לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: כריתה מונעת של השד הנגדי משפרת אך במעט סיכויי הישרדות

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים אמריקאים מצאו שניתוח לכריתה מונעת של השד הבריא משפר את סיכויי ההישרדות, אך ההטבה היא קטנה ואינה שווה בקרב כל הנשים. מחקרים קודמים הוכיחו כי כריתת השד הבריא מפחיתה את הסיכוי המוגבר של הנשים החולות להתפתחות של גידול בשד זה, אולם לא נבדקה עדיין ההשפעה של הכריתה על ההישרדות.

 

במחקר זה ניתחו החוקרים את נתוניהן של 107,106 חולות סרטן שד, אשר עברו כריתה מלאה בין השנים 1998 ו-2003 וכן של 8,902 נשים, אשר עברו כריתה מונעת של השד הנגדי. לאחר חמש שנות מעקב, היו 88.5% מהנשים, אשר עברו כריתה מונעת, בחיים לעומת 83.7% מהנשים שלא עברו כריתה. ההפרש עומד על פחות מ-5%.

 

ההטבה ניכרה בעיקר בקרב קבוצה מסוימת של חולות - נשים תחת גיל 50, אשר אובחנו עם סרטן שד מוקדם שאינו תלוי אסטרוגן. ממצא זה מתאים לנתונים ממחקרים קודמים, לפיהם הסיכוי של אישה לפתח סרטן בשד נגדי גדול יותר במקרה של גידול שאינו תלוי אסטרוגן. המחקר מצביע על כך שרוב הנשים אינן צריכות לדאוג באשר לשד הנגדי. אולם, מציינים החוקרים, יש להתחשב גם בגורמים פסיכולוגיים וישנן חולות, אשר יעדיפו לעבור כריתה מונעת. ההחלטה אם לכרות הינה עדיין החלטה אישית של הנשים, בייעוץ עם הרופא.

 

המחקר פורסם ב-17.3.10 בכתב העת Journal of the National Cancer Institute.

 

עלה לאתר: מרץ 2010.

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>

 

 

 מידע נוסף בנושא