לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

חודש המודעות לסרטן המעי הגס בישראל

27/02/2007

בין הנושאים שהוצגו במסיבת העיתונאים:

מספר הפטירות מסרטן המעי הגס, המחלה הקטלנית השניה בשכיחותה בישראל, זהה למספר הפטירות מסרטן הריאות וגבוה ממספר הפטירות מסרטן השד. אולם מסתמנת ירידה בשיעורי התחלואה בסרטן המעי הגס ושיפור קל גם בשיעורי ההישרדות, ככל הנראה הודות לעליה בגילוי המוקדם.

העצלות הורגת – סקר חדש של האגודה למלחמה בסרטן מצא כי רוב הציבור בישראל לא עובר בדיקות לגילוי מוקדם בגלל עצלות להגיע ולהבדק.

מחקר ישראלי מקיף חדש: תזונה עשירה בגזר, שסק ופטרוזיליה (ושאר ירקות המכילים קרטנואידים), מורידה עד ל-70% מהסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.

נתונים חדשים אודות הקשר הסטטיסטי בין אבות לבנות ואמהות לבנים, בסיכון לתחלואה בסרטן המעי הגס.

סרטן המעי הגס הוא הגידול השני בשכיחותו בארץ ומופיע בשיעור דומה אצל גברים ונשים, במיוחד בגילאי 50 ומעלה. על פי נתוני רישום הסרטן בישראל, אובחנו בארץ בשנת 2005, 3,200 חולים חדשים בסרטן המעי הגס והחלחולת, מהם כ-2,400 מסרטן המעי הגס ו-800 מסרטן החלחולת. שיעור הפטירות מהמחלה, זהה לשיעור הקיים בסרטן הריאות וגבוה משיעור הנפטרות מסרטן השד. בשנת 2001 נפטרו 1,342 חולים מהמחלה, גברים ונשים במידה דומה.

פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן: "מדי שנה אנו מבקשים את עזרתכם בהחדרת המודעות, בעיקר לאוכלוסיה הבריאה, לכך שסרטן המעי הגס ניתן למניעה על ידי שמירה על משקל תקין, תזונה נכונה ופעילות גופנית. כמו כן, ניתן כיום לגלות את סרטן המעי הגס בשלב מוקדם. ישנם טיפולים חדשים המגדילים את סיכויי הריפוי עד ל-90% וטיפולים אחרים המאריכים חיים".

לדבריו, בכנס הסרטן הבינלואמי ה-18 שנערך לאחרונה בפריז הוצג מידע חדש להקטנת התחלואה בסרטן המעי הגס והחלחולת על ידי תזונה נכונה ופעילות גופנית, גילוי מוקדם על ידי בדיקת דם סמוי בצואה ובמקרים של סיכון למחלה – ביצוע קולונוסקופיה. זאת בנוסף לחידושים שונים באבחון ובטיפול בסרטן המעי הגס והחלחולת על ידי שיטות כירורגיות חדשות ועוד. בשנים האחרונות פותחו למעלה מ-5 תרופות כימיות, מאריכות חיים. מלבד זאת, בעקבות פיצוח הצופן הגנטי, ניתן כיום לפתח תרופות המתאימות למבנה גנטי מסויים של מטופל ספציפי".

"אולם, למרות המידע הקיים, עדיין כ-40% מהחולים במחלה בישראל, מתים ממנה. למרות שניתן לשנות את שיעורי התמותה הגבוהים. זאת לעומת כ-33% בארצות הברית. מכיוון שלרוב סרטן המעי הגס אינו כואב, הוא מתגלה רק בשלב מתקדם של המחלה. לכן אני קורא לכלל הציבור מעל גיל 50, נשים וגברים כאחד: חשוב לעבור מידי שנה בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה, הניתנת חינם בכל קופות החולים, במסגרת התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. נשים וגברים הנמצאים בקבוצת סיכון, להם קרובי משפחה מדרגה ראשונה שחלו בסרטן המעי, חשוב שיבצעו בדיקת קולונוסקופיה לאיבחון מוקדם. על מועד ביצוע הבדיקה ותדירותה יש להיוועץ ברופא מומחה ". לדברי פרופ' רובינזון בעוד ששיעורי הבדיקה לדם סמוי נמוכים מ-20% בישראל, בארצות הברית הם עומדים על 57%.

יש לציין כי על פי נתונים השוואתיים למדינות מפותחות, ישראל נמצאת במקום הראשון בשיעור התחלואה בסרטן המעי הגס בקרב נשים ובמקום השלישי בשיעור התחלואה בקרב גברים.

שר הבריאות ח"כ יעקב בן-יזרי, מסר: "במאבק שלנו, ובאמצעות התוכנית הלאומית שהוכרזה למיגור הנגע הנוראי הזה, המניעה היא יסוד חשוב ביותר וקריטי לטיפול בחולה. גילוי מוקדם, של כל מחלה, וסרטן המעי הגס על אחת כמה וכמה, עשוי להציל חיים. יש להגביר את המודעות לעצם הגילוי כיוון שלצערי הרב, חלק גדול מן האנשים מאמינים כי "לי זה לא יקרה". אני פוסל גישה זו המאפיינת את "הישראלי הממוצע", מכל וכל, וקורא לציבור ללכת לכל בדיקה המומלצת על ידי משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן. רק גילוי מוקדם, וכמה שיותר מוקדם, עשוי להביא להצלת חיים ולריפוי".

במהלך חודש המודעות האגודה למלחמה בסרטן תערוך מסע הסברה בכלי התקשורת, בשיתוף משרד הבריאות, שיתמקד בחשיבות הגילוי המוקדם כמציל חיים. השנה מדובר בקמפיין חדש שיעלה ברשתות הטלויזיה, הרדיו ובעיתונים. האגודה למלחמה בסרטן תשלח, ללא תשלום, לכל פונה לטלמידע שמספרו 1-800-599-995, חוברת מידע מעודכנת בנושא גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס (החוברת מצורפת לערכה). החוברת נכתבה על ידי מומחים בתחום ומופיעה בעברית, רוסית וערבית.

האגודה למלחמה בסרטן מזמינה את הציבור לפנות לטלמידע, שירות המידע הטלפוני המאויש 24 שעות ביממה למענה על שאלות ולקבלת חומר הסברה ללא תשלום בנושא סרטן המעי הגס 1800-599-995.

 

 © כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל