לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

נחשפים לשמש? כדאי שתאכלו עגבניות, ברוקולי ומזונות מגינים נוספים

עוד בנושא

הקדמה

פגיעת השמש בעור קשורה בתהליכי חמצון והיווצרות רדיקאלים חופשיים, הפוגעים בתהליך שרשרת במולקולות ובתאים. מכיוון שבולמי חמצון מסוגלים לקלוט ולנטרל רדיקלים חופשיים, יש להם פוטנציאל הגנה בעור, בדומה לתרומתם במניעת תהליכי חמצון ודלקת ברקמות הגוף ובכלי הדם. ואכן, מחקרים חדשים חוזרים ומוכיחים, שצריכת מזונות עשירים בנוגדי חמצון מגנה עלינו מפני נזקי שמש, שעלולים לגרום גם סרטן. הוכחה לכך אפשר למצוא במחקרים אחרונים, לגבי התרומה המגנה של נוגדי החמצון בעגבנייה (לדוגמא - ליקופן), בברוקולי (סולפוראפאן) וכן בתמצית גרעיני ענבים ומיץ מתותי גוג'י.

 

תרומת רסק עגבניות (ליקופן), להגנת העור בחשיפה לשמש

מחקר שנערך במנצ'סטר, אנגליה (פורסם בינואר 2011), בדק 20 נשים בריאות, שגילן הממוצע הוא 33, אשר חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה 55 גר' רסק עגבניות בשמן זית (המכיל 16 מ"ג ליקופן וגורמי הגנה נוספים) וקבוצה שנייה קיבלה רק שמן זית, במשך 12 שבועות. לאחר תקופת הניסוי נמצא, שבקבוצת הנשים שקיבלו רסק עגבניות היה צורך ברמת קרינת UV גבוהה יותר על-מנת לגרום לנזקי שמש המוכרים כגורמי סיכון - אדמומיות בעור, פגיעה במרקם העור ונזק ל- DNA המיטוכונדריאלי (מיטוכונדריה) הרגישים במיוחד לנזקי חמצון.

 

מחקרים קליניים כבר הראו, שיום אחד של חשיפה לשמש ללא הגנה מספיק כדי לגרום להתחלת נזק בלתי הפיך לתאים, שיכול להוביל להזדקנות מוקדמת של העור ובתהליך מצטבר לתהליכים סרטניים. למרות המודעות לסכנות שבחשיפה לשמש, מעט אנשים מורחים מסנן-קרינה מדי יום. העובדה שצריכת מרכיבי ירקות עשויה לתרום להגנה משלימה מבפנים, הופכת את המלחמה בנזקי שמש ואת מניעת סרטן העור לאפשרית יותר, גם בארצות חמות ושטופות שמש, כמו אזור הים התיכון וישראל.

 

גם כאשר נתנו את רכז העגבנייה כתוסף יומי במשך 10 שבועות לפני חשיפה לקרינת UVA ו- UVB, הראו הביופסיות שמספר כוויות השמש בעור קטן בצורה משמעותית, לעומת קבוצת הביקורת שקיבלה שמן סויה כאינבו (פלסבו).

 

התוצאות מראות, כי נטילה יומית של תוסף המכיל תמצית עגבניות, הכולל ליקופן, מעכב חמצון שמקורו בעגבניות אדומות בשלות ובגורמי הגנה נוספים, מגביר את היכולות ההגנתיות של העור כנגד סטרס חמצוני סביבתי ובדרך זו מעכב הזדקנות מוקדמת וקמטים.

 

תמצית ברוקולי (סולפוראפאן) עשויה לתרום להגנת העור מנזקי קרינת UV

מחקר חדש שנערך בעכברים עירומים (ללא שיער, שעורם דומה יותר לעור אדם והמקובלים כמודל לבדיקת יעילות ההגנה של עור האדם) מראה, כי תמצית מנבטי ברוקולי עשויה להגן על העור מההשפעות המזיקות של קרינת UV ולהפחית את הסיכון לסרטן עור.

בברוקולי, כמו בתאיהם של ירקות נוספים ממשפחת המצליבים, כגון כרובית, כרוב וכרוב ניצנים, קיימות רמות גבוהות של תרכובות פעילות הנקראות גלוקוסינולאטים, ההופכות בגוף לאיזותיוציאנאטים, תרכובות הידועות בפעילות אנטי סרטנית חזקה. האיזותיוציאנאט העיקרי הקשור בברוקולי הוא סולפוראפאן.

 

עכברים שקיבלו תמצית של נבטי ברוקולי (שהכילה 10 מיקרומול גלוקורפאנין- גלוקוסינולאט ההופך לסולפוראפאן) לפני חשיפה ממושכת לקרינת UV (במשך 17 שבועות, פעמיים בשבוע), פיתחו 25% פחות נגעים סרטניים בעור לעומת עכברים שלא קיבלו את תמצית הברוקולי. בנוסף, הגידולים שהופיעו (במשך 13 שבועות) בעכברים שאכלו ברוקולי היו קטנים ב- 70%.

 

מיץ תותי גוג'י עשוי לתרום להגנת העור מקרינת UV

תותי גוג'י (פרי האטד הפראי, Lyciumיbarbarum) זוהו כבר ברפואה הסינית המסורתית כבעלי השפעה מרפאה בשל תכולת נוגדי החמצון שבהם ותרומתם לבקרת מערכת החיסון. במחקר על השפעתם בחשיפה לשמש נמצא ששתיית מיץ המכיל 5% תמצית תותי גוג'י הוריד בצורה משמעותית את חמצון השומנים הנגרם מקרינת ה- UVA ואת הבצקת הדלקתית שנגרמה בעקבות כווית השמש בעכברים עירומים. בנוסף, הוא הגן באופן פרופורציונאלי לריכוזו במיץ מפני דיכוי חיסוני, שנגרם על-ידי קרינת ה- UV ופוגע ביכולת התיקון של העור. התוצאות מציעות, שצריכה של מיץ תותי גוג'י יכולה לספק הגנה נוספת מנזקי השמש לאנשים רגישים.

 

תמצית זרעי ענבים (פרואנתוציאנידין) תורמת לעיכוב תהליכי דלקת וסרטן בחשיפה לקרינת UVB

במחקר שבוצע על עכברים עירומים, שנחשפו 3 פעמים בשבוע לקרינת UVB במשך 24 שבועות, נמצא שבעכברים שקיבלו תמצית זרעי ענבים המכילה פרואנתוציאנידין (0.2% או 0.5%) חל עיכוב בתהליך הפוטוקרצינוגנזה (התפתחות סרטן העור עקב קרינת שמש). זאת באמצעות עיכוב של היווצרות מרכיבים ותהליכים דלקתיים רבים, הנגרמים כתוצאה מקרינת UVB על עורם של העכברים.

כתיבה:

ד"ר ניבה שפירא, תזונאית קלינית, המכון לחקר התזונה, ביה"ח בלינסון, פ"ת ויועצת האגודה למלחמה בסרטן.

 

מאי 2011