לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: רגישות בשד - סימן לסיכון מוגבר לסרטן שד בנשים הנוטלות טיפול הורמונאלי

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה מצאו, כי רגישות בשד עשויה לשמש לזיהוי נשים, הנמצאות בסיכון מוגבר לסרטן השד בעודן נוטלות טיפול הורמונאלי חלופי.

 

החוקרים בחנו נתונים של למעלה מ-16,000 נשים, אשר השתתפו במחקר לבחינת הקשר בין הסיכון לסרטן שד ובנטילת טיפול הורמונאלי חלופי. המחקר נעצר ב-2002, כשהוברר שהטיפול מעלה את הסיכון. 8,506 נשים קיבלו אסטרוגן ופרוגסטין ו-8,102 נשים קיבלו פלצבו. לנשים נערכו בדיקות ממוגרפיה ובדיקות ידניות של השד בתחילת המחקר וכל שנה לאחר מכן. כמו כן, הן נשאלו על רגישות בשד בתחילת המחקר ושנה לאחר מכן.

 

התוצאות הראו שנשים, הנוטלות טיפול הורמונאלי חלופי, הינן בעלות סיכון הגבוה פי שלוש לרגישות בשד. מבין הנשים, אשר קיבלו טיפול הורמונאלי, אלה שפיתחו רגישות בשד עקב הטיפול היו בעלות 48% יותר סיכון לפתח סרטן שד פולשני לעומת נשים ללא רגישות.

 

החוקרים מציינים, כי הקשר בין הרגישות בשד והסיכון לסרטן אינו ברור עדיין. הרגישות עשויה לשמש סמן לסיכון מוגבר וכדאי, שנשים המפתחות אותה, יתייעצו עם הרופא באשר לכדאיות המשך הטיפול. הממצאים מעניינים ומצדיקים המשך מחקר, אך הרגישות אינה גורם סיכון מבוסס כרגע.

 

המחקר פורסם ב-12.10.09 בכתב העת Archives of Internal Medicine.

 

עלה לאתר: מרץ 2010

לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד  >>


 מידע נוסף בנושא