לתרומה
חפש
מחלות סרטן
סרטן מערכת העיכול

פסאודמיקסומה פריוטנאי- Pseudomyxoma Peritonei

עוד בנושא

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

מהי פסאודמיקסומה פריוטנאי- Pseudomyxoma Peritonei?

פסאודמיקסומה פריוטנאי הוא סוג נדיר מאד של סרטן, שמתחיל ברוב המקרים  מהתוספתן, בצורה של גידול  קטן  (פוליפ). במקרים נדירים עוד יותר, הגידול יכול להתחיל במעי הגס, בשחלה או בשלפוחית השתן.

בשלב מסוים הגידול מתפשט מעבר לתוספתן או מהמקום בו התחיל, ותאים סרטניים מתפזרים אל חלל הבטן. תאים אילו מפרישים ריר אשר מצטבר בחלל הבטן בצורה של נוזל סמיך דמוי ג'לי.

לשאלות ומידע ניתן להיעזר במערך הפורומים של האגודה למלחמה בסרטן, אשר מנוהל על ידי אנשי מקצוע מומחים בתחום, ביניהם : פורום סרטן של מערכת העיכולפורום טיפול תומך- פליאטיבי בחולי סרטן ועוד.


הגורמים למחלה

הגורמים לפסאודמיקסומה פריוטנאי אינם ידועים.

תסמינים

תסמיני המחלה יכולים לכלול:

  • כאבים בבטן/באגן
  • בעיות בכניסה להריון
  • נפיחות בבטן ותחושת מלאות
  • שינויים בפעילות המעיים

בנשים, ייתכן בלבול בין סוג זה של סרטן לבין סרטן השחלות עקב תסמינים דומים.

לעיתים, אבחון לפסאודמיקסומה פריוטנאי אפשרי באופן סופי רק לאחר ניתוח לאזור חלל הבטן.

טיפול בפסאודמיקסומה פריוטנאי

הטיפול במחלה תלוי בגודל הגידול ובהרגשתך הכללית.

חלק מהאפשרויות הטיפוליות כוללות:

  • ניתוח בשילוב כימותרפיה לאזור חלל הבטן
  • מעקב פעיל
  • ניתוח לצמצום הגידול
  • כימותרפיה
  • ניתוח בשילוב כימותרפיה לאזור חלל הבטן


אם הדבר מתאפשר, תטופל בניתוח משולב בטיפול כימי. מטרתו של טיפול זה הוא לרפא את המחלה או להקטין את הסיכויים לחזרת המחלה.

הניתוח כולל הסרה מלאה או כמעט מלאה של הגידול ורקמות קרובות אליהן התפשט הגידול. רקמות אילו יכולות לכלול חלקים מהמעי הגס, המעי הדק, הטחול או הכבד. בקרב נשים, הניתוח יכול לכלול גם הסרה של הרחם והשחלות.

הניתוח עצמו הוא ארוך ומורכב ויכול להמשך 10 שעות ויותר, ועל כן אינו מתאים לכל אחד. זמן ההחלמה מניתוח זה יכול להיות ארוך מאד: ייתכן ותצטרך לשהות עד 5 ימים בהתאוששות ובין 2-3 שבועות באשפוז בבית החולים. יישנם אנשים אשר יזדקקו לסטומה לאחר הניתוח.

לאחר הסרה של הרקמות הנגועות- כולן או חלקן, ייתכן ותקבל טיפול כימותראפי ישירות אל חלל הבטן.  לאחר ניתוח, ייתכן ותטופל בתרופה פלואורואורציל - fluorouracil (פלואורואורציל®-® fluorouracil)* ישירות לחלל הבטן למשך 4 ימים.

*או בתרופות המכילות חומר פעיל זהה, בעלות שמות מסחריים זהים.

ניתוח לצמצום הגידול

לעיתים לא ניתן להסיר את הגידול במלואו ויתכן ויבוצע ניתוח שמטרתו  להסיר את הגידול עד כמה שניתן.  ניתוח זה אינו נועד  לרפא את המחלה, אלא הפחית תסמינים ולשפר איכות חיים. עבור נשים ניתוח זה יכול לכלול הסרה של הרחם והשחלות, ולעיתים גם חלק מהמעי הגס. כיוון שבניתוח זה לא מסירים את הגידול כולו, הגידול צפוי לגדול ותצטרך ניתוח נוסף בעתידו ואולי ניתוחים נוספים.

מעקב פעיל

אם הגידול שלך קטן מאד, ייתכן והרופא ימליץ לך על מעקב צמוד ללא טיפול בשלב המוקדם. ייתכן ובשלב זה יתרונות הטיפול אינם עולים על חסרונותיו, ויומלץ לך לחכות עד לשלב של תחילת הטיפול הכימי או הניתוח.

טיפול כמותרפי

ברוב המקרים אין מקום לטיפול כמותרפי באבחנה זו. לעיתים המאפיינים הפאתולוגיים של הגידול יראו שיתכן ויש תועלת מהטיפול, במקרים אלו לרוב יינתנו תרופות כבטיפול בסרטן המעי הגס.

חוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת ביתר פירוט בטיפולים ובתופעות הלוואי שלהם. בנוסף, באגודה למלחמה בסרטן דפי מידע מיוחדים ומפורטים אודות כל אחת מהתרופות, ותופעות הלוואי שלהן. לקבלת החוברות ללא תשלום, ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995 או לאתר האינטרנט של האגודה.

מעקב

לאחר שהטיפול בך יושלם, תמשיך לעבור בדיקות מעקב שגרתיות, הכוללות בדיקות דם, צילומי רנטגן וקולונוסקופיה. פגישות המעקב הן הזדמנות טובה לשוחח עם הרופא על חששות המתעוררים ולקבל מענה על שאלות שונות. אם בין הפגישות עם הרופא תסבול מבעיות כלשהן או תבחין בתסמינים חדשים, דווח על כך לרופא שלך או פנה אל בית החולים בהקדם האפשרי.

מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן המעי הגס נערכים כל הזמן, במטרה למצוא טיפול יעיל המציע מרפא לכל המטופלים. כאשר מחקרים מוקדמים מצביעים על כך שטיפול חדש עשוי להיות טוב יותר מהטיפול המקובל, האונקולוגים עורכים ניסויים להשוואה בין הטיפול החדש לטיפולים המקובלים הטובים ביותר בנמצא. ניסוי כזה נקרא ניסוי קליני מבוקר, וזו הדרך האמינה היחידה לבחינת טיפול חדש. לעתים קרובות משתתפים בניסויים אלה כמה בתי חולים בארץ, ולעתים גם מטופלים ובתי חולים במדינות אחרות.

כדי שתתאפשר השוואה מדויקת בין הטיפולים, סוג הטיפול שיינתן לחולה נקבע באופן אקראי, בדרך כלל באמצעות מחשב, ולא על ידי הרופא המטפל. מחקרים הוכיחו שאם הרופא בוחר את הטיפול או מציע לחולה אפשרות בחירה, הוא עשוי להטות שלא במודע את תוצאות הניסוי. משום כך נדרשת הקצאה אקראית זו.

בניסוי קליני אקראי ומבוקר, מקבלים חלק מהחולים את הטיפול המקובל הטוב ביותר, בעוד שאחרים מקבלים את הטיפול החדש, אשר עשוי להתגלות כטוב יותר מהטיפול המקובל. טיפול מסוים מוגדר כטוב יותר אם פעולתו נגד הגידול יעילה יותר מהטיפול המקובל או אם הוא יעיל באותה המידה כמו הטיפול המקובל, אך גורם לפחות תופעות לוואי בלתי נעימות. רופאים מעוניינים להשתתף בניסויים קליניים, או במחקרים קליניים - כפי שהם נקראים לעתים, משום שכל עוד טיפול חדש לא נבחן בדרך מדעית זו, הרופאים לא יכולים לדעת מהו הטיפול הטוב ביותר עבור החולים שבהם הם מטפלים.

לפני שניתן אישור לניסוי כלשהו, חייב הניסוי לקבל אישור מוועדת הלסינקי. הרופא שלך חייב לקבל ממך הסכמה מדעת לפני שישתף אותך בניסוי קליני כלשהו. הסכמה מדעת פירושה שאתה יודע במה עוסק הניסוי, מבין מדוע הוא מבוצע ומדוע הוזמנת להשתתף בו ויודע בדיוק באיזה אופן תהיה מעורב בו.

גם לאחר שתסכים להשתתף בניסוי, תוכל עדיין לפרוש ממנו בכל עת אם תשנה את דעתך. החלטתך לא תשפיע בכל דרך על יחסו של הרופא אליך. אם תבחר שלא להשתתף בניסוי או לפרוש ממנו, ״נתן לך הטיפול המקובל הטוב ביותר, במקום הטיפול החדש הנבחן בהשוואה אליו.

אם תחליט להשתתף בניסוי, חשוב שתזכור שכל טיפול שתקבל נחקר ביסודיות במחקרים מוקדמים לפני שנוסה בניסויים קליניים אקראיים ומבוקרים. בהשתתפותך בניסוי תסייע גם לקדם את מדע הרפואה וכך תשפר גם את סיכוייהם של חולים אחרים בעתיד.

חוברת 'ניסויים קליניים בטיפול במחלת הסרטן' של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת ביתר פירוט בנושא. לקבלת החוברת ללא תשלום, ניתן לפנות ל'טלמידע'® בטל. 1-800-599-995.


לאגודה למלחמה בסרטן מאגר מחקרים קליניים המתעדכן באופן שוטף באתר האגודה. המאגר מרוכזים מגוון המחקרים הקליניים המתבצעים במרכזים הרפואיים ברחבי הארץ. מחקרים אלה פתוחים לציבור המטופלים, על פי תנאי הקבלה המפורטים בכל מחקר.

התמודדות רגשית עם המחלה

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה.מערך המידע, התמיכה והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן

מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
תודתנו נתונה ל:
ד"ר רוית גבע, מנהלת המרכז לגידולי מערכת העיכול במרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי, על הארותיה והערותיה
אוקטובר 2017

מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על פסאודמיקסומה פריוטנאי- Pseudomyxoma Peritonei. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד. 

* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.