לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: פעילות גופנית אירובית והסיכון לסרטן השד

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מקנדה מצאו, כי פעילות גופנית אירובית בקרב נשים מייצרת שינויים הורמונאליים העשויים להפחית את הסיכון לסרטן שד. במחקר השתתפו 320 נשים בנות 50-74 שהופסקה אצלן הווסת. הן חולקו באופן אקראי לאחת משתי קבוצות. בקבוצה האחת ביצעו הנשים פעילות גופנית אירובית במשך 45 דקות לפחות, חמישה ימים בשבוע. בקבוצת השנייה, המשמשת כביקורת, שמרו הנשים על רמת הפעילות הרגילה שלהן. החוקרים בחנו רמות של הורמונים שונים - אסטרדיול, אסטרון, SHBG (גלובולין קושר הורמוני מין), אנדרוסטנדיון וטסטוסטרון, בקרב כלל המשתתפות. במהלך שנה, התאמנו הנשים בקבוצת הפעילות 3.6 פעמים בשבוע בממוצע, למשך 178.4 דקות בשבוע בממוצע.

 

פעילות זו הביאה להפחתה בעלת משמעות ברמות של אסטרדיול ואסטרדיול חופשי ועלייה בעלת משמעות ברמות של SHBG בקרב הנשים, בהשוואה לקבוצת הביקורת. לא נמצאה השפעה בעלת משמעות על רמות אסטרון, אנדרוסטנדיון וטסטוסטרון.

 

זהו המחקר הראשון שמעיד על השפעה של פעילות גופנית על רמות של אסטרוגן. מכוון שישנו קשר בין רמות אסטרוגן והסיכון לסרטן שד, סבורים החוקרים, לאור ממצאי מחקר זה, כי כעת יש עדות לכך שפעילות גופנית עשויה להשפיע על הסיכון לסרטן שד, דרך השפעה על רמות אסטרוגנים. כעת הם בוחנים מהי המידה הנדרשת של פעילות גופנית על מנת להשפיע על הליכים ביולוגים אלה, במטרה לפתח הנחיות מדויקות.

 

המחקר פורסם באופן מקוון ב-16 לפברואר 2010 בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

 

עלה לאתר: מרץ 2010

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>

 

 

 מידע נוסף בנושא