לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

תיעוד תהליך התמודדות עם סרטן השד

08/01/2006

האמנית נאוה תיבון-שגב המתעדת את תהליך ההתמודדות עם סרטן השד ואת חזרתה לחיים והמשוררת דורית ויסמן אשר שיריה מתקופת התמודדותה עם סרטן השד זיכו אותה בפרס אקו"ם לשירה בשנת 2005 חברו לתערוכה חדשה ומשותפת. התערוכה נקראת בשם כפול: "גלוי וסמוי" שמם של הציורים המתארים את תהליך ההתמודדות של נאוה תיבון-שגב ו"איפה פגשת את הסרטן" שמו של אוסף השירים שכתבה דורית ויסמן בתקופת התמודדותה שלה. התערוכה מתקיימת בסיוע האגודה למלחמה בסרטן ובאדיבות חברת רוש פרמצבטיקה ישראל. הציורים בתערוכה הם ציורים דיגיטאליים, העשויים בטכניקת מחשב. התערוכה מתארת את תהליך התמודדותן האישי של האמנית נאוה תיבון-שגב והמשוררת דורית ויסמן עם סרטן השד, אשר חיות את חייהן דרך האומנות ואת האומנות דרך החיים.

פתיחת התערוכה תיערך ביום שישי 27.1.06 בשעה 12:00 בתיאטרון ירושלים, שברח' מרכוס 20. התערוכה תוצג עד ה-23.3.2006. שעות פתיחת הגלריה בתיאטרון הן: א'-ה' 21:30 –17:00,ביום ו' 15:00-12:00, במוצאי שבת מצאת השבת עד 21:30 . הכניסה חופשית, הציבור מוזמן.

נאוה תיבון-שגב: "כוח היצירה והיכולת לפרק חוויות באמצעותו הוא שעזר לי להתמודד. זה היה תהליך של ריפוי עצמי אדיר, לא היה רגע אחד שבו לא הייתי אופטימית או שלא האמנתי שהחיים יכולים להמשיך. גם בשעות של כאב, טשטוש וחולשת הגוף לא עזבה אותי מתנת האל – היצירה. איתה חציתי את הימים העכורים כשהיא מחזקת את כוחות הנפש ונוטעת בי תקווה. התמונות בתערוכה נוצרו בתת - הכרתי, לאורך שנת הסרטן שלי. חודשים אחדים לפני שאובחן בגופי הסרטן, התחלתי לצייר בקדחתנות נשים ושדיים, איתות מעולמות אחרים לעתיד לבוא. אז התפרצה כמורסה, טראומת חיי, אחריה באו האבחנה, הטיפולים הקשים, הכאב הפוצע, גילוי מאגרי הכוח העלומים שבתוכי, המאבק הבלתי פוסק, תוך שיוט בענני צמר-גפן, מנותקת מן המציאות, עוטה מסכות. את המסע הפנימי, אותו צלחתי ללא מסכות, תרגמתי, לצבעים ולצורות."

על האמנית נאוה תיבון-שגב
נאוה תיבון-שגב היא ירושלמית, אמנית רב תחומית, ציירת, פסלת, מעצבת, סופרת ומאיירת, השתתפה בתערוכות רבות במוזיאונים, בגלריות ובתערוכות מקצועיות בארץ ובחו"ל בתחום הציור, התכשיטנות והיודאיקה ואף זכתה בפרס שר החינוך לאומנות יהודית לשנת 1996. במקביל לפתיחת התערוכה יוצאים לאור רומן ביכורים שכתבה "סוף מעגל" וספר ילדים שכתבה ואירה "ארבל המתכרבל" ראשון מתוך שלושה שכתבה ואיירה בתקופת המחלה.

על המשוררת דורית ויסמן
דורית ויסמן היא ירושלמית, וחברת קבוצת "כתובת", המפעילה את "מקום לשירה" ב"לב העיר" בירושלים. ספר שיריה האחרון, שיצא לפני כחצי שנה – "לרקוד אתך צ'ארדאש" (בהוצאת 'אבן חושן') – הוא שירי פרידה מאמה,אשר קצר שבחים לרוב על ההעזה, על הדיוק, ועל האיפוק והעדינות שבתיאורי הכאב. קולה השירי של דורית ויסמן נחשב לאחד המרעננים והמעניינים הנשמעים היום, ועל כך יעידו גם הפרסים הרבים בהם זכתה. היא זוכת פרס ראש-הממשלה בתשס"ג, וזוכת פרס יהודה עמיחי לשירה ב-2003, על ספרה השלישי, "הימים שביקרתי בבית המשוגעים" (1999, ספרית פועלים). בחודשי התמודדותה עם מחלת הסרטן כתבה דורית את מחזור השירים "איפה פגשת את הסרטן" – שירים של התמודדות, הגברת הכוחות החיוביים, והסתכלות אחרת על העולם אשר זכה בפרס אקו"ם בעילום שם תשס"ה.

סרטן השד – ישראל 2006
סרטן השד הינה המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי בכלל. על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, כ-4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד וכ-900 מתות מהמחלה. אחת מכל שמונה נשים בישראל, עלולה לחלות בסרטן השד וככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי הריפוי לכ-90%. מנתוני האגודה למלחמה בסרטן, מסתמן כי מספר הנשים אשר מחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה בזכות הגילוי המוקדם ובזכות שיפור דרכי הטיפול והגברת המודעות הנרחבת בארץ. כחלק מהגברת המודעות למחלה, מצוין בישראל מדי שנה בחודש אוקטובר, "חודש המודעות לסרטן השד" במקביל לשאר מדינות העולם. בחודש זה עורכת האגודה למלחמה בסרטן סידרת אירועים להגברת המודעות לנושא ומקיימת מספר שיתופי פעולה עם גופים וחברות בישראל. כמו כן, יוצאת האגודה למלחמה בסרטן במסע הסברה נרחב היקף המתמקד בחשיבות הגילוי המוקדם ודרכי הטיפול בסרטן השד. בשאר ימות השנה פועלת האגודה למלחמה בסרטן במגוון יוזמות,להעלאת המודעות לסרטן השד כך למשל יזמה האגודה למלחמה בסרטן את התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד, המופעלת בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות וקופות החולים,רכשה ניידת ממוגרפיה כדי לאפשר לנשים המתגוררות ביישובים מרוחקים להיבדק, האגודה מפיקה מסעות הסברה לקידום המודעות לסרטן השד, דואגת לשיפור דרכי הטיפול והשיקום של החולות בסרטן השד, למימון הקמת מרכזים לבריאות השד ולעשרות תקנים של אחיות ועובדות סוציאליות לתיאום הטיפול בסרטן השד. כמו כן, האגודה תומכת ומקדמת את המחקר בנושא סרטן השד. האגודה הקימה את "יד – להחלמה" ארגון של נשים שהחלימו מהמחלה המושיטות יד תומכת לנשים שזה עתה חלו ומוכיחות שגם במאבק הזה אפשר לנצח.