לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: שימוש בסחוס של כרישים לטיפול בסרטן ריאות מסוג תאים לא קטנים

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


 

במחקר שנערך במרכז הסרטן MD Anderson בטקסס, ארה"ב, בחנו חוקרים את ההשפעה של טיפול בנגזרת של סחוס כרישים על חולי סרטן ריאות מסוג תאים לא קטנים (NSCLC). סחוס של כרישים נחשב כחומר המונע צמיחת כלי דם מסביב לגידול. חומרים אחרים אשר פועלים באופן זה הוכחו כמשפרים הישרדות בקרב חולי NSCLC וחולי סרטן נוספים. עד כה נעשה שימוש בסחוס כרישים כתוסף בתחום הרפואה המשלימה. מחקרים מוקדמים בשלבים I ו-II הצביעו על הטבה מסוימת לחולים. זהו המחקר הראשון בשלב III הבוחן את הפוטנציאל של נגזרת הסחוס כתרופה לטיפול בסרטן. החומר הנבדק נקרא AE-941 (Neovastat) ונבחנה השפעה של הוספה שלו לטיפול כימותרפי וקרינתי מקובל בקרב 379 חולי NSCLC בלתי נתיח בשלב III, מארה"ב וקנדה, בין השנים 2000 ו-2006.

 

החולים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות. בקבוצה האחת טופלו החולים בכימותרפיה, הקרנות ו- AE-941, ובקבוצה השנייה טופלו החולים בכימותרפיה, הקרנות ותרופת דמה (פלצבו). תוצאות המחקר הראו שאין הבדל סטטיסטי משמעותי בין שתי הקבוצות לגבי ההישרדות הכוללת של החולים, הישרדות ללא התקדמות מחלה, זמן עד להתקדמות המחלה ותגובת הגידול. חציון ההישרדות הכוללת של חולים שקיבלו AE-941 עמד על 14.4 חודשים וחציון הזמן עד להתקדמות מחלה עמד על 11.3 חודשים. בקרב קבוצת הפלצבו עמדו חציונים אלה על 15.6 חודשים ו-10.7 חודשים בהתאמה.

 

על פי החוקרים, תוצאות אלה אינן תומכות בשימוש בנגזרות של סחוס כרישים כטיפול בסרטן ריאות. הצורך במחקר זה נבע בשל השימוש הנרחב בחומרים מתחום הרפואה המשלימה, אשר אין לגביהם פיקוח הולם, בקרב האוכלוסייה הפגיעה של חולי סרטן מתקדם. המחקר מטיל ספק גדול לגבי חומרים אלה, הנמכרים עבור רווח, ללא הוכחות ליעילותם כחומרים הפועלים נגד סרטן, ועל חולים להיות זהירים ולבדוק שאכן יש בטיפול כדי להועיל. לעומת זאת,

 

במאמר מערכת, אשר נכתב לגבי מחקר זה נטען, כי אמנם תוצאות המחקר אינן מעודדות, אך יש בו חשיבות רבה. יש צורך במחקרים אשר יבחנו את היעילות של חומרים טבעיים מורכבים, להם עשויים להיות יתרונות על פני תרופות המכילות חומר פעיל מזוקק אחד- הם יכולים להיות זולים יותר, רעילים פחות וסינרגטיים יותר.יש בעיה בהכללה של תוצאות המחקר לגבי כל נגזרות סחוס הכרישים ועוד יותר מכך, לגבי חומרים טבעיים מורכבים באופן כללי. ישנה קבוצה קטנה של חברות בארה"ב, אשר בוחנות שימוש בחומרים אלה וככל שייעשו יותר מחקרים בתחום, כך אפשר יהיה ליצור סטנדרטיזציה לגביהם ולהגדיל את פוטנציאל התחרות שלהם עם חומרים אחרים.

 

יש צורך בביצוע מחקרים נוספים בתחום העוסקים בנהגי הרפואה המשלימה והחומרים בהם היא עושה שימוש. שאלת יתרונם של החומרים הטבעיים המורכבים עוד לא נענתה. בנוסף, מחקר זה כן הראה הפחתה קלה אך בעלת מובהקות סטטיסטית ברעילות בקבוצה שטופלה ב- AE-941לעומת קבוצת הפלצבו, ויש בכך כדי להצדיק המשך המחקר לגבי חומר זה.

 

המחקר ומאמר המערכת פורסמו שניהם בגיליון של ה-16.6.2010 של כתב העת Journal of the National Cancer Institute.

 

עלה לאתר: יולי 2010.

לרשימת המאמרים בנושא רפואה משלימה וסרטן >>


 מידע נוסף בנושא