לתרומה

מחלות סרטן
סרטן מערכת העיכול

סרטן ראשוני בכבד

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?

Big-Bullet-SQR.gif הכבד

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן ראשוני בכבד?

Big-Bullet-SQR.gif מה גורם לסרטן ראשוני בכבד?

Big-Bullet-SQR.gif מהם התסמינים?

Big-Bullet-SQR.gif כיצד מתבצעת האבחנה?

Big-Bullet-SQR.gif קביעת 'שלב הסרטן'

Big-Bullet-SQR.gif טיפול

Big-Bullet-SQR.gif ניתוח

Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה

Big-Bullet-SQR.gif טיפול בקרינה

Big-Bullet-SQR.gif טיפול ביולוגי

Big-Bullet-SQR.gif טיפולים נוספים

Big-Bullet-SQR.gif מעקב

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

 

 


 

 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 bullet_3 להמשך
  

 בחוברת 'לדעת יותר על 'סרטן שניוני בכבד' האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא מידע נוסף בנושא. 

 

חזרה למעלה >>


הכבד
הכבד הוא האיבר הגדול ביותר בגוף ומיקומו בחלק העליון הימני של הבטן, מתחת לסרעפת.  הצלעות התחתונות מגנות על הכבד מפני פגיעה חיצונית. הכבד מחולק לאונות ומוקף ברקמה סיבית (בשם קופסית).
 

 

 

הכבד הוא איבר חיוני ולו תפקידים רבים, כמו בקרת חום הגוף וייצור חלבונים רבים, המשתחררים למחזור הדם. לחלבונים אלו תפקיד חשוב ברוב מערכות הגוף כמו יצירת תאים המשתתפים בקרישה, נוגדנים ואלבומין (חלבון נשא חשוב ביותר). מעבר לכך, הכבד מפרק חומרים מזיקים (כגון, אלכוהול ותרופות) ותוצרי פסולת לא נחוצים. תוצרי הפירוק מופרשים מן הגוף החוצה דרך השתן או הצואה. בנוסף, הכבד אחראי לפירוק פחמימות (סוכרים) ושומנים כחלק מתהליך ניצול האנרגיה.

 

הכבד משמש גם כמקור מאגר (סוכר וויטמינים) לשעת הצורך ומייצר את מיצי המרה (חלבונים שעוזרים בפירוק השומנים במזון ומאפשר את ספיגתם מן המעי). הכבד מתחבר למעי הדק באמצעות דרכי המרה. צינור המרה מוביל את מיצי המרה מהכבד אל כיס המרה. לכבד ישנה יכולת תיקון עצמי יוצאת דופן. הוא יכול לתפקד כרגיל באופן מלא ורגיל גם כאשר 90% ממנו אינו תקין.

חזרה למעלה >>


מהו סרטן ראשוני בכבד?

סרטן ראשוני בכבד הוא סוג סרטן נדיר למדי, אולם שכיחותו נמצאת במגמת עליה. במקומות אחרים בעולם, כגון אפריקה ואזורים מסוימים באסיה, סרטן הכבד הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר.

 

קיימים שני סוגים של סרטן ראשוני בכבד:

הסוג הנפוץ יותר נקרא הפטומה (או קרצינומה של הכבד), אשר מקורה בתאים המרכזיים של הכבד (המכונים הפטוציטים). סוג זה של סרטן מתפתח בדרך כלל בתוך הכבד (אולם מתפשט לעיתים לאיברים אחרים). ההפטומה נפוצה בעיקר אנשים החולים בשחמת הכבד (צירוזיס). קיים תת-סוג נדיר של הפטומה- הפטומה פיברו-למלרית, שפוגעת באנשים צעירים ואינה קשורה למחלת כבד קודמת.

הסוג השני של סרטן ראשוני בכבד נקרא כולנגיוקרצינומה זהו למעשה סרטן צינור המרה ומקורו בתאים, המרפדים את צינור המרה. חלק מהגידולים הראשוניים בכבד הם שפירים (שאינם מתפשטים). גידולים מסוג זה הינם, על פי רוב, קטנים ולא גורמים לתסמינים. משום כך, הם מתגלים לרוב על דרך המקרה, במהלך ניתוח או בדיקה של מחלות אחרות. גידול כזה יוסר בניתוח רק במקרה של הופעת תסמינים כלשהם.

חזרה למעלה >>


מה גורם לסרטן ראשוני בכבד?

הגורם המדוייק לסרטן ראשוני בכבד אינו ידוע. יחד עם זאת, ישנם מספר גורמים המעלים את הסיכון לחלות בסרטן מסוג זה:

שחמת הכבד - בעולם המערבי, רבים מהחולים בסרטן כבד מסוג הפטומה, סובלים גם משחמת הכבד. שחמת הכבד היא הצטלקות של רקמת הכבד, שיכולה לנבוע ממגוון סיבות (החל מזיהום וכלה בשתייה מרובה וממושכת של אלכוהול). עם זאת, רק אחוז קטן מהחולים בשחמת הכבד מפתחים סרטן ראשוני בכבד.

זיהום - דלקת הכבד על רקע של וירוס כבדי B ו- C עלולה להוביל לסרטן הכבד והינה גורם סיכון חשוב לשחמת הכבד, שבהמשך יכול להביא לסרטן הכבד (הפטומה). הסיכון לזיהום מסוג זה גבוה יותר אצל מעשנים.

מצבים העוברים בתורשה - לאנשים בעלי מצב נדיר הנקרא המוכרומטוזיס, מחלה נדירה הגורמת לעודף ברזל בגוף או מצב הנקרא אי - ספיקת אנטיטריפסין אלפא 1 (חלבון המיוצר על ידי הכבד) סבירות גבוהה יותר לפתח הפטומה.

אפלטוקסין - באפריקה ובאסיה הגורם המרכזי להפטומה הוא רעלן בשם אפלטוקסין. רעלן זה מצוי בדגנים ובבוטנים עבשים.

גיל - בעולם המערבי, סרטן הכבד פוגע בדרך כלל באנשים בגיל העמידה ומעלה. אולם במקרים נדירים הוא עלול גם להופיע בקרב צעירים או בילדים. באסיה ואפריקה מופיע סרטן מסוג זה אצל אנשים צעירים.

מין - סרטן ראשוני בכבד נפוץ פי שניים יותר בקרב גברים מאשר בנשים.

חזרה למעלה >>


מהם התסמינים?

על פי רוב, סרטן ראשוני בכבד לא יוצר תסמינים בשלבים הראשונים שלו. לעיתים ישנה תחושה עמומה של אי נוחות ו/או כאב, בחלק העליון של הבטן, בשל הגדלה של הכבד. לפעמים הכאב מתפשט לכתף ימין, בשל הלחץ שמפעיל הכבד המוגדל על העצבים שמתחת לסרעפת (שריר הנשימה המפריד בין הריאות וחלל הבטן). עצבים אלו מתחברים לעצבים של היד הימנית.

 

בשלבים מתקדמים של המחלה התסמינים השכיחים ביותר הינם אובדן תיאבון, ירידה במשקל, בחילה, חולשה ועייפות. חלק מהחולים סובלים גם מחום גבוה ומצמרמורת.

בשלבים מתקדמים של המחלה מופיעה צהבת ו/או מיימת. אלו הם מצבים קליניים הדורשים התערבות כירורגית.

 

צהבת

הגידול יכול ללחוץ ולחסום בצורה חלקית או מלאה את דרכי המרה. עקב כך מיצי המרה במיוצרים בכבד ונאגרים בכיס המרה זורמים חזרה למחזור הדם וגורמים לצהבת. כתוצאה מכך העור ולובן העין עלולים להצהיב, השתן נעשה כהה והצואה בהירה. כמו כן, עשוי להופיע גירוד בעור הגוף. אנטיהיסטמינים או תרופות אחרות שסופחות מלחי מרה יכולות להקל על התסמינים. ניקוז של דרכי המרה באמצעות החדרת צנתר (צינורית דקה) לתוך צינור המרה יכול להקל על התסמינים היות והוא מאפשר זרימה חופשית של מיצי מרה לתוך המעי הדק.

 

מיימת

מיימת נוצרת כאשר נוזל מצטבר בבטן וגורם לתפיחתה. הטיפול במיימת נעשה על ידי החדרת צינורית לבטן, שמנקזת את הנוזלים העודפים. מספר סיבות עשויות לגרום למיימת:

 

  • תאי סרטן, שהתפשטו לשכבה המרפדת את הבטן, עלולים לגרום לגירוי ולהצטברות נוזלים.
  • נזק לכבד עלול להוביל לירידה בייצור חלבונים. כתוצאה מכך ישנה ירידה ביצור האלבומין, ששומר על הלחץ בכלי הדם. עקב כך עלול להתערער איזון הנוזלים בגוף, מצב המוביל להצטברות נוזלים ברקמות הגוף ובמיוחד בבטן.
  • חסימה של מערכת הלימפה על ידי תאי סרטן. מערכת הלימפה היא רשת של צינוריות זעירות, הפרושות בכל הגוף. אחד מהתפקידים של מערכת זו הוא לנקז את עודפי הנוזלים לצורך הפרשתם מהגוף דרך השתן. במקרה של חסימה בחלק מהצינוריות, הניקוז אינו יעיל ונוזלי הגוף מצטברים.

חזרה למעלה >>


כיצד מתבצעת האבחנה?

האבחנה מתחילה בדרך כלל בביקור אצל רופא המשפחה שלך, שיבדוק אותך ויפנה אותך לרופא מומחה לבדיקות נוספות. הרופא המומחה יתעד את ההיסטוריה הרפואית שלך ויבצע בדיקה גופנית ובדיקת דם. כמו כן, עשוי הרופא לשלוח אותך לאחת מהבדיקות הבאות:

 

בדיקת אולטרסאונד, סריקת CT (טומוגרפייה ממוחשבת) של הבטן, סריקת MRI (הדמיית תהודה מגנטית), בדיקה של אספקת הדם לכבד (ארטרוגרפיה של הכבד) או בדיקת דם: אלפה פטו-פרוטאין שיכול להיות גבוה מאד בחלק ממקרי ההפטומה. האבחנה הסופית נעשית על ידי ביופסיית כבד ומציאת תאים אופיניים להפטומה במיקרוסקופ.

 

בדיקת אולטרא סאונד

בדיקה זו עושה שימוש בגלי קול הבונים תמונה תלת מימדית של הכבד. תתבקש להימנע מאכילה ולהקפיד על שתיית מים בלבד כ-4 עד 6 שעות לפני הבדיקה. במהלך הבדיקה תתבקש לשכב בנוחות וג'ל מיוחד יימרח על פני אזור הבטן התחתונה. מכשיר קטן דמוי מיקרופון יועבר על פני האזור. המחשב ימיר את גליל הקול לכדי תמונה. הבדיקה אינה כרוכה בכאב ואורכת כ-15 עד 20 דק'.

 

סרטן סריקת סי טי

בדיקת CT (טומוגרפיה ממוחשבת)

בבדיקה זו נערכת סדרת צילומי רנטגן הבונים תמונה תלת מימדית של איברי הגוף הפנימיים.

 

הבדיקה אינה כרוכה בכאב ואורכת כ-30 דק'. בדיקה זו נערכת בדרך כלל במטרה למצוא גידול סרטני או לבדוק האם התפשט גידול סרטני קיים לאזורים נוספים בגוף.

 

בדיקת MRI (תהודה מגנטית)

בדיקה זו עושה שימוש בשדה מגנטי במקום בקרני רנטגן על מנת לבנות תמונות חתך רוחביות של הגוף. השימוש בה נעשה במידה ומתגלה קושי באבחנה בבדיקות קודמות.

 

במהלך הבדיקה תתבקש לשכב ללא תזוזה על מיטה בתוך גליל גדול. הבדיקה יכולה לארוך כשעה ואינה כרוכה בכאב.

אם אתה חושש מחללים סגורים, עלולה להתעורר אצלך תחושה לא נעימה, ועל כן יש לומר זאת לטכנאי.

 

תהליך סריקת ה- MRI מרעיש ביותר, אולם תקבל אטמי אוזניים או אוזניות. בדרך כלל אדם נוסף יוכל לארח לך לחברה בתוך חדר הבדיקה.

 

ביופסית כבד

הדרך היחידה לאשש את האבחנה כי מדובר בגידול סרטני הינה לקיחת דגימת רקמה מהאזור הנגוע לבדיקה מיקרוסקופית במעבדה. בדיקה זו נקראת ביופסיה. מחט עדינה מוחדרת לתוך הגידול דרך העור לאחר הרדמה מקומית של האזור. ייתכן ויעשה שימוש ב- CT או אולטרא סאונד על מנת להבטיח כי הביופסיה נלקחת מהמיקום המדויק. לאחר הביופסיה ייתכן ותושאר לכמה שעות נוספות או למשך הלילה בבית החולים.

 

קיים סיכון נמוך כי הגידול עלול להתפשט לאורך הנתיב שיצרה מחט הביופסיה. לכן, אם הגידול הסרטני לא התפשט או במידה וקיימת אפשרות כי הגידול הסרטני בגופך ניתן להסרה בניתוח ייתכן ולא תעבור ביופסיה.

 

לפרוסקופיה

זוהי בדיקה פולשנית במהלכה מסוגלים הרופאים להתבונן בכבד וביתר האיברים הנוספים באזור. הבדיקה נערכת תחת הרדמה כללית וכרוכה בשהייה קצרה בבית החולים. בעודך שרוי תחת הרדמה כללית המנתח יבצע חתך קטן בקדמת הבטן התחתונה ויחדיר צינור קטן בעל פנס ומצלמה הנקרא לפרוסקופ באמצעותו הרופא יוכל להתבונן בכבד וליטול דגימת תאים קטנה לביצוע ביופסיה תחת מיקרוסקופ. במהלך הבדיקה יוחדר גז פחמן דו חמצני ( co2 ) לתוך חלל הבטן העלול לגרום לתחושת נפיחות או לכאבי כתפיים למשך מספר ימים. ניתן להקל על הכאב באמצעות הליכה מתונה או שתיית מי מנטה.

 

אנגיוגרמה של הכבד

בדיקה זו מסייעת לרופאים לבדוק את השפעתו של הגידול על כלי הדם העיקריים סביב הכבד. צינורית עדינה מוחדרת דרך עורק במפשעה וחומר צביעה מיוחד מוזרק דרך הצינורית. החומר מוזרם דרך העורקים בכדי שיהיה ניתן לזהותם בבדיקת רנטגן. בדיקת האנגיוגרמה מתבצעת ביחידת הרנטגן בבית החולים. לעיתים, ייתכן ותבוצע בדיקת MRI אשר תסרוק את כלי הדם בכבד. במקרה כזה, לא יהיה צורך בביצוע בדיקת אנגיוגרמה

חזרה למעלה >>


קביעת 'שלב הסרטן'

'שלב הסרטן' הוא מונח, המתאר את גודל הגידול הסרטני ואת מידת התפשטותו. זיהוי סוג הסרטן והשלב בו הוא מצוי מסייע לרופאים לבחור את הטיפול המתאים ביותר עבור כל מטופל. הגידול הסרטני עלול להתפשט בגוף דרך מחזור הדם או מערכת הלימפה. מערכת הלימפה מהווה חלק ממערך ההגנה של הגוף מפני זיהומים ומחלות. שלב המחלה נקבע בעזרת CT (הקובע אם המחלה התפשטה מחוץ לכבד ואם כן, לאילו איברים) ובעזרת התשובה הפתולוגית המפורטת.

 

שלב 1:  הגידול הסרטני קטן מ- 2 ס"מ ולא התפשט עד כה.

שלב 2: הגידול פגע בכלי הדם של הכבד או  קיים יותר מגידול אחד בכבד.

שלב 3A:  הגידול גדול מ- 5 ס"מ  או  התפשט לכלי הדם הסמוכים לכבד.

שלב 3B:  הגידול התפשט לאיברים סמוכים לכבד, כמו המעיים או הקיבה, אולם טרם התפשט לבלוטות הלימפה.

שלב 3C: הגידול התפשט לבלוטות הלימפה הסמוכות (ללא תלות בגודלו).

שלב 4: הגידול התפשט לאיברים אחרים בגוף, שאינם סמוכים לכבד (כגון הריאות).

חזרה למעלה >>


טיפול

הרופא יתכנן את הטיפול בך תוך התחשבות במספר גורמים: 

  • אפיון הסרטן (ראשוני / שניוני)
  • גילך
  • מצב בריאותך הכללי
  • סוג הסרטן וגודלו
  • מידת התפשטות הגידול אל מחוץ לכבד
  • מחלות קשורות אחרות (כגון, שחמת הכבד)

בכל שאלה תוכל תמיד לפנות אל הצוות הרפואי, המטפל בך. בפנייתך אליהם מומלץ כי תיעזר ברשימת שאלות מוכנה מראש וכי תבקש מחבר קרוב להתלוות אליך לפגישה, על מנת לוודא כי תזכור לדון בכל השאלות המטרידות אותך.

 

חוות דעת שנייה

חלק מהחולים מוצאים תועלת בלקבל חוות דעת רפואית נוספת. לשם כך, תוכל לפנות למומחה נוסף. הרופא שלך ישמח לסייע לך בכך. קבלת חוות דעת נוספת עלולה לעכב את תחילת הטיפול בך, לכן אתה והרופא צריכים להיות בטוחים שחוות דעת כזו יכולה לספק לכם מידע מועיל. במידה ואכן תפנה לקבלת חוות דעת נוספת, מומלץ שיתלווה אליך חבר או בן משפחה ושתכין רשימת שאלות מראש על מנת להבטיח שתזכור לדון בכל הנושאים, שמדאיגים אותך.

 

מתן הסכמה לקבלת טיפול

בטרם תעבור טיפול כלשהו, הרופא ייתן לך את מלוא המידע על הטיפול ועל מטרותיו. תתבקש לחתום על טופס בו אתה מעניק לצוות הרפואי את הסכמתך לבצע את הטיפול. לא יינתן לך אף טיפול רפואי מבלי שנתת לכך את הסכמתך.

 

יתרונות וחסרונות הטיפול

טיפול יכול להינתן בשל סיבות שונות והיתרונות האפשריים תלויים במצבו האישי של כל חולה. אם הוצע לך טיפול שמטרתו לרפא אותך מהמחלה, ההחלטה אם לקבל אותו אינה קשה כל כך. לעומת זאת, אם ריפוי אינו אפשרי עבורך והטיפול אשר יינתן לך מיועד לשלוט על המחלה לתקופה מסויימת, ההחלטה אם לקבל אותו או לא - קשה הרבה יותר. אם אתה מרגיש שאינך יכול לקבל החלטה לגבי הטיפול בפעם הראשונה בו הוא מוסבר לך - תוכל תמיד לבקש פרק זמן נוסף בכדי להחליט.

אתה יכול לבחור שלא לקבל את הטיפול. אינך חייב לומר מדוע החלטת שלא לקבל את הטיפול, אולם כדאי ליידע את הצוות הרפואי על כל חששותייך בכדי שיוכלו להעניק לך את המידע והתמיכה המלאים.

חזרה למעלה >>


ניתוח

ניתוח הוא הטיפול היעיל ביותר לסרטן ראשוני בכבד. עם זאת, ישנם מקרים בהם לא ניתן לבצע ניתוח, בשל היקף הגידול הסרטני, מיקומו בתוך הכבד או בשל צירוזיס (שחמת כבד) קשה של הכבד, שלא מאפשר ניתוח. סיבה אחרת לכך היא התפשטות הגידול מחוץ לכבד.

 

כריתת כבד חלקית

כאשר המחלה פוגעת באזורים מסוימים בכבד, ושאר הכבד בריא, ניתן לבצע כריתת כבד חלקית, בה מסירים את החלק הנגוע בלבד.

 

כריתת אונה

ניתוח להסרת אונה שלמה בכבד נקרא כריתת אונה..לכבד ישנה יכולת תיקון עצמי מדהימה. הוא יכול לחזור לגודלו הרגיל תוך מספר שבועות, אפילו לאחר כריתה של שלושה רבעים ממנו.

 

השתלת כבד

הסרת הכבד והחלפתו בכבד מאדם אחר הינה אפשרות טיפולית נוספת לחולי סרטן ראשוני בכבד. עם זאת, פעולה זו עשויה להתבצע רק בחלק קטן מאד מהמקרים, כאשר הגידול קטן (פחות מ-5 ס"מ) או כאשר יש פחות משלושה גידולים קטנים מ-3 ס"מ.

 

לפני שתעבור הליך רפואי כלשהו, חשוב שתשוחח עליו עם הרופא שלך, כך שתבין את הליך הטיפול ואת השלכותיו (סיכויים להצלחה ותופעות לוואי).

 

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח אתה עשוי להתאשפז במחלקה לטיפול נמרץ, לפחות עד שהשפעת החומרים המרדימים תתפוגג (כיממה בערך). כאבים או אי נוחות לאחר ניתוח בכבד אינם חריגים. על מנת להקל עליך את ההתמודדות עם תחושות אלו, יינתנו לך זריקות של משככי כאבים. מרבית האנשים יכולים לשוב לביתם שבוע עד שבועיים לאחר הניתוח. גם בבית תוכל להמשיך לקחת את משככי הכאבים. ייתכן ויחלפו כשישה שבועות עד שתתחיל לשוב לשגרת חיים רגילה.

 

אבלציה

טיפול האבלציה משמש לגידולים שקוטרם אינו עולה על 5 ס"מ. בהליך האבלציה מוזרק לתוך הגידול נוזל, כגון אלכוהול (אתנול) או חומצה אצטית, שמשמיד תאים סרטניים. על מנת לבצע את החדרת המחט בצורה מדויקת, מתבצע ההליך במחלקת הרנטגן, תחת הנחיית אולטרסאונד. במקרה של חזרת המחלה (מצב המכונה 'הישנות מחלה') ניתן לחזור על טיפול זה.

 

אבלציה תרמית (לייזר או רדיו)

השמדת תאים סרטניים מושגת על ידי שימוש בלייזר או בגנרטור חשמלי. במסגרת הליך זה מוחדרת מחט אל מרכז הגידול תחת הרדמה מקומית ובהנחיית אולטרסאונד. דרך המחט הזו, מוחדרים גלי רדיו או קרן לייזר בעוצמה חזקה, המחממים ומשמידים את התאים הסרטניים, באופן ישיר ומקומי מבלי לפגוע ברקמה הבריאה השכנה.

חזרה למעלה >>


כימותרפיה

כימותרפיה היא שימוש בתרופות אנטי-סרטניות מיוחדות להשמדתם של תאים סרטניים. בכימותרפיה נעשה שימוש לרוב בגידולים סרטניים שלא ניתן להסירם באמצעות ניתוח. התרופות הכימותרפיות ניתנות בדרך כלל בזריקה לווריד בזרוע, או ישירות לעורק המוביל דם לתוך הכבד. הכימותרפיה ניתנת, על פי רוב, כסדרת טיפולים לאורך מספר ימים, במשולב עם מנוחה של מספר שבועות, המאפשרת לגופך להחלים מתופעות הלוואי של הטיפול. מספר מחזורי הטיפול תלוי בסוג המחלה ובתגובתה לתרופות.

 

כימותרפיה עלולה לעיתים לגרום לתופעות לוואי לא נעימות, אולם גם עשויה להקל על תסמיני המחלה. כל תופעת לוואי שמופיעה לרוב הינה זמנית וניתנת לטיפול באמצעות תרופות. התופעות השכיחות הן ירידה בעמידות הגוף מפני זיהומים, תחושת בחילה, רגישות וכאבים בפה ואובדן שיער. 

 

החוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה'  של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת ביתר פירוט בטיפולים ובתופעות הלוואי שלהם. בנוסף, באגודה למלחמה בסרטן דפי מידע מיוחדים ומפורטים אודות כל אחת מהתרופות ותופעות הלוואי שלהן. מאגר מידע בנושא תרופות נמצא באתר האגודה למלחמה בסרטן באינטרנט.

 

חזרה למעלה >>


טיפול בקרינה

לרוב לא נעשה שימוש בהקרנות כטיפול בגידולים מסוג הפטומה, אולם טיפול זה עשוי לשמש במקרים של כולנגיוקרצינומה. טיפול בקרינה כטיפול בסרטן עושה שימוש בקרניים באנרגיה גבוהה המשמידות תאים סרטניים, תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים רגילים.

 

טיפול בקרינה פנימית סלקטיבית (SIRT)

לאחרונה אושר טיפול חדש בסרטן כבד שלא ניתן להסירו באמצעות ניתוח. טיפול זה הינו טיפול מקומי המתמקד בהזרקה ישירה לכבד של גרגרי פלסטיק מזעריים המכילים חומר רדיואקטיבי בשם איטריום-90 (Yttrium-90). הגרגרים מועברים על ידי זרם הדם ישירות לכבד ונעצרים בכלי הדם המזינים את הגידול הסרטני ומקרינים אותו מבפנים. בטיפול זה ההקרנה מבוצעת באופן סלקטיבי, ממוקד וישיר לתאי הגידול הסרטני. הטיפול הממוקד מסייע לשימור הפעילות התקינה ורקמת הכבד הבריא. הטיפול לא מבוצע בכל המרכזים הרפואיים בארץ וכרוך בעלות כספית.

חזרה למעלה >>


טיפול ביולוגי

מעכבי גדילה

בכדי לגדול ולהתפתח, תאים סרטניים זקוקים לקבלת "איתותים כימיים" הגורמים להם להתחלק וליצור תאים חדשים. מעכבי גדילה חוסמים את האיתותים האלו ומשפיעים על יכולתו של הגידול הסרטני להתפתח ולגדול.

התרופה סוראפניב (נקסבר) משתייכת לקבוצת מעכבי הגדילה. מחקרים הוכיחו כי הטיפול בנקסבר יכול לסייע לחולי קרצינומה של הכבד (הפטומה) להאריך חיים. התרופה מגיעה בצורת כדורים וניתנת כטיפול יחיד ללא כימותרפיה.

 

חזרה למעלה >>


טיפולים נוספים

מחקרים בנושא סרטן הכבד והטיפול בו נערכים כל העת. לפניך רשימה של טיפולים שנחקרים עדיין במסגרת של מחקרים קליניים. במידה ותרצה לדעת פרטים נוספים על טיפולים אלו תוכל לשוחח עליהם עם האונקולוג המטפל בך, שיוכל גם להפנות אותך לבית החולים בו נערך כל ניסוי. כמו כן, תוכל למצוא מידע במאגר המידע של האגודה למלחמה בסרטן.

 

טיפול / ניתוח בהקפאה

במסגרת טיפול זה מחדירים מכשיר קטן למרכז הגידול ומזרימים דרכו חנקן נוזלי. החנקן הנוזלי מקפיא את האזור ומשמיד את התאים הסרטניים.

 

כימו - אמבוליזציה

טיפול זה עושה שימוש בתרופות כימותרפיות בשילוב עם חומר שומני, בשם ליפיודול, חומר המתרכז באופן ספציפי ברקמת הכבד. התערובת מוזרקת ישירות, תחת הרדמה מקומית, לעורק הכבד דרך צינורית (צנתר). שילוב זה של התרופות עם הליפיודול, גורם לכך שהתרופות נשארות בכבד זמן ארוך יותר ויעילותם עולה. הטיפול ניתן במחלקת הרנטגן ומחייב שהיה של בין יום ליומיים בבית החולים. במידת הצורך ניתן לחזור על הטיפול מספר פעמים.

חזרה למעלה >>


מעקב
לאחר השלמת הטיפול בך תוסיף לעבור בדיקות מעקב, הכוללות בדיקות דם וצילומי רנטגן. פגישות מעקב אלו הן הזדמנות טובה לשוחח עם הרופא שלך על כל בעיה או חשש, העולים בך. עם זאת, אם תסבול מבעיות כלשהן או שתבחין בתסמינים חדשים בין בדיקות המעקב, פנה אל הרופא שלך או אל בית החולים בהקדם האפשרי.

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך>>

חזרה למעלה >>


 

התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
תודתנו נתונה ל:
דר' איילה הוברט, מרכזת תחום גידולי דרכי העיכול, מכון שרת - הדסה עין כרם, חברת ועדת העדכון לנושא מערכת העיכול באגודה למלחמה בסרטן, על הארותיה והערותיה.
מידע זה מבוסס על גרסת 2008 של החוברת:

'Understanding Primary Liver Cancer'

של לוגו  והותאם לקוראים ישראלים.
יולי 2008
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן ראשוני בכבד. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.