לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: הקשר בין השמנת יתר לבין התפתחות סרטן ערמונית

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.מחקר חדש בדק האם להשמנת יתר יש השפעה שלילית על הסיכון להופעת סרטן ערמונית. כמו כן נבדק הקשר בין השמנת יתר לבין המיקום האנטומי של סרטן הערמונית. לצורך המחקר נבדקו 890 גברים עם סרטן ערמונית בדרגה נמוכה (דירוג גליסון 6).


סרטן ערמונית מוקדם הוגדר כדירוג גליסון 4 ומעלה או כמחלה בשלב T3 (הסרטן החל להתפשט אל מחוץ לערמונית או חדר לרקמות הסמוכות לה), או יותר. 216 מהנבדקים הוגדרו במשקל תקין, 130 הוגדרו כסובלים מהשמנת יתר ו-544 גברים היו בעודף משקל, על פי מדד BMI.


בממצאים נראו הבדלים משמעותיים בנפח הערמונית וצפיפות ה-PSA (אנטיגן ספציפי לערמונית), בין שלוש הקבוצות. הסיכון לחלות בסרטן ערמונית עלה בהתאם למידת ההשמנה - גברים במשקל תקין היו בסיכון של 9.6%, גברים בעודף משקל היו בסיכון של 15% וגברים בהשמנת יתר היו בסיכון של 22% לחלות בסרטן ערמונית מוקדם.


כמו כן, נראה כי להשמנה יש השפעה גם על מיקום הגידול: על פי הקריטריונים של בית חולים ג'ון הופקינס בארה"ב,  ל-4.2% מהגברים במשקל תקין היה סרטן ערמונית באזור המעבר - Transition zone - הכוונה לחלק של השופכה שעובר דרך הערמונית. זאת לעומת 11.6% מהגברים במשקל עודף ול-16.7% מהגברים בהשמנת יתר שסבלו מסרטן ערמונית באזור המעבר. גידולים באזור זה הם לרוב קשים לאבחון באמצעים דיגיטליים ובאולטרסאונד.


המחקר פורסם בכתב העת המדעי The journal of urology במהדורת יולי 2017 ותורגם על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן.

לחצו כאן לתקציר המחקר באנגלית

עלה לאתר - אוגוסט 2017