לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: דיקור סיני עוזר להפחתת תופעות לוואי של טיפול הורמונאלי

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים אמריקאים מצאו, כי טיפול בדיקור הינו יעיל לא פחות מטיפול תרופתי בתופעות הלוואי של גלי חום והזעות לילה, בקרב חולות סרטן שד. מכיוון שלתרופות כנגד תופעות הלוואי, של טיפול הורמונאלי, יש תופעות לוואי משל עצמן ולדיקור אין, ודיקור הוכיח את עצמו בקרב נשים, אשר הופסקה אצל הווסת, החליטו החוקרים לבחון את יעילות הדיקור בהשוואה לתרופות בקרב חולות. 

 

זהו המחקר הראשון, אשר משווה בין דיקור ותרופות באופן זה.  50 חולות חולקו באופן רנדומאלי לשתי קבוצות - באחת קיבלו החולות את התרופה אפקסור למשך 12 שבועות ובשנייה קיבלו החולות טיפול בדיקור למשך 12 שבועות. לאחר 12 שבועות הופסק הטיפול בשתי הקבוצות והחולות נמצאו במעקב למשך שנה. הנשים ערכו רישום ביומן של מספר וחומרת גלי החום וכן ענו על שאלונים באשר לבריאותן הכללית והנפשית.

 

התוצאות הראו שבתחילה, חוו הנשים בשתי הקבוצות הפחתה של 50% בגלי החום ובתסמינים דיכאוניים. היה בכך כדי להוכיח, כי טיפול בדיקור הינו יעיל באותה המידה כמו טיפול תרופתי. בהמשך, התגלה עוד כי הדיקור אפילו יעיל יותר. שבועיים לאחר הפסקת הטיפול המשיכו החולות שקיבלו טיפול בדיקור לדווח על גלי חום מינימאליים ואילו החולות שקיבלו אפקסור דיווחו על עלייה משמעותית בתופעה. עלייה בתכיפות גלי החום דווחה בקבוצת הדיקור רק שלושה חודשים לאחר הפסקת הטיפול. בנוסף, דיווחו הנשים בקבוצת הדיקור, כי הטיפול שיפר את רמת האנרגיה, צלילות המחשבה והדחף המיני שלהן.

 

המחקר פורסם באופן מקוון בדצמבר, 2009 בכתב העת Journal of Oncology.

 

עלה לאתר: ינואר 2010

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>

 

 

 מידע נוסף בנושא