לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: כריתת שד משמרת פטמה אינה מעלה סיכון לחזרת המחלה

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.במחקר שנערך בקוריאה נמצא, כי כריתת שד משמרת פטמה המלווה בשחזור מיידי אינה מעלה את הסיכון להישנות סרטן שד, לעומת הניתוח הרגיל. שימור הפטמה והעטרה מספק את התוצאה הקוסמטית הטובה ביותר עבור החולות. החוקרים בחנו את נתוניהן של 368 נשים, אשר עברו כריתת שד משמרת עור ו-152 נשים, אשר עברו כריתת שד משמרת עור, פטמה ועטרה יחד עם שחזור מיידי.

 

שיעור ההישרדות ללא הישנות לאחר חמש שנים עמד על 87.2% בקרב קבוצת הכריתה משמרת העור ועל 89% בקרב קבוצת הכריתה משמרת הפטמה והעטרה. שיעורי ההישרדות הכללית עמדו על 95.8% ו-91.7% בהתאמה.

 

לאחר שלקחו החוקרים בחשבון את מאפייני החולות ומאפייני הגידול, הם לא מצאו קשר בין שיטת הכריתה ובין שיעור ההישנות הכוללת או ההישנות ללא מחלה. בהמשך עקבו החוקרים אחר 115 מהנשים שעברו כריתה משמרת פטמה ועטרה ובחנו את הסיבוכים שהתגלו. אצל 11 נשים התפתח נמק מלא של הפטמה והעטרה ואצל 15 התפתח נמק חלקי. כעת מתכננים החוקרים לבדוק את הבטיחות של שימור הפטמה והעטרה בנשים שקיבלו טיפול כימותרפי קודם לניתוח. הם מציינים כי עד כה לא נותחו בשיטה זו נשים רבות לאחר טיפול כימותרפי ניאו-אדג'ובנטי. לטענתם יש להתחשב באיכות החיים של המטופלת ולא להתמקד רק בהסרת הגידול.

 

המחקר פורסם במרץ 2010 בכתב העת Annals of Surgery.

 

עלה לאתר: מרץ 2010.

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>

 

 

 מידע נוסף בנושא