לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: שימוש מרובה בחומרי ניקיון יכול להעלות את הסיכון לסרטן השד בקרב נשים

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים אמריקאים בחנו אפשרות לקשר בין שימוש במוצרי ניקיון וסיכון לסרטן השד. הם ניהלו ראיונות טלפוניים עם 787 נשים שאובחנו כסובלות מסרטן השד ו-721 נשים ללא המחלה.

 

הנשים נשאלו לגבי שימוש במוצרי ניקיון והדברה שונים, אמונות בנוגע לגורמים לסרטן השד וגורמי סיכון ידועים וחשודים. נמצא, כי נשים, אשר דיווחו על השימוש הרב ביותר במוצרי ניקיון, הינן בעלות סיכון כפול לפתח סרטן השד, לעומת נשים, אשר דיווחו על השימוש המועט ביותר. נמצא קשר בין שימוש במטהרי אוויר ומוצרים כנגד עובש ובין סיכון מוגבר למחלה.

גם בין שימוש בדוחי חרקים ובין הסיכון למחלה נמצא קשר. בין שימוש כולל בחומרי הדברה והסיכון למחלה נמצא קשר חלש בלבד.

 

החוקרים מציינים, כי ישנה הטיה אפשרית במחקר, מכיוון שנשים שחלו בסרטן השד נוטות לחשוב על הגורמים האפשריים למחלתן ועל כן ייתכן והן זוכרות טוב יותר את השימוש בעבר במוצרי ניקיון או אפילו מעריכות אותו באופן מוגזם. למיטב ידיעתם, זהו המחקר הראשון אשר עוסק בקשר שבין מוצרי ניקיון וסרטן שד ויש לערוך לדעתם מחקרים נוספים בנושא.

 

המחקר פורסם ב-20.7.10 בכתב העת Environmental Health.

 

עלה לאתר: יולי 2010.

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן השד >>

 

 

 מידע נוסף בנושא