לתרומה

מחלות סרטן
גידולים אנדוקרינים

סרטן בלוטת התימוס - תימומה Thymoma

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?

Big-Bullet-SQR.gif מהי תימומה?

Big-Bullet-SQR.gif מהם התסמינים?

Big-Bullet-SQR.gif אופן הטיפול

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן 

 

 


 

 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מהי תימומה?

תימומה היא גידול של בלוטת התימוס היכול להיות שפיר (לא סרטני) או ממאיר (סרטני). בלוטת התימוס נמצאת במרכז בית החזה, מאחורי עצם החזה, והינה חלק מהמערכת החיסונית המגנה על הגוף מפני זיהום. היא זו המפעילה את התאים המיוחדים הנקראים לימפוציטים מטיפוס T . בלוטת התימוס נמצאת בשיא גודלה ופעילותה בתקופת גיל ההתבגרות ולאחר תקופה זו פעילותה פוחתת והיא מצטמקת.

 

למרות היות התימומה גידול נדיר, זהו הגידול השכיח ביותר של בלוטת התימוס. לימפומות, לוקמיות וגידולים של תאי נבט עלולים אף הם לעיתים נדירות לפגוע בבלוטת התימוס. תימומה פוגעת במידה שווה בגברים ונשים ואופיינית לגילאים 40-60 שנה. לא כל התימומות גורמות להופעת תסמינים (סימפטומים), ולעיתים הן מתגלות באופן אקראי, בבדיקות שגרתיות כמו צילום רנטגן של החזה.

חזרה למעלה >>


מהם התסמינים?

תסמיני המחלה כוללים:

  • קושי בבליעה
  • שעול מתמשך
  • כאבים בחזה
  • קוצר נשימה
  • צרידות

מאחר ובלוטת התימוס הינה חלק מהמערכת החיסונית של הגוף, התימומה עלולה להשפיע על פעילותה של המערכת החיסונית. תופעה המוכרת ביותר המשוייכת לתימומה היא מיאסתניה גרביס. תסמונת המתבטאת בחולשת שרירים גבוהה, כלומר, שרירים אלה נחלשים מהר בזמן הפעלתם. אחד מתוך 3 חולים בתימומה סובל ממיאסתניה גרביס.

 

רוב התימומות הינם גידולים המתפתחים לאט, היכולים להיות פולשניים או לא פולשניים. התימומות הלא פולשניות אינן יכולות להתפשט לתוך רקמות סמוכות והן מוגבלות לבלוטת התימוס.

 

תימומות פולשניות מסוגלות להתפשט לרקמות סמוכות בבית החזה. התפשטות תימומות לאזורי גוף אחרים נדירה ביותר, פחות ממחצית התימומות הינן פולשניות.

 

הרופא יכול לקבוע את מידת הממאירות של התימומה לפי הפולשנות לרקמות שמסביב לגידול. התימומה נחשבת ממאירה במידה והיא פולשנית, או שהיא שפירה במידה ואינה פולשנית.

חזרה למעלה >>


אופן הטיפול

הטיפול בתימומה תלוי במידת פולשניותה (שלב המחלה), בגיל המטופל ובמצבו הבריאותי. הטיפול העיקרי בתימומה הוא ניתוח. כאשר הגידול אינו פולשני, הוצאת הגידול בשלמותו תביא לריפוי מוחלט ברוב המקרים. במקרים בהם הגידולים הינם פולשניים ביצוע ניתוח הינו מורכב יותר ולפיכך יש להוסיף טיפול בקרינה לאחר הניתוח בכדי לחסל את שאריות הגידול הסרטני שנותרו לאחר הניתוח וכך להפחית את הסיכון לחזרת המחלה.

 

כשניתוח אינו אפשרי ניתן לטפל באמצעות טיפול בקרינה בלבד. טיפול זה עלול לא להביא לריפוי מוחלט אבל יאפשר שליטה על הגידול, יעצור וימנע את התפתחות הגידול למשך שנים רבות. מספר מחקרים בדקו מתן טיפול כימי יחד עם טיפול בקרינה אך היתרון לכך עדיין לא ברור.

 

כימותרפיה ניתנת לעיתים כאשר הגידול התפשט לחלקים אחרים של הגוף. הכימותרפיה יכולה לעיתים לאפשר שליטה בגידול לתקופות ארוכות. תרופות כימיות בהן נעשה שימוש לטיפול בתימומה כוללות אדריאמצין, ציספלטין, איפוספמיד, אטופוסיד, וטקסול. מאחר והתפשטות גרורתית של תימומה היא אירוע די נדיר, לא ידוע עדיין השילוב היעיל ביותר של התרופות הנזכרות.

 

למידע נוסף ניתן לפנות למרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 03-5721608 או באמצעות פנייה למייל: info@cancer.org.il

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך>>

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


 מידע נוסף בנושא

רפואה משלימה וסרטן
כללים לחיים בריאים
פורום תמיכה וזכויות של חולי סרטן

תודתנו נתונה ל:
פרופ' רפאל קטן, מנהל המכון האונקולוגי במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר,
על הארותיו והערותיו.


מידע זה מבוסס על החוברת: Understanding Cancer of the Gulle של  והותאם לקוראים ישראלים.

דצמבר 2006


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן בלוטת התימוס - תימומה. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד. 


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.