לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

בעקבות הצהרת מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) בנוגע להנחיות חדשות ביחס למסנני קרינה

16/06/2011

בעקבות הצהרת מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), בנוגע להנחיות חדשות ביחס למסנני קרינה, האגודה למלחמה בסרטן מצפה שההנחיות החדשות תיושמנה גם בארץ, כדי להגביר את ההגנה על הציבור המשתמש במוצרים אלה.

בעקבות הצהרת מנהל המזון והתרופות האמריקאי כ(FDA), בנוגע להנחיות חדשות ביחס למסנני קרינה ולמידע אודות בטיחותם ויעילותם, חוזרת וממליצה האגודה למלחמה בסרטן לציבור לנהוג בהתאם להנחיות של חשיפה חכמה בשמש ולנקוט באמצעי הזהירות המתבקשים, על מנת לצמצם ככל האפשר את הנזקים מחשיפה לשמש.

 

לדברי מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן: "אנו מברכים על כל פעולה והנחיה, שמטרתן להגן על הצרכנים מפני נזקים העלולים להיגרם עם החשיפה לשמש. הנחיות מנהל המזון והתרופות האמריקאי מבססות את הסטנדרטים הראויים לבדיקה של יעילות מסנני הקרינה למיניהם ומחייבות פרסום נאות על-גבי המוצרים, ביחס ליעילותם המוכחת ולאופן השימוש הנכון בהם".

 

לפני כשנתיים, בעקבות דיון שיזמה האגודה למלחמה בסרטן בנושא, עם אגף הרוקחות של משרד הבריאות, כבר יושמו חלק מההמלצות, כגון: איסור לייחס למסנני הקרינה 'חסימה מוחלטת' וכדומה. כעת, עם גיבוש ההמלצות של מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), הוחלט כי יתקיים דיון משותף נוסף, לאחר שאגף הרוקחות יבחן את ההמלצות הסופיות של ה- FDA. אנו  מצפים שההנחיות החדשות תיושמנה גם בארץ, כדי להגביר את ההגנה על הציבור המשתמש במוצרים אלה.

 

האגודה למלחמה בסרטן חוזרת ומבהירה, כי שימוש נכון במסנני קרינה הינו חשוב ועשוי להקטין את הנזקים הנגרמים בעקבות חשיפה בלתי מבוקרת לקרינת השמש, אך בכל מקרה, יש להשתמש באמצעי ההגנה הנוספים ולא להסתפק רק במריחת התכשיר. חשוב לדעת, כי גם עם תכשיר ההגנה המיטבי, עלולות חלק מהקרניים העל-סגולות לחדור דרך העור ולגרום נזק - לכן יש להתייחס לתכשיר רק כחלק מאמצעי ההגנה אותם יש לנקוט נגד השמש:

 

  • רצוי להימנע, עד כמה שאפשר, מחשיפה לשמש בין השעות 16:00-10:00, שהן שעות בהן עוצמת הקרינה מרבית.
  • ביגוד - לכסות את הגוף ככל הניתן בלבוש (חולצה עם שרוול ומכנסיים). הבדים המספקים את  מירב ההגנה מפני קרני השמש הם בדים באריגה צפופה, כמו כותנה.
  • כובע - לחבוש כובע רחב שוליים שיגן על הפנים, העיניים, הצוואר והעורף מקרני השמש.
  • משקפיים - להרכיב משקפי שמש תקניים המסננים את מעבר הקרניים העל-סגולות.
  • מסנן קרינה - למרוח את אזורי העור, שנותרו גלויים לשמש, כחצי שעה לפני היציאה, במריחה כפולה של מסנן קרינה עם מקדם הגנה 15 ומעלה, המספק הגנה מקרני UVB וגם הגנה מקרינת UVA (אין הוכחה לתוספת הגנה לתכשירים עם מקדם-הגנה מעל 50). ה- FDA מדגיש, שרק תכשירים המכילים את כל מרכיבי ההגנה האלה יזכו בתווית של "טווח הגנה רחב".
    תכשירים שאינם עמידים במים, יש לשוב ולמרוח כל כחצי שעה. בהנחיות החדשות של ה- FDA יידרש, שמוצרים במקום להיות מוגדרים כ"עמידים במים", יציינו את משך ההגנה שהם מספקים - ניתן יהיה לציין הגנה של 40 דקות או 80 דקות. הגנה מעבר לשעתיים, ללא מריחה חוזרת, תדרוש הצגת נתונים בפני ה- FDA וקבלת אישורו לכיתוב.

כמו כן, חשוב לזכור כי,  תכשירים שנמרחו לאחר שנוצרה כוויה מהשמש - אין בכוחם לבטל את הנזקים המצטברים מהשמש, שהם בחלקם בלתי הפיכים ואינם ניתנים לתיקון. תכשירי לחות לעור שנמרחים במקום שנכווה, משפרים את תחושת הצריבה, אך לא מבטלים את הנזק שנגרם.

 

bul3 כיצד להשתמש בתכשירים מסנני קרינה?

 

האגודה למלחמה בסרטן שולחת לכל דורש, ללא תשלום, חוברות הסברה בנושא.

יש לפנות לטלמידע: 1-800-599-995.

Big-Bullet-SQR.gif למידע נוסף על חומרי הסברה