לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: סרטן שד והסיכון להידבקות או לסיבוכים מקורונה

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


במחקר שנערך במכון קורי (Curie) בצרפת, נבדק המהלך הרפואי של חולות סרטן שד המקבלות טיפול ואשר אובחנו גם כחולות קורונה ( Covid-19). ממצאי המחקר, הראו כי הסיכון לתמותה מנגיף הקורונה (Covid-19) הושפע בעיקר מהתחלואה הנלווית מהן סבלו חלק מחולות סרטן השד ופחות מטיפול לסרטן השד עצמו בעבר או בהווה.


מאמצע מרץ ובמהלך חודשיים, התבצע בבתי החולים של מכון קורי רישום של מקרי תחלואה בקורונה בקרב חולות סרטן שד. במהלך חמשת השבועות הראשונים לרישום - מתוך 15,600 נשים שקיבלו טיפול לסרטן שד מקומי או גרורתי, אובחנו 59 נשים כחולות בקורונה: 10 מהן (17%) היו מעל גיל 70, 21 מהן (36%) סבלו מיתר לחץ דם, 10 מהנשים (17%) סבלו מהשמנת יתר, 10 נשים (17%) סבלו מסוכרת ו-8 מהן (14%) סבלו ממחלות לב. 49% מן החולות קיבלו טיפול כימי לסרטן שד, ו-32% מהנשים קיבלו טיפול אנדוקריני (הורמונלי).


28 (47%) מחולות סרטן השד שאובחנו עם נגיף הקורונה נזקקו לאשפוז, ו-6 (10%) מהן נזקקו לטיפול נמרץ. 4 מ-59 הנשים שאובחנו עם קורונה (7%), נפטרו מהנגיף. 2 מהנפטרות קיבלו קודם לכן טיפולים בקווים מתקדמים לסרטן שד גרורתי. בנוסף, לכל ארבע הנשים שנפטרו היו תחלואות נלוות משמעותיות, כאשר יתר לחץ דם וגיל מתקדם (מעל 70) נמצאו כגורמים עם סיכון גבוה לאשפוז בטיפול נמרץ או לתמותה.


מהממצאים עולה כי לא נמצא קשר בין סוג הטיפול שחולות סרטן השד קיבלו למחלתן ובין מהלך מחלת הקורונה שלהן - לימפופניה (ספירה נמוכה של לימפוציטים - סוג של תאי דם לבנים), נויטרופניה (ירידה בניוטרופילים - סוג של תא דם המסייע לגוף להילחם בזיהומים), טיפול בתרופות ממשפחת מעכבי האנזים  ACEאו בחוסמי הקולטן לאנגיוטנסין בחולות סרטן שד, לא ניבאו פרוגנוזה גרועה יותר במחלת הקורונה.


כמו כן, החוקרים לא מצאו קשר בין גרורות בראות, או טיפול בהקרנות, או משך ההקרנות, ובין מידת פיזור  נגיף הקורונה בראות.

לסיכום, החוקרים מציינים כי, עפ"י מחקר זה,  חולות סרטן שד, הן בסיכון מוגבר לחלות בקורונה, כמו שאר הנשים באוכלוסיה,  כאשר יש להן גורמי סיכון נוספים כגון: גיל מבוגר, לחץ דם גבוה, השמנת יתר וכד'. לכן יש להתרכז בתחלואה הנלווית, לצורך זיהוי נשים חולות סרטן שד בסיכון גבוה. יש צורך במחקרים נוספים לחיזוק ממצאים אלה.


המחקר פורסם ב- Breast Cancer Research במהדורת מאי 2020.

קישור למחקר