לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

האירגונים העוסקים בתחום מניעת העישון מביעים דאגה וחשש לבריאות הציבור

09/03/2018

האירגונים העוסקים בתחום מניעת העישון מביעים דאגה וחשש לבריאות הציבור וקוראים לחברי הכנסת להגיע לדיון בוועדת הכספים ביום ראשון ולוודא שהצו על מיסוי האייקוס יאושר

האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית, החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון, רשת ערים בריאות, העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, המיזם למיגור העישון, עמותת אוויר נקי והמועצה הישראלית למניעת עישון, מביעים דאגה וחשש לבריאות הציבור, לקראת הדיון בוועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני שיתקיים ביום ראשון הקרוב (11.3.2018) במסגרתו תתקיים הצבעה על מיסוי סיגריית האייקוס.

בהודעה משותפת, מביעים האירגוניים חשש ודאגה כי פעילות הלובי של חברות הטבק והיעדרות חברי הכנסת עלולה לטרפד את השלב הסופי של יישום הצו למיסוי סיגריית האייקוס שכן, כל דחייה של יישום ההחלטה היא מסוכנת לבריאות הציבור.

האירגוניים מזכירים כי העלאת המחיר והשוואת המס על כל מוצרי הטבק לרבות טבק לגלגול הם צעדים שהוכחו כיעילים ביותר בהפחתת שיעורי העישון, מניעת התחלת עישון וצמצום פערים חברתיים ובריאותיים ובכך מצילים חיים.

בהודעתם המשותפת מסרו האירגונים העוסקים בתחום מניעת העישון: "אנו קוראים לחברי הכנסת הבאים: דוד אמסלם, דוד ביטן, איתן ברושי, אילן גילאון, יצחק הרצוג, יצחק וקנין, מכלוף מיקי זוהר, ג`מאל זחאלקה, אורן אסף חזן, אחמד טיבי, מיקי לוי, בצלאל סמוטריץ, רחל עזריה, רועי פולקמן, עודד פורר, מיקי רוזנטל וכן לחברי הכנסת, ממלאי המקום בוועדה: מיכל בירן, עמר בר-לב, יוסף ג`בארין, עבד אלחכים חאג` יחיא, מנחם אליעזר מוזס, יעקב מרגי, אברהם נגוסה, ניסן סלומינסקי, איימן עודה, חמד עמאר, טלי פלוסקוב, יואב קיש וסתיו שפיר, להגיע לדיון כדי לאשר מידית את המיסוי המשווה של סיגריית האייקוס ולא להיכנע ללחץ חברות הטבק".

לפני כחודש המליצה וועדה מקצועית מייעצת ל– FDA, מנהל המזון והתרופות האמריקאי, שאין ראיות מספקות  להכיר בסיגריית  האייקוס כמוצר מופחת סיכון. סיגריית האייקוס הוגדרה כמוצר טבק שחלים עליו כל הרגולציות המחייבות וצו המיסוי ממשיך החלטה זו. יש לאשר אותו כפי שנחתם בהתאם להמלצת משרד הבריאות אשר קבע כי אייקוס הוא מוצר טבק כמו סיגריה רגילה.

הדיון יתקיים ביום ראשון, 11 במרץ 2018, בשעה 10:00 בחדר וועדת הכספים, קומה 3, חדר 3750.