לתרומה

מחלות סרטן
גרורות-גידולים משניים

סרטן שניוני בכבד (גרורות)

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?
Big-Bullet-SQR.gif הכבד
Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן שניוני בכבד?
Big-Bullet-SQR.gif מה גורם לסרטן שניוני בכבד?
Big-Bullet-SQR.gif מהם התסמינים של סרטן שניוני בכבד?
Big-Bullet-SQR.gif כיצד מתבצעת האבחנה?
Big-Bullet-SQR.gif בדיקות נוספות
Big-Bullet-SQR.gif סוגי הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה
Big-Bullet-SQR.gif ניתוח
Big-Bullet-SQR.gif טיפולים הורמוניים
Big-Bullet-SQR.gif טיפולים חדשים
Big-Bullet-SQR.gif טיפול תומך בתסמינים
Big-Bullet-SQR.gif מעקב
Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים
Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

 

 


 

 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


הכבד

הכבד הוא האיבר הגדול ביותר בגוף. הוא ממוקם בחלק העליון של הבטן ונמשך לכל רוחב הבטן העליונה. סביבו ישנה מעטפת סיבית והוא מחולק למקטעים הנקראים אונות. הצלעות התחתונות מקיפות את הכבד על מנת להגן עליו מפני פגיעה אפשרית.

 

הכבד הוא איבר חשוב מאוד. יש לו תפקידים רבים. ביניהם ייצור חלבונים הנישאים במחזור הדם. חלק מחלבונים אלה מסייעים בתהליכי קרישת הדם ומונעים דימום יתר, אחרים חיוניים לשמירה על מאזן הנוזלים בגוף. הכבד אחראי גם על השמדת חומרים המזיקים לגוף (כגון אלכוהול, שאריות של תרופות שאנו נוטלים ועוד) ועל סילוק חומרי פסולת מהגוף. תהליכים אלו מתבצעים על ידי פירוק חומרים שאינם נחוצים לגוף והפרשתם באמצעות השתן או הצואה.

 

הכבד

 

מעבר לכך, הכבד מפרק מזון המכיל פחמימות (סוכרים) ושומנים, פירוק המאפשר לגוף להפיק מחומרים אלו אנרגיה. חומרים כגון, גלוקוז וויטמינים נשמרים בכבד לשעת הצורך.

 

כמו כן, הכבד מייצר את מיצי המרה, המפרקים את השומנים מתוך המזון ומכינים אותם לספיגה במעי. הכבד מחובר למעי הדק (תריסריון) באמצעות צינורית הנקראת צינור המרה (כולדוכוס). צינורית זו מובילה את מיצי המרה מהכבד אל המעי הדק.

 

לכבד ישנה יכולת מרשימה לתיקון עצמי והוא מסוגל לתפקד כרגיל גם כאשר רובו אינו תקין או פגום.

חזרה למעלה >>


מהו סרטן שניוני בכבד?

סרטן שניוני בכבד הוא מצב בו סרטן ראשוני, שהחל במקום אחר בגוף, התפשט אל הכבד. לרוב, סרטן שניוני בכבד התפתח מסרטן ראשוני במעי, בלבלב, בקיבה, בריאה או בשד.

 

אם יש לך סרטן שניוני בכבד, יתכן שתמצא עניין בחוברת זו ותוכל להיעזר במידע בה, בשילוב חוברת העוסקת בסרטן הראשוני.

חזרה למעלה >>


מה גורם לסרטן שניוני בכבד?

הגורם לסרטן שניוני בכבד הוא תמיד סרטן ראשוני במקום אחר בגוף. במקרה בו ניתקים תאים מהגידול הראשוני ונישאים אל מחזור הדם ישנה סבירות גבוהה כי הם יגיעו אל הכבד, היות וכל הדם בגוף עובר דרך הכבד.

 

לעיתים, לא ניתן לאבחן את הסרטן הראשוני שהוביל לסרטן שניוני בכבד, על אף בדיקות רפואיות מקיפות. ייתכן כי הגידול הראשוני כה קטן עד כי הוא אינו גורם לתסמינים ואינו ניתן לזיהוי בבדיקות הרפואיות. מצב זה מכונה סרטן גרורתי ממקור ראשוני בלתי ידוע.

חזרה למעלה >>


מהם התסמינים של סרטן שניוני בכבד?

במקרה של גידול קטן בכבד, ייתכן שלא יופיעו תסמינים כלל וכי זיהוי הסרטן יעשה במסגרת בדיקות שגרתיות.

 

התסמינים השכיחים הם אובדן תיאבון, ירידה במשקל, בחילות, חולשה ועייפות. חלק מהאנשים מדווחים על חום גבוה ותחושת צמרמורת.

 

ישנם אנשים המבחינים בתחושת אי נוחות לא מוגדרת בחלק העליון של הבטן, העלולה להחריף עד לכדי כאב. הגורם לתופעה זו הינו כבד מוגדל. ישנם מקרים בהם הכאב מתפשט גם לכתף הימנית. תופעה זו מכונה "כאב מקרין" והיא נובעת מלחץ הכבד המוגדל על עצבים הממוקמים מתחת לסרעפת (שכבת השרירים מתחת לריאות), המחוברים לעצבים בכתף הימנית.

 

במקרה בו נוצרת חסימה בדרכי המרה, מיצי המרה המופרשים מהכבד זורמים חזרה למחזור הדם וגורמים לצהבת. כתוצאה מכך, העור והחלק הלבן של העין הופכים צהובים ולעיתים העור מתחיל לגרד מעט. סימנים נוספים של צהבת הם שתן כהה וצואה בהירה.

 

לעיתים מופיעה מיימת, שהיא נפיחות הנוצרת בשל הצטברות של נוזלים בבטן. הסיבות האפשריות למיימת הינן:

 • תאי סרטן שהתפשטו לקרומי הבטן עלולים ליצור גירוי המוביל להצטברות נוזלים.
 • הכבד עצמו נגוע בתאי סרטן וישנה עליה בלחץ הדם בורידים המובילים לכבד. הנוזל המופרש מהבטן לא עובר במהירות מספקת דרך הכבד ולכן הוא מצטבר בבטן.
 • הכבד פגוע והוא מייצר פחות חלבונים. בשל כך ישנו שיבוש במאזן הנוזלים בגוף, המתבטא בהצטברות נוזלים ברקמות הגוף, לרבות בבטן.
 • תאי סרטן עלולים לחסום את מערכת הלימפה. מערכת הלימפה היא רשת צינורות עדינים הפרושים בכל חלקי הגוף. אחד מתפקידי מערכת הלימפה הוא ניקוז נוזלים עודפים שיופרשו בסופו של דבר החוצה מהגוף באמצעות השתן. אם חלק מצינורות מערכת זו נחסמים, פעולת הניקוז אינה יעילה ונוצרת הצטברות נוזלים.

ייתכן שהגורם לתסמינים אלה אינו סרטן שניוני בכבד, אולם עם הופעת התסמינים חשוב לפנות לרופא לשם בדיקה.

 

מחלות הצהבת או המיימת, ללא קשר לגורם, מעידות על מצב המחייב התערבות רפואית. על כן אין להתעלם מהן ויש לפנות לרופא על מנת לבדוק תסמינים אלו.

חזרה למעלה >>


כיצד מתבצעת האבחנה?

האבחנה מתחילה לרוב בביקור אצל רופא המשפחה שלך, שיבדוק אותך ויפנה אותך על פי הצורך לרופא מומחה בבית החולים לשם ביצוע בדיקות, צילומי רנטגן וקבלת טיפול או יעוץ מקצועי.

 

בבית החולים, לפני הבדיקה הגופנית, תשאל לגבי הרקע הרפואי שלך. הבדיקה כוללת מישוש הבטן העליונה במטרה לאבחן הגדלה או רגישות למגע של הכבד. הרופא יתעניין האם היה לך סרטן בעבר. אם לא היה לך סרטן בעבר, הוא יבדוק אותך ביסודיות על מנת לזהות סימנים לסרטן במקום אחר בגופך, אשר עלול להוות את המקור לסרטן שהתפשט לכבד. בדיקה זו תסייע לרופא לה חלי ט האם יש לך סרטן ראשוני או שניוני בכבד.

 

הרופא יקח ממך דגימת דם על מנת לבחון את בריאותך הכללית ואת תפקודי הכבד.

 

במקרה של חשד לסרטן שניוני בכבד, עשוי הרופא להפנות אותך למספר בדיקות על מנת לאשר את האבחנה. אם לא היית חולה סרטן בעבר, יתכן שהרופא שלך ישלח אותך לבדיקות נוספות במטרה לאתר את מיקומו של הסרטן המקורי.

 

כפי שצויין, במקרים מסוימים לא ניתן לאתר את הסרטן הראשוני מכיוון שהוא קטן מדי והבדיקות הקיימות אינן מסוגלות לזהות אותו. מובן שלאנשים רבים קשה להשלים עם עובדה זו.

 

יתכן שהרופא שלך יפנה אותך לבית החולים על מנת שתעבור בדיקות נוספות (אשר יפורטו מיד). מטרת הבדיקות הללו לבדוק:

 • אם יש לך סרטן בכבד
 • אם כן, לבדוק האם הסרטן ראשוני או שניוני
 • את היקף המחלה
 • האם הסרטן התפשט למקומות אחרים בגוף, בנוסף לכבד

סריקת אולטרסאונד של הבטן

סריקת אולטרסאונד עושה שימוש בגלי קול בכדי לבחון את האיברים הפנימיים, כגון הכבד ופנים הבטן. בדרך כלל תתבקש להימנע מאכילה ומשתייה למשך לפחות שש שעות לפני ביצוע הבדיקה.

 

בבואך לבדיקה תתבקש לשכב בנוחות על גבך, לאחר מכן ימרח ג'ל על בטנך ומכשיר קטן דמוי מיקרופון המפיק גלי קול יועבר מעליה. מחשב ימיר את גלי הקול לכדי תמונה. הבדיקה כולה אורכת מספר דקות בלבד.

 

סריקת CT

זהו סוג מתוחכם של צילום רנטגן, הבונה תמונה תלת-מימדית של פנים הגוף. הסריקה אינה מכאיבה, אך נמשכת זמן רב יותר מצילום רנטגן רגיל וכרוכה בשכיבה ללא תזוזה במשך מספר דקות. בסריקות CT נעשה שימוש בכמות קטנה של קרינה, והסבירות שייגרם נזק לך או לאדם אחר הבא אתך במגע היא נמוכה ביותר. תתבקש לא לאכול או לשתות במשך ארבע שעות לפחות לפני הבדיקה.

 

יתכן שתקבל משקה או זריקה של חומר בעל צבע שיסייע לראות אזורים מסוימים בגופך באופן ברור יותר בצילום. נוזל זה עשוי לגרום לך לחוש גל חום בכל הגוף למשך מספר דקות. אם אתה אלרגי ליוד, או סובל מאסטמה, אתה עלול לסבול מתגובה חמורה יותר לזריקה ועל כן חשוב שתדווח על כך לרופא לפני ביצוע הבדיקה.

 

קרוב לוודאי שתוכל לשוב לביתך מיד עם תום הסריקה.

 

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI)

בדיקה זו דומה לסריקת CT , אך עושה שימוש בשדה מגנטי במקום בקרני רנטגן על מנת לבנות תמונות חתך רוחביות של הגוף. חלק מהאנשים מקבלים זריקת צבע לתוך וריד בזרוע במטרה לשפר את ההדמייה.

 

במהלך הבדיקה תתבקש לשכב ללא תזוזה על מיטה בתוך גליל גדול למשך כ- 30 דקות. אם אתה חושש מחללים סגורים, עלולה להתעורר אצלך תחושה לא נעימה, ועל כן כדאי לומר זאת לטכנאי לפני ביצוע הבדיקה. תהליך סריקת ה- MRI מרעיש ביותר, אולם תקבל אטמי אוזניים או אוזניות שיקלו עלך להתמודד עם הרעש. בדרך כלל תוכל לבקש מאדם נוסף לארח לך לחברה בחדר הבדיקה.

 

הגליל בו תשכב הוא מגנט חזק ביותר ועל כן, לפני הכניסה לחדר, עליך להסיר את כל חפצי המתכת שעליך. אנשים שבגופם מושתל מוניטור לב, קוצב לב או סוגים מסוימים של אטבים כירורגיים לא יכולים לעבור סריקת MRI בשל השדות המגנטיים.

 

תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים ותקבע לך פגישת מעקב לפני שובך הביתה.

 

תקופת ההמתנה עלולה להיות קשה עבורך, ייתכן כי תוכל למצוא הקלה בשיחה עם קרוב משפחה או חבר קרוב.

 

בדיקת PET

בבדיקה זו מזריקים לנבדק סוכר (גלוקוז) רדיואקטיבי. לאחר מכן, מבצעים סדרת צילומים עוקבים של האיבר הנבדק. הרציונל העומד מאחורי בדיקה זו הוא שבגידולים ישנה פעילות גבוהה ולכן הסוכר יתרכז באזור הגידול. כך יתאפשר זיהוי הגידול בעזרת זיהוי הצטברות חומר רדיואקטיבי ושיקופו בצילום.

 

ביופסית כבד

לרוב במקרה בו אובחן סרטן שניוני בכבד, וידוע כי ישנו סרטן ראשוני במקום אחר בגוף, לא יהיה צורך לבצע ביופסיית כבד. בדיקת אולטרא סאונד תספיק לשם אישור האבחנה. אם לא אובחנת בעבר כחולה בסרטן, ייתכן שתידרש לעבור ביופסיה על מנת לקבוע האם סרטן הכבד שלך שניוני או לא.

 

לצורך הביופסיה יוזרק לך לעור שמעל הכבד חומר הרדמה מקומי שיקהה את התחושה באזור. לאחר מכן יסיר הרופא בעזרת מחט מספר תאים או פיסת רקמה מהכבד. התאים יישלחו לבדיקה מיקרוסקופית לצורך זיהוי תאים סרטניים.

 

לעיתים קרובות מתבצעת הביופסיה במהלך בדיקת האולטרסאונד, כך שהרופא יכול לזהות את המקום הנוח ביותר לדגום ממנו תאים.

 

יעברו מספר ימים עד שיגיעו תוצאות הבדיקות ותקבע לך פגישה נוספת עם הרופא. מובן שתקופת המתנה זו תהיה תקופה מדאיגה עבורך. שיחה עם חבר טוב או בן משפחה יכולה להקל עליך.

 

לפרוסקופיה

זהו ניתוח בקנה מידה קטן המאפשר לרופא לבחון את הכבד שלך. הניתוח נעשה בהרדמה מלאה וכרוך בשהות קצרה בבית החולים.

 

לאחר ההרדמה, יבצע הרופא חתך קטן בחלק התחתון של הבטן ויחדיר אליה טלסקופ קטן ועדין (לפרוסקופ). הלפרוסקופ יאפשר לרופא לבחון את הכבד ולהסיר דגימת רקמה (ביופסיה) לשם בדיקה מיקרוסקופית.

 

לאחר הלפרוסקופיה יהיה לך תפר או שניים בבטן התחתונה. תוכל לקום מהמיטה מיד לאחר שיחלפו השפעות ההרדמה.

חזרה למעלה >>


בדיקות נוספות

אם הבדיקות שתוארו לעיל יצביעו על סרטן שניוני בכבד (ולא אובחנת בעבר כחולה בסרטן ראשוני במקום אחר בגוף), יפנה אותך הרופא לבדיקות נוספות על מנת לזהות את מיקומו של הסרטן הראשוני. הרופא שלך ישוחח עמך על הנושא ועל הדרכים בהן יתבצעו הבדיקות.

חזרה למעלה >>


סוגי הטיפול

בחירת הטיפול בסרטן שניוני בכבד תלויה במיקומו של הסרטן הראשוני (ממנו התפשט הסרטן השניוני בכבד), בהיקף הכבד הנגוע ובמעורבותם של איברים נוספים בגוף.

 

חשוב לציין שמקור הגידול הראשוני קריטי לבחירת הטיפול הספציפי, ולא אופן הפיזור בכבד.

 

הטיפול העיקרי לסרטן שניוני בכבד הוא כימותרפיה. לרוב אם הסרטן הראשוני מגיב היטב לכימותרפיה, גם הסרטן השניוני יגיב אליה טוב.

 

ניתוח יכול להועיל רק לאנשים החולים בסרטן שניוני בכבד מוגבל לאיזור אחד של הכבד. בדרך כלל, סרטן שניוני בכבד פוגע ביותר מאזור אחד של הכבד ולכן לא ניתן להסיר את כל התאים הסרטניים באמצעות ניתוח.

 

טיפול בקרינה לא ניתן על פי רוב לחולי סרטן שניוני בכבד. אולם, יכול להינתן לשם הקלה של תסמיני הכאב ואי הנוחות. לעיתים ניתן טיפול הורמוני.

 

הרופא יתכנן את הטיפול בך תוך שיקול של מספר גורמים, לרבות גילך, מצב בריאותך הכללי, סוג וגודל הסרטן.

 

יתכן שתפגוש בבית החולים אנשים המקבלים טיפול שונה משלך. סיבה אחת לכך יכולה להיות העובדה שמחלתם מתבטאת באופן אחר ולכן יוצרת צרכים שונים. סיבה נוספת לכך היא שלרופאים שונים דרכי חשיבה שונות בנוגע לטיפול. אם יש לך שאלות כלשהן בנוגע לטיפול בך, אל תחשוש לשאול את שתיקח אתך חבר קרוב או בן משפחה שיסייעו לך להתמודד עם המידע הרב.

 

חוות דעת שנייה

לעתים קרובות מספר מומחים לסרטן עובדים יחד כקבוצה, על מנת לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר לחולה מסוים. אף על פי כן, יתכן שתרצה לקבל חוות דעת רפואית נוספת. תוכל לפנות למומחה נוסף לשם קבלת חוות דעת שנייה אם תרגיש שהדבר יועיל לך, הרופא שלך יוכל לסייע לך בכך. קבלת חוות דעת נוספת עלולה לגרום לעיכוב בתחילת הטיפול, לכן אתה והרופא שלך צריכים להיות בטוחים שחוות דעת כזו יכולה לספק לך מידע מועיל.

 

במידה ואכן תפנה לקבלת חוות דעת נוספת, כדאי שתכין רשימת שאלות מראש ותבקש מחבר או בן משפחה להתלוות אליך על מנת להבטיח שתזכור להעלות את כל הנושאים שמדאיגים אותך.

חזרה למעלה >>


כימותרפיה

כימותרפיה היא השימוש בתרופות נגד סרטן (ציטוטוקסיות) להשמדת תאים סרטניים.

 

הטיפול העיקרי בסרטן שניוני בכבד הוא כימותרפיה. התרופות הכימותרפיות נבחרות בהתאם למיקום הסרטן הראשוני. לדוגמא, חולה בסרטן השד שהתפשט לכבד תקבל כימותרפיה המכוונת נגד סרטן השד.

 

לצערנו, לא ניתן לרפא סרטן שניוני בכבד באמצעות כימותרפיה. אולם היא עשויה לעצור או להאט את התפשטות המחלה, לצמצם את היקף הגידול ולהפחית את התסמינים הנובעים מהמחלה.

 

ייתכן וייעשה שימוש בכימותרפיה בכדי לצמצם את היקף הגידול הסרטני כך שניתן יהיה להסירו באמצעות ניתוח.

 

כיצד ניתנת הכימותרפיה?

תרופות כימיות ניתנות כטבליות לבליעה או, לעיתים קרובות יותר, בהזרקה לוריד. כימותרפיה באמצעות עירוי ורידי ניתנת כמחזור טיפול. בכל מחזור ניתנת הכימותרפיה במשך כמה ימים, כאשר לאחר מכן ניתנת מנוחה של מספר שבועות בכדי לאפשר לגופך להחלים מתופעות הלוואי של הטיפול. מספר מחזורי הטיפול שתעבור יהיו תלויים בסוג סרטן הכבד בו הנך חולה ובאופן תגובתך לתרופות.

 

כימותרפיה ניתנת בדרך כלל במחלקת טיפול יום, אך תאלץ לשהות מספר ימים בבית החולים.

 

לעיתים התרופות הכימותרפיות מוזרקות לתוך וריד הסמוך ללב באמצעות צינורית המוחדרת מתחת לעור בית החזה. הצינורית מחוברת למשאבה (בגודל של מכשיר רדיו קטן), ויוצרת זרימה רציפה של התרופות הכימותרפיות אל הגוף. שיטה זו נקראת עירוי רציף ומאפשרת לחולה להשאר בביתו ולהמשיך ברוב הפעיליות היומיומיות. התרופות במשאבה מוחלפות מדי שבוע או כמה שבועות על ידי צוות בית החולים.

 

עירוי מרכזי

בחלק מהחולים המקבלים טיפול כימותרפיה אינטנסיבי או עירוי רציף ייעשה שימוש בעירוי מרכזי או "פיק-ליין" (PICC). צינורות אלו מקילים על הרופא או האחות לתת טיפול כימי ולאסוף דגימות דם וחוסכים מהחולה זריקות חוזרות ונשנות.

 

עירוי מרכזי זהו צינור צר, גמיש, עשוי פלסטיק המוחדר לתוך וריד מרכזי ויוצא דרך עור החזה. החדרת עירוי מרכזי מבוצעת בהרדמה מקומית או כללית.

 

כימותרפיה ותרופות נוספות ניתנות דרך הצינור ודגימות דם יכולות להילקח דרכו. העירוי המרכזי נשאר במקומו לכל אורך הטיפול שלך. ברגע שיסתיים הטיפול, העירוי יישלף החוצה. ההסרה ניתנת לביצוע בקלות באמצעות הרדמה מקומית.

 

פיק-ליין (PICC), עירוי פריפריאלי באמצעות קטטר, דומה לעירוי מרכזי, אך הוא מוחדר לגופך דרך ווריד בזרוע במקום החזה. עירוי זה מוחדר לחולי חוץ בהרדמה מקומית. העירוי יכול להשאר במקומו לאורך הטיפול שלך. ברגע שיסתיים הטיפול, יוסר העירוי.

 

פורט מושתל (פורט -א-קט)

פורט מושתל הוא צינורית דקה, גמישה ורכה (קטטר) המוחדרת לוריד ובעלת פתח יציאה (פורט) מתחת לעור החזה או הזרוע. עירוי זה מאפשר מתן תרופות לוריד או לקיחת דמים. הקטטר מוחדר בדרך כלל תחת עור החזה. קצה אחד של הקטטר נמצא בוריד רחב מעט מעל הלב והקצה השני מחובר לפורט הנמצא מתחת לעור החזה. הפורט הוא דיסק בגודל 2.5 - 4 ס"מ וייראה כבליטה קטנה מתחת לעור. ניתן להרגיש בו, אך דבר לא נראה חיצונית.

 

תופעות לוואי

הכימותרפיה עלולה לגרום לתופעות לוואי לא נעימות, אך עשויה גם לשפר את הרגשתך על ידי הקלה בתסמיני מחלת הסרטן. רוב תופעות הלוואי ניתנות לטיפול על ידי נטילת תרופות. תופעות הלוואי העיקריות מתוארות להלן, וכן הדרכים למנוע או להפחית אותן:

 

עייפות

כימותרפיה עלולה לגרום לך להרגיש עייף מהרגיל, מצב העשוי להשפיע על שגרת החיים הרגילה.

 

עמידות נמוכה לזיהומים

חלק מהתרופות עשויות להפחית את ייצור תאי הדם הלבנים (הלוחמים בזיהומים) על ידי מוח העצם וכך להפחית בעמידות הגוף לזיהומים. יש ליצור קשר מיידית עם הרופא המטפל במידה והחום הגוף עולה על °38 או שלפתע אינך חש בטוב (אך חום גופך תקין). ייעשו לך בדיקות דם באופן קבוע במהלך הטיפול הכימי. ייתכן וידחו לך לעיתים את הטיפול בשל ספירת דם נמוכה.

 

דימום או חבלות

חלק מהתרופות עשויות להפחית את ייצור טסיות הדם, המסייעות לדם להיקרש בעת חבלה, דימום או פציעה. יידע את הרופא שלך אם הופיעו חבלות או דימומים בלתי מוסברים, כגון מהאף, נקודות אדומות או פריחה על גבי העור ודימום מהחניכיים.

 

אנמיה (מספר נמוך של כדוריות דם אדומות)

במשך טיפול כימי ייתכן ותהיה אנמי. ייתכן ותרגיש עייף מן הרגיל או בקשיי נשימה.

 

בחילות והקאות

חלק מהתרופות בהן נעשה שימוש בטיפול בסרטן הכבד יכולות לגרום לך תחושת בחילה ואולי אף לגרום לך להקיא. כיום ישנן תרופות יעילות למניעת תופעות אלו. התייעץ עם הרופא בנושא.

 

שינויים בתחושת הטעם

חלק מהחולים המקבלים כימותרפיה חשים כי הטעם במזון ובשתייה שהם צורכים משתנה.

 

כאבים בפה

חלק מהתרופות הכימיות עלולות לגרום לפה להיות רגיש וכואב ולהופעת כיבי פה. שטיפות יומיומית של הפה הינן חשובות והאחות תראה לך כיצד לבצע אותן כראוי. אם אינך מרגיש תיאבון בתקופת הטיפול תוכל להחליף חלק מהארוחות במשקאות מזינים או מאכלים רכים.

 

נשירת שיער

נשירת שיער הינה תופעת לוואי שכיחה של חלק מהתרופות הכימיות. הרופא יוכל לומר לך אם התרופות שהנך נוטל עלולות לגרום לך לנשירת שיער. תוכל לכסות את הראש באמצעות צעיפים, כובעים או פאות. משרד הבריאות מממן רכישת פאה עבור חולים אונקולוגיים. אם שיערך ינשור הוא צפוי לצמוח בחזרה בתוך 3 עד 6 חודשים מתום הטיפול.

 

בדף המידע 'התמודדות עם נשירת שיער' של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא מידע נוסף בנושא זה וכן פירוט בנושא קבלת פאות ללא תשלום וכן על רכישת פיאות.

 

תופעות אלו אכן עלולות להיות קשות, אולם נסה לזכור כי הן זמניות וייעלמו לאחר סיום הטיפול בך. כימותרפיה משפיעה על אנשים שונים בצורות שונות. יש המסוגלים לנהל אורח חיים נורמלי במהלך הטיפול, בעוד שאחרים מוצאים שהם עייפים מאוד ועליהם להאט את הקצב. נסה להיות קשוב לגופך, קבע לעצמך את קצב הפעילות המתאים לך, אולם השתדל שלא להגזים. הרופא שלך יוכל לומר לך לאילו תופעות לוואי לצפות במסגרת הטיפול שלך.

 

בחוברת 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא עצות מועילות להתמודדות עם תופעות אלה.

 

פוריות

לא מומלץ להיכנס להריון או לנסות להביא ילד לעולם בעת מתן טיפול כימי משום שהתרופות הכימיות עלולות לפגוע בעובר המתפתח. חשוב מאד להקפיד להשתמש באמצעי מניעה יעילים בזמן הטיפול ובמשך שנה מסיומו. תוכל לשוחח על כך עם הרופא המטפל בך או האחות. יש להשתמש בקונדומים עד 48 שעות מסיום הכימותרפיה בכדי להגן על בן/בת הזוג מפני שאריות התרופות הכימיות היכולות להימצא בזרע או בנוזל הנרתיק.

 

מהם היתרונות והחסרונות של הכימותרפיה?

אנשים רבים מאויימים מעצם המחשבה על כימותרפיה, בשל המוניטין שצברה מבחינת תופעות הלוואי האפשריות שלה. כיום בעזרת הכימותרפיה המודרנית והשיטות המודרניות למניעת תופעות הלוואי או צמצומן, טיפול נסבל מבעבר, ורוב האנשים מגלים שהוא אינו נורא כפי שחשבו.

 

לרוב, כאשר הרופא מציע טיפול כימותרפי, מתעניינים החולים לדעת מה יהיו ההשלכות של המנעות מטיפול זה. במקרה של סרטן שניוני בכבד מטרת הכימותרפיה לצמצם את הגרורות, לשפר את התסמינים, לשמור על איכות חיים טובה ולהאריך את החיים במידת האפשר. לעיתים רחוקות טיפול זה הופך את המחלה מתאימה לטיפול באמצעות ניתוח ואף עשוי לרפא אותה.

 

סוג הכימותרפיה שתקבל, לרבות היתרונות ותופעות הלוואי שלה, תלוי במקום בו התחיל הסרטן הראשוני .

 

ההחלטה על הטיפול בנסיבות אלה לעולם אינה קלה. ישנם מקרים בהם הטיפול אכן משיג את המטרות שפורטו. במקרים אחרים הטיפול לא יוצר שיפור במצב הסרטן, ועל כן מתפתחות תופעות לוואי ללא התועלת הטיפולית. ככל שאדם נמצא במצב בריאותי טוב יותר, גדלים הסיכויים שיפיק תועלת רבה מהטיפול ויסבול פחות מתופעות לוואי.

 

כדאי שתשוחח על כך בפירוט עם הרופא שלך כדי שתוכל להבין מהם היתרונות והחסרונות של טיפול פעיל (שמטרתו לשלוט בסרטן) בהשוואה לטיפול בתסמינים בלבד (שמטרתו להקל על אי נוחות, אם קיימת).

חזרה למעלה >>


ניתוח

כפי שצוין הטיפול הנפוץ בסרטן שניוני בכבד הוא כימותרפיה ולא ניתוח, מכיוון שלרוב ישנו יותר מאזור נגוע אחד בכבד. השתלות כבד (הסרת הכבד הנגוע והחלפתו בכבד חדש) אינן נהוגות בקרב חולי סרטן כבד שניוני. זאת מכיוון שכאשר ניסו לעשות זאת בעבר, מחלת הסרטן שבה והופיעה זמן קצר לאחר מכן בשל התרופות שניתנות למניעת דחיית הכבד המושתל על ידי הגוף.

 

לעיתים, זה אפשרי להסיר את החלק הנגוע של הכבד באמצעות ניתוח. ניתוח זה נקרא "כריתת כבד חלקית" ( liver resection ) והוא נעשה לעיתים קרובות לצורך הסרת גידולי כבד שניוניים שהגיעו לכבד מסרטן ראשוני שהופיע במעיים. אם התאים הסרטניים מרוכזים באזור אחד, הניתוח עשוי לרפא את המחלה.

 

רצוי להתייעץ אם הרופא שלך בנושא יעילות ביצוע ניתוח בהתאם למצבך.

 

התפתחויות אחרונות בניתוחי כבד מראות כי חלק מגידולי הכבד הנמצאים ביותר ממקום אחד ניתנים להסרה בניתוח אחד. לעיתים נעשה שימוש בכימותרפיה כדי לצמצם את היקף הגידול וכך להבטיח ניתוח בטוח ומוצלח יותר.

 

ניתוח כבד הוא ניתוח רציני האורך בין 3 ל-7 שעות, ומבוצע ביחידה המתמחה בניתוחי כבד. ניתוח זה מתאים רק לחלק מהחולים בסרטן כבד. לרוב אין תופעות לוואי לטווח ארוך לאחר ניתוח כבד, החלק הנותר של הכבד יגדל בתוך מספר חודשים ויבצע את כל תפקודי הכבד התקינים.

 

בטרם ביצוע ניתוח כלשהו, וודא כי הנושא מובן לך לחלוטין וכי דנת עליו עם הרופא שלך. זכור כי שום הליך רפואי או ניתוח לא יבוצע מבלי הסכמתך.

 

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח תילקח למחלקת טיפול נמרץ עד להתאוששות מלאה מההרדמה (לרוב עד 24 שעות). הסיבה לכך היא החשש שכמויות הדם הגדולות העוברות דרך הכבד יגרמו לדימום לאחר הניתוח. הרופאים והאחיות ינהלו מעקב צמוד אחר לחץ הדם שלך. ייתכן שיחדירו לך צינורית (הנקראת CVP ) לוריד בצוואר, לשם הערכה מדויקת של זרם הדם שלך. לאחר התייצבות לחץ הדם, תוצא הצינורית ותוחזר למחלקה בה אושפזת.

 

האזור בו התבצע הניתוח יהיה חבוש. במידת הצורך, יותקן צינור ניקוז אחד או יותר שלנקז נוזלים ודם מאתר הניתוח לתוך שקיות ניקוז. האחיות ימדדו את כמות הדם בשקיות אלה באופן שגרתי. כאשר ההפרשות תפסקנה כמעט לחלוטין, יוסרו צינורות הניקוז (לרוב תוך מספר ימים).

 

כמו כן, תחובר צינורית (עירוי) לוריד בזרוע שלך, דרכה תקבל נוזלים וחומרים מזינים חיוניים. העירוי יוסר לאחר שתתחיל לאכול ולשתות שוב , לרוב תוך מספר ימים.

 

צינור קטן (צנתר, קטטר) יוחדר לתוך שלפוחית השתן שלך על מנת לנקז את השתן לתוך שקית איסוף. הצנתר חוסך ממך את הקימה לשירותים לשם הטלת שתן. גם הצנתר מוסר בדרך כלל תוך מספר ימים.

 

כאבים או אי נוחות לאחר ניתוח בכבד הם נורמליים לחלוטין. על מנת למנוע או להקל על הכאב תקבל מדי פעם תרופות לשיכוך כאבים. חלק מהאנשים מקבלים תרופה מיוחדת נגד כאבים דרך אפידורל - צינור דק המוחדר לתוך הנוזל סביב חוט השדרה.

בנוסף, יתכן שתקבל זריקות נגד בחילות. כשתשוב לאכול ולשתות תוכל לקבל את משככי הכאבים בטבליות במקום בזריקות.

 

רוב האנשים משתחררים לבתיהם תוך 12-6 ימים לאחר הניתוח, ומקבלים משככי כאבים במשך מספר שבועות. ההחלמה והחזרה לתפקוד רגיל נמשכים בהדרגה עד שישה שבועות.

חזרה למעלה >>


טיפולים הורמוניים

ישנם מקרים מסוימים בהם נעשה שימוש בטיפולים הורמוניים לשם טיפול בסרטן שנייוני של הכבד, כאשר הסרטן התפשט מהשד. הורמונים הם חומרים הנוצרים באופן טבעי בגוף ותפקידם הוא ויסות הגדילה והפעילות של תאים תקינים. טיפולים הורמוניים ניתנים במטרה להאט את הגדילה של התאים הסרטניים ולשפר את התסמינים.

חזרה למעלה >>


טיפולים חדשים

כימותרפיה לעורק הכבד

בטיפול זה הכימותרפיה ניתנת ישירות לכבד באמצעות משאבה הממוקמת מתחת לעור, בצד הבטן. אספקת הדם לכבד עוברת דרך צינורית המחוברת למשאבה. המשאבה מלאה ללא הפסקה בתמיסה של התרופה הכימותרפית, והיא מעבירה את התרופה לכבד בקצב מבוקר שנקבע מראש.

 

טיפול / ניתוח בהקפאה (קריותרפיה / קריוכירורגיה)

בטיפול בהקפאה מוחדר מתקן בשם קריופרוב (cryoprobe) אל תוך מרכז הגידול תוך כדי ניתוח. לאחר מכן חנקן נוזלי מוזרם באמצעות המתקן אל תוך הגידול. החנקן מקפיא את האזור ומשמיד את התאים הסרטניים. לעיתים האזור מופשר ל-10-15 דקות ואז מוקפא שנית. טיפול בהקפאה הוא טיפול המתאים רק לגידולים בכבד שקוטרם קטן מ- 4 ס"מ . התהליך אורך כחצי שעה עד שעה ולעיתים כרוך בשהייה קצרה ביחידה לטיפול נמרץ ומספר ימים נוספים בהשגחת היחידה לטיפולי כבד. ישנם מקרים בהם גם ניתנת כימותרפיה אחרי טיפול בהקפאה.

 

הסרה ע"י לייזר או גלי רדיו

מדובר בטיפול ניסיוני בו נעשה שימוש בלייזר או במחולל חשמלי על מנת להשמיד את התאים הסרטניים. תחת הרדמה מקומית מחדירים מחט עדינה למרכז הגידול, דרכה מעבירים קרן לייזר חזקה או גלי רדיו. אמצעים אלו גורמים להתחממות התאים הסרטניים וכתוצאה מכך להשמדתם.

 

טיפול רדיואקטיבי (באמצעות איטריום-90)

בטכנולוגיה זו נעשה טיפול בגרורות סרטניות בכבד שלא ניתן להסירן בניתוח באמצעות גרגירי פולימריים המכילים את החומר הרדיואקטיבי איטריום-90 (Yttrium-90).  הגרגירים הינם זעירים בגודל של 35 מיקרון (כשליש מקוטרה של שערה) ומוחדרים בעזרת צנתר מיוחד אל העורק המוביל דם לכבד, דרכו הם מועברים באמצעות זרם הדם ישירות לתוך הגידול בכבד, נעצרים בכלי הדם הזעירים המזינים את הגידול ומקרינים אותו במשך מספר ימים. בשונה מהקרנה חיצונית, בשיטה זו הגידול עובר קרינה באופן סלקטיבי מקומי וממוקד וקיימת אפשרות להעביר מינון יותר גבוה של קרינה ישירות לתאי הסרטן במשך זמן ארוך יותר. בשיטה זו מתאפשרת, מחד, מיקוד בגידולים סרטניים והריסתם בתוך הכבד, ומאידך, שימור הפעילות התקינה של הכבד. מאחר שהגידולים עשירים בכלי דם ומקבלים את אספקת הדם מעורק הכבד, הרי שעל ידי הזרקת הגרגרים דרך עורק הכבד- מועבר החומר הרדיואקטיבי ישירות לגידול. קרבת החומר הרדיואקטיבי לגידול, יחד עם מנת הקרינה וטווח הפעולה הקצר אך האינטנסיבי, גורמים להרס הגידול תוך שימור רקמת הכבד הבריאה.

 

הטכניקה מבוצעת על ידי צוות מיומן כאשר במהלך צנתור מוזרקים הגרגרים על ידי רופא מצנתר, בדרך כלל, באשפוז תחת הרדמה מקומית. הרופא מבצע חתך קטן במפשעה, דרכו מוחדר הצנתר הגמיש, בהנחיית רנטגן, לכבד, ודרך הצנתר מוחדר החומר לגידול בכבד במשך 15-20 דקות. הפעולה כולה נמשכת כשעה מתחילתה ועד סופה, והחולה נשאר בהשגחה למשך כמה שעות, לרוב הוא משוחרר מבית החולים תוך 24 שעות.

 

טיפול בשיטה זו מתאים ל:

 • לחולה שסובל מסרטן ראשוני או גרורתי לכבד ושאי אפשר לנתחו.
 • למי שיש יתרת כבד מתפקדת בצורה תקינה.
 • למי שמתאים לקריטריונים להזרקה בהתאם לבדיקות המוקדמות של הרופא.
 • חולים ללא מחלה פעילה מחוץ לכבד.

כמו בכל טיפול, עשויות להתלוות גם לטיפול זה תופעות לוואי שיכולות לחלוף עם הזמן ועם טיפול תומך מתאים. מנת הקרינה הניתנת מחושבת ומותאמת לחולה. מאחר שכל מטופל הוא ייחודי, הרי שלא ניתן לחזות מראש מאיזה תופעות לוואי תסבול ועליך לדון עם הרופא המטפל שלך על יתרונות וחסרונות טיפול זה עבורך. נכון לעת כתיבת החוברת, בישראל, כמו בארה"ב, הטיפול מאושר לטיפול בגידולי כבד ממקור של סרטן המעי בלבד.

 

מומלץ להתעדכן עם מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 03-5721608 בנוגע לטיפול זה או לטיפולים חדשים נוספים העשויים לסייע לך.

חזרה למעלה >>


טיפול תומך בתסמינים

הטיפולים שפורטו אמורים להביא להקלה בתסמינים שהופיעו אצלך. במקרים בהם לא ניתן להשתמש בטיפולים אלה, או כאשר הם אינם יעילים, ישנן דרכים אחרות להתמודד עם התסמינים המטרידים אותך. הטיפול להקלה על תסמינים נקרא טיפול תומך.

 

עייפות ואובדן תיאבון

חולים רבים בסרטן הכבד חשים עייפים ומאבדים עניין באוכל. אף על פי שתסמינים אלה נראים משניים, הם עלולים להכביד מאוד על החיים. לסטרואידים (שיכולים להינתן לך על פי מרשם רופא) עשויה להיות השפעה חיובית בהעלאת תחושת הנמרצות והתיאבון.

בחוברת "תשישות ועייפות אצל חולי סרטן" של האגודה למלחמה בסרטן תמצא עצות שימושיות להתמודדות עם עייפות הקשורה בסרטן.

 

בחילות

סרטן הכבד עלול לגרום לבחילות מכיוון שהוא משפיע על האיזון הכימי התקין בגוף. לעיתים קרובות ניתן להקל על הבחילות באמצעות כדורים נגד בחילות. ישנם סוגים רבים של תרופות מסוג זה, הרופא שלך ימצא אלו מהן מתאימות לך. פעמים רבות משתמשים בסטרואידים על מנת להקל על בחילות, עייפות, וגם לשיפור התיאבון.

החוברת 'הטיפול התזונתי התומך' של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע נוסף ועצות מועילות להתמודדות עם תזונה נכונה בתקופת המחלה ועם בעיות שונות כגון בחילה ושלשול.

 

כאב

כמתואר בפרק העוסק בתסמינים, סרטן שניוני בכבד עלול לגרום להגדלת הכבד. הכבד המוגדל מפעיל לחץ על מעטפת הסיבים שמקיפה אותו, וכך נוצרת תחושת כאב.

 

כימותרפיה להקטנת הכבד המוגדל עשויה להקל על הכאב, אך ישנם גם משככי כאבים יעילים שהרופא יוכל לרשום לך.

 

בחוברת "כאב והטיפול בו" של האגודה למלחמה בסרטן תמצא מידע נוסף על משככי כאבים ושיטות אחרות להקלה על הכאב.

 

משככי כאבים חזקים עלולים לגרום לעצירות, על כן חשוב להקפיד על דיאטה עשירה בסיבים ונוזלים. בכדי למנוע עצירות הרופא יוכל לרשום לך משלשלים במקביל למשככי הכאבים.

 

סטרואידים יכולים לסייע בהקטנת הכבד המוגדל. הם ניתנים בדרך כלל לזמן קצר. למידע נוסף בנושא סטרואידים תוכל לפנות לאתר האגודה למלחמה בסרטן או לטלמידע.

 

גם טיפול בקרינה עשוי להקל על הכאב, אולם כרוך בתופעות לוואי, בהתאם לעוצמת הקרינה ומשך הטיפול.

 

חוברת 'טיפול בקרינה באזור הבטן והאגן' של האגודה למלחמה בסרטן עוסקת בפירוט רב בטיפול בקרינה, תכנונו, ותופעות הלוואי האפשריות.

 

מיימת

כפי שצויין מיימת היא הצטברות נוזלים בבטן. המיימת עלולה לגרום לקוצר נשימה ולאי נוחות, היות והנפיחות מונעת מהריאות להתרחב בצורה תקינה בזמן הנשימה. לעתים ניתן להקל על המיימת בעזרת תרופות משתנות, הניתנות על פי מרשם רופא. תרופות אלו מעודדות את הגוף להיפטר מעודפי נוזלים באמצעות השתן ולא מאפשרות לנוזלים להצטבר.

 

ניתן גם להקל על מיימת ע"י החדרה של צינורית דקה לבטן לניקוז נוזלים עודפים. הליך זה מתבצע לרוב בבית החולים, תחת הרדמה מקומית, וניתן לחזור עליו במידת הצורך. במקרים מסוימים, ניתן לבצע את ניקוז הנוזלים בבית החולה.

 

צהבת

צהבת מופיעה במקרים בהם תאי הסרטן חוסמים את צינור המרה (הצינור המחבר בין הכבד למעי הדק). מיצי המרה מצטברים בכבד וזורמים חזרה למחזור הדם. כתוצאה מכך, העור הופך צהוב ומגרד. על הגרד ניתן להקל באמצעות טבליות אנטי-היסטמין או תרופות אחרות שתוכל לקבל מהרופא. לעיתים ניתן גם להקל על הצהבת באמצעות החדרת צינורית דקה לצינור המרה.

 

צינורית זו מאפשרת למרה לזרום באופן תקין לתוך המעי הדק על ידי שמירת צינור המרה פתוח.

 

חום גוף קיצוני

מכיוון שהכבד הוא איבר המייצר הרבה חום בגוף, אנשים הסובלים מסרטן כבד חווים לעיתים שינויים קיצוניים בחום בגוף (חום והזעה או קור ורעד). אם תחוש בשינויים אלו, ספר על כך לרופא שלך מכיוון שקיימות תרופות שיכולות לעזור.

 

שיהוקים

שיהוקים עשויים להופיע כאשר הכבד לוחץ על העצב שמוביל לסרעפת (שכבת השרירים המפרידה בין בית החזה לבטן). ישנן תרופות רבות להקלה על שיהוקים.

 

גרד

אם אתה סובל מגרד, נסה להימנע משימוש בסבונים המייבשים את העור ומגבירים את הגרד. כדאי לנסות להשתמש בתכשירי לחות לעור. תוכל גם לקבל מהרופא מרשם לתרופות להקלה על הגרד.

חזרה למעלה >>


מעקב

אם אתה סובל מסרטן שניוני בכבד, תצטרך לבקר אצל הרופא באופן קבוע. הרופא יעקוב אחר מצב בריאותך הכולל ויטפל בתסמיני הסרטן. פגישות אלו הן הזדמנות טובה להעלות בפני הרופא דאגות או בעיות עימן אתה מתמודד. אם תגלה תסמינים חדשים, או אם תחוש מודאג מדבר מה, תוכל לפנות לרופא או לאחות במחלקה להתייעצות.

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
תודתנו נתונה ל:
דר' איילה הוברט, מרכזת תחום גידולי דרכי העיכול, מכון שרת-הדסה עין כרם, חברת ועדת העדכון לנושא מערכת העיכול באגודה למלחמה בסרטן, על עדכון מהדורת 2007.
מידע זה מבוסס על החוברת: Understanding Secondary Liver Cancer של  לוגו והותאם לקוראים ישראלים.
דצמבר 2011
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן שניוני בכבד (גרורות). אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.