לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

עמדת הארגונים העוסקים במניעת עישון בישראל בנושא הגנה על בריאות הציבור מפני פרסום ושיווק מוצרי טבק בישראל לקראת דיון בוועדת הכלכלה

26/04/2018

נטל הסיגריות

 

נייר עמדה שנשלח לח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה ולחברי הועדה

 

ארגון הבריאות העולמי הגדיר את העישון כגורם המוות בטרם עת מס' 1 בעולם, הניתן למניעה. העישון פוגע בבריאות הציבור, מגדיל אי-שוויון ופערים חברתיים וגורם נזקים כלכליים למשק. ההערכות בישראל הן שהעישון אחראי לכ-8,000 מקרי מוות בשנה, מתוכם כ-800 מקרי מוות עקב עישון כפוי. העישון פוגע גם בכלכלת ישראל: העלות הכוללת למשק כתוצאה מעישון מסתכמת בכ-12.85 מיליארד ש"ח או 1.49% מהתל"ג.

 

ישראל נותרה מאחור במאבק בעישון ונזקיו והנתונים המדאיגים על מצב העישון בישראל מחייבים יישום מידי של האמצעים המפורטים באמנת המסגרת של הפיקוח על הטבק ( FCTC), שעליה חתומה גם מדינת ישראל אשר גם אשררה אותה, ושל אלו שהתקבלו בתכנית הלאומית לצמצום העישון ונזקיו שאושרה בהחלטת ממשלה מס' 3247 מיום 29 במאי 2011. 

 

תעשיית הטבק משקיעה מאמצים ומשאבים עצומים בפיתוי קהלים חדשים להתמכרות המסוכנת. קהל היעד המועדף עליה הוא בני הנוער וצעירים. התעשייה מפתחת שיטות מתוחכמות לשיווק, כדוגמת שיווק ייעודי באינטרנט וברשתות החברתיות, מעורבות באירועים לצעירים, מסיבות, מבצעים, פרסומים סמויים ועוד. בנוסף, מפתחות חברות הטבק מוצרים חדשים ואטרקטיביים לצעירים, כדי לפתות אותם להשתמש במוצר ממכר, מזיק וממית.

 

מוצרי טבק, ניקוטין ועישון בכל אחת מצורות השימוש, הם סמים ממכרים, ושיווקם פוגע בחופש הבחירה של הפרט. אך בעוד שהחקיקה בעולם בתחום זה התקדמה ומניבה תוצאות, החקיקה בישראל נמצאת בשנים האחרונות בפיגור משמעותי לעומת מדינות אחרות, ואת המחיר, בחיי אדם, משלמים אזרחי ישראל.

 

אחד האמצעים המוכחים והיעילים ביותר למאבק בנזקי העישון ולהצלת חיי אדם הוא איסור פרסום והגבלת השיווק של מוצרי טבק, ניקוטין ועישון. מסיבה זו תעשיית הטבק משקיעה מאמץ אדיר בשיבוש כל ניסיון לעדכן חקיקה בנושא זה.

בישראל, תעשיית הטבק הצליחה לגרום לעיכוב מתמשך בשנים האחרונות, ובכך לגרום לנזק חמור לבריאות הציבור. אנו תומכים במאמצים שלך ושל חברי כנסת מהסיעות השונות לקדם הצעות חוק בנושא זה, ברוח אמנת ה- FCTC וקוראים לכם לעמוד איתן כנגד הלחצים של תעשיית הטבק. אנו מצפים אף ממשרד הבריאות להצטרף ולפעול בכל הכלים העומדים לרשותו לקידום תהליך החקיקה למען בריאות הציבור.

 

איסור פרסום והגבלת השיווק של מוצרי הטבק יכול להפחית את הסיכון של בני הנוער והצעירים מלהתחיל לעשן, לצמצם את מספר בני הנוער הבוחרים לעבור לשימוש קבוע במוצרי הטבק ולהשפיע על שיעורי העישון של צעירים בישראל. על פי מחקרם של פרופ' לוי וד"ר רוזן, איסור מקיף על פרסום ישיר ועקיף של כלל מוצרי הטבק, יקטין את שכיחות העישון בישראל ב- 4.4% תוך 5 שנים, וימנע בין 31,000 ל- 41,000 מקרי מוות בטרם עת .

 

איסור הפרסום והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון צריך להיות גורף וללא החרגות, ויש לכלול במסגרתו התייחסות לאזהרות גרפיות, חפיסות אחידות ואיסור הצגת מוצרי טבק. הצעות החוק שהונחו בפני ועדת הכלכלה – הצעת החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק (תיקון – איסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק), התשע"ח–2017 והצעת החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק (תיקון – תמונה של נזקי עישון על מוצרי טבק), התשע"ח–2017), הן הצעות חוק חשובות שיסייעו לקדם את בריאות הציבור בישראל. יחד עם זאת, יש לנו הערות לנוסח המוצע ובפרט להחרגות המסוכנות בהצעת החוק הנוגעת לאיסור פרסום [סעיפים 3(ב)(1), 3(ב)(2)]. להרחבה לגבי עמדתנו ראה נספח א'. לנוכח דחיפות הנושא המהווה פיקוח נפש אנו מציעים לקדם את הצעות החוק לאישור בתהליך החקיקה ולדון בתיקונים ספציפיים בהמשך. 

 

אנו מחזקים אותך ואת חברי הוועדה במלאכתכם למען הציבור ונעמוד על המשמר בתהליך החקיקה על מנת לוודא כי בריאות הציבור בכלל וזו של בני הנוער והצעירים בפרט אכן נמצאת בראש סדרי העדיפויות.

 

בברכה,

                                                                       

פרופ' נדב דוידוביץ, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, ההסתדרות הרפואית

ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, ההסתדרות הרפואית

ד"ר אביטל פאטו בן ארי, מנהלת מחלקת הסברה וקידום בריאות, האגודה למלחמה בסרטן

ד"ר יעל בר-זאב, יו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון, ההסתדרות הרפואית

עו"ד עמוס האוזנר, יו"ר המועצה הישראלית למניעת עישון

גב' שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון