לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

"למנוע פרצות בחוק ולהגן על בני הנוער והצעירים מהתמכרות להרגל הממכר והקטלני"

15/10/2018

ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ איתן כבל דנה היום (15.10.2018) בהשלמת עידכון החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק ועישון לרבות סיגריות אלקטרוניות. בישיבה השתתף גם סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן.


האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית מסרו בתגובה: "אנו מעריכים את ועדת הכלכלה בראשות ח"כ איתן כבל ובסיוע ח"כ יהודה גליק וח"כ איל בן ראובן על המאמץ הנמרץ להשלים את החקיקה לאיסור הפרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון כולל אידוי.

על החוק המעודכן לכלול איסור מכירת סיגריות בטעמים ואזהרות בתמונות אשר על פי נתוני אירגון הבריאות העולמי מיושמות ביעילות כבר ב - 118 מדינות בעולם וגם חפיסות אחידות, המיושמות כבר בתשע מדינות בעולם. השלמת החקיקה נועדה ליישם את האמנה הבינלאומית נגד עישון ה- FCTC, עליה חתומה מדינת ישראל ואת החלטת הממשלה מ 2011.


ציפינו מסגן שר הבריאות, יעקב  ליצמן, ליישר קו עם המדיניות המוכחת בעולם ולממש את הבטחתו להילחם בנזקי העישון, בהתאם להמלצות הגורמים המקצועיים, המדעיים והמשפטיים ולתמוך באזהרות בתמונות ובחפיסות אחידות.

אנו מברכים על הגעתו לישיבה והבעת נכונות לסייע להשלים את החקיקה להפחתת נגע העישון הממכר והממית, במיוחד בקרב צעירים ובני נוער אך מודאגים שהצעתו כוללת רק מתווה אריזות האחידות והוא אינו תומך בהמלצות הבינלאומיות לקביעת אזהרות בתמונות כאמצעי מוכח להגן על בריאותם של בני נוער וצעירים ולעודד מעשנים להיגמל.

לאור המצב אנו קוראים לח"כ איתן כבל, יו"ר הוועדה לכלול בחוק המעודכן גם מתן חופש פעולה מקצועי ובריאותי עתידי ומציעים להוסיף ששר הבריאות יהיה רשאי לקבוע בהמשך בהתאם לעדויות מדעיות ולחוות הדעת המקצועית גם אזהרות בתמונות כמקובל בעולם כחלק מהמאבק בעישון הממכר והממית על כל צורותיו.

אנו מצפים להבהרה ברורה יותר של נושא הפרסומות כדי למנוע פרצות בחוק ולהגן על בני הנוער והצעירים מהתמכרות להרגל ממכר וקטלני זה. חשוב שהחוק יכלול את כל צורות הפרסום כולל קידום מכירות, פרסום ושיווק סמוי ותוכן שיווקי.


אנו מזכירים כי מגפת העישון הורגת 8,000 ישראלים מידי שנה ולאמצעי הפרסום יש חלק דרמטי במקרי המוות הללו. אף אחד אינו מחוסן מפני הפרסום ועל מדינת ישראל להגן על אזרחיה מפני השפעתו על כל צורותיו החל מסיגריות עם טבק לרבות סיגריות אלקטרוניות, מוצרי אידוי, מכשירי איוד ושאר האביזרים המכניים והאלקטרונים לשאיפת ניקוטין".