לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

אירוע השקת פרויקט ערים נקיות מעישון

26/10/2006

ארגון "רשת ערים בריאות ישראל", השיק היום את הפרויקט "עיר נקייה מעישון". במסגרת הפרויקט, שהוכן על ידי צוות רב תחומי, הוגדרו צעדים שעל רשויות מקומיות בישראל לנקוט על מנת לקבל מעמד של עיר נקייה מעישון. בין הצעדים שעל הרשויות לנקוט הן הצהרה פומבית של ראש העיר בה הוא מתחייב לפעול בנושא, הקמת צוות משימה עירוני בראשות חבר מועצת העיר להכנת תוכניות, הפעלת צוותי מתנדבים "נאמני אוויר נקי מעישון" שיסייעו לפעילות העירונית, הגברת האכיפה לאיסור עישון במקומות ציבוריים על ידי פקחים, הקמת גוף שייתן מענה לתלונות הציבור בנושא עישון במקומות ציבוריים ועוד. בנוסף, יעודדו הרשויות המקומיות פעילויות לגמילה מעישון.

 

לצורך מימוש המטרה ידורגו כל הערים בישראל במדד מיוחד לקביעת רמת "סביבה נקייה מעישון" במספר קריטריונים:

  • מדד התוצאה – יימדד אחוז התושבים בני 22 ומעלה המעשנים והנגמלים מעישון לפי מגדר ואחוז בני הנוער המעשנים.
  • מדד אחוז המבנים המתופעלים על ידי העירייה ומוסדות חינוך, נוער וקשישים שמוגדרים כ"סביבה נקייה מעישון".
  • מדד שביעות רצון התושבים מהשמירה על מבני ציבור נקיים מעישון.
  • ייבדק אחוז מבני בילוי, קניות, בתי קולנוע, מסעדות וכדומה, הנקיים מעישון.
  • יבדקו מספר הסעיפים שכבר יושמו – מתוך מתווה המדיניות שהגדירה "רשת ערים בריאות ישראל".
  • ייבדק שיעור המתנדבים מבין תושבי העיר שהם נאמני אויר נקי מעישון ושיעור הפקחים העירוניים העוסקים באכיפת עישון.
  • יבחן התקציב העירוני המוקדש לפעולות לצמצום העישון והיקף השותפים בצוות העירוני.

 

שכלול סעיפים אלו יביא למדד אחיד שיעריך את מימוש המטרות על ידי כל עיר. המדד יתעדכן בכל שנתיים.

 

"עישון הוא המסרטן הסביבתי המוביל הגורם ל-30% ממקרי המוות מסרטן בישראל", אמרה מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן בטקס ההשקה. "התוכנית החדשה היא דוגמה לשיתוף רב מקצועי המוביל את הרשויות המקומיות לכיוון הנכון. תמיד פעלנו ונמשיך לעסוק בהסברה, הדרכה, גמילה ועוד, אך על הרשויות המקומיות לפעול עוד רבות לאכיפת הפסקת העישון במקומות ציבוריים. חייבים לשנות את הנורמה, כפי ששינינו את נורמות שבעבר נראו ברורות מאליהן כמו עישון בבתי קולנוע, באוטובוסים ועוד".

 

ד"ר מילכה דונחין, יו"ר הועד המתאם של רשת ערים בריאות ישראל אמרה: "מחקרים הוכיחו כי שמירה על סביבות נקיות מעישון מובילה לצמצום התחלת העישון ומימדי הפסקת העישון. עדויות אחרות הוכיחו שיישום המדיניות בבתי עסק ומסעדות אינה פוגעת ברווחים של בעלי העסקים. יישום הפרויקט יביא לצמצום העישון בישראל".

 

יעקב אגמון, מנכ"ל מרכז השלטון המקומי הדגיש כי מרכז השלטון המקומי ישים השנה דגש על אכיפת החוק לאיסור מכירת סיגריות לבני נוער שחוקק בשנת 2004. "נבחן כיצד עלינו לפעול כדי לגרום לרשויות המקומיות לעבוד הרבה יותר בנושא זה", אמר אגמון.

 

ארגון "רשת ערים בריאות ישראל", פועל בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן, משרד הבריאות, קופות החולים, משטרת ישראל, צה"ל ומרכז השלטון המקומי, להטמעת חזון עיר נקייה מעישון. התוכנית החדשה הוכנה על ידי צוות מיוחד של רשת ערים בריאות, האגודה למלחמה בסרטן, משרד הבריאות, שירותי בריאות כללית, מכבי שירותי בריאות. החוברת הופקה הודות לתמיכת חברת "גלקסו סמית קליין".

 

על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, מגפת העישון גובה  כ -10,000 קורבנות מוות מדי שנה בישראל, יותר ממספר האנשים המתים בתאונות דרכים, מלחמות ופעולות טרור גם יחד. מדי שנה מתים ברחבי העולם כ- 5 מליון בני אדם כתוצאה מעישון. עישון הורג 560 איש מידי שעה, 13,400 איש מידי יום. התחזיות צופות כי עד שנת 2020 במידה ומספר העשנים לא יפחת, יגדל מספר המתים כתוצאה מעישון ל 8.4 מליון בני אדם מדי שנה ברחבי העולם. מסקר שערכה לאחרונה, האגודה למלחמה בסרטן עולה כי כ-95% מקרב המעשנים בישראל, יחדלו לעשן ויכבו את הסיגריה במקום ציבורי אם מישהו יעיר להם על כך בנימוס, כך עולה מסקר של האגודה למלחמה בסרטן. 4% אמרו שלא יכבו. רק אחוז אחד מקרב הנשאלים סרבו להשיב.

 

לקובץ החוברת המלאה שהושקה באגודה לחץ כאן