לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

מחקר חדש יוגה וסרטן השד

08/10/2006

 

רקע

מחקר חדש שנערך במרכז הסרטן מ.ד. אנדרסון (Md Anderson  ) שבטקסס, ארצות הברית קובע כי איכות חייהן של חולות סרטן השד אשר השתתפו בשיעורי יוגה במהלך תקופת הטיפול בהקרנות השתפרה וכן תופעות הלוואי אשר נגרמות כתוצאה מהטיפולים פחתו. במחקר נטלו חלק 61 נשים החולות בסרטן שד, אשר נבחרו באופן אקראי. הנשים השתתפו בשיעורי יוגה פעמיים בשבוע לאורך כל תקופת ההקרנות. שיעורי היוגה כללו הרפיה, תרגילי נשימה, תרגילי יציבה, מדיטציה, דמיון מודרך ועוד. עם סיכום ממצאי המחקר הסתמן כי 63% מהמשתתפות במחקר טענו כי ההשתתפות בתרגילי היוגה אכן הייתה מועילה או מועילה מאוד עבורן. המחקר פורסם היום באתר האינטרנט "לחיות עם הסרטן" של הארגון האמריקאי לאונקולוגיה,לרגל חודש המודעות לסרטן השד המצוין בישראל, ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן במקביל לחודש המודעות העולמי, במהלך כל חודש אוקטובר. 

 

מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן מסרה בתגובה כי: "תוצאות מחקר זה המתפרסמות בחודש אוקטובר, לרגל חודש המודעות לסרטן השד, מחזקות ידע ההולך ומצטבר בידי אנשי המדע בעשורים האחרונים, המוכיח כי לפעילות גופנית יש השלכה ישירה על ההחלמה מסרטן וכי היא תורמת באופן משמעותי לאיכות חיי החולים ולרווחתם. בנוסף, היא גם מפחיתה את העייפות, המהווה תופעת לוואי למחלת הסרטן בכלל ולטיפולי הקרנות בפרט. פעילות גופנית עשויה אף לשחרר ממתחים ולעורר את התיאבון, שהוא דבר חשוב לחולי סרטן. אנו ממליצים לנשים החולות בסרטן השד ולחולי הסרטן האחרים, לבצע פעילות גופנית ולהשתתף בסדנאות יוגה הנערכות במקומות רבים בכל רחבי הארץ ואף במרכז התמיכה "חזקים ביחד", בבית האגודה למלחמה בסרטן בית מטי, גבעתיים."

 

סרטן השד ישראל 2006

סרטן השד הינה המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי בכלל. על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, כ- 4,000 נשים, מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד וכ- 900 מתות מהמחלה. אחת מכל שמונה נשים בישראל, עלולה לחלות בסרטן השד וככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי הריפוי לכ-90%. מנתוני האגודה למלחמה בסרטן, מסתמן כי מספר הנשים אשר מחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה בזכות הגילוי המוקדם ובזכות שיפור דרכי הטיפול והגברת המודעות הנרחבת בארץ.

 

אוקטובר 2006 – חודש המודעות לסרטן השד

כחלק מהגברת המודעות למחלה, מצוין בישראל ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן מדי שנה בחודש אוקטובר, "חודש המודעות לסרטן השד" במקביל לשאר מדינות העולם. בחודש זה עורכת האגודה למלחמה בסרטן סידרת אירועים להגברת המודעות לנושא ומקיימת מספר שיתופי פעולה עם גופים וחברות בישראל. במסגרת זו התקיים יום עיון לצעירות שחלו בסרטן השד ויתקיימו גם בין השאר, יום עיון לנשים שהתמודדו עם סרטן השד שנקרא "לחגוג את החיים" ב-30 באוקטובר ויום עיון מיוחד לנשים הנמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד וסרטן השחלות. גם השנה הצטרפה האגודה למלחמה בסרטן ליוזמת חברת אסתי לאודר להארת מגדל עזריאלי באור ורוד, האירוע, התקיים בגג מגדל עזריאלי בקומה 3, בהשתתפות יו"ר הכנסת דליה איציק ובהשתתפות הזמרת שרון חזיז, המחלימה מסרטן השד. כמו כן, יוצאת בסרטן במסע הסברה נרחב היקף המתמקד בחשיבות הגילוי המוקדם ודרכי הטיפול בסרטן השד. 

בשאר ימות השנה פועלת האגודה למלחמה בסרטן במגוון יוזמות, כך למשל יזמה האגודה למלחמה בסרטן את התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד, באמצעות ממוגרפיה המופעלת כיום בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות וקופות החולים.

האגודה רכשה ניידת ממוגרפיה לצמצם פערים בהיענות לבדיקה שבכוחה להציל חיים, גם בקרב נשים המתגוררות בעיירות פיתוח, עולות חדשות, נשים בכפרים הערביים ועוד. האגודה מפיקה מסעות הסברה לקידום המודעות לסרטן השד, דואגת לשיפור דרכי הטיפול והשיקום של החולות בסרטן השד, למימון הקמת מרכזים לבריאות השד ועשרות תקנים של אחיות ועובדות סוציאליות לתיאום הטיפול בסרטן השד.

כמו כן האגודה תומכת ומקדמת את המחקר בנושא סרטן השד. האגודה הקימה את "יד – להחלמה" ארגון של נשים שהחלימו מהמחלה המושיטות יד תומכת לנשים שזה עתה חלו ומוכיחות שגם במאבק הזה אפשר לנצח.