לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

ניסיון לבניית תדמית בלתי מזיקה לסם

02/08/2005

"מנגנון ההתמכרות לניקוטין דומה למנגנון ההתמכרות לסמים קשים"
"אנו מודאגים מאוד מהמצאות יצירתיות שכאלו אשר עשויות לעודד עישון במקום למגר אותו".

רקע
חברה שוויצרית מסחרית הודיעה השבוע על יצור סיגריה נטולת טבק ועשן. הסיגריה עשויה פלסטיק ויש בה מנגנון הכולל גוף חימום המספק ניקוטין ללא עשן. דוברי החברה טוענים שהמצאתם תאפשר למעשנים לצרוך ניקוטין ללא נזקי טבק ועשן.

על אף העובדה כי המצאה היצירתית הזו "חוסכת" למעשן את נזקי הטבק והעשן וכן לסובבים אותו את נזקי העישון הפסיבי - זהו ניסיון יצירתי לבניית תדמית בלתי מזיקה לסם מסוכן .

חשוב לזכור כי מדובר במוצר המכיל ניקוטין שהוא בעצם החומר הממכר שבסיגריה. אסור לאנושות לשכוח כי עשרות שנים הכחישה תעשיית הטבק בכל העולם את העובדה שהניקוטין שבטבק הוא חומר מממכר. רק בשנת 1996 הכריז ה - FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) על הסיגריה כ"מיתקן להעברת סם" (Drug Delivery Device) והסם המועבר הוא ניקוטין, שכאמור הוא החומר הממכר שבסיגריה. מנגנון ההתמכרות לניקוטין דומה למנגנון ההתמכרות לסמים קשים כגון הרואין וקוקאין. הניקוטין הנספג בגוף תוך 7 שניות, גורם לשחרור חומר הנקרא דופאמין היוצר תחושה של הרגשה טובה ומגביר את יכולת הריכוז ואת תחושת העונג.

אצל מעשנים קבועים נדרשת כעבור זמן מה, כמות גדולה יותר של סיגריות על מנת להשיג את דרגת ההשפעה של הניקוטין. כך על מנת להמשיך ולהרגיש את אותה תחושת עונג, מגבירים המעשנים את כמות הסיגריות שהם צורכים, בדיוק כמו המכורים לסמים אשר לאורך זמן מגדילים את כמות הסם על מנת להשיג את אותה תחושה. מעשנים כבדים מציתים סיגריה לא בכדי להירגע, אלא בכדי להפסיק את תחושת אי הנוחות הנגרמת להם בעקבות ירידת רמת הניקוטין בדמם.

אנו מודאגים מאוד מהמצאות יצירתיות שכאלו אשר עשויות לעודד עישון במקום למגר אותו ונפעל למנוע את הכנסתן לישראל. לו היה ידוע בעבר כמה חומרים מזיקים מכילה סיגריה אחת, קרוב לודאי שלא היו מאשרים אותה לשימוש האדם, או כפי שאמר צ'ארלס אוורט קופ ( Charles Everett Koop), שהיה ראש שרותי בריאות הציבור (Surgeon General) בארה"ב בין השנים 1982-1989: "הסיגריה היא המוצר היחיד בעולם שהורג אם משתמשים בו לפי הוראות היצרן".

על מימדי מגפת העישון בישראל
מגפת העישון גובה כ – 10,000 קורבנות מוות מדי שנה בישראל, יותר ממספר האנשים המתים בתאונות דרכים, מלחמות ופעולות טרור גם יחד. על פי נתוני דו"ח שר הבריאות על מצב העישון בישראל, אחוז המעשנים בני 18 ומעלה עומד בממוצע על 25%.

מידע נוסף אודות ההמצאה ניתן לקרוא כאן: http://www.nicstic.com/engl/funktionsweise.php

בברכה,
נאוה עינבר
דוברת
האגודה למלחמה בסרטן