי של טיפולים בקרינה כללית למוח.

 

תופעות לוואי אפשריות של הטיפול הקרינתי

תופעות הלוואי ועוצמתן משתנות בהתאם לאזורי הטיפול. כאשר הטיפול ניתן לעצמות הזרועות והרגליים - תופעות הלוואי קלות יחסית, ומתרכזות בעיקר בעור (אדמומיות, גרד וכוויה קלה). כאשר הטיפול ניתן לחלקים אחרים בגוף, תופעות הלוואי משתנות בהתאם:

 • טיפול בקרינה לאזור בית החזה עלול לגרום לבעיות וכאבים בבליעה, היצרות הוושט, שיעול וקוצר נשימה.
 • טיפולים בקרינה לאזור הבטן והאגן עלולים לגרום לשלשולים, לכאבים ולתחושת צריבה ו/או לעלייה בתכיפות מתן שתן.
 • טיפול בקרינה לאזור הגב ועמוד השדרה עלול לגרום לכאבים חדים, להפרעות עצביות ולקשיים בתנועה.
 • במקרים רבים מתרחשת נשירת שיער באזור המטופל בעקבות הטיפול, אך בדרך כלל השיער יצמח שוב כשלושה חודשים לאחר סיום הטיפול הקרינתי.

טיפולים נוספים

טיפולים אלו אינם מטפלים במחלת הסרטן, אך הם יכולים לשפר את הרגשתך:

סטרואידים

סטרואידים יכולים להינתן בשילוב עם תרופות כימיות שונות, כדי למנוע תגובה אלרגית או להפחית הקאות. במקרה של גרורות למוח הגורמות לבצקת, הם עשויים להקל כאבי ראש והקאות. לעתים טיפול בסטרואידים יכול להועיל גם בהפחתת כאבים שנגרמים בשל גרורות בכבד.

 

סטרואידים ניתנים לרוב לתקופות קצרות בלבד. תופעות לוואי אפשריות:

 • בעיות עיכול - יש ליטול סטרואידים עם מזון, בהתאם להוראות הרופא.
 • עוררות יתר וקשיי שינה.
 • תיאבון מוגבר ועלייה במשקל.
 • רמות גבוהות של סוכר בדם - ייתכן שתתבקשי לעשות בדיקות דם ושתן במהלך הטיפול בסטרואידים.


במקרים מסוימים סטרואידים יכולים להינתן במינונים גבוהים, אשר יופחתו בהדרגה לאחר קבלת טיפולים כימיים או טיפולי קרינה. במצב זה ייתכנו תופעות לוואי נוספות, כגון שינויים במצב הרוח, אגירת נוזלים או סיכון מוגבר לזיהומים. התייעצי עם הרופא המטפל בך אם את חשה בתופעות אלו.

 

ביספוספונטים

אם גרורות מהשד התפשטו לעצמות, ייתכן שהרופא יירשום עבורך תרופות ממשפחת הביספוספונטים.


שני סוגי תאים אחראים על התחדשותן והתחזקותן של עצמות הגוף: אוסטיאוקלסטים (Osteoclasts) האחראים על הרס עצם ישנה, ואוסטיאובלסטים (Osteoblasts) האחראים על בנייתה של עצם חדשה. גידולים סרטניים שונים, הפוגעים בעצמות הגוף, מוציאים מאיזון את פעילותם של תאים אלה, וגורמים לכך שכמות רבה של עצם נהרסת אך אינה מתחדשת. מדובר במצב הגורם לכאב, להיחלשות עצמות ולעתים אף לשבירתן. ביספוספונטים מסייעים בהפחתת כאבים ובחיזוק העצמות שנפגעות עקב מחלת הסרטן.

 

תרופות אפשריות ממשפחה זו הן ארדיה - Aredia (פמידרונט® - ®Pamidronate disodium)*, חומצה זולדרונית - Zoledronic Acid (זומרה® - ®Zomera)*, קלודרונט - Clodronate (בונפוס® - ®Bonefos)*.

 

תופעות הלוואי של השימוש בביספוספונטים הן לרוב קלות ויכולות לכלול בין היתר: כאבי ראש, צמרמורות וכאבי שרירים.

 

גרורות בעצמות יכולות להעלות את רמות הסידן בדם (היפרקלצמיה) ולגרום לתופעות כמו עייפות, צימאון, בחילות ומתן שתן בתדירות גבוהה. חשוב לדווח לרופא באופן מיידי אם את סובלת מאחת או יותר מתופעות אלו. היפרקלצמיה מטופלת באמצעות מתן נוזלים וביספוספונטים בעירוי לווריד, כדי להפחית את רמות הסידן בדם.

 

*או תרופות המכילות חומר פעיל זהה, בעלות שמות מסחריים אחרים.

לאגודה למלחמה בסרטן דפי מידע מפורטים על התרופות השונות. לקבלת דפי המידע ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995 או לאתר האינטרנט של האגודה.

חזרה למעלה >>

 


 

מחקרים קליניים

הטיפול בסרטן שד גרורתי הוא מאתגר לנוכח מורכבות אפשרויות הטיפול. כדי לשפר את אסטרטגיות הטיפול, מתקיימים כל העת מחקרים קליניים שבהם החוקרים משווים בין שיטת הטיפול הרפואית המקובלת לבין דרך טיפול חדשה (טיפול חדש, שילוב טיפולים חדש או שיטה חדשה למתן טיפול קיים) - כך שאם הטיפול הנבדק יתגלה כטוב יותר, ניתן יהיה להחילו בהקדם על חולות סרטן שד גרורתי.

 

כאשר מוצע למטופלת טיפול חדשני הנמצא בתהליכי ניסוי ובדיקה, חשוב לקבל מידע מפורט לגבי תהליך הטיפול, השלכותיו ומשמעויותיו - היתרונות מול החסרונות והסיכונים הנלווים לטיפול. מדובר בדרך כלל בניסוי קליני מבוקר, והוא מהווה את הדרך האמינה היחידה לבחינת טיפול חדש. לעתים קרובות בניסויים אלה משתתפים מספר בתי חולים בארץ, ולעתים גם בתי חולים ומטופלים במדינות אחרות.

 

כדי שתתאפשר השוואה מדויקת בין הטיפולים, סוג הטיפול שיינתן למטופלת נקבע באופן אקראי, בדרך כלל באמצעות מחשב, ולא על ידי הרופא המטפל. מחקרים הוכיחו שאם הרופא בוחר את הטיפול, או מציע לחולה לבחור, הוא עשוי להטות שלא במודע את תוצאות הניסוי. משום כך נדרשת הקצאה אקראית זו.

 

בניסוי קליני אקראי ומבוקר מקבלות חלק מהמשתתפות את הטיפול המקובל הטוב ביותר, נכון לאותו זמן, בעוד שאחרות מקבלות את הטיפול החדש, אשר עשוי להתגלות כטוב יותר מהטיפול המקובל. טיפול מסוים מוגדר כטוב יותר אם פעולתו נגד הגידול יעילה יותר מהטיפול המקובל, או אם הוא יעיל באותה המידה כמו הטיפול המקובל אך גורם לפחות תופעות לוואי בלתי נעימות.

 

רופאים מעוניינים לעודד את מטופליהם להשתתף בניסויים קליניים, משום שכל עוד לא נבחן טיפול חדש בדרך מדעית זו, אין הרופאים יכולים לדעת מהו הטיפול הטוב ביותר עבור החולים.

 

לפני שניתן אישור לביצוע ניסוי כלשהו, עליו לקבל אישור מוועדת אתיקה, המכונה "ועדת הלסינקי". כמו כן, לפני ההשתתפות בניסוי הרופאה חייבת לקבל ממך "הסכמה מדעת". הסכמה זו פירושה שהמטופלת יודעת במה עוסק הניסוי, מבינה מדוע הוא מבוצע ומדוע היא הוזמנה להשתתף בו. מובהרים לה גם היתרונות והחסרונות בהשתתפות בניסוי, ומה נדרש ממנה במהלכו.

 

גם לאחר מתן הסכמה להשתתף בניסוי, ניתן לפרוש ממנו בכל עת. ההחלטה לפרוש לא תשפיע בכל דרך שהיא על יחסה של הרופאה. אם המטופלת בחרה שלא להשתתף בניסוי, או לפרוש ממנו, היא תמשיך לקבל את הטיפול המקובל הטוב ביותר, במקום הטיפול החדש הנבחן בהשוואה אליו.

 

אם את מחליטה להשתתף בניסוי, חשוב לזכור כי כל טיפול שתקבלי נחקר ביסודיות במחקרים מוקדמים לפני שנוסה בניסויים קליניים אקראיים ומבוקרים. ההשתתפות בניסוי תסייע בקידום מדע הרפואה, ותשפר את סיכוייהן של חולות אחרות בעתיד. השתתפות בניסוי מאפשרת לך להיחשף לתרופות חדשות ומבטיחות, או לקבל את הטיפול הטוב ביותר הקיים, וכל זאת בליווי הליכי בקרה של האחראים על הניסוי.

חוברת בנושא 'ניסויים קליניים' ניתן לקבל בפנייה בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.
באתר האגודה ניתן למצוא מאגר מחקרים קליניים המתעדכן מעת לעת ומכיל את המחקרים הקליניים המתקיימים בארץ.

חזרה למעלה >>

 


 

לחיות עם סרטן שד גרורתי

שמירה על איכות החיים

קבלת הידיעה כי מדובר בסרטן שד גרורתי היא קשה. כשמדובר בחזרה של המחלה, קשה להשלים עם העובדה כי יש לחזור שוב לתקופת הטיפולים הממושכת שייתכן שזכורה מהעבר, ולהתמודד עם תופעות הלוואי מחדש. ייתכן שהאמון בצוות הרפואי נפגע, ומתעוררות מחשבות לנסות טיפולים מתחום הרפואה המשלימה. אם את בוחרת בטיפולים משלימים, חשוב שהדבר יהיה בתיאום עם הרופאה המטפלת. אסור שהם יפריעו לפעולתן של התרופות המוכחות. בשלב זה, חלון הזמן להתחיל בטיפול מתאים מוגבל במקרים רבים.

 

כשמדובר במחלת סרטן בשלב מתקדם, השמירה על איכות החיים היא נושא חיוני וחשוב מאין כמוהו. הצוות הרפואי יעשה ככל הניתן כדי להפחית את סבלה של המטופלת, בין שהוא נובע מהמחלה עצמה ובין שמקורו בתופעות הלוואי של הטיפולים. כיום ישנן תרופות רבות המסייעות בשיפור ההרגשה הכללית ומקלות את חומרת תופעות הלוואי. חל גם שיפור ניכר ביכולת השליטה במחלה.

 

הקשר בין המטופלת לצוות המטפל בה, המושתת על אמון הדדי, הוא תנאי הכרחי כדי להתמודד בדרך הטובה ביותר האפשרית עם המחלה.

 

לאחרונה, עם ההתקדמות בחקר הסרטן, ובעיקר בתחום הטיפול בסרטן השד, ההתמודדות עם המחלה הפכה דומה להתמודדות עם מחלה כרונית, עם הפוגות ארוכות יותר ועם אפשרויות לשליטה ולטיפול טובות הרבה יותר. כל הזמן נבדקות תרופות חדשות, ומוצעים פתרונות חדשים.

 

טיפול בכאב

טיפול בכאב הוא נושא בעל חשיבות רבה עד מאוד. סרטן שד גרורתי עלול לגרום לכאבים, בייחוד לכאבי עצמות. ידוע כי כאב הוא "סובייקטיבי", כלומר רק האדם המרגיש אותו מסוגל לתאר אותו, והוא "אינדיווידואלי", כלומר הוא "בדיוק מה שהמטופל אומר שהוא".

 

בשנים האחרונות חלה עלייה בשימוש בטיפולים פעילים, שנמצאו יעילים בשליטה על כאב. כשמשתמשים בתרופות אלה כראוי, הן משפרות משמעותית את ההרגשה. בנוסף לטיפולים הנפוצים והמקובלים, ייתכן שהמטופלת תופנה למרפאת כאב, שבה קיימות שיטות ודרכים נוספות לשליטה טובה יותר בכאבים.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת 'כאב והטיפול בו' המכילה עצות ודרכי התמודדות עם הכאב. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה.


דיכאון וחרדה

כרבע מהמתמודדות עם סרטן שד גרורתי חשות דיכאון או חרדה. תחושות אלו קשורות לכאב ולתשישות, ועלולות להחמיר אותם. טיפול פסיכולוגי, ו/או טיפול תרופתי עשויים לסייע.

 

תשישות ועייפות

כאשר מתמודדים עם סרטן שד גרורתי, הקושי הראשון בדרך כלל אינו הכאב, אלא התשישות. במקרים רבים אין מייחסים לה חשיבות, אך היא עלולה להשפיע לרעה על איכות החיים.

 

יש להבין, כי כל תחושת עייפות או תשישות שאת מרגישה, נגרמת מגורמים שונים, ויש לבחון אותם בקפידה, כדי למנוע סיבוכים אפשריים. עלייך לדווח לרופאה המטפלת על כל תחושה כזו, כדי שיהיה אפשר לנסות ולמצוא את המקור לתופעה.

חוברת 'תשישות ועייפות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן' מכילה עצות ודרכי התמודדות עם תופעות אלו. לקבלת החוברת ללא תשלום פני בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה.
האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט 'צעדים לאיכות חיים'® המעודד חולי סרטן לשלב פעילות גופנית מתוכננת ומובנית בתקופת הטיפולים. להצטרפות לפרויקט ניתן לפנות לטל. 03-5721618.


תזונה וקשיים באכילה

בעיות תזונתיות נחשבות שכיחות למדי בקרב אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. תופעות אלו משפיעות על ההרגשה הכללית ועלולות להשפיע על משקל הגוף (עלייה או ירידה במשקל). בשנים האחרונות עלתה המודעות של הצוות הרפואי לנושא תזונה נכונה ומותאמת בעת הטיפול במחלת הסרטן. במכונים האונקולוגיים יש תזונאית בסיוע האגודה למלחמה בסרטן, שהוכשרה לנושא, והיא עשויה להדריך ולסייע.

חוברת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן' מכילה עצות מועילות המסייעות בהתמודדות עם בעיות תזונה בתקופת הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום פני בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן לפנות ל'פורום תזונה לחולים ומחלימים מסרטן' באתר האינטרנט של האגודה.
האגודה למלחמה בסרטן מקיימת סדנאות לבישול בריא. למידע נוסף ניתן לפנות למחלקת שיקום ורווחה בטלפון: 03-5721678.


התמודדות רגשית

כאשר ההתמודדות עם מחלת הסרטן הופכת מתמשכת, קשה ובלתי צפויה, חשוב מאוד למצוא דרכים להקל ולשפר אותה. חשוב לחזק ולשמר את הרגשות החיוביים ולהגביר את הרצון לחלוק הנאות ותחושות עם הקרובים והחברים.

 

אם את במערכת יחסים זוגית, שיחה עם בן/בת הזוג על רגשות ומגע אינטימי, גם ללא קיום יחסי מין מלאים, יכולים להקל ולסייע. אם ישנם רגעים או מצבים הגורמים לתחושות חרדה או חששות, אל תהססי לומר זאת ולנסות למצוא מצבים טובים ונעימים יותר, ודרכים להסיח את הדעת מתחושות מטרידות אלה. חשוב לתת מקום לבן הזוג, לאפשר לו להבין את המצב בלי שירגיש דחוי או אפילו בלתי רצוי, דבר שעלול להוביל להרגשה דומה אצל האישה, וכך ליצור מעגל קסמים שקשה לפרוץ אותו. מוטב להתמקד ביצירת חוויות חיוביות שהדגש בהן הוא על חיזוק של האהבה הזוגית.

 

חשוב להביע את הפחדים והחרדות. כאשר מביעים אותם במילים, מגלים כי ההתגברות עליהם הופכת אפשרית, ומעל לכול, השיחה מסייעת לסביבה להבין ולתמוך.

האגודה למלחמה בסרטן מקיימת פעילויות תמיכה ורווחה במרכזי התמיכה והסיוע "חזקים ביחד". כמו כן, האגודה מקיימת קבוצות תמיכה ללא תשלום לנשים חולות סרטן בשלב גרורתי, קבוצות תמיכה לזוגות ולבני זוג, וגם הדרכת הורים שאחד מהם חולה בסרטן.


למידע נוסף ניתן לפנות למחלקת שיקום ורווחה בטל. 03-5721678, או למרכזי התמיכה השונים של האגודה למלחמה בסרטן ברחבי הארץ (מידע נוסף על פעילויות האגודה בפרק נפרד בסוף החוברת).

 
לאגודה למלחמה בסרטן חוברת 'אל בן הזוג של אישה שחלתה בסרטן השד'. לקבלת החוברת ללא תשלום פני בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-995-995, או לאתר האינטרנט של האגודה.


הידיעה כי מדובר בסרטן שד גרורתי מאלצת את האישה לאזור שוב את כוחותיה ולבנות מחדש את הביטחון בעצמה ובגופה. כפי שתואר בתחילת החוברת, קיימות אפשרויות טיפול שונות, וכל הזמן מפתחים פתרונות חדשים. אין סיבה להסתיר רגעי שבירה או דמעות, ואין סיבה להתבייש בכך, או להימנע מלבקש תמיכה או סיוע.

 

ההתמודדות עם מחלת סרטן שד גרורתית היא קשה ומורכבת, ולעתים מציפה רגעי ייאוש או כעס. אלו תחושות מובנות לחלוטין. עם זאת, כעס והרצון לחיות הם כוחות מניעים מעולים, אולי הטובים ביותר שיש, כפי שכתב פליני: "אין סוף. אין התחלה. ישנה רק התשוקה האינסופית לחיים..."

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה ייעוץ בנושאי דימוי גוף, מיניות ופוריות, ללא תשלום, לחולות סרטן ובני זוגם על ידי אחות אונקולוגית מומחית בתחום זה, ללא צורך בהפניה. למידע נוסף ולקביעת תור ניתן לפנות לאחות ויועצת המיניות באגודה למלחמה בסרטן, בטל. 03-5721643. כמו כן, ניתן לפנות לפורום 'ייעוץ מיני למתמודדים עם סרטן' באתר האינטרנט של האגודה.
 

ניתן לקבל ללא תשלום את החוברת 'מיניות האישה' בשיחת טלפון חינם ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995.


כמו כן, האגודה למלחמה בסרטן מפעילה קבוצות תמיכה לזוגות ולבני הזוג של החולה. לפרטים נוספים ניתן לפנות בשיחת טלפון ל'טלמידע'® 1-800-599-995.


שיתוף בני משפחה, ילדים וחברים

המילה "גרורה" מעוררת בכולנו חששות וחרדות, המתעצמים כאשר האישה נאלצת לבשר על כך למשפחתה ולחבריה. כיצד יש לבשר זאת? באילו מילים יש להשתמש? ומה לגבי הילדים? כיצד אפשר לספר להם על המצב? שאלות רבות כל כך, אשר במקרים רבים מונעות מהאישה לבטא את חששותיה ותחושותיה. פגיעה בתחושת השליטה על הגוף עלולה לגרום לאובדן שליטה עצמית או להתפרצויות כעס. כל התגובות טבעיות ומובנות, ויש להבין ולקבל אותן.

 

כל אישה מתמודדת עם מחלתה בקצב שלה ובזמן המתאים לה, בטרם תבשר את הידיעה לבני משפחתה ולקרובים אליה.

 

אך חשוב לזכור כי לשתיקה ולדברים שאינם נאמרים עלולות להיות תוצאות מזיקות. תיאור המצב במילים רכות דרוש בייחוד כאשר מדובר בילדים. התמודדות עם מחלת הסרטן של האם כבר הפכה לחלק מחייהם, ועליהם לדעת, בהתאם לגילם, במה מדובר, כדי שדמיונם הפורה לא יפתח אצלם תחושות חרדה, אשמה וכדומה. הם יכולים להבין הרבה יותר אם הם מקבלים תמיכה ואהבה. אין מילים נכונות יותר, בדיוק כפי שאין מילים שגויות: יש רק מציאות מורכבת שצריך לספר עליה.

 

את השופטת הטובה ביותר והמתאימה ביותר להחליט מה ילדייך יכולים להבין ולעכל, בהתאם לגילם. תגובותיהם של ילדים למידע החדש, שבדרך כלל מסביר את המתח והתחושות שאליהם כבר נחשפו בבית, יכולות להיות שונות ומגוונות, והן גם משתנות במהלך הזמן.

 

הדברים נכונים גם לגבי בן הזוג וקרובי משפחה מבוגרים, כאשר מתוך רצון להגן עליהם, לעתים נמנעים מלשתף אותם במתרחש. אך הם, בדומה לילדים, מסוגלים להבין את המציאות הקשה, בהדרגה ובזמן המתאים. חשוב להם לדעת שאת משתפת אותם וסומכת עליהם בתהליך שאיתו מתמודדת כל המשפחה.

 

רצוי גם לשתף ממקור ראשון את החברים ובני המשפחה הרחוקים יותר, כדי למנוע מהם לשמוע דברים מגורם חיצוני ולערער את ביטחונם ואמונם. התמודדות משותפת בזמנים קשים תסייע לחיזוק התא המשפחתי ותאפשר תמיכה, עידוד וסיוע.


העיתוי שבו תספרי לאנשים אחרים על מצבך הוא אישי. לעתים נדרש זמן לעצמך, לפני שתפתחי את הדלת לאחרים. בני המשפחה והחברים הקרובים אלייך ירגישו במקרים רבים טוב יותר אם תאפשרי להם להיות לך לעזר. אל תהססי להבהיר מה את רוצה או צריכה מהם. זה יסייע לך לשמור אנרגיות לדברים שאת רוצה לעשות בעצמך.

 

רבים רוצים להיות לעזר ולתמוך בך, אבל כמה מחברייך, או קרובייך, עשויים להפתיע אותך בתגובתם. חלק מהם עלולים להתרחק. גם הם זקוקים לעתים לזמן. גם הם עלולים לחוש עצב, כעס, מבוכה. במקרים רבים אנשים רוצים לסייע, אבל לא יודעים איך, מה לומר, מה לעשות. אחרים עלולים להגיב בחוסר רגישות. בדרך כלל התנהגות זו נובעת מחוסר הנוחות ומהחרדות שלהם מהמצב. בכל מקרה, אם תגובתו של מישהו אינה מסייעת לך, או אף מכבידה עלייך, את יכולה להציב גבולות.

 

הטיפול הרפואי ותמיכת הצוות הפסיכו-סוציאלי בבית החולים ובמרכזי ״חזקים ביחד״ של האגודה למלחמה בסרטן, יכולים לסייע בהתמודדות. הטיפול הרפואי נועד, כאמור, לנסות ולבלום ככל הניתן את התקדמות המחלה, ולספק מסגרת זמן שבה ניתן לחשוב על העתיד, להקל את הפחדים, ולהשאיר מקום לתקווה, להנאות, לשאיפות ולתוכניות משותפות.

 

תקופה זו מאפשרת לאישה שחלתה ולקרובים אליה להמשיך במסע החיים, למרות המציאות שהשתנתה. חשוב לשמור על אופטימיות, תקווה וטעם לחיים, שיסייעו לאישה וליקיריה בהתמודדותם עם התקופה הקשה.

ניתן לקבל את החוברת 'מה אספר לילדיי על מחלת הסרטן שלי', ולפנות להדרכת הורים שאחד מהם חולה בסרטן של האגודה למלחמה בסרטן, שבמסגרתה ניתנים כלים, הדרכה וסיוע בהתמודדות עם שאלות כגון: כיצד לספר לילדים, כיצד להתמודד כמשפחה בתקופת הטיפולים ועוד. פרטים במחלקת שיקום ורווחה: 03-5721678.
כמו כן, את יכולה להציע לקרובייך ולחברייך לעיין בחוברת 'לדבר, להקשיב, להבין - כלים למתנדבים, בני משפחה וחברים'. לקבלת החוברות ללא תשלום פני בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה.
בנוסף, ניתן לפנות ל'פורום תמיכה לחולי סרטן ובני משפחה ומידע על זכויות ושירותים' באתר האינטרנט של האגודה.

חזרה למעלה >>

 


 

מערך התמיכה, המידע והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן לנשים המתמודדות עם סרטן השד

ההתמודדות עם סרטן השד היא תהליך מורכב, המלווה בחרדות ובשינויים בתחומים רבים: גופניים, נפשיים, משפחתיים וחברתיים. במרכזים לבריאות השד בבתי החולים עומדים לרשות האישה אנשי מקצוע היכולים לתת הדרכה, תמיכה, הכוונה וליווי. האגודה למלחמה בסרטן מסייעת בהקמה ובשיפוץ של מרכזי שד רב-תחומיים ברחבי הארץ, בהם האישה נמצאת במרכז, ומקבלת טיפול מצוות רב-מקצועי.

 

מערך המידע של האגודה למלחמה בסרטן

האגודה מפעילה מערך מידע ותמיכה נרחב ללא תשלום - לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם:

 • מוקד המידע הטלפוני 'טלמידע'®: 1-800-599-995
 • מרכז המידע: 03-5721608 או info@cancer.org.il
 • פורומים באינטרנט לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם - בניהול מיטב המומחים - באתר האגודה למלחמה בסרטן
 • ימי עיון: חידושים ועדכונים על ידי רופאים מומחים - מידע על תאריכים באתר האינטרנט של האגודה.

קבוצות תמיכה

באגודה למלחמה בסרטן מתקיימות קבוצות תמיכה לחולי סרטן ולבני משפחותיהם, המתגבשות בהתאם לביקוש ולצורך, כגון קבוצת תמיכה לנשים צעירות (בנות 50-30), קבוצת תמיכה לבריאים התומכים בבני זוגם החולים, קבוצת תמיכה לזוגות, קבוצת תמיכה להורים שכולים, קבוצה לחולות עם מחלות סרטן של נשים, קבוצת תמיכה לבני משפחה מלווים ועוד. הקבוצות מונחות בידי אנשי מקצוע (עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ואחיות) שהוכשרו לכך. למידע והצטרפות ניתן לפנות למחלקת השיקום של האגודה, טל. 03-5721678. הקבוצות פועלות במסגרת סניפי האגודה ברחבי הארץ ובמרכזי התמיכה של האגודה.

 

מרכזי הפעילות והתמיכה 'חזקים ביחד' של האגודה למלחמה בסרטן

מרכזי התמיכה 'חזקים ביחד' של האגודה למלחמה בסרטן משמשים בית בקהילה לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם. מרכזי התמיכה 'חזקים ביחד' פועלים כיום בגבעתיים, בירושלים, בחיפה, בעפולה, בבאר שבע ובסניפי האגודה ברחבי הארץ. המרכזים מספקים מגוון פעילויות תמיכה, מידע, העשרה ופנאי, המסייעות בהתמודדות האישית והנפשית עם המחלה. המרכזים מיועדים גם לחולים שסיימו את הטיפול הפעיל, אך עדיין זקוקים לתמיכה ולשיקום. כל המפגשים והפעילויות לחולים ולבני משפחותיהם הם ללא תשלום.

 

ליצירת קשר ולפרטים נוספים:

 • מרכז 'חזקים ביחד' בגבעתיים: בית מטי, בית האגודה למלחמה בסרטן, רח׳ רביבים 7, גבעתיים. טל. 03-5721630, דוא״ל: hazakim@cancer.org.il.
 • מרכז 'חזקים ביחד' - מרכז הפעילות והתמיכה ע״ש ישראל ולילה אלתר בירושלים: רח' יד חרוצים 3, תלפיות, ירושלים. טל. 02-6256721, פקס. 02-6256497, דוא"ל: moriyae@cancer.org.il
 • מרכז 'חזקים ביחד' - מרכז הפעילות והתמיכה ע"ש עמנואל ג׳ רוזנבלט בחיפה: בית אהרון ואולגה רוזנפלד, רח׳ רוזנפלד 25, בת גלים, חיפה. טל. 04-8511712/5/7. פקס. 04-8511716, דוא"ל של עו"ס נחי פיינגולד: nechif@cancer.org.il.
 • מרכז 'חזקים ביחד' ע"ש רות ורובל (שניידר) עפולה: בית פוזנק, גבעת המורה, עפולה. טל. 04-6591004/5, 04-6424862, דוא״ל דליה פלוזניק: daliaploz@gmail.com.
 • מרכז 'חזקים ביחד', בית אידי מעגן, באר שבע - המרכז הוקם בשיתוף ובסיוע האגודה למלחמה בסרטן, אוניברסיטת בן גוריון, עיריית באר שבע והמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה. רח׳ הר בקע 13 רמות, באר שבע, טל. 08-6490802, דוא״ל של ויויאן חרמון: .maagancenter@gmail.com


מידע מפורט ומעודכן על פעילויות מרכזי התמיכה ועל פעילויות התמיכה בסניפי האגודה ברחב הארץ, ניתן למצוא באתר האינטרנט של האגודה.

 

'יד להחלמה'®

פרויקט 'יד להחלמה' של האגודה למלחמה בסרטן מורכב מנשים מתנדבות שהתמודדו עם סרטן השד ועברו הכשרה מיוחדת המאפשרת להן לעמוד לצד הנשים המתמודדות עם המחלה. המתנדבות מותאמות לחולות בגיל ובשפה, מסייעות להן בהתלבטויות השונות, חולקות עמן מידע ומעניקות להן תמיכה רגשית ומעשית, מתוך ניסיונן האישי.

נשים המעוניינות בתמיכה וסיוע ונשים המעוניינות להתנדב ולהצטרף למעגל התמיכה של 'יד להחלמה', מוזמנות לפנות בטל. 1-800-36-07-07 או באמצעות לחיצה על הכפתור הוורוד באתר האגודה למלחמה בסרטן באינטרנט, או לפנות בדוא"ל ל-: michalk@cancer.org.il.

 

רשת אחיות ועובדות סוציאליות מתאמות הטיפול בסרטן השד

שירות שהוקם ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן ומופעל בתמיכתה במרבית בתי החולים בארץ, במסגרתו אחיות ועובדות סוציאליות מלוות את האישה שחלתה בסרטן השד מרגע האבחון, ומעניקות לה ייעוץ, הכוונה, תמיכה וליווי, בתהליך הטיפול, המעקב והשיקום. האחיות והעו"ס נפגשות במהלך השנה במטה האגודה לקבלת הדרכה ועדכון שוטף.


פרטים ניתן לקבל בשיחת חינם ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995 או במח׳ שיקום ורווחה של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 03-5721678.

 

פרויקט 'להיראות טוב - להרגיש טוב יותר'

האגודה למלחמה בסרטן מייצגת ומפעילה בישראל את פרויקט 'להיראות טוב - להרגיש טוב יותר'. במסגרת הפרויקט קוסמטיקאיות, מאפרות, פאניות וספרים מטפלים בהתנדבות בחולי סרטן במכונים האונקולוגיים, בסניפי האגודה למלחמה בסרטן, בקהילה ובהוספיס־ בית. המטופלים מקבלים טיפול קוסמטי והדרכה כיצד לטפל בפניהם ובשיערם או להתאים תספורת במטרה לשפר את הרגשתם. כמו כן, ספרים מתנדבים מטפלים בפאות ומתאימים אותן למטופלים. הפאות ניתנות ללא תשלום.

 

בבית מטי, מטה האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים, ישנו חדר טיפוח להתאמה ולהשאלת פאות ללא תשלום. הפרויקט מופעל בהתנדבות בידי ד"ר פרנסין רובינסון, מתנדבת 'יד להחלמה'.

למידע נוסף ניתן לפנות לרכזת הפרויקט, סילויה אלשוילי בטל. 03-5721618, דוא״ל: silvia_a@cancer.org.il.

 

'צעדים לאיכות חיים'®

פרויקט הנועד לחשוף את חולי הסרטן ליתרונות הבריאותיים הגלומים בפעילות הגופנית, לעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת חייהם ולתת ייעוץ וליווי מקצועי לחולים שיבחרו לאמץ ולהשתלב בפרויקט. יתרונותיה הבריאותיים, הפיזיים והרגשיים של הפעילות הגופנית בקרב חולי הסרטן, נחקרה רבות בשנים האחרונות והוכח כי ביכולתה לסייע לחולי הסרטן בהתמודדות עם המחלה ועם תסמיניה. הפרויקט נערך במרכזים רפואיים ברחבי הארץ, בהנחיה קבוצתית של אנשי מקצוע מתחומי החינוך הגופני והפיזיותרפיה. משתתפי הפרויקט מקבלים חוברת הסבר ומעקב, כדור גומי קטן וגומיית אימון לביצוע התרגילים.

למידע נוסף ולהצטרפות ניתן לפנות לרכזת הפרויקט, סילויה אלשוילי, בטל. 03-5721618, או בדוא״ל: silvia_a@cancer.org.il.

 

ייעוץ מיני ארצי

האגודה למלחמה בסרטן מעניקה ייעוץ בנושאי דימוי גוף ומיניות לחולים בני כל הגילים. הייעוץ כולל:

 • מידע על השפעות מחלת הסרטן על המיניות ועל הפוריות.
 • ייעוץ באשר לאפשרויות טיפול ושיקום התפקוד המיני.
 • הכוונה והפניה למומחים מקצועיים נוספים.

השירות ניתן ללא תשלום על ידי לנה קורץ־אלמוג, אחות ויועצת המיניות באגודה למלחמה בסרטן בטל. 03-5721643, דוא״ל: lenak@cancer.org.il.

 

 

ייעוץ מס ארצי

בסניפי האגודה למלחמה בסרטן ניתנים שירותי ייעוץ מס, בשיתוף עם לשכת יועצי המס בישראל. הייעוץ ניתן למי שכבר נקבעו לו אחוזי נכות בוועדה רפואית בביטוח לאומי ורק בענייני מס הנובעים מהמחלה. הייעוץ ניתן בהתנדבות וללא תשלום, בפגישה אישית או טלפונית.

 • סניף חיפה, בית רוזנפלד, רח׳ רוזנפלד 25, בת גלים. טל.04-8511715/7.
 • סניף נתניה, רח׳ רמז 13, טל. 09-8344268.
 • סניף תל אביב, רח׳ רביבים 7, גבעתיים. טל. 03-5721642


הדרכת הורים שאחד מהם חולה בסרטן

כאשר אחד מההורים חולה בסרטן - המשפחה כולה נכנסת לתקופת התמודדות קשה ומורכבת. האגודה למלחמה בסרטן מפעילה שירות הדרכת הורים שבמסגרתו היא מספקת כלים, הדרכה וסיוע בהתמודדות עם שאלות כגון כיצד לספר לילדים, כיצד להתמודד כמשפחה בתקופת הטיפולים ועוד. כמו כן קיימת באגודה חוברת בשם 'מה אספר לילדי על מחלת הסרטן שלי', שאותה ניתן ללא תשלום בפנייה בשיחת חינם ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995. למידע נוסף והצטרפות ניתן לפנות לטל. 03-5721678.

 

מאגר מחקרים קליניים עדכניים

המאגר מרכז מחקרים קליניים המתבצעים בארץ ועוסקים במחלות הסרטן השונות, טיפול למניעת סרטן וכן מחקרים קליניים בתחום העישון. האגודה למלחמה בסרטן אוספת את המידע מהמכונים האונקולוגיים בבתי החולים בארץ, וממדור מחקרים קליניים במשרד הבריאות. המאגר מתעדכן באופן שוטף.

למידע נוסף פני לאתר האינטרנט של האגודה.

 

מוקד 'טלמידע'®

האגודה מפעילה את מוקד ה'טלמידע'® הטלפוני בשפות עברית, רוסית וערבית, ומפיצה חומרי הסברה רבים ומגוונים בשלוש השפות, ובכל הנושאים, כולל סרטן השד. כמו כן, מפעילה האגודה מרכז מידע המקושר למאגרי מידע ברחבי העולם, ואתר אינטרנט המתעדכן באופן שוטף. 'טלמידע'® בשיחת חינם: 1-800-599-995, מרכז המידע: info@cancer.org.il, או: 03-5721608.

 

מוקד 'טלתמיכה'®

האגודה מפעילה מוקד תמיכה טלפוני בשפות עברית ורוסית. המוקד מעניק עזרה ראשונה מיידית לחולי סרטן ולקרובים אליהם, הנמצאים במצוקה נפשית וזקוקים לסיוע תמיכתי ראשוני ולאוזן קשבת. בהתאם לצורך, הפונים מנותבים להמשך טיפול בבית החולים או במסגרת הקהילה. ל'טלתמיכה'® ניתן לפנות בטל. 1-800-200-444.

 

פורומים מקוונים של האגודה למלחמה בסרטן

באתר האגודה קיים מערך פורומים נרחב הכולל 18 פורומים בנושאים שונים, בהם פורום בנושא בסרטן השד, המנוהל במשותף על ידי שלושה אנשי מקצוע: כירורגית, אונקולוגית וכירורג פלסטי; פורום לנשים נשאיות הנמצאות בסיכון; פורום בנושא תזונה לחולי סרטן; פורום בנושא מיניות ופוריות; פורום בנושא תמיכה וזכויות חולים ועוד. גולשות האתר מעלות שאלות אישיות רבות הנוגעות למחלה, ואלו נענות על ידי המומחה המתאים במקצועיות המרבית.

 

האגודה למלחמה בסרטן, איתך ובשבילך לאורך כל מסע ההתמודדות עם מחלת הסרטן

 

חזרה למעלה >>

 


 

יד להחלמה
נשים שהחלימו מסרטן השד תומכות בנשים שזה עתה חלו
קראי עוד
ינואר 2019 -  הוכללה בסל התרופות בדיקת dMMR/M לסרטן שד גרורתי בהתוויות מסויימות.

ינואר 2018
- התרופות Palbociclib-Ibrance, Ribociclib-Kisqali לטיפול בסרטן שד מתקדם הוכללו בסל התרופות לשנת 2018.

מידע מפורט אודות התרופות יפורסם בהמשך.

כמו כן, הורחבה מסגרת הסל לטיפול בתרופה Fulvestrant-Faslodex
תודתנו נתונה ל:
ד"ר נעה אפרת (בן ברוך),
מנהלת המכון האונקולוגי במרכז הרפואי קפלן, רחובות, וראש קבוצת השד באיגוד הישראלי לאונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה, על עזרתה הרבה בכתיבת חוברת זו.

ד"ר שלומית פרי, עו"ס, מנהלת השירות הפסיכו-אונקולוגי במרכז הרפואי רבין, קמפוס בילינסון, על כתיבת הפרק 'התמודדות רגשית'.
יוני 2016
 
חוברת זו נכתבה עבור ארגון 'אירופה-דונה' בצרפת, על ידי ד"ר ברנדט קרקופינו, ד"ר דומיניק דפליו, ד"ר ז'וסף גליגורוב, ד"ר מישל לשובסקי, ד"ר פסקל רומסטאינג, ד"ר וירג'יני אדם וד"ר נטשה אספי.

החוברת תורגמה והותאמה לצורכי הקהל בארץ באדיבות ניקול זרניק, נשיאת 'אירופה-דונה', צרפת.
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על לוקמיה לימפובלסטית חריפה. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.