לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: שימוש אפשרי באנטיביוטיקה למניעת סרטן מעי גס וטיפול בו

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


שימוש אפשרי באנטיביוטיקה למניעת סרטן מעי גס וטיפול בו

במחקר, שנערך באוניברסיטת ת"א, נמצא שימוש חדש באנטיביוטיקה קיימת לצורך מניעת סרטן מעי גס וטיפול בו. ד"ר רינה רוזין-ארבספלד השתמשה באנטיביוטיקה ממשפחת המקרולידים, אשר פועלת באופן דומה לתרופות אנטיביוטיות בהן משתמשים לטיפול במחלות כגון סיסטיק פיברוזיס (CF).

תרופות אלה יכולות לתקן דנ"א פגום או בעל מוטציה. האנטיביוטיקה בה השתמשה רוזין-אברספלד רעילה פחות, אך הגיעה לתוצאות דומות. רוזין-אברספלד שמה לב, כי המוטציות בגן APC, אשר גורמות לסרטן מעי גס, דומות לאלה שבגן ה-CF. במחקר נוסתה האנטיביוטיקה על עכברים והתוצאות הראו, כי יש באפשרותה לעכב צמיחה של פוליפים. בנוסחתה הנוכחית, הביאה התרופה לצמצום גודל הפוליפים בכ-80% מן העכברים והעכברים, אשר קיבלו אותה, חיו 30% יותר בממוצע מעכברים שלא.

התכנון הוא לשנות את נוסחת התרופה כך שהיא תוכל לשמש כתרופה למניעה וכן, במינון גבוה יותר, כטיפול למחלה בשילוב עם כימותרפיה והקרנות. העובדה שמדובר בתרופה שכבר אינה במחזור השימוש תמנע הפרעה לשימוש נוכחי באנטיביוטיקה וכן היותה תרופה קיימת תקל על תהליך הבאתה לשוק. ישנם כעת מגעים לשם התחלה במחקרים קליניים בבני אדם.

 

תוצאות מחקר זה התפרסמו באוקטובר 2009 בכתב העת Gut.

 

עלה לאתר: פברואר 2010.