לתרומה
חפש
מחלות סרטן
גידולים אנדוקרינים

סרטן בלוטת התימוס - תימומה Thymoma

עוד בנושא


מהי תימומה?

מהם התסמינים?

איך מאבחנים תימומה?

התפתחות המחלה

אופן הטיפול

מחקרים וניסויים קליניים

התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן לחולים, מחלימים ובני משפחותיהם

מהי תימומה?

תימומה (Thymoma) הוא גידול של בלוטת התימוס, ומהווה סוג סרטן נדיר. בלוטת התימוס [נקראת גם בלוטת ההרת] נמצאת במרכז בית החזה, מאחורי עצם החזה והיא מפעילה תאי דם לבנים הנקראים לימפוציטים מסוג T. תאים אלה הינם חלק מהמערכת החיסונית המגנה על הגוף מפני זיהום. בלוטת התימוס נמצאת בשיא גודלה ופעילותה בתקופת גיל ההתבגרות, ולאחר תקופה זו פעילותה פוחתת והיא מצטמקת.


למרות היות התימומה גידול נדיר, זהו הגידול השכיח ביותר של בלוטת התימוס. לימפומות, לוקמיות וגידולים של תאי נבט עלולים אף הם לעיתים נדירות לפגוע בבלוטת התימוס. תימומה פוגעת במידה שווה בגברים ונשים ואופיינית לגילאים 40-60 שנה.
מהם התסמינים?

תסמיני המחלה כוללים:

 • קושי בבליעה
 • שיעול מתמשך
 • כאבים בחזה
 • קוצר נשימה
 • צרידות


חלק מן האנשים המאבחנים עם תימומה סובלים גם ממחלה אוטואימונית, כשהתופעה המוכרת ביותר המשוייכת לתימומה היא מיאסתניה גרביס (Myasthenia Gravis), תסמונת המתבטאת בחולשת שרירים . אחד מתוך שלושה חולים בתימומה סובל גם ממיאסתניה גרביס.


לא כל התימומות גורמות להופעת תסמינים (סימפטומים), ולעיתים הן מתגלות באופן אקראי, בבדיקות שגרתיות כמו צילום רנטגן של החזה.

איך מאבחנים תימומה?

תימומה מאובחנת על ידי:

 • צילום חזה
 • סריקת CT
 • סריקת PET-CT
 • סריקת MRI
 • ביצוע ביופסיה במידת הצורך


הרופא יכול לקבוע את מידת הממאירות של התימומה ואת הסיכון להישנות המחלה לפי הפולשנות לרקמות שמסביב לגידול.
התפתחות המחלה

מקרי התימומה משתנים באופן התפתחותם - יש המתפתחים לאט ולא פולשים לרקמות סמוכות ויש המתפתחים מהר ופולשים לתוך רקמת סמוכות בבית החזה, כגון הריאות או מעטפת הלב. התפשטות תימומות לאזורי גוף אחרים היא נדירה ביותר.


סוג סרטן נדיר עוד יותר של בלוטת התימוס נקראThymic Carcinoma  - סרטן התימוס. סוג זה נוטה להתפתח מהר יותר ולשלוח גרורות לאיברים נוספים בגוף.


אופן הטיפול

הטיפולים המקובלים לתימומה הינם:

 • טיפול כירורגי
 • טיפול בקרינה
 • טיפול בכימותרפיה


אופן הטיפול בתימומה תלוי במידת פולשנותה (שלב המחלה), בגיל המטופל ובמצבו הבריאותי.


הטיפול העיקרי בתימומה הוא ניתוח. כאשר הגידול אינו פולשני, הוצאת הגידול בשלמותו תביא לריפוי מוחלט, ברוב המקרים. במקרים בהם הגידולים הינם פולשניים, ביצוע ניתוח הינו מורכב יותר ולפיכך יש להוסיף טיפול בקרינה לאחר הניתוח בכדי לחסל את שאריות הגידול הסרטני שנותרו לאחר הניתוח וכך להפחית את הסיכון לחזרת המחלה.


כשניתוח אינו אפשרי ניתן לטפל באמצעות טיפול בקרינה בלבד. טיפול זה עלול לא להביא לריפוי מוחלט אבל יאפשר שליטה על הגידול, יעצור וימנע את התפתחות הגידול למשך שנים רבות. מספר מחקרים בדקו מתן טיפול כימי יחד עם טיפול בקרינה אך היתרון לכך עדיין לא ברור.


כימותרפיה ניתנת לעיתים כאשר הגידול התפשט לחלקים אחרים של הגוף. הכימותרפיה יכולה לעיתים לאפשר שליטה בגידול לתקופות ארוכות. התרופה  הכימית השכיחה ביותר מבין התרופות הכימותרפיות המשמשת לטיפול בתימומה ובסרטן התימוס היא ציספלטין - Cisplatin (אביפלטין® - ®Abiplatin)*.

* או תרופות המכילות חומר פעיל זהה בעלות שמות מסחריים אחרים.

מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה. 


להמשך>>
התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה.

להמשך>>

מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן לחולים, מחלימים ובני משפחותיהם

למידע על מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
תודתנו נתונה ל:
פרופ' רפאל קטן, רופא בכיר במרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא תל השומר, רמת גן ובמרכז הרפואי שערי צדק, ירושלים, על הארותיו והערותיו.
מאי 2019
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על תימומה. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.