לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

טיפול בקרינה לאזור הראש (מוח)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
טיפול בקרינה לאזור הראש (מוח)
הקרנות פרוטונים
רדיותרפיה (קרינה) לאזור הראש והצוואר
טיפול בקרינה לאזור השד
רדיותרפיה לריאה ולבית החזה
רדיותרפיה באזור האגן (טיפול בקרינה באזור האגן או החלחולת - רקטום)
טיפול בקרינה לאזור הבטן העליונה, הושט והקיבה
טיפול בקרינה (רדיותרפיה) לבלוטת הערמונית
מידע על המעון ע"ש צ'ארלס קלור
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

Big-Bullet-SQR.gif מבוא

Big-Bullet-SQR.gif מהו טיפול בקרינה (רדיותרפיה)?
Big-Bullet-SQR.gif מתי ניתן הטיפול?
Big-Bullet-SQR.gif תכנון הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif מכשיר הקרינה
Big-Bullet-SQR.gif מהלך הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif הרגשתך במהלך הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif תופעות הלוואי
Big-Bullet-SQR.gif תפקוד מיני
Big-Bullet-SQR.gif בתום הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif זכויות ושירותים
Big-Bullet-SQR.gif מערך התמיכה והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן

 

 


 

 

מבוא

הרופא המטפל בך החליט להמליץ בפניך לקבל טיפול בקרינה (רדיותרפיה) לאזור הראש (המוח). המידע נועד לספק לך מידע כללי ותשובות על כמה מהשאלות שחולים במצבך שואלים.

אם בתום קריאת המידע תהיינה לך שאלות נוספות, ניתן לפנות אל הצוות המטפל או בשיחת חינם אל ה'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

חזרה למעלה >>


מהו טיפול בקרינה (רדיותרפיה)?

טיפול בקרינה, או רדיותרפיה, הוא שימוש בקרינה מייננת בעלת אנרגיה גבוהה שנועדה להרוס גידולים ממאירים (סרטניים). הקרינה חודרת לאזור הגידול ופוגעת בתאים הממאירים.

 

הטיפול בקרינה פוגע בתאים בזמן התחלקותם. מכיוון שהתאים הסרטניים מתחלקים במהירות, הקרינה פוגעת בהם ומונעת את התפשטותם. גם התאים הבריאים נפגעים מהקרינה אך מאחר שהם תאים שלמים ונורמליים, הם מתאוששים לאחר הקרינה ומתחדשים.

 

כדי להפחית ככל האפשר את הנזק לתאים הבריאים, טיפול בקרינה מתבצע רק לאחר תכנון מדוקדק, המצמצם את חשיפת התאים הבריאים לקרינה, ומכוון את מלוא מנת הקרינה לאזור שבו נמצאים תאים סרטניים.

 

אנא שאל את הצוות המטפל כל שאלה שאתה רוצה לברר על אודות הטיפול, בכל עת שתבחר.


האגודה למלחמה בסרטן מוציאה לאור חוברות רבות המספקות מידע, תמיכה ודרכי התמודדות בנושאים הקשורים למחלת הסרטן. בכל שאלה, או לצורך קבלת מידע או חוברת ללא תשלום, ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.חזרה למעלה >>


מתי ניתן הטיפול?

הטיפול ניתן ביחידות הקרינה במכונים האונקולוגיים שבהם יש מכשירי קרינה. הטיפול ניתן מדי יום על פי רוב, חמישה ימים בשבוע, בהתאם למינון שקבע הרופא. משך מתן הקרינה קצר מאוד, אך לרנטגנאי הריפוי נדרש זמן כדי למקם במדויק את מכשיר הקרינה באזור המתאים בגוף. השהייה בחדר הטיפול נמשכת לרוב בין 20-5 דקות. הטיפול עצמו אורך בין 5-1 דקות, בהתאם לטיפול ולמכשיר.

 

סדרת טיפולים כוללת לרוב בין 10 ל-30 טיפולים, המתפרסים על פני 6-1 שבועות. טיפולים בקרינה אינם ניתנים בסופי שבוע ובחגים, למעט במקרים דחופים. במידת האפשר, ניתן לתאם את שעת הטיפול בהתאם לנוחותך, ובהתחשב בסדר היום שלך ובצרכיך. תיאום שעת הטיפול נעשה מול רנטגנאי הריפוי. מומלץ להגיע לטיפולים הראשונים בלוויית אדם קרוב, עד שתכיר את הטיפול ואת השפעתו עליך. ייתכן שגם בהמשך תזדקק לליווי של אדם קרוב. 


חשוב לשמור על רצף הטיפול. אם מסיבה כלשהי אין ביכולתך להגיע לטיפול שנקבע, יש לטלפן ליחידת הקרינה ולדווח על היעדרותך הצפויה. רצוי מאוד לא לדחות ולא להחסיר ימי קרינה.חזרה למעלה >>


תכנון הטיפול

טרם הטיפול בקרינה תיפגש לשיחה עם הרופא ותתבקש לחתום על טופס הסכמה מדעת, שבו אתה מעניק את הסכמתך לצוות הרפואי לבצע את הטיפול.

 

לפני תחילת הטיפול יש צורך לתכנן את הטיפול ולסמן את האזור אליו תכוון הקרינה. תהליך התכנון נקרא סימולציה, שפירושה: הדמיה. הכוונה היא להדמיית הטיפול העתידי, לפני שמתחיל הטיפול עצמו. הסימולציה נעשית באמצעות מכשיר מיוחד הנקרא סימולטור או CT סימולטור. מכשיר זה מבצע צילום CT של האזור המטופל ומאפשר תכנון ודיוק בכיוון ובמינון הקרינה.

 

קיימים מצבים בהם תכנון הטיפול באזור הראש (מוח), כולל בניית מסכה מפלסטיק המותאמת למידותיך. המסכה משמשת תמיכה לראש, בשל הקושי להחזיק אותו יציב בתנוחה אחת למשך זמן הטיפול. ההחלטה על הצורך בבניית מסכה היא של הרופא ביחידת הקרינה.

 

לשם בניית המסכה תתבקש לשכב על הגב. לאחר שתתמקם בתנוחה הנכונה יניח רנטגנאי הטיפול על פניך לוח פלסטיק רטוב וחמים. החומר שממנו עשוי הלוח הוא גמיש, וכעבור מספר שניות הלוח יתעצב על פי תבנית הראש האישית שלך. בעת הנחת לוח הפלסטיק תוכל לנשום ולשמוע ללא כל בעיה. כאשר המסכה מתקררת, היא מתקשה בהתאם לצורת הראש שלך.

 

ביום תכנון הטיפול תתבקש לשכב כשהמסכה על ראשך במשך כל זמן התכנון. רנטגנאי הטיפול יבצע את המדידות הדרושות ויסמן על פני המסכה את אזור הטיפול, כדי שניתן יהיה לשחזר את המיקום המדויק בזמן הטיפולים. רוב הסימנים הנחוצים לצורכי הטיפול יסומנו על פני המסכה ולא על גבי העור.

 

תהליך בניית המסכה אורך כחמש דקות, ואילו תהליך התכנון (סימולציה) אורך כ-30 עד 60 דקות, שבמהלכן תידרש לשכב באותה תנוחה כשהמסכה לראשך. כדי להשיג תועלת מרבית מהטיפול, על המסכה להתאים במדויק לפניך, ועליך להרכיב אותה גם במהלך הטיפולים. תוכנית הטיפול היא אישית ומותאמת במיוחד ובנפרד לכל מטופל.


במהלך הסימון תתבקש לשכב ללא תנועה. התהליך עשוי להימשך כשעה או יותר, ולכן מומלץ לבקר בשירותים לפני תחילת הסימון.הטיפול יתחיל רק לאחר שהצוות ישלים את החישובים ואת תוכנית הטיפול. יש מקרים בהם יש לשנות במהלך הטיפול את תוכנית הטיפול. ייתכן שאז תתבקש לבקר שוב בחדר הסימולציה. התופעה מקובלת ואינה מעידה על שיבוש בטיפול.


ביום הסימולציה מומלץ להגיע:

 • עם חולצה ללא צווארון (למשל, חולצת טריקו).
 • ללא שרשראות או עגילים.
 • עם בגדים נוחים, שעשויים להתלכלך מעט.

חשוב לציין שאין צורך בצום או בהכנות מיוחדות לקראת תהליך הסימון. 

חזרה למעלה >>


מכשיר הקרינה

טיפול בקרינה ניתן באמצעות מכשיר המפיק קרינה בעלת עוצמה גבוהה. רוב הטיפולים במכון האונקולוגי ניתנים על ידי מכשיר הנקרא מאיץ קווי. זהו מכשיר היוצר אלומת קרינה בעלת גבולות חדים, כושר חדירות רב לעומק הרקמות וקצב קרינה מהיר המאפשר משך זמן טיפול קצר. בצורה זו כמות הקרינה הנספגת בעור קטנה, ולכן כרוכה בסיכון מינימלי לנזק ולתגובה בעור.

 

מכשירי הקרינה ממוקמים בתוך חדרים מיוחדים, בעלי קירות עבים מאוד ובלתי חדירים לקרינה, כדי להגן על הסביבה. 

חזרה למעלה >>


מהלך הטיפול

בחדר הטיפול יש מיטת טיפול ומכשיר קרינה. לשם קבלת הטיפול תתבקש לשכב על מיטת הטיפול בתנוחה זהה לזו ששכבת בה במהלך הסימון. אם נבנתה עבורך מסכה בתהליך הסימולציה, תתבקש להרכיב אותה במהלך הטיפול. מכשיר הקרינה יכוון לאזור הטיפול. כיוון המכשיר נמשך לעתים זמן רב יותר מאשר הטיפול עצמו, אולם זהו תהליך חשוב ביותר. כשרנטגנאי הטיפול יהיה מרוצה מהתנוחה, הוא יעזוב את החדר ויפעיל את מכונת הקרינה. במשך הזמן הקצר של הטיפול (מספר דקות) הוא ישגיח עליך דרך טלוויזיה במעגל סגור. ביום הראשון הטיפול נמשך זמן ארוך יותר מכיוון שנעשים צילומים המאשרים את תוכנית הטיפול.

 

טיפול בקרינה אינו גורם לכאב ודומה לצילום רנטגן שגרתי, ולכן בזמן הטיפול לא תחוש דבר. חשוב לא לזוז במהלך הטיפול הקצר, אך ניתן לנשום באופן רגיל.

 

חשוב לזכור כי אין להפסיק טיפולים רפואיים קודמים. עליך להתייעץ עם הצוות המטפל אודות כל שאלה בנושא זה. 

 

טיפול בקרינה אינו גורם לך 'לפלוט' קרינה רדיואקטיבית, שכן מקור הקרינה נותר במכשיר. ניתן לשהות בחברת אנשים, כולל ילדים ונשים בהיריון, במהלך תקופת הטיפולים ולאחר סיומם.במהלך תקופת הטיפולים בקרינה עליך להיבדק על ידי רופא או אחות כל שבועיים- שלושה. הצוות הרפואי יעדכן אותך לגבי תדירות הבדיקות והביקורים המתוכננים. מרבית המידע חדש עבורך, לכן אל תחשוש אם שכחת פרט כלשהו או הסבר מסוים. תמיד תוכל לשאול שנית ולקבל הסבר נוסף.

חזרה למעלה >>


הרגשתך במהלך הטיפול

הטיפול בקרינה אינו גורם לכאב ודומה לצילום רנטגן שגרתי. כתוצאה מהטיפול בקרינה ייתכנו תופעות לוואי שונות, כגון עייפות או תופעות אחרות. לרוב תופעות אלו חולפות במהלך הטיפול או בתוך מספר ימים או שבועות מעטים לאחר סיום הטיפול. ישנם גם חולים המדווחים כי עברו את הטיפולים בקרינה ללא כל תופעות לוואי. מסיבה זו, תחושותיך האישיות הן המדד הטוב ביותר למידת החומרה של תופעות הלוואי.

 

מטופלים רבים מסוגלים להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל במשך תקופת הטיפול בקרינה, ובכלל זה פעילויות רגילות ומפגשים חברתיים. יש חולים הזקוקים למנוחה רבה יותר, בשל העייפות הנגרמת מהטיפול בקרינה.

חזרה למעלה >>


תופעות לוואי

טיפול בקרינה עלול להיות מלווה בתופעות לוואי כלליות, כגון עייפות ושינויים בעור, וכן בתופעות לוואי מקומיות הקשורות ישירות לאזור הקרינה. תופעות הלוואי תלויות בגורמים שונים הקשורים לטיפול בקרינה, בהם: האזור המטופל, מינון הקרינה, המצב הבריאותי של המטופל וטיפולים נוספים שהוא קיבל בעבר או מקבל בהווה. תופעות הלוואי מופיעות כשבועיים לאחר תחילת הטיפול ורובן חולפות עם תום הטיפול או באופן הדרגתי, זמן מה לאחריו. עם זאת, תופעות לוואי מסוימות עלולות להישאר באופן קבוע.

 

הרופא והצוות המטפל יסבירו לך על תופעות הלוואי הצפויות, בהתאם לטיפול שתקבל, ועל האמצעים הקיימים לצמצום תופעות הלוואי.

 

בצקת מוחית

קרינה לאזור הראש עלולה לגרום להתפתחות בצקת מוחית. בצקת מוחית עלולה לגרום לתופעות לוואי השייכות למערכת העצבים, כגון: כאבי ראש, התכווצויות, בחילות, הקאות, קשיים בהליכה וראייה מטושטשת. אם הופיע אחד מתסמינים אלו, דווח באופן מיידי לרופא או לאחות כדי שיוכלו להעריך את מצבך ולהעניק לך טיפול תרופתי במידת הצורך. במקרה של עילפון או אובדן הכרה יש לפנות מיידית לטיפול חירום בחדר מיון. אם מצבך מאפשר, עדיף לפנות לחדר המיון בבית החולים שבו אתה מטופל. לאחר מכן, יש לדווח לצוות המטפל במכון הקרינה.

 

עייפות

אחת מתופעות הלוואי השכיחות במהלך טיפול בקרינה היא עייפות. תחושת העייפות עשויה להתבטא בהרגשת חולשה כללית, חוסר אנרגיה לבצע פעילויות שונות, חוסר יכולת להתרכז ורצון לישון יותר מהרגיל.

 

תחושת העייפות עלולה להופיע כבר בתחילת הטיפול הקרינתי, אך בדרך כלל היא נעלמת בהדרגה לאחר סיום הטיפול. יש מצבים בהם עשויה העייפות להימשך כמה חודשים.

 

דרכים להתמודדות עם תופעת העייפות:

 • אם יש ביכולתך להמשיך באורח החיים הרגיל ובעבודתך הקבועה, רצוי לעשות זאת, כפי יכולתך. עם זאת, אם יש באפשרותך לעבוד פחות שעות - ייתכן שהדבר יועיל להרגשתך.
 • תכנן את משימותיך היומיות. בחר את המשימות החשובות ביותר ובצע אותן כאשר אתה חש פחות עייף.
 • תכנן זמן למנוחה קצרה במהלך היום, בייחוד אם אתה חש עייפות. ייתכן שאם תלך לישון מוקדם יותר בערב או תתעורר מאוחר יותר בבוקר - הרגשתך תשתפר.
 • בקש את עזרת משפחתך בביצוע משימות בבית.
 • פעילות גופנית קלה, למשל הליכה, עשויה להעלות את רמות האנרגיה.
 • אמץ תפריט יומי בריא ועשיר בקלוריות ובחלבונים.
 • אם אתה מעוניין בנטילת ויטמינים, יש להיוועץ קודם לקיחתם ברופא המטפל.
 • בקש את עזרת הרופא והאחות בטיפול בתסמינים נלווים, כגון: כאב, קשיים בשינה ותחושת דיכאון. טיפול באלה עשוי לסייע גם בהקלת תחושת העייפות.


חשוב שתזונתך במהלך תקופת הטיפול בקרינה תהיה מאוזנת, וכדאי לשמור על משקל קבוע. אם אתה זקוק לעזרה בתכנון ארוחותיך, תוכל לפנות לתזונאי/ת. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת מידע 'תשישות ועייפות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן', אותה ניתן לקבל ללא תשלום ב'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995 או באתר האגודה.בחילות

הטיפול הקרינתי באזור הראש (מוח) עלול לגרום לעתים לבחילות ו/או להקאות. בחילה כתוצאה מטיפול קרינתי למוח עלולה להופיע כבר ביום הראשון לטיפול בקרינה. במקרה כזה עליך לפנות להתייעצות עם הרופא ו/או האחות לקבלת טיפול תרופתי.

 

שינוי בתפריט היומי יכול גם הוא להקל מעט, להלן מספר הצעות:

 • אכול ארוחה קלה לפני הטיפול.
 • אכול לעתים קרובות ארוחות קטנות במהלך היום.
 • המעט בשתייה במהלך ארוחה, כדי להימנע מתחושת מלאות.
 • שתה בין הארוחות, ניתן גם למצוץ קוביות קרח.
 • בחר במזונות שפחות גורמים לבחילה: מזון הנמצא בטמפרטורת החדר או מזון קר, מזונות יבשים כגון קרקרים או כעכים ("בייגלה").
 • הימנע מאכילת מאכלים חמים, מתובלים, שומניים, מטוגנים, מתוקים מאוד וחומציים (כגון תפוזים, אשכוליות או עגבניות).


מידע מפורט בנושא זה ונושאים נוספים הקשורים בתזונה ניתן למצוא בחוברת 'הטיפול התזונתי התומך' בהוצאת האגודה למלחמה בסרטן. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' בטל.  1-800-559-995.אדמומיות, גירויים, יובש או עיניים דומעות

ייתכן שיופיעו אודם, גירוי ויובש בעין או ריבוי דמעות אם העין נמצאת בשדה הקרינה או סמוך לו. על המטופל לדווח על תופעות אלה לרופא ו/או לאחות. הטיפול בתופעות אלה יינתן בהתאם לחומרת הבעיה.

 

פטרת בריריות הפה

כיוון שאזור חלל הפה קרוב לאזור הקרינה ומשולב לעתים בטיפול תרופתי עם סטרואידים, מומלץ להקפיד על היגיינת השיניים וריריות הפה. לאחר ניקוי השיניים השגרתי מומלץ לשטוף את הפה עם אחת מהתמיסות הבאות:

 • תמיסה המכילה כפית סודה לשתייה וכשלושת רבעי כוס מים קרים. יש לשטוף את הפה ולגרגר עם תמיסה זו לעתים קרובות, בעיקר לאחר ארוחות וצחצוח שיניים. לאחר מכן יש לשטוף את הפה במי ברז רגילים.

 • מי פה מסחריים (שאינם מכילים אלכוהול). אם מופיעה צריבה בפה - יש למהול את התכשירים במים.


נשירת שיער

כשבועיים עד שלושה שבועות מתחילת הטיפול הקרינתי תחל נשירת שיער הנמצא באזור הקרקפת שעובר את הטיפול. הנשירה תהיה חלקית או מלאה, בהתאם למינון הקרינה ולאזור בראש שמקבל את הטיפול בקרינה.

 

שאל את הרופא באילו אזורים בראש צפויה להופיע נשירה ומה תהיה חומרתה. בדרך כלל תתחדש צמיחת השיער חודשיים עד ארבעה חודשים לאחר סיום הטיפול הקרינתי. עם זאת, השיער הצומח עלול להיות שונה במקצת בצבעו ובמבנהו, ולעתים דליל מעט יותר בהשוואה לשיער שהיה קודם לטיפול. אם בכוונתך לרכוש פאה, מומלץ לעשות זאת בתחילת הטיפול, שכן אז קל יותר להתאים את צבע השיער והתספורת.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'התמודדות עם נשירת שיער' המכילה מידע ועצות נוספות בנושא זה. האגודה גם משאילה פאות ומציעה סיוע בהתאמתן. לקבלת החוברת ולמידע נוסף ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה בטל. 1-800-599-995.תגובה בעור באזור הטיפול

במהלך טיפול קרינתי לאזור הראש יכולים להופיע שינויים על פני עור הגולגולת באזורים בהם ניתנת הקרינה: באזור המצח, הגולגולת, מאחורי האוזניים ולעתים גם בעורף.

שינויים על פני העור מתחילים להופיע כשבועיים עד שלושה שבועות מתחילת הטיפול הקרינתי. השינויים המוכרים הם אדמומיות של העור, תחושת יובש וגרד. אם הופיעה תגובה בעור, היא תחלוף בהדרגה במשך כשלושה עד ארבעה שבועות מסיום הטיפול.

 

הנחיות לטיפול בעור

מומלץ לעקוב אחר ההוראות הכלולות בפרק זה. הוראות אלו יועילו לך במניעה או בהפחתת התגובות על פני העור כתוצאה מהטיפול בקרינה.

 • אין צורך בהכנת האזור המטופל, אלא אם כן קיבלת הנחיות לכך מהרופא או מהאחות.
 • את האזור המקבל קרינה יש לרחוץ (או לחפוף) במים פושרים בלבד, ולספוג את המים במגבת רכה. חשוב לשמור על אזור הטיפול יבש, ולהימנע משפשוף העור. ניתן להשתמש בשמפו עדין לתינוקות.
 • אין להשתמש בקרם, בושם או סבון רגיל באזור הטיפול. תכשירים אלה מכילים חומרים העלולים לגרום לתגובה בזמן הטיפול ולכאב רב יותר באזור.
 • אין לחמם את האזור המוקרן או לקררו (למשל, בבקבוק חם או בקוביות קרח) במהלך תקופת הטיפול.
 • יש להגן על האזור מפני השמש. הקפד להשתמש בכובע כאשר אתה שוהה בחוץ. גם לאחר סיום הטיפולים עליך להמשיך ולהימנע מחשיפה ישירה לשמש. יש להקפיד על כך למשך שנה לפחות מסיום הטיפול, שכן העור באזור המטופל הופך בעקבות הטיפול לרגיש יותר. אם אתה נאלץ להיחשף לשמש, עליך לדאוג לכיסוי האיברים הרגישים, ולהשתמש בתכשיר מסנן קרינה עם מקדם הגנה בעל 30 SPF לפחות.
 • אם תכננת חופשה בתאריכים הסמוכים לתום הטיפול, עליך להתייעץ עם הרופא.
 • אין להדביק גזות, אספלניות (פלסטרים) או כל סוג חבישה אחר באזור הטיפול, אלא אם כן קיבלת לכך הוראה מהרופא המטפל או מהאחות.
 • אם שחייה היא חלק מפעילותך היומיומית, כדאי להיוועץ ברופא המטפל באשר להמשך פעילות זו במהלך הטיפול, שכן מים מלוחים או כלור עלולים לגרום לגירוי בעור.

יש לדווח לרופא או לאחות עם הופעת חום, גירוי ו/או אדמומיות באזור הטיפול, פריחה, סדקים בעור, הפרשת נוזל מהעור, בחילות, שינויים בתחושת הגפיים וכאבי ראש. 

חזרה למעלה >>


תפקוד מיני

במהלך טיפול קרינתי חיצוני באמצעות מאיץ קווי לא נשארת קרינה בתוך הגוף ואינך מהווה מקור לקרינה, כך שאין כל צורך להימנע ממגע עם האנשים הקרובים לך. ככלל, ניתן להמשיך בפעילות מינית בתקופת הטיפולים בהקרנות חיצוניות, אך יש להימנע מהיריון, ומומלץ להשתמש לשם כך בקונדום או בהתקן תוך רחמי. תוכל להתייעץ בנושא עם אחות ביחידת הקרינה.


האגודה למלחמה בסרטן מעניקה שירות ייעוץ מיני לחולי סרטן ובני זוגם. הייעוץ ניתן ללא תשלום ואין צורך בהפניית רופא. ניתן לפנות ליועצת מיניות של האגודה בטל: 03-5721643, או בדוא"ל: lenak@cancer.org.il.

מידע מפורט בנושא זה ניתן למצוא בחוברות 'מיניות הגבר', 'מיניות ופוריות האישה' ובחוברת 'חיי אישות וזוגיות' למגזר הדתי, בהוצאת האגודה למלחמה בסרטן. לקבלתן ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן, בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995.חזרה למעלה >>


בתום הטיפול

חלק מתופעות הלוואי נמשכות גם מספר שבועות לאחר הטיפול. עם זאת, בהדרגה תתחיל לחוש שבכוחך לחזור לתפקוד יומיומי רגיל. חשוב שתמשיך לנוח ולהקפיד על תזונה מאוזנת.

 

בתום הטיפול עליך לוודא שנקבע לך תור למעקב אצל הרופא המטפל. אם תתעורר בעיה, כדאי לצלצל ולהקדים את מועד הביקורת. 

חזרה למעלה >>


זכויות ושירותים

 • מטופלים זכאים להחזר הוצאות נסיעה לצורך טיפול בקרינה. ההחזר ניתן בקופות החולים. להסדר העניין ולמילוי טפסים, עליך לפנות למזכירות יחידת ההקרנה.
 • מטופלים המקבלים טיפול בקרינה במרכזים הרפואיים בגוש דן, וזקוקים לשירותי לינה, יכולים להיעזר בשירותי המעון ע"ש צ'ארלס קלור המופעל על ידי האגודה למלחמה בסרטן וממוקם סמוך למשרדי האגודה בבית מטי, בית האגודה למלחמה בסרטן ברחי רביבים 7, גבעתיים. לפרטים נוספים ניתן לפנות לצוות מעון קלור, בטל. 03-5721623/4/7 או בפקס:          03-7313812 או בדוא"ל: maon-clore@cancer.org.il
 • חולים מאזור הצפון, הדרום וירושלים יכולים לפנות ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995 או לשירות הסוציאלי במרכזים בהם הם מטופלים, לקבלת מידע באשר לאפשרויות הלינה בסמוך ליחידות לטיפול בקרינה.


 

למידע נוסף בנוגע לזכויותיך ולקבלת החוברת 'זכויות ושירותים לחולים ומחלימים', ניתן לפנות ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. בנוסף, ניתן להתייעץ בפורום בנושא זכויות חולים באתר האגודה למלחמה בסרטן. 
חזרה למעלה >>


מערך התמיכה והסיוע של האגודה למלחמה בסרטן - לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם

למידע על מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

חזרה למעלה >>


 מידע נוסף בנושא

פורום תמיכה לחולי סרטן ובני משפחתם
פורום רפואה משלימה
מיניות, פוריות ודימוי גוף

כתיבה:
שרה גרדין R.N.M.A, אחות אחראית ביחידה לטיפול בקרינה, מרכז רפואי רבין, קמפוס בילינסון,
תודתנו נתונה ל:
פרופ' אברהם קוטן
, מנהל השירות האונקולוגי, בית החולים האיטלקי, חיפה, על הארותיו והערותיו.

ינואר 2017


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על טיפול בקרינה לאיזור הראש (מוח). אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.