לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: טיפול הורמונלי כנגד סרטן ערמונית והסיכון לסרטן המעי הגס

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.על פי מחקר שנעשה באוניברסיטת מישיגן, גברים אשר מקבלים טיפול הורמונלי כנגד סרטן הערמונית עלולים להיות בעלי סיכון מעט מוגבר לסרטן מעי גס. החוקרים זיהו 107,859 גברים בני 67 ומעלה שאובחנו כסובלים מסרטן הערמונית בין השנים 1993 ו-2002. הם עקבו אחר מצבם הבריאותי של גברים אלה עד סוף שנת 2004. נמצאה עלייה יחסית של 30 עד 40 אחוזים בשיעור סרטן המעי הגס בקרב גברים שקיבלו טיפול הורמונלי לעומת גברים שלא קיבלו טיפול זה.

ככל שהגברים קיבלו את הטיפול לאורך זמן רב יותר, כך גבר הסיכון שלהם. הסיכון הגבוה ביותר נצפה בקרב גברים שאשכיהם הוסרו.

הקשר בין הטיפול והסיכון נובע כנראה משתי תופעות לוואי אפשריות של הטיפול והן השמנה וסכרת, המהוות גורמי סיכון לסרטן המעי הגס. החוקרים מדגישים שהסיכון קטן, אולם יש לקחתו בחשבון לאור הבעייתיות סביב שאלת בדיקת ה-PSA. לטענתם, השימוש בבדיקה מביא לשימוש יתר בטיפול הורמונלי. יש לדעתם מקום לביצוע בדיקות סקר לסרטן מעי הגס בקרב גברים שמקבלים טיפול הורמונלי.

המחקר פורסם באופן מקוון ב-10 לנובמבר ועתיד להתפרסם בגיליון דצמבר 2010, בכתב העת Journal of the National Cancer Institute.

עלה לאתר: 2010.