לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: עישון נרגילה מגביר את הסיכון לסרטן

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.מחקר מקנדה בדק את הקשר בין עישון נרגילה לבין מחלות סרטן. מחקרים קודמים כבר הוכיחו כי קיים קשר בין עישון נרגילה לבין סיכונים בריאותיים כגון: מחלות ריאה ומחלות זיהומיות שונות, אולם קיים מידע מועט בלבד לגבי הקשר הישיר בין עישון נרגילה לבין מחלות סרטן. במחקר זה נערכה סקירת ספרות ומטה-אנליזה (סיכום סטטיסטי של תוצאות מחקרים ) מתוך מאגרי מידע רפואיים (כגון :Pubmed, Web of Science, Embase) בין השנים 1962 עד 2014. 13 מחקרי תצפית אשר בדקו את הקשר בין עישון נרגילה ומחלות הסרטן נכללו במטה- אנליזה, סה"כ 2717 נבדקים ו-5027 אנשים בקבוצת הביקורת. בכל המחקרים שהוכללו נערכה בדיקת איכות של שיטת המחקר. לא נכללו במחקר זה מחקרים בהם לא ניתן היה להפריד בין עישון נרגילה לבין צורות עישון אחרות, וכן לא נכללו מחקרים בהם נמצא גורם סיכון אחר אשר מעלה סיכון לסרטן.


על פי עיבודים סטטיסטיים, נמצא כי עישון נרגילה מעלה את הסיכון לסוגי סרטן רבים: הסיכון לסרטן ריאות היה גבוה פי 4.5 והסיכון לסרטן הוושט פי 3.6 בקרב מעשני נרגילה לעומת אילו שלא עישנו נרגילה. הסיכון לסרטן שלפוחית השתן היה גבוה פי 2, כך גם לגבי הסיכון לסרטן קיבה. כמו כן, הסיכון לסרטן חלל הפה והלוע היה גבוה פי 2.6 והסיכון לסרטן הערמונית היה גבוה פי 4 בקרב מעשני נרגילה לעומת אלו שלא עישנו נרגילה.


החוקרים מציינים, לסיכום, כי קיים מתאם חיובי בין עישון נרגילה לבין עלייה בסיכון לסוגי סרטן שונים, וממליצים על מחקרים נוספים בתחום לאישוש הממצאים.


המחקר פורסם בכתב העת המדעי Tobacco Control  ביולי 2017, ותורגם על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן.

עלה לאתר - אוקטובר 2017