לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

צעדת היל"ה בגליל: יחד בכיתה – במחלה - ובצעדה

29/04/2007

אהובה אלפסי (50) תפגוש ביום שישי הבא את תלמידיה, אבל לא בין כותלי בית הספר. המורה אהובה, החליטה לאחרונה בצעד יוצא דופן, לשתף את תלמידיה מכיתה ו', במחלת סרטן השד בה חלתה והטיפולים שהיא עוברת. מאז הם מלווים אותה בטלפונים ואי-מיילים. ביום שישי, אהובה תצעד בצעדת היל"ה בגליל, שמטרתה לעורר מודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד. התלמידים הודיעו לה שיצעדו יחד איתה.

סרטן השד היא המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי בכלל. על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, כ-4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד וכ-900 מתות מהמחלה. אחת מכל 8 נשים בישראל, עלולה לחלות בסרטן השד. עם זאת, ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים מוקדמים יותר, עולים סיכויי הריפוי לכ-90%. מנתוני האגודה עולה כי מספר הנשים שמחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה בזכות הגילוי המוקדם.

"החשש מפני סרטן השד, חוסר הידע או מידע מוטעה בנושא, מונעים מנשים רבות לקחת אחריות על בריאותן, להכיר את שדיהן, להיבדק על ידי רופא או לבצע בדיקת ממוגרפיה בגיל המומלץ", מסבירה מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן. "גורמים אלו עלולים למנוע גילוי מוקדם, שבכוחו להציל חיים. חשוב לזכור! הנשק היעיל נגד סרטן השד הוא הגילוי המוקדם".

 

בילהה כתר, יור' פורום הנשים: "בתחילת הדרך, אפילו אנחנו בתוך פורום הנשים, לא דיברנו בינינו על זה – על המחלה, זה היה טאבו להתערב בנושא כל כך רגיש. לא ידענו מי מחברות הפורום חלתה בעבר או נבדקת באופן קבוע. רק אחרי שהחברות מפיטסבורג שיקפו לנו את הבורות שלנו, הבנו עד כמה אנחנו מנותקות. כבר שבע שנים שאנחנו צועדות בראש חוצות – צריך לדבר על זה, צריך לקחת אחריות אישית, זו לא בושה, להיפך. רק ככה  מצילים חיים".

 

היל"ה (הולכים יחד לבריאות האישה) והאגודה למלחמה בסרטן, מקיימים זו השנה השביעית ברציפות את צעדת היל"ה בגליל. מתנדבות עמותת פורום הנשים של כרמיאל, משגב, פיטסבורג ומתנדבות האגודה למלחמה בסרטן, מארגנים את צעדת היל"ה בגליל לזכרה של קארן שפירא, שנפטרה מסרטן השד ויזמה פרויקטים רבים בתחום הבריאות והקהילה. מטרת הצעדה היא הגברת המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד והבעת תמיכה וחיזוק נשים שחלו.

דוגמה לתמיכה והחיזוק העצום שניתן לקבל מהקהילה היא המורה אהובה אלפסי (50) מכרמיאל. אהובה ממשכיה לעבוד בכיתה ו' בבית הספר אלון בכרמיאל, לאורך כל טיפולי הכימותרפיה שעברה לאחרונה, והיא מקווה להמשיך לעבוד גם במהלך הטיפולים בהקרנות, אותן היא מתחילה לעבור בימים הקרובים.

אהובה, נשואה לאיציק ואם ל-3, תושבת כרמיאל כבר כ-20 שנה, החלה לחנך השנה את תלמידי כיתה ו'. בסו שנת הלימודים הקודמת היא חשה אי נוחות בשד ימין ולאחר זמן מה החליטה להתייעץ עם הרופאה שלה. היא נשלחה לבדיקת ממוגרפיה. באמצע מלחמת לבנון השנייה אובחנה המחלה בגופה. לפני כחצי שנה עברה את הניתוח הראשון להוצאת הגידול משדה הימני ומאז עברה ניתוח נוסף.

 

כבר בתחילת הדרך, כאשר אובחן הגידול בשד, היא החליטה לאחר התלבטויות בשיתוף המנהלת לספר לתלמידיה. ביום הראשון לשובה ללימודים, היא הושיבה את 26 התלמידים במעגל והחלה לשוחח איתם על מחלת הסרטן בכלל, משמעויותיה, השפעותיה ועוד. אז גם סיפרה להם על מחלתה והתהליכים שנכונו לה. "מאז אנחנו יחד באש ובמים, התלמידים מלווים אותי בכל מצב. כשאני מודיעה להם שאני הולכת לטיפול, הם לא עושים מזה עניין ומאחלים לי הצלחה ושארגיש טוב, אחרי הטיפול הם שולחים לי מייל בו שואלים אם הטיפול עבר בסדר ואם אני מרגישה טוב. הם פשוט מדהימים".

תלמידי כיתה ו' אישור מיוחד במחווה מרגשת, להצטרף למורתם האהובה לצעדת היל"ה.

 

מארגני הצעדה מזמינים את הקהל הרחב מכל רחבי הארץ לצעדה שתתקיים בכרמיאל. יום שישי, ה-4.5.07 בשעה 10:00. הצעדה תצא מפארק הגליל ותעבור במסלול מעגלי דרך פארק אופירה. אורך המסלול המשלב טבע ועיר, כ-3.5 ק"מ ונחשב לדרגת קושי קלה. לצועדים מובטחות הפתעות ופעילויות לאורך המסלול: מוסיקה, הפעלות ויצירה, פעילויות ספורטיביות, יריד טבע ובריאות, להקת מחול, טיפולים הוליסטיים, סדנא והדגמות לקליעת סלי נצרים ועוד.

 

מחיר כרטיס לצעדה בהרשמה מוקדמת 20 ₪ וביום הצעדה 25 ₪.

להרשמה ופרטים נוספים: 04-6514815,

  www.hilabagalil.org.il   

 

ההכנסות ממכירת הכרטיסים יתרמו למרכז היל"ה בגליל המופעל בהתנדבות על ידי פורום הנשים ומפעיל בין השאר טיפולים קוסמטיים לנשים חולות המגיעות למרכז מקבלות יחס אישי חם ומפנק ופעילויות נוספות.