לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: מחסור בשינה יכול להעלות סיכון לפוליפים וסרטן המעי הגס

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מ-Case Western Reserve University במישיגן, ארה"ב מצאו שמחסור בשינה יכול להעלות את הסיכון לפוליפים במעי. פוליפים מתפתחים לסרטן מעי בכ-10% מהמקרים ועל כן נחשבים טרום סרטניים. במחקר השתתפו 1,240 גברים ונשים, אשר עברו בדיקת קולונסקופיה שגרתית. טרם בדיקת הקולנוספקופיה עברו הנבדקים בדיקות שונות, כולל בדיקת דם. כמו כן, הם ענו על סקר התנהגותי מקיף, שכלל שאלות בנוגע למשך ואיכות השינה ומאפיינים נוספים שלה.

פוליפים נמצאו אצל 338 מתוך המשתתפים (27%). לאחר ניתוח תבניות השינה, גילו החוקרים שישנו שיעור גבוה יותר של בעלי פוליפים בקרב המדווחים על פחות משש שעות שינה בלילה (29%), לעומת המדווחים על שבע שעות שינה ומעלה (22%). אין בכך כדי להוכיח שמחסור בשעות שינה גורם לפוליפים, אך אלה הישנים מעט הינם בעלי סיכון מוגבר לפתח פוליפים וסרטן המעי הגס, בדומה לאנשים בעלי היסטוריה משפחתית של המחלה או הצורכים בשר אדום במידה גדולה.

זהו המחקר הראשון שמצא קשר בין משך שינה וסיכון לסרטן המעי הגס ויש לאשש ממצאים אלה במחקרים נוספים. טיב הקשר אינו ברור עדיין, ייתכן והורמון השינה מלטונין מהווה מגן מפני המחלה.

המחקר התפרסם באופן מקוון ב-8 לאוקטובר 2010 בכתב העת Cancer.

עלה לאתר: נובמבר 2010.