לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: סיכון משפחתי לסרטן הלבלב

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


חוקרים מג'ונס הופקינס מצאו, כי לאנשים בעלי קרוב משפחה שחלה בסרטן הלבלב מתחת לגיל 50, ישנו סיכון מוגבר לפתח את המחלה. כבר ידוע שאנשים עם מספר קרובי משפחה שחלו נוטים יותר לחלות, אולם לא היה ברור אם גיל קרובי המשפחה בזמן התפרצות המחלה משחק תפקיד.

 

במחקר, נבחנו הרישומים הרפואיים של למעלה מ-9,000 אנשים, השייכים ל-1,781 משפחות. נמצא, כי קרוב משפחה אחד שחלה מתחת לגיל 50 מעלה את הסיכון פי תשעה. כמו כן, לאנשים עם מספר קרובי משפחה עם סרטן לבלב יש סיכון הגבוה פי שישה ולאנשים עם קרוב משפחה אחד עם סרטן לבלב יש סיכון הגבוה פי שניים. החוקרים מציינים, שממצאים אלה יוכלו לקדם את הנושא של הערכת סיכון ובדיקות לגילוי מוקדם בקרב אנשים בעלי סיכון גבוה לסרטן לבלב.

 

ישנה גם בעייתיות במחקר - ייתכן וקרובי המשפחה של אנשים הסובלים מסרטן לבלב עברו בדיקות סקר, אשר היו עשויות להגדיל את הסיכוי כי תמצא אצלם המחלה.

  

המחקר פורסם באופן מקוון ב-12 לינואר 2009, בכתב העת

 

Journal of the National Cancer Institute 

 

 

עלה לאתר: ינואר 2010